Ιουλιανές Αλπεις και Δαλματικές ακτές

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Μπράβο σας ,πάντα τέτοια ,πολύ ωραίες φωτογραφίες φανταστικά μέρη και όταν τα ζεις με το έτερον ήμισυ έχουν άλλη μαγεία ,άντε στο επόμενο
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Νομίζω ότι εδώ είμαστε! Συμπτωματικά ταιριάζουν και οι ημερομηνίες απλά επειδή έχουμε το πολύ 6 νύχτες λέμε να το κάνουμε ανάποδα και γυρισμό από Βενετία για Ηγουμενίτσα. Φοβερή περιήγηση και πολύ ομορφες εικόνες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι εδώ είμαστε! Συμπτωματικά ταιριάζουν και οι ημερομηνίες απλά επειδή έχουμε το πολύ 6 νύχτες λέμε να το κάνουμε ανάποδα και γυρισμό από Βενετία για Ηγουμενίτσα. Φοβερή περιήγηση και πολύ ομορφες εικόνες.
Τι εποχή?
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Βουρ......θα περάσετε υπεροχα
Κώστα μια τελευταία ερώτηση.. Από Ζανταρ παραλιακά για Ριεκα έχει ενδιαφέρον; Αν κρινω απο τα λεγόμενα σου για την διαδρομή προς Ντουμπρόβνικ πρεπει να είναι και εκεί όμορφα. Φαίνεται καταπληκτικό το πέρασμα απο τα βουνά της Σλοβενίας και το πάρκο που κάνατε πεζοπορία, αλλά θελουμε να αποφύγουμε όσο γίνεται το κρύο και το νερο. Λέμε να κάνουμε μόνο το ορεινό κομμάτι απο Λιουμπλιάνα προς Ουντινε έτσι για να τιμήσουμε την βουνίσια καταγωγή μας και το υπόλοιπο ταξίδι να είναι ως επι το πλείστον κοντά στην ακτή. Πως σου ακούγεται;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα μια τελευταία ερώτηση.. Από Ζανταρ παραλιακά για Ριεκα έχει ενδιαφέρον; Αν κρινω απο τα λεγόμενα σου για την διαδρομή προς Ντουμπρόβνικ πρεπει να είναι και εκεί όμορφα. Φαίνεται καταπληκτικό το πέρασμα απο τα βουνά της Σλοβενίας και το πάρκο που κάνατε πεζοπορία, αλλά θελουμε να αποφύγουμε όσο γίνεται το κρύο και το νερο. Λέμε να κάνουμε μόνο το ορεινό κομμάτι απο Λιουμπλιάνα προς Ουντινε έτσι για να τιμήσουμε την βουνίσια καταγωγή μας και το υπόλοιπο ταξίδι να είναι ως επι το πλείστον κοντά στην ακτή. Πως σου ακούγεται;
Ναι .. . Καλό είναι να μείνετε παραλαικα, γιατί εκτός της ομορφιάς ο χειμώνας είναι λίγο βαρύς στα Βαλκάνια φέτος
Ιουλιανες οπωσδήποτε αν περνάνε.

Το plitvije δεν είναι σε ψηλό βουνό και δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Ναι .. . Καλό είναι να μείνετε παραλαικα, γιατί εκτός της ομορφιάς ο χειμώνας είναι λίγο βαρύς στα Βαλκάνια φέτος
Ιουλιανες οπωσδήποτε αν περνάνε.

Το plitvije δεν είναι σε ψηλό βουνό και δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα
Σε ευχαριστώ πολύ, καλή ανάσταση.
 

Koutalianos

Μέλος
Περιοχή
Βόρεια Εύβοια
Όνομα
Μπαμπης
Μοτό
Honda xrv 750,2002
Ημέρα 6η...25 Απριλίου

Η
σημερινή ημέρα ειχε θάλασσα και Δαλματικλες ακτές μεχρι Ντουμπροβνικ.
Αλλος ενας προορισμός που την προηγούμενη φορά ηταν απλησίαστος απο τον κόσμο.
Το κομμάτι μεχρι Ζαντάρ πολυ ομορφο ανεβα-κατεβα και πολύ στροφη.
Απο το Ζαντάρ μέχρι το Σπλιτ η διαδρομη ειναι απλα καλή, παραθαλλασια κλπ, αλλα μετα το Σπλιτ και για 300 χλμ περίπου δεν θελεις να τελειωσει.
Από την μια μεριά η Θάλασσα και απο την αλλη βουνά και ψηλές πλαγιές.....με καταπληκτικό οδόστρωμα και απειρες στροφές
Τολμω να πω οτι ειναι η πιο ομορφη ριβιερα που εχω συναντησει και καταλαβα γιατι οι Κροατες δεν ερχονται στην Ελλαδα για τουρισμό.

Το Ντουμπροβνικ χωρίς κόσμο αυτή την φορά, απλά μαγικό.
Περιποιημενο καστρο και τουριστική αξιοποιηση, οπως πρέπει.

Διαδρομη θα δουμε σε βιδεο αργοτερα, γιατι δεν κάναμε πολλές στασεις για φωτο.






Κώστα καλησπέρα.Αναμεσα Λιουμπλιάνα και Ντουμπρόβνικ..που νομιζεις αξίζει να κάνουμε μια διανυκτέρευση για να "κόψουμε τα 700+ χιλιόμετρα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα καλησπέρα.Αναμεσα Λιουμπλιάνα και Ντουμπρόβνικ..που νομιζεις αξίζει να κάνουμε μια διανυκτέρευση για να "κόψουμε τα 700+ χιλιόμετρα;
Δεν είναι ακριβώς στη μέση, αλλά το plitvije αξίζει πολύ.
Από εκεί και πέρα Ζαντάρ και Σπλιτ είναι αρκετά μεγάλες πόλεις , που εμένα με άφησαν αδιάφορο.
Αν έχει καλό καιρό πάντως, τα χλμ δεν βγαίνουν δυσκολα
 

Koutalianos

Μέλος
Περιοχή
Βόρεια Εύβοια
Όνομα
Μπαμπης
Μοτό
Honda xrv 750,2002
Δεν είναι ακριβώς στη μέση, αλλά το plitvije αξίζει πολύ.
Από εκεί και πέρα Ζαντάρ και Σπλιτ είναι αρκετά μεγάλες πόλεις , που εμένα με άφησαν αδιάφορο.
Αν έχει καλό καιρό πάντως, τα χλμ δεν βγαίνουν δυσκολα
Σε ευχαριστώ πολύ.
Ευχομαι να είστε καλά,να γεμίζετε με χιλιόμετρα τα μοτορια και τις ψυχές σας με όμορφες εικόνες και στιγμές.Καλα ταξίδια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε ευχαριστώ πολύ.
Ευχομαι να είστε καλά,να γεμίζετε με χιλιόμετρα τα μοτορια και τις ψυχές σας με όμορφες εικόνες και στιγμές.Καλα ταξίδια
Καλή βόλτα εύχομαι και περιμένουμε εντυπώσεις
 
Top Bottom