Ιταλία: Απαγόρευση κίνησης εκτός δρόμου??

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επίσης κάνω μια σκέψη ακόμα.
Ανακαλύπτουμε ξανά και ξανά ότι όλα στην ζωή συνδέονται. Διαβάζω συχνά πόσο περιττό και μη συνάδων με το φόρουμ είναι το θρεντάκι "Σκέψεις στον καιρό της καραντίνας".
Τι μας αφορά εμάς, ας έχουμε βενζίνη και λεφτά για λάστιχα και όλα είναι ρόδινα. Μπορούμε να ζήσουμε το όνειρό μας μέσα στην μαγική μας φούσκα χωρίς να μας αγγίζει τίποτα.
Και ένα πρωί ξυπνάς και η φούσκα έχει σκάσει, το βουνό δεν υπάρχει πια γιατί το δώσαμε για βζζζζιιιιιινννν ανάπτυξη, τα μηχανάκια έχουν gps και περιοριστή ταχύτητας για το καλό μας και για εξοικονόμηση πόρων για το ΕΣΥ που δεν μας περισσεύουν, (εκτός αν είναι για απευθείας αναθέσεις σε μπακάλικα κολλητών) και γενικά η ζωή σου έχει αλλάξει όσο εσύ δεν πρόσεχες γιατί μέχρι τώρα ότι γινόταν ήταν πρόβλημα κάποιου άλλου.
Και ένα πρωί ξυπνάς και ο άλλος είσαι εσύ.

Ανεξάρτητα του τι θα μπορούμε να κάνουμε όταν αυτός ο παραλογισμός χτυπήσει και την δική μας πόρτα, ελπίζω τουλάχιστον να μην το αφήσουμε αμαχητί.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και εδώ είναι ήδη το petition που μπαίνουν και υπογράφουν Ιταλοί προς την κυβέρνηση και το Υπουργείο μεταφορών συγκεκριμένα πώς η μαλακία που φαίνεται να νομοθέτησαν καταστρέφει πολλούς τομείς της κοινωνίας, του τουρισμού και της ίδιας της κοινωνίας των Ιταλών και απαιτούν άμεσες διευκρινίσεις και διορθώσεις προς το νομοθετικό πλαίσιο έτσι ώστε ο κόσμος θέλει να επισκέπτεται τα βουνά ως τουρίστας, αθλητής κλπ να μπορεί να το κάνει απρόσκοπτά.

προτείνω αν μπορούμε όλοι να συμμετέχουμε σε αυτό το ψήφισμα, εγώ ήδη το υπέγραψα, μας αφορά όλους..


Και εδώ ένα καλύτερο πιο αναλυτικό άρθρο

 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Οι Ιταλοι πολιτικοι διαβαζουν την ενοτητα "σκαπτικα εργαλεια και πριονια" και σου λενε εδω ειμαστε.
Περαν της πλακας, ετσι οπως πανε η φωτιες τελευταια, προσωπικα δε το βρισκω εντελως παραλογο. Και οι φωτιες φανταζομαι δεν ειναι ο μοναδικος λογος. Πχ τα 4x4 κατα κοινη ομολογια δημιουργουν καποια θεματα.
Απο την αλλη και δε το λεω για πλακα, οι 2 στους 3 που γνωριζω που μεταπηδησαν απο εντουρια σε ηλ. ποδηλατα δε το μετανοιωσαν.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οι Ιταλοι πολιτικοι διαβαζουν την ενοτητα "σκαπτικα εργαλεια και πριονια" και σου λενε εδω ειμαστε.
Περαν της πλακας, ετσι οπως πανε η φωτιες τελευταια, προσωπικα δε το βρισκω εντελως παραλογο. Και οι φωτιες φανταζομαι δεν ειναι ο μοναδικος λογος. Πχ τα 4x4 κατα κοινη ομολογια δημιουργουν καποια θεματα.
Απο την αλλη και δε το λεω για πλακα, οι 2 στους 3 που γνωριζω που μεταπηδησαν απο εντουρια σε ηλ. ποδηλατα δε το μετανοιωσαν.
Η παρουσιά του ανθρώπου στον πλανήτη δημιουργεί απο μόνη της πολλά θέματα. Ας ξεκινήσουν αντιμετωπίζοντας το θέμα της άλλαγής του κλίματος απο τις πολιτικές των χωρών και της βιομηχανίας και μετά πάμε και στην ατομική ευθύνη του εκδρομέα σε ένα βουνό μια φορά τον μήνα..

Αυτό το να μη μας φαίνονται παράλογα όλα είναι που θα μας καταδικάσει.. ¨οποιος θέλει να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο ας πάρει και όποιος θέλει να πάει για ψάρεμα να πάει και όποιος θέλει να κάνει βόλτα την οικογένεια του σε ένα βουνό εκτός δρυμών και προστατευόμενων περιοχών να το κάνει. Αλλιώς ας πούμε ναι σε όλα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επίσης κάνω μια σκέψη ακόμα.
Ανακαλύπτουμε ξανά και ξανά ότι όλα στην ζωή συνδέονται. Διαβάζω συχνά πόσο περιττό και μη συνάδων με το φόρουμ είναι το θρεντάκι "Σκέψεις στον καιρό της καραντίνας".
Τι μας αφορά εμάς, ας έχουμε βενζίνη και λεφτά για λάστιχα και όλα είναι ρόδινα. Μπορούμε να ζήσουμε το όνειρό μας μέσα στην μαγική μας φούσκα χωρίς να μας αγγίζει τίποτα.
Και ένα πρωί ξυπνάς και η φούσκα έχει σκάσει, το βουνό δεν υπάρχει πια γιατί το δώσαμε για βζζζζιιιιιινννν ανάπτυξη, τα μηχανάκια έχουν gps και περιοριστή ταχύτητας για το καλό μας και για εξοικονόμηση πόρων για το ΕΣΥ που δεν μας περισσεύουν, (εκτός αν είναι για απευθείας αναθέσεις σε μπακάλικα κολλητών) και γενικά η ζωή σου έχει αλλάξει όσο εσύ δεν πρόσεχες γιατί μέχρι τώρα ότι γινόταν ήταν πρόβλημα κάποιου άλλου.
Και ένα πρωί ξυπνάς και ο άλλος είσαι εσύ.

Ανεξάρτητα του τι θα μπορούμε να κάνουμε όταν αυτός ο παραλογισμός χτυπήσει και την δική μας πόρτα, ελπίζω τουλάχιστον να μην το αφήσουμε αμαχητί.
Δεν συνάδει με το φόρουμ ο τσακωμος και ο διχασμός που φέρνουν φανατικες απόψεις με χαρακτηρισμους.
Αν λείπουν αυτά... Μια χαρά μπορούμε να κουβεντιαζουμε για τα πάντα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
σιγουρα,αν ειμαστε εξυπνοι και το αφησουμε ελευθερο,μπορει να τονωθει η οικονομια των βουνων
Aμα ερθουν οι μισοι χωματινοι της Ιταλιας θα τονωθει για ενα μικρο διαστημα και μετα θα απαγορευτει και εδω.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ενημερωτικα να αναφερω οτι εδω και 4-5 χρονια επιχειρησεις φερνουν οργανωμενα γκρουπ απο διαφορα μερη της Ευρωπης για εβδομαδιαια περιηγηση.Εχουν 30-40 μηχανακια παρκαρισμενα και καθε βδομαδα αλλαζουν οι αναβατες.Απο την μια ειναι καλο,απο την αλλη εχουν "οργωσει" καποια σημεια με αποτελεσμα να εχουμε τις πρωτες αντιδρασεις.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Η παρουσιά του ανθρώπου στον πλανήτη δημιουργεί απο μόνη της πολλά θέματα. Ας ξεκινήσουν αντιμετωπίζοντας το θέμα της άλλαγής του κλίματος απο τις πολιτικές των χωρών και της βιομηχανίας και μετά πάμε και στην ατομική ευθύνη του εκδρομέα σε ένα βουνό μια φορά τον μήνα..

Αυτό το να μη μας φαίνονται παράλογα όλα είναι που θα μας καταδικάσει.. ¨οποιος θέλει να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο ας πάρει και όποιος θέλει να πάει για ψάρεμα να πάει και όποιος θέλει να κάνει βόλτα την οικογένεια του σε ένα βουνό εκτός δρυμών και προστατευόμενων περιοχών να το κάνει. Αλλιώς ας πούμε ναι σε όλα.
Το μετρο δεν ψηφιστηκε για την κλιματικη αλλαγη.
Και το ψαρεμα ειναι αλλη πικρη ιστορια. Οπου εχει υπαρξει ελευθερια τουλαχιστον σε χωρες οπως η δικη μας, αυτη εχει γινει αντικειμενο καταχρησης σε βαρος του συνολου.
Οπως ειπε και ο Osho, "democracy is a political system of the people, for the people, by the people. But the people are retarded."
Τες πα, δεν υποστηριζω το μετρο ουτε το αντιμαχομαι. Αλλα οπως και σε καθε θεμα παρομοιας φυσης βλεπω μονο επιχειρηματα της μιας πλευρας.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Ορθόν, τα δύο κεφάλια που παίρνω με συρτή άδειασαν τους ωκεανούς και με το kx που έχω/εις/ει καίγονται τα δάση, φεύγει ο κόσμος από την ύπαιθρο, ερημοποιείται το φυσικό περιβάλλον. Ας αυτομαντρωθω/ουμε στην Αθήνα, να σωθεί ο πλανήτης για τα παιδιά του 1%.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Σε Καναδά και ΗΠΑ συμβαίνει από χρόνια.
Μιλούσα με φίλο τις προάλλες και μου έλεγε ότι ο μεγαλος αδερφός έχει ανέβει επίπεδο.
Πριν τρία μόλις χρόνια απαγόρευση μεν αλλά μπαίναμε σε δάση και ποιος να μας βρει.
Τώρα λοιπόν σηκώνουν drone και σε ακολουθούν μέχρι να βγεις απ το δασος.
Και βέβαια μιλάμε τετραψήφια πρόστιμα, αφαίρεση άδειας οδήγησης, η ασφάλεια σου στα υψη και δε συμμαζεύεται.

Ακόμα είμαστε παράδεισος αλλά ο κλοιός σφίγγει σιγά σιγά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε Καναδά και ΗΠΑ συμβαίνει από χρόνια.
Μιλούσα με φίλο τις προάλλες και μου έλεγε ότι ο μεγαλος αδερφός έχει ανέβει επίπεδο.
Πριν τρία μόλις χρόνια απαγόρευση μεν αλλά μπαίναμε σε δάση και ποιος να μας βρει.
Τώρα λοιπόν σηκώνουν drone και σε ακολουθούν μέχρι να βγεις απ το δασος.
Και βέβαια μιλάμε τετραψήφια πρόστιμα, αφαίρεση άδειας οδήγησης, η ασφάλεια σου στα υψη και δε συμμαζεύεται.

Ακόμα είμαστε παράδεισος αλλά ο κλοιός σφίγγει σιγά σιγά.
Και όλοι αυτοί στο advrider.com που βολτάρουν?
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Και όλοι αυτοί στο advrider.com που βολτάρουν?
Σε κάποιες πολιτείες είναι πιο λασκα για μότο με πινακίδες δρόμου, και μπορούν να πάνε σε δασικούς δρομους, αλλά σε καμία περίπτωση off road, τουλάχιστον νόμιμα.
Για εντουρο πάντως, μόνο σε εγκεκριμένα κομμάτια δάσους για μηχανοκίνητα σπορ, στα οποία πρεπει να έχεις ειδική ασφάλεια για off-road και συνηθως πληρώνεις συνδρομή, με την σεζόν η με την μέρα.
Εγώ για παράδειγμα πήγαινα συχνά σ αυτό:
[URL="http://www.grca.on.ca/forest/[/URL]"]www.grca.on.ca/forest/[/URL]

Μιλάμε για αδιανόητη αποστείρωση και έλεγχο που γίνεται πιο ασφυκτικός με την μέρα.

Για αυτό λέω, ότι εδώ είμαστε παράδεισος ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Εγώ τώρα ένα 690 που ζαχαρώνω να το πάρω η να κάτσω φρόνιμος? :ha

Έχετε και σεις την αίσθηση ότι όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο η μόνο εγώ είμαι?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ τώρα ένα 690 που ζαχαρώνω να το πάρω η να κάτσω φρόνιμος? :ha

Έχετε και σεις την αίσθηση ότι όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο η μόνο εγώ είμαι?
Ο ορισμός της ρητορικής ερώτησης!!
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Εγώ τώρα ένα 690 που ζαχαρώνω να το πάρω η να κάτσω φρόνιμος? :ha

Έχετε και σεις την αίσθηση ότι όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο η μόνο εγώ είμαι?
Εγω θα ανυσυχουσα πιο πολυ για το 690
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Έτσι με αυτά κ με αυτά χάνονται κ τα πιο αυτονόητα που έχουν τον ορισμό της ελευθερίας.
Οι Ιταλοι πολιτικοι διαβαζουν την ενοτητα "σκαπτικα εργαλεια και πριονια" και σου λενε εδω ειμαστε.
Περαν της πλακας, ετσι οπως πανε η φωτιες τελευταια, προσωπικα δε το βρισκω εντελως παραλογο. Και οι φωτιες φανταζομαι δεν ειναι ο μοναδικος λογος. Πχ τα 4x4 κατα κοινη ομολογια δημιουργουν καποια θεματα.
Απο την αλλη και δε το λεω για πλακα, οι 2 στους 3 που γνωριζω που μεταπηδησαν απο εντουρια σε ηλ. ποδηλατα δε το μετανοιωσαν.
Ότι να ναι.
 
Top Bottom