Θωρακας

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή είμαι στο ψάξιμο για αγορά θώρακα ζακέτα 4 χρόνια μετά έχετε κάτι να μου προτείνετε?
Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια την προηγούμενη γενιά του παρακάτω μοντέλου της acerbis χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Το θετικό με το συγκεκριμένο ότι είναι ότι υπάρχει προστασία για την κλείδα.
Το αρνητικό είναι ότι με όλες αυτές τις σκληρές προστασίες είναι αρκετά βαρύς.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή είμαι στο ψάξιμο για αγορά θώρακα ζακέτα 4 χρόνια μετά έχετε κάτι να μου προτείνετε?
Εγώ έχω εδώ και χρόνια τον Acerbis Koerta, μπορείς να τον βρεις τώρα στο 24mx σε πολύ καλή τιμή, έρχεται στα € 96.95 με -40% έκπτωση
Έχει πολύ καλή προστασία με ένα + στις επιπλέον ζώνες που έχει στους ώμους για προστασία της κλείδας από χτύπημα με το κράνος.
Έχω πέσει αρκετές φορές και δεν έχω ακούσει τίποτα με δαύτο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ έχω εδώ και χρόνια τον Acerbis Koerta, μπορείς να τον βρεις τώρα στο 24mx σε πολύ καλή τιμή, έρχεται στα € 96.95 με -40% έκπτωση
Έχει πολύ καλή προστασία με ένα + στις επιπλέον ζώνες που έχει στους ώμους για προστασία της κλείδας από χτύπημα με το κράνος.
Έχω πέσει αρκετές φορές και δεν έχω ακούσει τίποτα με δαύτο.
Έχει εξαντληθεί ο συγκεκριμένος ;)
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
A
Έχει εξαντληθεί ο συγκεκριμένος ;)
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.
Αν δεν τον βιάζεσαι, το συγκεκριμένο μαγαζί τον βγάζει συχνά σε αυτή την τιμή.
EDIT: άκυρο, τώρα είδα οτι δεν ψάχνεις εσύ :D
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Κι εγώ Αλέξανδρε τον Koerta της Acerbis έχω. Όσο κι φαίνεται παράξενο, μετά τα πρώτα 5 λεπτά ξεχνάς οτι τον φορας..
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Κι εγώ Αλέξανδρε τον Koerta της Acerbis έχω. Όσο κι φαίνεται παράξενο, μετά τα πρώτα 5 λεπτά ξεχνάς οτι τον φορας..
ηθελα να σου στειλω να σε ρωτησω και με προλαβες! οκκ με πεισατε θα παω να τον δοκιμασω!! ισως και αυριο
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
τελικα αγορασα τον Acerbis Koerta 2.0 σημερα! Μου καθεται μια χαρα και ειμαι ανετος, ειχα δοκιμασει και εναν Leatt 4.5 ο οποιος μου ηταν τελειος αλλα ηταν και 70 ευρω παραπανω . Ανυπομωνω να τον βαλω σε βολτα στο βουνο.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Ερώτηση :
Προερχόμενος από motocross (έλεγα ότι κάνω ) διαθέτω ανάλογο εξοπλισμό.

Η απορία μου είναι σε περίπτωση μεικτού ταξιδιού, σε φάση 70 δρόμο 30 χώμα βατό, τί εξοπλισμό να διαλέξω;

-Στολή MX/enduro με ένα extra μπουφάν από πάνω;

-Cordura στολή πάνω-κάτω (όχι dedicated, απλή touring) με θυσίες στην off road άνεση;

Αυτή είναι η μεγαλύτερη απορία μου εισερχόμενος στο χώρο του adventure riding.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ερώτηση :
Προερχόμενος από motocross (έλεγα ότι κάνω ) διαθέτω ανάλογο εξοπλισμό.

Η απορία μου είναι σε περίπτωση μεικτού ταξιδιού, σε φάση 70 δρόμο 30 χώμα βατό, τί εξοπλισμό να διαλέξω;

-Στολή MX/enduro με ένα extra μπουφάν από πάνω;

-Cordura στολή πάνω-κάτω (όχι dedicated, απλή touring) με θυσίες στην off road άνεση;

Αυτή είναι η μεγαλύτερη απορία μου εισερχόμενος στο χώρο του adventure riding.
Δυστυχώς έχει αποδειχθεί πως το εύρος εφαρμογής όλων αυτών των λέξεων είναι τεράστιο. Mε άλλα λόγια το τι σημαίνει enduro, on/off-άδα, dual sport riding, adventure riding, έχει επιμέρους τμηματοποιήσεις για τον κάθε ένα από εμάς.

Ας ξεκινήσουμε με μια βασική παραδοχή, ο πλεονασμός στην ασφάλεια δεν είναι ποτέ κακό, μέχρι το σημείο εκείνο κατά το οποίο αισθανόμαστε άνετα με τον εξοπλισμό μας. Από εκεί και πέρα εκπτώσεις στον εξοπλισμό ασφαλείας μπορούν να γίνουν λόγω εμπειρίας. Δηλαδή ένας έμπειρος αναβάτης ο οποίος πηγαίνει σε πολύ δύσκολα τερέν θα μπορούσε σε βατό χώμα να φοράει απλά ένα μπουφάν με προστασίες. Και πάλι όμως, στη πράξη έχουν ξημερώσει κατ' επανάληψη πολλές "περίεργες" μέρες και για τους εμπειρότερους αναβάτες και ισχύει το ότι πνίγεται αυτός που ξέρει να κολυμπάει.

Στη πρόταση σου: "Η απορία μου είναι σε περίπτωση μεικτού ταξιδιού, σε φάση 70 δρόμο 30 χώμα βατό, τί εξοπλισμό να διαλέξω;" εγώ προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα μόνο τον θώρακα, αλλά θα ψαχνόμουν για ένα μπουφάν με καλές προστασίες. Από τη μέση και κάτω πάντα αστακός.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Σαφώς. Πότε δεν ξέρεις πού μπορεί να βγάλει μια χωμάτινη διαδρομή.
Ειδικά με ένα βαρύ μηχανάκι 200+ κιλών σε σχέση με ένα καθαρό των 90 κιλών.

Ίσως δεν το έγραψα σωστά.
Διαθέτω θώρακα με κάλυψη και στους ώμους μαζί με σετ προστασίες αγκώνων.

Απο τη μία θεωρώ 'κάπως' να πάω ταξίδι και να είμαι με στολή enduro για πρακτικούς λόγους.

Απο την άλλη, η άνεση και η προστασία που σου προσφέρει μια σχολή mx/enduro δύσκολα θα βρεθεί φαντάζομαι σε touring μπουφάν και παντελόνι, με τα οποία βέβαια μπορείς να σταματήσεις σχετικά σαν άνθρωπος για ένα καφέ στο δρόμο κλπ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Απο την άλλη, η άνεση και η προστασία που σου προσφέρει μια σχολή mx/enduro δύσκολα θα βρεθεί φαντάζομαι σε touring μπουφάν και παντελόνι, με τα οποία βέβαια μπορείς να σταματήσεις σχετικά σαν άνθρωπος για ένα καφέ στο δρόμο κλπ.
Σχετικά με την υπογραμμισμένη πρόταση σου, εμένα προσωπικά, ποτέ δεν με απασχόλησε η "εμφάνιση" μου ως προς.... τρίτους!!!! Εάν είμαι και αισθάνομαι ασφαλής, δεν έχω κανένα πρόβλημα να με κοιτούν (ενδεχομένως) σαν εξωγήινο!
Εάν σε βοηθάει αυτό, "κράτησε" το!!!
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Σίγουρα δεν με νοιάζει καθότι έχω κάτσει πολλές φορές για καφέ ή φαΐ με ολόσωμη δερμάτινη. No regrets και N. F. G.

Γενικά, μετά λύπης διαπιστώνω ότι πρέπει να έχεις 3-4 διαφορετικές αλλαξιές για adventure μηχανάκι και μάλιστα τις 2 από αυτές μαζί σου πάντα.
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Εγω έχω ένα καλό μπουφάν με προστασίες και ένα ζευγάρι καλές μπότες με σόλα τρακτέρωτή που να μπορώ να περπατήσω παντού και τα φοράω από το περίπτερο μέχρι και στην πίστα.
Τώρα όμως αρχίζω να σκέφτομαι να πάρω 2ο κράνος για τις χωμάτινες αποστολές γιατί δε μπορώ να πλένω συνέχεια το ακριβό μου shoei...
Και το μπουφάν γίνεται κόλος επίσης όποτε λέω να πάρω μια μπλούζα xxl για πάνω από το μπουφάν να λερωνεται αυτή..
Επίσης 2ο ζευγάρι γάντια για το χώμα αφού τα δερμάτινα με περιορίζουν..
Με ισοθερμικά πάντα από μέσα και αδιάβροχα στην τσαντα.




QUOTE="HackmaN, post: 385833, member: 3589"]
Σίγουρα δεν με νοιάζει καθότι έχω κάτσει πολλές φορές για καφέ ή φαΐ με ολόσωμη δερμάτινη. No regrets και N. F. G.

Γενικά, μετά λύπης διαπιστώνω ότι πρέπει να έχεις 3-4 διαφορετικές αλλαξιές για adventure μηχανάκι και μάλιστα τις 2 από αυτές μαζί σου πάντα.
[/QUOTE]
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ερώτηση σε/για όποιον έχει το Leatt neck brace

Ο 5.5 θώρακας μά χαρά χωράει κάτω από μπουφάν, όταν έχουν βγει τα προστατευτικά του φυσικά, εντυπωσιακά άνετος και δεν του φαίνεται.

Αν βάλω και το neck brace το μπουφάν δεν φαίνεται ότι θα μπορεί να κουμπώσει, από ένα ύψος και πάνω το φερμουάρ θα εμποδίζεται. Εξίσου προβληματικό είναι αυτό με τα αδιάβροχα, δεν θα κουμπώνει κανένα.


Οπότε η λύση αν θέλω επιπλέον προστασία είναι neck brace άλλο με ιμάντες (νομίζω έχει ιμάντες και το leatt στην συσκευασία) ή "υποχρεωτικά" το μπουφάν της Leatt;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Γιάννη καλησπέρα έχω τον θώρακα 5,5 και το neck brace 4,5 το οποίο έχει ιμάντες .

Πάμε τώρα στα βασικά , όπως είπες ο θώρακας είναι άνετος και χωράει κάτω από το μπουφάν , όταν το συνδυάσεις με το neck brace δεν κουμπώνει το φερμουάρ μέχρι επάνω , έχω δοκιμάσει και δανικό μπουφάν ένα νούμερο μεγαλύτερο.
Να το βάλεις εξωτερικά από το μπουφάν δεν λέει αν και το έχω κάνει .
Η λύση είναι το μπουφάν leat και ότι θα αδειάσεις τον λογαριασμό σου κατά 270€ .



Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επίσης δεν θα χρειαστώ άμεσα το neck brace , οπότε μπορώ να στο δώσω να κάνεις πειράματα ( μπορεί να σκεφτείς καμία πατέντα ) πχ αφήνεις ανοιχτό το μπουφάν και τυλίγεις γύρω από το neck brace ένα μεταξωτό φουλαρι .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Υπάρχει και αυτό σαν λύση Leatt Weather Collar DBX/GPX Neck Brace Black SM [amazon_B00P0Z9NYE] - $20.00 : Clearance sale!

Αλλά νομίζω ότι υπάρχουν κ αλλ μπουφάν πέρα της leatt που βγάζουν μπουφάν συμβατά με neck brace όπως το παρακάτω
Χωρίς όμως να είναι δοκιμασμένη λύση ώστε να σου πω ότι θα κάτσει σωστά
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγω έχω ένα καλό μπουφάν με προστασίες και ένα ζευγάρι καλές μπότες με σόλα τρακτέρωτή που να μπορώ να περπατήσω παντού και τα φοράω από το περίπτερο μέχρι και στην πίστα.
Τώρα όμως αρχίζω να σκέφτομαι να πάρω 2ο κράνος για τις χωμάτινες αποστολές γιατί δε μπορώ να πλένω συνέχεια το ακριβό μου shoei...
Και το μπουφάν γίνεται κόλος επίσης όποτε λέω να πάρω μια μπλούζα xxl για πάνω από το μπουφάν να λερωνεται αυτή..
Επίσης 2ο ζευγάρι γάντια για το χώμα αφού τα δερμάτινα με περιορίζουν..
Με ισοθερμικά πάντα από μέσα και αδιάβροχα στην τσαντα.




QUOTE="HackmaN, post: 385833, member: 3589"]
Σίγουρα δεν με νοιάζει καθότι έχω κάτσει πολλές φορές για καφέ ή φαΐ με ολόσωμη δερμάτινη. No regrets και N. F. G.

Γενικά, μετά λύπης διαπιστώνω ότι πρέπει να έχεις 3-4 διαφορετικές αλλαξιές για adventure μηχανάκι και μάλιστα τις 2 από αυτές μαζί σου πάντα.
[/QUOTE]
Τα ίδια πάθαινα και εγώ, μέχρι που αποφάσισα ότι θα έχω 2 σετ στολών μία καθαρά για χώμα και μία για τουρισμό.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ερώτηση σε/για όποιον έχει το Leatt neck brace

Ο 5.5 θώρακας μά χαρά χωράει κάτω από μπουφάν, όταν έχουν βγει τα προστατευτικά του φυσικά, εντυπωσιακά άνετος και δεν του φαίνεται.

Αν βάλω και το neck brace το μπουφάν δεν φαίνεται ότι θα μπορεί να κουμπώσει, από ένα ύψος και πάνω το φερμουάρ θα εμποδίζεται. Εξίσου προβληματικό είναι αυτό με τα αδιάβροχα, δεν θα κουμπώνει κανένα.


Οπότε η λύση αν θέλω επιπλέον προστασία είναι neck brace άλλο με ιμάντες (νομίζω έχει ιμάντες και το leatt στην συσκευασία) ή "υποχρεωτικά" το μπουφάν της Leatt;
Γιάννη υπάρχει ένα μαγαζί στην Πέτρου Ράλλη μοτο Κυριαζής λέγεται. Αυτός έχει κάτι δικά του μπουφάν Κουντουρά και μου είχε πει ότι μπορεί να πάρει μέτρα και να τα φτιάξει όπως θες. Η τιμές του ήταν το ακριβότερο με προστασίες στο 80αρι και τα άλλα ήταν στα 40 με 50. Δεν έχω ιδέα πως είναι σαν ποιότητα αλλά άμα τα θες για χώμα δεν σε νοιάζει και πολύ σε αυτά τα λεφτά.
 
Top Bottom