Θωρακας

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγω για αυτο ειπα να παρω μονο θωρακα, γιατι ουτως η αλλως του μπουφαν τις προστασιες με την ζακετα δεν τις φοραω , απ την αλλη μολις ζεστανει ο καιρος φοραω απλα μια μπλουζα και την ζακετα απο μεσα και ειμαι οκ...τελικα γιααυτο αναθεωρησα και πιστευω τελικα οτι η ζακετα ειναι πιο οκ..απο αυτο που σκεφτομουν
Δεν ξερω, θωρακα δεν εχω δοκιμασει Δεν ξερω αν ειναι πιο ανετος αυτος ή η ζακετα Ας πει οποιος τα εχει δοκιμασει και τα δυο Παντως κατα γενικη ομολογια και παντα γενικα μιλωντας ο θωρακας παρεχει μεγαλυτερη προστασια
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Καλυτερα παρε θωρακα και οχι ζακετα.
Κοιταξε να εχει προστασια στις κλειδες και στα πλευρα.
Επιαγκωνιδες ξεχωριστες.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν και κάπου τα'χω ξαναγράψει ,αλλά δεν τα βρίσκω ,πάμε πάλι.

Ξεκίνησα με ζακέτα μπόντυ άρμορ με δυχτάκια κιέτσ...(kinky konkost style) :p
Eίχα μιά ποιοτική ,με πολύ καλές προστασίες ,αλλά ,ένιωθα δυσφορία ,ειδικά άνοιξη-φθινόπωρο.

Την έδωκα ,κ πήρα έναν θώρακα της ΚΤΜ ,ο οποίος ίσως κ να είναι ο THOR που έβαλες παραπάν ,φτιαγμένος φασόν περτικαλής για την ΚΤΜ.
Ανάσανα......
Είναι άνετος ,σαν να μην τον φοράω.
Στα κρύα ,μου κόβει την παγωνιά από το στήθος.
Στη ζέστη ,δεν με προβλημάτισε ποτέ ,όπως η ζακέτα που έλιωνα κ μ'έπνιγε.
Εχει κάλυψη για κλείδες ,πλευρά (όπως πολύ σωστά είπε κι ο βασίλης) έχει κι επωμίδες.
Οταν φοράω μπουφάν με προστασίες στους αγκώνες ,δεν φοράω επιαγκωνίδες.
Τις ζεστές μέρες ,θωρακας-μπλουζάκι-επιαγκωνίδες.
Προσωπικά φοράω πάντα κ ζώνη μέσης ,την οποία θα πρέπει να συνυπολογίσεις.

Είναι πιό μανούρα αυτός ο συνδιασμός ,κ δεν βγαίνει φτηνότερος απο μια καλή ζακέτα ,αλλα΄προσωπικά αισθάνομαι πιό άνετος έτσι ,και προστατευμένος ταυτόχρονα.

Τώρα ,αν θέλεις να ξαναπάς σε ζακέτα για λόγους "όλα σε ένα" ,τότε κοίτα μόνον EVS Black G6 Ballistic.

Τίποτ'άλλο.
Απ'όσες δοκίμασα (πολλές) πρίν αγοράσω ,μόνον με αυτήν είχα τέτοια αίσθηση άνεσης κ καλής εφαρμογής των προστασιών κ πολύ καλή στήριξη μέσης ,ταυτόχρονα.
Μετάνιωσα που δεν την πήρα ,επειδή ήταν πάνω απο τα 100€ που'χα βάλει κι εγώ ταβάνι.

Αν ξαναπάω κάποια στιγμή σε Body Armour ,θα πάρω αποκλειστικά αυτήν ,χωρίς καθόλου ψάξιμο.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Μια ζακέτα EVS έχω και 'γω παλαιότερο μοντέλο από το παραπάνω...είμαι γενικά ευχαριστημένος σχετικά άνετη
και όλα σε ένα ακόμα και η ζώνη μέσης.

Τη φοράς και είσαι έτοιμος...χειμώνα με ένα μπουφανάκι απλό και καλοκαιράκι με ένα μπλουζάκι.....

Ο θώρακας που είχα παλαιότερα καλύτερη προστασία αλλά με ταλαιπωρούσε λίγο (έχω και τα κιλά μου...) και
πάντα ήθελα κάτι για συμπληρώσει την ασφάλεια όπως λένε και τα παλικάρια παραπάνω (απιαγκωνίδες, ζώνη κλπ...)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Στην ντουλάπα ανακάλυψα ξεχασμένο τον SINISALO που φορούσα παλιότερα. Επειτα πήγα σε ζακέτα που δεν με βόλεψε και συμφωνώ με τον γάτο:yew:. Συν το ότι όντως ο θώρακας παρέχει μεγαλύτερη προστασία. Τώρα έχω έναν FOX οπότε ο sinisalo περισσεύει. Αν τον θέλεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, ευχαρίστως να τον δώσω. Φωτό παρακάτω:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
O cosmo της Acerbis που είχα γράψει παραπάνω, είναι ίσως ο μόνος θώρακας της αγοράς, ο οποίος φοριέται και ως σύνολο και ξεχωριστά (Ώμος-επιαγκωνίδες και Θώρακας).
Εγώ τον χρησιμοποιώ ως σύνολο με την εντουρομπλούζα ή το μπουφάν εντούρο και μόνο τον θώρακα ξεχωριστά όταν φοράω υφασμάτινο τζάκετ (Difi terra) έχοντας τις προστασίες του τζάκετ στους αγκώνες και στους όμους!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
O θωρακας δεν με βολεψε ποτέ...κατανοω και γνωριζω το πλεονεκτημα του σε θεμα προστασιας,αλλά θεωρω οτι ειναι πολυ "κοκκαλινος"και φορτικός για τα δικα μου "θελω".Ισως αν εκανα αλλη χρηση ή motocross με πιο μεγαλες αναγκες προστασιας για σαβουρδες να τον προτιμουσα...Ισως καλομαθα και εξ'αρχης με μια ζακετα λέλικη kinky :p που λενε και τα παιδια,της Hebo με σωστες προστασιες και ανετη στην εφαρμογη...και δεν θελησα να την αλλαξω ως σημερα για εντουραδικη χρηση.Σαν αυτη...

Δεν με ενοχλει στην οδηγηση και στην ελευθερια κινησεων,δεν με ενοχλει σε θεμα "ασφυξιας"...Διαθετει και καλη ζωνη μεσης,στα συν της...Φοριεται παντα σε εκτος δρομου καλες βολτες με το εντουρομπουφανακι απο πανω ή μπλουζα εντουραδικη στη ζέστη...και ειμαι οκ.Δεν ηταν φθηνη σε αγορα τοτε,καπου πανω απο τα 140-150€ ηταν,αλλά αν κρινω κι απο το οτι κραταει χρονια τωρα και δεν εχει ξεφτισει,τα εβγαλε τα λεφτα της...

Γενικα παιρνεις οτι σε κανει να νοιωθεις πιο ανετα και πιο ασφαης για αυτα που θελεις να κάνεις...ο καθενας εχει τα στανταρ του και την τσεπη του...και αποφασιζει.Σαφως και ολα καλα ειναι,πολυ καλυτερα απο το γδυτός στον ηλιο...:friend:...
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
+1 υπέρ του θώρακα! Δεν το συζητάμε για άνεση.. Τον φοράς και πετάς :D Βέβαια θα χρειαστούν επιαγκωνίδες.
Αν θες πέρνα και από τον Καρρέρ έχει και καινούριους και μεταχειρισμένους.

Συμφωνώ με φίλο @MoNiker· ψάξε για μεταχειρισμένο, θα βρεις σίγουρα σε καλή τιμή.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Λόγω του θέματος παρακολουθώ λίγο τους θώρακες και μου έχει γεννηθεί η απορία :
Κανείς δεν γράφει για μέγεθος. Είναι one size ή έχουν κι αυτοί μεγέθη όπως οι ζακέτες?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Λόγω του θέματος παρακολουθώ λίγο τους θώρακες και μου έχει γεννηθεί η απορία :
Κανείς δεν γράφει για μέγεθος. Είναι one size ή έχουν κι αυτοί μεγέθη όπως οι ζακέτες?
Απ' όσο γνωρίζω, έχει μεγέθη!
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Λόγω του θέματος παρακολουθώ λίγο τους θώρακες και μου έχει γεννηθεί η απορία :
Κανείς δεν γράφει για μέγεθος. Είναι one size ή έχουν κι αυτοί μεγέθη όπως οι ζακέτες?
Έχουν κάτι του στυλ S-M και L-XL αλλά δεν είναι και απόλυτα τα πράγματα... Κάποιες μάρκες είναι one-size και έχουν ρυθμιστές (2 ή 3 θέσεις) στις επωμίδες.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
http://www.motorshop.gr/p.PROSTASIA-THORAKA-THORAX-FOVOS.898503.html
και αυτο αξιοπρεπεστατο φαινεται..
H FOVOS είναι Ελληνική εταιρεία όμως έχω την εντύπωση(μπορεί να κάνω και λάθος) ότι αυτό το προιόν είναι κινέζικης κατασκευής σαν αυτούς που βρίσκουμε στο ebay με 35-40 ευρώ.
Βέβαια το ότι ένας θώρακας είναι κινέζικης κατασκευής δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν κάνει καλά την δουλειά του.

Review θώρακα 40 δολαρίων

Ο ίδιος θώρακας ένα χρόνο μετά
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
www.toofast.gr/showprod.php?id=365
μου φαίνεται ίδιο με το αλλο
Αυτόν είχα σε ζακέτα.
Τον είχα πάρει απο ebay.uk.
59 € στην πόρτα μου (μαζί με τα μεταφορικά-express κ' συστημένο)
Σε 3 μέρες ήταν σπίτι μου απο Αγγλία.
Τότε (2011) ο εδώ "αντιπρόσωπος" τον πούλαγε 120€.

Πάντως ,σαν ποιότητα κ προστασία έδειχνε πολύ καλός.
Κατα τ'άλλα έχω πεί πιό πάνω.

Συμβουλή: Οποιον τύπου ζακέτα κ να πάρετε > ΜΗΝ ψωνίσετε αν δεν τον δοκιμάσετε πρώτα πάνω σας.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή είμαι στο ψάξιμο για αγορά θώρακα ζακέτα 4 χρόνια μετά έχετε κάτι να μου προτείνετε?
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή είμαι στο ψάξιμο για αγορά θώρακα ζακέτα 4 χρόνια μετά έχετε κάτι να μου προτείνετε?
τι χρήματα θες να διαθέσεις ;
 
Top Bottom