Θελω να ψηλωσω ,(f650gs 03')

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Χαιρετω σας, την μηχανη την πηρα πριν λιγο καιρο αλλα βλεπω οτι θα την ηθελα λιγο ποιο ψηλουλα. Με αποστατες γινετε δουλεια η δεν θα δουλευει σωστα μετα?
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Χαιρετω σας, την μηχανη την πηρα πριν λιγο καιρο αλλα βλεπω οτι θα την ηθελα λιγο ποιο ψηλουλα. Με αποστατες γινετε δουλεια η δεν θα δουλευει σωστα μετα?
Καλησπερα Δημο. Αρχικα τι αποστατες εννοεις? αν αναφερεσαι στους βραχιονες του αμορτισερ(dogbones), ναι ειναι μια λυση να σηκωθει το πισω , και υπαρχουν ετοιμα να αγορασεις (νομιζω γυρω στα 150 απο Αγγλια,, αλλοι μεν εχουν κανει φθηνη επεμβαση στα εργοστασιακα κοβωντας τα ).Ομως θα χρειαστει να σηκωσεις και το μπροστινο για να διατηρησεις τη γεωμετρια. Με αλλαγη της προφορτισης μπροστα (ο φθηνος τροπος ειναι με σωληνα pvc-κοψιματα και δοκιμες) , και 10w+ λαδι στο πηρουνι, θα πετυχεις να καθεται το μπροστα πιο ψηλα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο θα κερδισεις σε υψος για να ερθει στα περιπου ισα με το πισω.
Ενδεδειγμενος τροπος ειναι να πας για σερβις το αμορτισερ και να αλλαξεις το ελατηριο αν εισαι πανω απο 80 κιλα, και επιπλεον μετα να παιξεις με τη προφορτιση του μπροστινου .
εγω το εκανα δακαρ με τον εξης τροπο . καινουργιο αμορτισερ δακαρ απο τη χαγκον .
στο μπροστινο,εβγαλα τα φυσιγγια και τα πηγα για επιμηκυνση σε μηχανουργειο(15 ευρω κοστος +4 ποντους (οσο ειναι τα φυσιγγια του δακαρ).
Αναγκαστικη επιμηκυνση μετα απο αυτα ειναι στο πλαινο σταντ(10 ευρω),στο κεντρικο σταντ(20 ευρω), και αλλαγη του κατω μπροστινου σωληνα υψηλης φρενων με μακρυτερο.Εχω διατηρησει το 19αρη τροχο...δε με χαλαει καθολου
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ειναι λαθος να βαλεις τοση προφορτιση μπροστα μονο και μονο για να σηκωθει το μηχανακι, θα χασει τεραστιο μερος της διαδρομης του πιρουνιου και μετα δεν θα δουλευει σωστα, με ο,τι συνεπεια εχει αυτο.

Το να επιμηκυνεις τα φυσιγγια ειναι το πιο σωστο. Το πιο σωστο κι ευκολο θα ηταν να ψαξεις να βρεις πιρουνια και αμορτισερ μεταχειρισμενα απο Ντακαρ.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Τα dogbones δεν ειναι μονο για χαμηλωμα? Στο μπροστινο που λες στ δικο σου βρηκες καινουργιο απο δακαρ ή στο απλο?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα dogbones δεν ειναι μονο για χαμηλωμα? Στο μπροστινο που λες στ δικο σου βρηκες καινουργιο απο δακαρ ή στο απλο?
Με μικρότερα dogbones το ψηλώνεις πίσω.
Με μεγαλύτερα το χαμηλώνεις...;)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μπορείς να φτιάξεις εύκολα προσθήκη στα μπροστινα καλάμια σε μηχανουργείο και να το ψηλωσεις όσο θέλεις χωρίς να πειράξεις προφορτιση κλπ.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Ευκολα για εσας που το ξερετε το αντικειμενο... Χαχαχα.. Καλα θα το ψαξω στο νετ γτ ειμαι ασχετος και ξαναρωταω!
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Καλησπερα !
Αν μπορει ο admin να το μεταφερει στους " μονοκυλινδρους ηρωες"
Ψαχνω εδω και λιγο καιρο το θεμα με το ψηλωμα της μηχανης αλλα δεν μπορω να βρω dogbones για παν αλλα μονο για κατ.... Αμα εχει καποιος κανα λινκ με κατι υποψην του περιμενω απαντηση... Επισης θα ηθελα πληροφοριες για το μηχανουργιο που εκανε την δουλεια στα καλαμια , ευχαριστω!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπερα !
Αν μπορει ο admin να το μεταφερει στους " μονοκυλινδρους ηρωες"
Ψαχνω εδω και λιγο καιρο το θεμα με το ψηλωμα της μηχανης αλλα δεν μπορω να βρω dogbones για παν αλλα μονο για κατ.... Αμα εχει καποιος κανα λινκ με κατι υποψην του περιμενω απαντηση... Επισης θα ηθελα πληροφοριες για το μηχανουργιο που εκανε την δουλεια στα καλαμια , ευχαριστω!
Ανοιξε ενα νεο θεμα εκει που θελεις Δημο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλησπερα !
Αν μπορει ο admin να το μεταφερει στους " μονοκυλινδρους ηρωες"
Ψαχνω εδω και λιγο καιρο το θεμα με το ψηλωμα της μηχανης αλλα δεν μπορω να βρω dogbones για παν αλλα μονο για κατ.... Αμα εχει καποιος κανα λινκ με κατι υποψην του περιμενω απαντηση... Επισης θα ηθελα πληροφοριες για το μηχανουργιο που εκανε την δουλεια στα καλαμια , ευχαριστω!
Δεν είναι ανάγκη να βρείς έτοιμα.
Βγάλε τα δικά σου ,παγαινε σ'ένα μηχανουργείο κ παράγγειλε 2 ίδια , 0,75mm-100mm MAX kοντύτερα.
Φτηνότερα θα σου στοιχίσουν ,με τις τιμές που βλέπω στα έτοιμα.
Ιδανικά ,βγάλε την μία βίδα ,βάλε έναν φίλο να κρατάει+- το ψαλίδι ,κ μέτρα αποστάσεις για να καταλήξεις.

Επίσης ,βάζοντας τα κοντύτερα-μικρότερα dogbones ,θα αποκτήσεις/κερδίσεις κ μια αίσθηση της πίσω ανάρτησης ,παρόμοια με το να έβαζες σκληρότερο ελατήριο (βλ.μικρότερος μοχλός)

Τώρα ,αν όλα αυτά σου φαίνονται Κινεζικα ,καλύτερα πήγαινε σ'έναν μηχανικό ,να σου τα φτιάξει-ταιριάξει όπως πρέπει.
 

antonioss

Μέλος
Όνομα
antonios
Μοτό
bmw g650 gs
Καλησπερα Δημο. Αρχικα τι αποστατες εννοεις? αν αναφερεσαι στους βραχιονες του αμορτισερ(dogbones), ναι ειναι μια λυση να σηκωθει το πισω , και υπαρχουν ετοιμα να αγορασεις (νομιζω γυρω στα 150 απο Αγγλια,, αλλοι μεν εχουν κανει φθηνη επεμβαση στα εργοστασιακα κοβωντας τα ).Ομως θα χρειαστει να σηκωσεις και το μπροστινο για να διατηρησεις τη γεωμετρια. Με αλλαγη της προφορτισης μπροστα (ο φθηνος τροπος ειναι με σωληνα pvc-κοψιματα και δοκιμες) , και 10w+ λαδι στο πηρουνι, θα πετυχεις να καθεται το μπροστα πιο ψηλα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο θα κερδισεις σε υψος για να ερθει στα περιπου ισα με το πισω.
Ενδεδειγμενος τροπος ειναι να πας για σερβις το αμορτισερ και να αλλαξεις το ελατηριο αν εισαι πανω απο 80 κιλα, και επιπλεον μετα να παιξεις με τη προφορτιση του μπροστινου .
εγω το εκανα δακαρ με τον εξης τροπο . καινουργιο αμορτισερ δακαρ απο τη χαγκον .
στο μπροστινο,εβγαλα τα φυσιγγια και τα πηγα για επιμηκυνση σε μηχανουργειο(15 ευρω κοστος +4 ποντους (οσο ειναι τα φυσιγγια του δακαρ).
Αναγκαστικη επιμηκυνση μετα απο αυτα ειναι στο πλαινο σταντ(10 ευρω),στο κεντρικο σταντ(20 ευρω), και αλλαγη του κατω μπροστινου σωληνα υψηλης φρενων με μακρυτερο.Εχω διατηρησει το 19αρη τροχο...δε με χαλαει καθολου
Καλησπέρα θα ήθελα αν μπορούσες να δώσεις κάποιες οδηγίες ως προς αυτό βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και όποιον και να έχω ρωτήσει για επιμήκυνση φυσιγγίων μου έλεγε όχι. Έχω το g 650 Gs του 2010
 
Top Bottom