Ιταλία: Απαγόρευση κίνησης εκτός δρόμου??

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στη Γερμανία είναι πιο μπροστά... απαγορεύονται και τα mountain bike σε στενά μονοπάτια για να μην ...πατάνε τους πεζοπόρους !!
Aυτο. Στη Γερμανια και την Αυστρια αυτή η απαγορευση υπαρχει εδω και πολλααααααα χρονια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ωραία.. Ας μας πούνε ξέρεις κάτι κύριε εδώ αυτά τα σημεία είναι για πεζοπόρους, λογικό. Μονοπάτια ξέρω γω.Εμάς μας ενδιαφέρει να υπάρχει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ πρόσβαση σε όλους τους δασικούς-αγροτικούς δρόμους. Πεζοδρόμηση θα κάνουμε όλα τα βουνά??
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Aυτο. Στη Γερμανια και την Αυστρια αυτή η απαγορευση υπαρχει εδω και πολλααααααα χρονια.
Έχουν μονοπάτια χαρακτηρισμένα ως ποδηλατικά και ως πεζοπορικα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν έχει νόημα το στοίχημα νομίζω. Ήδη την έπεσαν τα αρπακτικά στην Εύβοια .

:(
Δίνουν χρήματα για έργα αποκατάστασης μεγάλες πολυεθνικές. Δε νομίζω πως τα δίνουν γιατί τους έπιασε το φιλότιμο.

Επιπλέον ο απλός κόσμος που έπαθε ζημιά από τις φωτιές θα πάρει ψίχουλα ως αποζημίωση. Τα λεφτά θα τα πάρουν οι συνήθως ύποπτοι δηλαδή τα λαμόγια.

Ψάχνω να βρω ένα άρθρο σχετικό και δεν μπορώ. Όταν το βρω θα το βάλω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραία.. Ας μας πούνε ξέρεις κάτι κύριε εδώ αυτά τα σημεία είναι για πεζοπόρους, λογικό. Μονοπάτια ξέρω γω.Εμάς μας ενδιαφέρει να υπάρχει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ πρόσβαση σε όλους τους δασικούς-αγροτικούς δρόμους. Πεζοδρόμηση θα κάνουμε όλα τα βουνά??
Εγώ μαζί σου Βαγγέλη, μου φαίνεται αδιανόητο να γίνει κάτι τέτοιο.

Και μη εφαρμόσιμο να συμπληρώσω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχουν μονοπάτια χαρακτηρισμένα ως ποδηλατικά και ως πεζοπορικα.
Nαι, μιλαω για την απαγορευση μηχανοκινητων. Εχουν επισης χωματοδρομους στρωμενους με προσβαση μεσα στα δαση που θεωρουνται δρομοι, αρα νομιμοι για οχηματα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Δίνουν χρήματα για έργα αποκατάστασης μεγάλες πολυεθνικές. Δε νομίζω πως τα δίνουν γιατί τους έπιασε το φιλότιμο...
Κάποιοι συγχωριανοί που πήγαν για αυτά μίλησαν για μεροκάματα των 400€...:oops:o_O
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγώ μαζί σου Βαγγέλη, μου φαίνεται αδιανόητο να γίνει κάτι τέτοιο.

Και μη εφαρμόσιμο να συμπληρώσω.
Εγώ πιστεύω ότι, και θα γίνει αυτό κάποια στιγμή, και εφαρμόσιμο θα είναι, γιατί θα έχει αυξηθεί και η "αστυνόμευση" μας!!!

(Όπου αστυνόμευση βάλε, την βοήθεια της τεχνολογίας; Το να μπορούν να "βλέπουν" που είμαστε ανά πάσα ώρα και στιγμή; Ιδέα δεν έχω, αλλά το βλέπω να έρχεται ταχύτερα από ότι πιστεύουμε!!)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Πες το και με δικά σου λόγια :laugh:
Το ρεζουμέ είναι ότι το θεμα φουσκωσε τεχνιτά απο κάποιες ιστοσελίδες οι οποίες δεν ασχολήθηκαν να ερευνήσουν τι ακριβώς λέει το διάταγμα για την δασική κυκλοφορια. Και αυτοπου λέει ειναι οτι :

"Οι δρόμοι και οι δασικές διαδρομές δεν υπόκεινται στα κριτήρια ασφαλείας που προβλέπονται για τους συνήθεις δρόμους, καθώς είναι οδοί που εξαιρούνται από τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.[...]

Ειναι καθήκον των Περιφερειών να ρυθμίζουν τους τρόπους χρήσης, διαχείρισης και απόλαυσης των δασικών δρόμων λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες που σχετίζονται με τη δασοκομική διαχείριση και την προστασία του περιβάλλοντος και του τοπίου.[...]Οι περιφέρειες είναι επίσης υπεύθυνες για την πρόληψη της υδρογεωλογικής αστάθειας και την τήρηση των διατάξεων του υδρογεωλογικού περιορισμού. Ως εκ τούτου, εναπόκειται στις Περιφέρειες να αξιολογήσουν τις επιπτώσεις της χρήσης των πεζών, του ποδηλατικού τουρισμού ή των μηχανοκίνητων οχημάτων [...] στις διαδρομές, των οποίων οι επιπτώσεις σε μη ασφαλτοστρωμένες επιφάνειες είναι πολύ διαφορετικές.[...]

Αυτή λοιπόν είναι η αυθεντική ερμηνεία της διάταξης, η οποία επιβεβαιώνει την αρμοδιότητα των Περιφερειών για τη ρύθμιση δασικών δρόμων [...] καθώς αναγνωρίζει την πολυπλοκότητα του θέματος και τα σύνθετα συμφερόντα που αξίζουν προστασία (το περιβάλλον καταρχήν, αλλά και ο αθλητισμός και η προκληθείσα οικονομική δραστηριότητα)".
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Top Bottom