Ιμάντας δυναμό R 1200 GS

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολλές περιπτώσεις. Δυστυχώς. Μέχρι κ τα 2016.
2017 κι έπειτα αλλαξαν κωδικούς ανταλακτικών.
Στο advrider δεν είχα δει γκρίνιες, ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Γνήσια γερμανική φιλοσοφία...
Offtopic βέβαια αλλά στα γερμανικά αυτοκίνητα του VW Group από το 2008 και μετά για να αλλάξεις το τρομπάκι του συμπλέκτη το οποίο στοιχίζει ως γνήσιο ανταλλακτικό γύρω στα 15 με 20 ευρώ πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο σασμάν...:wacky::wacky::wacky:
Δηλαδή εργασία γύρω στα 150€
στην καλύτερη περίπτωση...
Εχει και τσιμουχες στροφαλου ,κανα 70αρι κι οι δυο ,η αλλαγη τους παιρνει μπαλα το δισκο/πλατω .
Η ζημια στην τσεπη κυμαινεται απο 500αρικο ως 1600 αναλογα με το ποσο κυμπαρης εισαι με το μηχανακι σου ,γιατι οταν φτανεις εκει ,καλα ειναι(κατ'εμε) να αλλαχθουν καποια πραγματακια που αν ξαναδεθει το μοτορι ειναι δυσκολο μετα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νίκο υπάρχει μια διαφορά εδώ.

.........................................

Δηλ, ούτε εμείς με τα ΚΤΜ δεν τα κάνουμε αυτά.

Οπότε που καταλήγουμε??
Να γιατί ΚΤΜ
;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχει και τσιμουχες στροφαλου ,κανα 70αρι κι οι δυο ,η αλλαγη τους παιρνει μπαλα το δισκο/πλατω .
Η ζημια στην τσεπη κυμαινεται απο 500αρικο ως 1600 αναλογα με το ποσο κυμπαρης εισαι με το μηχανακι σου ,γιατι οταν φτανεις εκει ,καλα ειναι(κατ'εμε) να αλλαχθουν καποια πραγματακια που αν ξαναδεθει το μοτορι ειναι δυσκολο μετα.
Η εργασία για αλλαγή δίσκου πλατου είναι γύρω στα 120 ευρώ και δεν ανοίγει το μοτέρ, αλλά το υποπλαίσιο.
Φυσικά αυτή η εργασία δεν έχει καμμια σχέση με το άνοιγμα ενός κινητήρα.

Πέρα από αυτά που λέμε πάντως, το lc είναι πιο σύγχρονο και εξελιγμένο Boxer από τα αεροελαιοψυκτα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και του 2018 αλλάχτηκαν αρκετά.
Να γιατί όχι μπόξερ τελικά... τετρακύλινδρο πάουα (που και αυτό είχε τα δικά του κοκοψίνια δηλαδή). Αστειεύομαι, θέλω ένα απλά για να μπορώ να πω ότι το έζησα και τούτο (στην χειρότερη δηλαδή περίπτωση που δεν κολλήσουμε καθόλου).

Μaniac το προφανές λες, κάθε επόμενη γενιά είναι πιο εξελιγμένη από τις προηγούμενες ακόμα και στα αεροελαιόψυκτα. Αυτό το οποίο δεν μπορώ να χωνέψω ως πελάτης είναι το ότι για ένα premium προϊόν, το R&D δεν είναι τέτοιο που να αποκλείει αυτές τις βλάβες που είναι σοβαρές. Και το λέω με την ευκαιρία της συζήτησης εδώ αλλά αφορά και άλλες μοτοσικλέτες του "εικοσάρικου" λίγο συν ή λίγο πλην. Η BMW βέβαια λένε ότι έχει καλύτερη αντιμετώπιση σε τέτοιες συστηματικές βλάβες από την ΚΤΜ (δεν έχω διαβάσει αρκετά για Ducati) αλλά πάλι όχι τέλεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα σχεδόν τα πηνία αλλάζονται στην εγγύηση, εκτός και δεν έχεις κάνει σέρβις σε μαμά συνεργείο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντός εγγύησης και με το δάνειο να τρέχει (στις περισσότερες πωλήσεις) μάλλον θα είσαι χαζός να πας έξω.
Κρίμα που δεν έχουμε στατιστικά, αλλά κάτι μου λέει ότι η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει το πακέτο "μηχανάκι-ασφάλεια-σέρβις" και ξενοιάζει με μιά δόση. Σε πελάτες που παρέμειναν στο δίκτυο μετά το δάνειο, κάνουν και good will επισκευές σε τέτοια ανταλλακτικά, περιπτώσεις στο advrider αρκετές.

Η ξενέρα του να σου κάνουν βίδες ολοκαίνουριο μηχανάκι δεν ξέρω πως πληρώνεται βέβαια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντός εγγύησης και με το δάνειο να τρέχει (στις περισσότερες πωλήσεις) μάλλον θα είσαι χαζός να πας έξω.
Κρίμα που δεν έχουμε στατιστικά, αλλά κάτι μου λέει ότι η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει το πακέτο "μηχανάκι-ασφάλεια-σέρβις" και ξενοιάζει με μιά δόση. Σε πελάτες που παρέμειναν στο δίκτυο μετά το δάνειο, κάνουν και good will επισκευές σε τέτοια ανταλλακτικά, περιπτώσεις στο advrider αρκετές.

Η ξενέρα του να σου κάνουν βίδες ολοκαίνουριο μηχανάκι δεν ξέρω πως πληρώνεται βέβαια.
Έχεις κολλήσει με το advrider....και στην χώρα μας, από το μακρινό 2008 - 2009 το ίδιο συμβαίνει και πρέπει να το πιστωσουμε αυτό στην bmw.
Και μετά τα 4 χρόνια του good will, Αν έχεις κατω από 50000 χλμ υπηρχε και υπάρχει τρομερή συνεργασία σε "μεγάλες" ζημιες
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχεις κολλήσει με το advrider....και στην χώρα μας, από το μακρινό 2008 - 2009 το ίδιο συμβαίνει και πρέπει να το πιστωσουμε αυτό στην bmw.
Και μετά τα 4 χρόνια του good will, Αν έχεις κατω από 50000 χλμ υπηρχε και υπάρχει τρομερή συνεργασία σε "μεγάλες" ζημιες
θες να πεις ότι έχω κολλήσει με μία παγκόσμια πηγή πληροφοριών, στην οποία οι περισσότεροι δεν κρύβουν βλάβες και ποστάρουν φωτογραφίες από επισκευές είτε στο σπίτι είτε σε ντίλερς; Δεν το θεωρώ κακό κόλλημα. Εδώ δεν ξέρω αν γράφονται αυτά ή που γράφονται αυτά, αν κυκλοφορούν ως μύθοι στόμα με στόμα στα στέκια των μυημένων ή εκτίθενται δημόσια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν φταίει αυτός, οι ιδιοκτήτες BMW φταίνε μη χάσει αξία το συλλεκτικό μόνο για γνώστες ας πας το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου the king the best greatest. Μετά το βεστρομ φυσικά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
θες να πεις ότι έχω κολλήσει με μία παγκόσμια πηγή πληροφοριών, στην οποία οι περισσότεροι δεν κρύβουν βλάβες και ποστάρουν φωτογραφίες από επισκευές είτε στο σπίτι είτε σε ντίλερς; Δεν το θεωρώ κακό κόλλημα. Εδώ δεν ξέρω αν γράφονται αυτά ή που γράφονται αυτά, αν κυκλοφορούν ως μύθοι στόμα με στόμα στα στέκια των μυημένων ή εκτίθενται δημόσια.
Όχι ρε συ.. Αλλά αυτά δεν είναι γνωστά μόνο εκεί, αλλά και εδώ.
Πολλά πολλά χρόνια


Βριστε ελευθερα
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Η εργασία για αλλαγή δίσκου πλατου είναι γύρω στα 120 ευρώ και δεν ανοίγει το μοτέρ, αλλά το υποπλαίσιο.
Φυσικά αυτή η εργασία δεν έχει καμμια σχέση με το άνοιγμα ενός κινητήρα.

Πέρα από αυτά που λέμε πάντως, το lc είναι πιο σύγχρονο και εξελιγμένο Boxer από τα αεροελαιοψυκτα.
Τα αναλώσιμα πέραν του 120αριου να μην τα υπολογίσουμε;
Είπαμε κάνα 70αρι οι δυο τσιμουχες ,ο δίσκος πόσο;,κάνα 100αρι ακόμα ;
Φισσουνα μπροστά δεν θα αλλάξεις ;
Αλλά 70 .
Αυτά τέρμα χαλαρά .
Κάνα Πρες ντιρεκτ;35ακομα;(στα μοντέλα μέχρι το '07),στα αλλά έχει "λύκο"
Αν θες βέβαια το παραπάνω .
Μπορείς να το αποφυγεις και να το αφήσεις να ακούγεται.


Σαφώς τα ελ-σι είναι πιο σύγχρονα ,μέρα με νύχτα ,αλλά κι αυτά βγάζουν πραγματακια .
Φίλοι τους κατέβασαν τα αυτιά ,εκτός εγγύησης 1400 έχει το βολάν /πηνίο.
Άξονες κλπ δεν αναφέρω ,βαριέμαι.

Η μότο είναι ακριβό σπορ ,το έχουμε ξαναπεί.
Κι εμένα αν πεις ,παρόλα αυτά ,το πεμφε δεν το αλλάζω .
Γιατί ότι γίνεται με λ7 ,γίνεται εύκολα ή δύσκολα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα αναλώσιμα πέραν του 120αριου να μην τα υπολογίσουμε;
Είπαμε κάνα 70αρι οι δυο τσιμουχες ,ο δίσκος πόσο;,κάνα 100αρι ακόμα ;
Φισσουνα μπροστά δεν θα αλλάξεις ;
Αλλά 70 .
Αυτά τέρμα χαλαρά .
Κάνα Πρες ντιρεκτ;35ακομα;(στα μοντέλα μέχρι το '07),στα αλλά έχει "λύκο"
Αν θες βέβαια το παραπάνω .
Μπορείς να το αποφυγεις και να το αφήσεις να ακούγεται.


Σαφώς τα ελ-σι είναι πιο σύγχρονα ,μέρα με νύχτα ,αλλά κι αυτά βγάζουν πραγματακια .
Φίλοι τους κατέβασαν τα αυτιά ,εκτός εγγύησης 1400 έχει το βολάν /πηνίο.
Άξονες κλπ δεν αναφέρω ,βαριέμαι.

Η μότο είναι ακριβό σπορ ,το έχουμε ξαναπεί.
Κι εμένα αν πεις ,παρόλα αυτά ,το πεμφε δεν το αλλάζω .
Γιατί ότι γίνεται με λ7 ,γίνεται εύκολα ή δύσκολα.
Έχεις δίκιο, αλλά και πάλι είναι χαμηλό το κόστος για τέτοια δουλειά
Βεβαια υπάρχουν και οι περισσότερες των περιπτώσεων που δεν έχουν χρειαστεί αλλαγή δίσκου.
 
Top Bottom