Ιντερλαγκεν -Λουκέρνη

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Την επόμενη εβδομάδα για 5 ημέρες θα είμαι στην ευρύτερη περιοχή για το παγκόσμιο της Vespa και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποια ωραία pass εκεί κοντά η γενικότερα ωραία μέρη που αξίζει να επισκεφτώ με την μοτοσυκλέτα παιδιά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θα μένω ιντερλεγκεν 2 μέρες και δυο Λουκέρνη.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλημερα
Ο ειδικος για να σου απαντησει ειναι βεβαια ο estebahn

Στην Ελβετια προς Interlaken εχει καποια πασσα αλλα γενικα η Ελβετια δεν εχει το στυλ της Αυστριας και Ιταλιας.
Δηλαδη εχει υπεροχες διαδρομες που οδηγουν σε κορυφες αλλα για να περπατησεις ή να παρεις τελεφερικ και οχι να διασχίσεις οδικως και να συνεχισεις απ την αλλη πλευρα.
Μπορει δηλαδη να οδηγεις στα 2000μ, διπλα σου να θαυμαζεις κορυφες στα 4400 αλλα να πρεπει να γυρισεις απ τον ιδιο δρομο.
Πιθανως να κανω και λαθος, γιατι τα εχω γυρισει με τρενο κυριως.
Το βασικοτερο βεβαια ειναι οτι ολα ανοιγουν Ιουνιο οποτε μπορει να τα προλαβεις οριακα.
Παντως κοντα εκει που θα πας εχει μαζεμενα ωραια ορθοδοξα πασσα. Δες εδω και αλλαζεις τις διαδρομες σου οπως σε βολευει.
Μετα εχει αλλα, μα ειναι κανα 3ωρο μακρια.

Στο Interlaken παλαια ηταν και αφορολογητο, δεν ξερω αν εχει κατι αλλαξει.
Με το καλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλημέρες Νικο!

Από διαδρομές εκεί γύρω άλλο τίποτε. Με τη Βέσπα θα είσαι ή με το Aprilia?

Για 'βόλτες' κοντά στο Interlaken αξίζει να κάνεις αυτή τη γύρα. Δεν ανεβαίνει πολύ ψηλά, αλλά είναι ωράια διαδρομή. ΤΗν έχω κάνει και με MSX 125, οπότε και με βέσπα να είσαι δεν είναι κάτι.
Σε μη κυκλική (αλλά ΟΧΙ ΣΚ!) συχνά πετάγομαι ως Adelboden.
Επίσης κοντά στο Ιντερλάκεν για μικρές βόλτες αξίζει να πεταχτείς ως Lauterbrunnen και ακόμη περισσότερο μέχρι Grindelwald.

Όταν πας για Λουκέρνη, οπωσδήποτε σταμάτα στη λιμνούλα του Lungern.
Στη Λουκέρνη καθαυτή, τα ωραία κομμάτια της λίμνης (οδηγικά) είναι από την άλλη μεριά προς Vitznau. Σημείο με θέα είναι εδώ και άγνωστο χαμηλό πaσάκι εδώ


Όλα αυτά είναι 'χαμηλά' Για τα γνωστά πάσα, τσεκάρεις εδώ αν είναι ανοικτά για καλοκαίρι. Τις τελευταλιες ημέρες έχει λιακάδες και 25αρια οπότε πιθανόν να ανοίξουν και να είσαι τυχερός. Γύρω απο Interlaken ανεβαίνεις Meiringen και από εκεί και πέρα είναι παιδική χαρά, μπορείς να βολτάρεις για ώρες.

Ότι περισσοτερο χρειάζεσαι για αξιοθέατα ή οτιδήποτε, ρωτάς :friendship:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Βασικά η διαδρομή που σου προτείνει ο estebahn περνάει ένα μικρό πάσο το Glaubenbielen που ανεβαίνει μέχρι τα 1650.
Λίγο πιο βόρεια υπάρχει το Glaubenberg που καταλήγει επίσης στον δρόμο προς Λουκέρνη.

Για τριγύρω αξιοθέατα :
Τελεφερίκ για το Niedenhorn -> Getting there | Niederhorn
Σπήλαιο St. Beatus -> Practical information
Παλαια πόλη και κάστρο Thun -> https://schlossthun.ch/en/

Άν έχει καλό καιρό υπάρχει μια διαδρομή που μπορεί να συνδιάσεις μερικά αξιοθέατα που ανέφερε και ο estebahn : τρένο απο Lauterbruhnen προς Kleine Scheidegg και απο εκεί οδοντωτός για Jungfraujoch. Το τρένο φτάνει μεχρι τα 3540 μέτρα υψόμετρο. Η κορυφή είναι 3463 και έχεις θέα τον παγετώνα Aletsch που είναι ο μεγαλύτερος των άλπεων.
Το ανέβασμα μπορεί να γίνει και από το Grindelwald με το τελεφερίκ Eiger express (2χλμ στον αέρα...) όπου έχεις θέα την βόρεια πλευρά του Eiger και τον ομώνυμο παγετώνα και στην συνέχεια με οδοντωτό μέχρι Jungfrau. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την διαδρομή αυτή για κατέβασμα. Τιμές εισιτήρια πληροφορίες : Buy Jungfraujoch Ticket
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Την επόμενη εβδομάδα για 5 ημέρες θα είμαι στην ευρύτερη περιοχή για το παγκόσμιο της Vespa και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποια ωραία pass εκεί κοντά η γενικότερα ωραία μέρη που αξίζει να επισκεφτώ με την μοτοσυκλέτα παιδιά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θα μένω ιντερλεγκεν 2 μέρες και δυο Λουκέρνη.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Που πας βρε "κακόμοιρε" με το BMW καλοκαιριάτικα; Αφήνεις τον βράχο και τις μελιτζάνες του Λεωνιδίου για την πρασινάδα, τις σοκολάτες και τις αγελάδες της Ελβετίας; :p:p


Υ. Γ. Ελβετικό τυρί να φέρεις, αυτό με τις τρύπες που έτρωγε και η Haidi!!


Καλά να περάσεις, φιλιά στα μούτρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

alkone

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλεξης
Μοτό
r1200gs- SH 300i
Εχω να προτεινω κ το Susten Pass αλλα δν ξερω ακομα αν θα ειναι ανοιχτο,το διεσχισα σεπτεμβρη μηνα απο Ιντερλαγκεν με κατευθυνση το Λουγκανο κ αν κ με αυτοκινητο το ευχαριστηθηκα δεοντως, (υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα το διασχισω κ με την μηχανη καποια στιγμη)
!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δυστυχώς το Susten είναι ακόμα κλειστό. Αν ο καιρός είναι οκ, είναι προγραμματισμένο να ανοίξει 16 Ιουνίου.
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Καλησπέρα μιας και θα είσαι ιντερλεγκεν αξίζει να ανέβεις γιονγφραου ,είναι η ψηλότερη κορυφή της Ευρώπης έχει ένα τουρ που ξεκινάει από την πόλη με δύο τραίνα είναι απίστευτη εμπειρία αν θες για χωρίς την μηχανή
 
Top Bottom