Θεματάκι με f800 gs

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Είναι μεγάλη συζήτηση . Εμένα το δικό μου είναι του 09 με 56000 χλμ . Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί . Του φίλου μου του 08 μοντέλο έκανε περιελιξη στα 42000. Τώρα έχει 67000 και ακόμα έχει τα ίδια πηνια . Του άλλου φίλου έχει 77000 . Κ δεν έχει ασχοληθεί ποτέ . Έχω ακούσει ότι παίζει ρόλο κ το λάδι. Εγώ μόνο συνθετικό βάζω . Από κει κ πέρα για μένα μην ασχοληθείς αφού δουλεύει κομπλέ . Αν το πάθει το έπαθε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Αν το πάθει το έπαθε, αλλά αν το πάθει στο Βελιγράδι για παράδειγμα ή στη Ραβέννα πριν φτάσεις στο πλοίο της επιστροφής, το βάφεις μπλε και το πετάς Αδριατική :cool:
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Θα σου πω γτ το λέω . Πιο πολύ εμπιστεύομαι όπως είναι τώρα που δεν έχει βγάλει κάτι παρά την περιελιξη που θα την κάνει κάποιος έξω . Βέβαια η λογική μου δεν σημαίνει ότι είναι κ σωστή . Μακάρι να μην βγάλει ποτέ σε κανέναν μας. Επειδή και γω κάνω εκδρομές δεν μπορώ να είμαι στην ιδέα μη τυχόν και το βγάλει . Γιαυτο δεν ανοίγω από μόνος μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μπορείτε να βάλετε οργανάκι να μετράει τα ρεύματα. Αυτό που χαλάει είναι το πηνίο, ο φορτιστής δηλαδή της μπαταρίας. Η μπαταρία όμως και η μηχανή συνεχίζει να λειτουργεί. Σε περίπτωση λοιπόν βλάβης, θα το καταλάβεις νωρίς και θα αναζητήσεις από νωρίς βοήθεια.
Εμένα με άφησε ακριβώς στα σύνορα Βοσνίας - Κροατίας, σε κατηφόρα προς Κροατία. Σπρωχτός την έβαλα μπροστά αφού αφαίρεσα λάμπες και ABS και βρήκα ξενοδοχείο. Την επόμενη αγόρασα νέα μπαταρία και φορτιστή. Το υπόλοιπο ταξίδι το κατάφερα μια χαρά, απλά άλλαζα μπαταρίες όταν τελείωνε μία και το βράδυ φόρτιζα. Όρεξη να έχεις :)
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Eχω παρει βολτομετρο, αλλα ακομα δεν το εχω βαλει. Επειδη εχω βαλει προβολακια πανω στο κιτρινο καλωδιο της bmw στη φυσα, θα μπορουσα να συνδεσω εκει μαζι κ το βολτομετρο;Ή δεν θα δειχνει σωστα νουμερα;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Eχω παρει βολτομετρο, αλλα ακομα δεν το εχω βαλει. Επειδη εχω βαλει προβολακια πανω στο κιτρινο καλωδιο της bmw στη φυσα, θα μπορουσα να συνδεσω εκει μαζι κ το βολτομετρο;Ή δεν θα δειχνει σωστα νουμερα;
Δεν εχω ιδεα γι' αυτο που ρωτας αλλα
α) Μπορεις να συνδεσεις απλα το βολτομετρο κατ' ευθειαν πανω στην μπαταρια με ενα ρελε ετσι ωστε να λειτουργει μονο οταν ανοιγεις τον κεντρικο διακοπτη με το κλειδι
ή
β) Μπορεις να συνδεσεις ακομα πιο απλα το βολτομετρο κατ' ευθειαν πανω στην μπαταρια με ενα κρυφο διακοπτακη ετσι ωστε να λειτουργει κατα βουληση και ανεξαρτηταα απο τον κεντρικο διακοπτη
ή
γ) τελος απλουστατα να παρεις καποιο βολτομετρο το οποιο μπαινει στην πριζα 12V που εχει ηδη η μηχανη
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Tα σωστα νουμερα που πρεπει να δειχνει η μηχανη τα εχουμε στα ρευματα; για να εχω ενα μπουσουλα;Ευχαριστω κ παλι
 

Γιούργιας

Μέλος
Περιοχή
Τα Άγια Χώματα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Εφ έητχάντρεντ τσιες ανιβέρσαρι εντίσιον
Με τον κίνδυνο να είμαι εντελώς λάθος, μήπως παίζει να έχει πρόβλημα στις επαφές διακόπτη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lupo1928

Μέλος
Όνομα
Νικος
Μοτό
F800 GS
Τελικα παιδια ειναι η αρχη του τέλους της μπαταρίας ! Πηγα τη μηχανη για τσεκ στα ρεύματα. κατεβάζει βολτ μονο οταν μιζαρει το μηχανακι και μετα οσο αυξάνεις στροφές φορτίζει την μπαταρια κανονικότατα οποτε δεν τίθεται θεμα Πηνειου ή ανορθωτή
Απλα τον δεκεμβρη πακετο με το δωρο , αλλαγη μπαταρίας. Λεω να παιξω shido λιθίου . Εχει να προτείνει κανεις κατι ή αν υπαρχει καποιο ανάλογο θεματάκι εδω μεσα; Καθε προταση δεκτή. ευχαριστω παντως
Ολους για την αμεςη ανταπόκριση!
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Για να μην ανοίγω θέμα, γράφω εδώ, μιας και το πρόβλημα είναι ας πούμε παρόμοιο.
Πάω να ξεκινήσω για ταξίδι.. μηδέν ένδειξη στον υπολογιστή. Φαντάστηκα ότι χαλάρωσαν οι πόλοι. Πριν ανοίξω να τσεκάρω την μπαταρία, λέω να ξανατσεκάρω. Τελικά παίρνει μπροστά. Φεύγω.. μετά από 100+ χλμ ένδειξη προβλήματος μηχανής και μηδέν απόκριση στο γκάζι. Εντάξει σκέφτομαι, αυτό ήταν. Σταματάω, κάνω κάποιο μικροέλεγχο και δοκιμάζω να βάλω μπροστά. Παίρνει και δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Τελικά στα 500+ χλμ αντί να απολαύσω τη διαδρομή, είχα το μυαλό μου στο πρόβλημα. Έχει συμβεί σε κανέναν? Η μπαταρία είναι σχετικά καινούρια και δεν είδα πουθενά θέμα με τα καλώδια.
 
Reactions: STF

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν είναι έτσι.. τα πιάσαμε τα λεφτά μας!
Πρώτα να τσεκάρεις την καλωδίωση και τις επαφές, καμμιά φορά εκεί υπάρχει θέμα και μετά τα κλασσικά, που εύχομαι να μην είναι.
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Πρώτα να τσεκάρεις την καλωδίωση και τις επαφές, καμμιά φορά εκεί υπάρχει θέμα και μετά τα κλασσικά, που εύχομαι να μην είναι.
Επιφανειακά τα έχω τσεκάρει. Θα δω πως θα πάει αυτή τη βδομάδα.. αν δω ότι συνεχίζεται το πάω για τσεκ.
Εντωμεταξύ, το προηγούμενο διάστημα μου έβγαζε κατά διαστήματα την ένδειξη προβλήματος σε κάποια λάμπα, ωστόσο όλες ήταν οκ.
Μάλλον βλέπει το μέλλον του! :p
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Μη το αφήνεις , γτ μπορεί να σε αφήσει οπουδήποτε ,ειδικά αν είσαι καμια εκδρομή .
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Oταν εψαχνα να παρω μηχανη πριν το 990 κοιτουσα το 800 gs και θυμαμε οτι δεν ειχα αγοράσει το 2008 μοντελο γιατι παρουσιαζε πρόβλημα στα ρευματα και στον ανορθωτη και στο kill switch οπότε ξεκίνα απο αυτά
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Δυστυχώς ξαναγράφω σ' αυτό το τοπικ. Δεν (ξανά)παίρνει μπροστά! Η μπαταρία είναι 6μήνου και τσεκαρισμένη. Η μίζα χτυπάει αλλά δεν... Η αντλία βενζίνης δεν ακούγεται... Δεν έχω πολύ χρόνο για να την κοιτάξω, οπότε φεύγει για συνεργείο. Απλώς θα ήθελα καμιά γνώμη, τυπικά και θεωρητικά.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Μάλλον για αντλία βενζίνης το βλέπω. Συνήθως στις ζεστες, κάνει κάτι σαν μπερδεματακια στο ρελαντί!
Λαπου μετά τις 50Κ πρέπει να έχουμε το νου μας..

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom