Ιταλια Ιουνιος 2016

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Καλησπερα στην παρεα!!!
Σε κατι λιγοτερο απο εναν μηνα θα ανοιξω επιτελους τα φτερα μου για το πρωτο μου ταξιδι εκτος Ελλαδος.
Προορισμος Ιταλια με ολιγη απο Ελβετια.
Το ξερω οτι ειναι αργα για να ζητω συμβουλες εναν μηνα πριν το ταξιδι αλλα σας βρηκα προσφατα...:D
Το πλανο εχει ως εξης.
Αφιξη Ανκονα και τις πρωτες δυο ημερες θα μεινω Σιεννα.
Επειτα συνεζιχω για Φλωρεντια να επισκεφτουμε τα μουσεια(1 διανυκτερευση) και την επομενη ημερα Μπολονια(1 διανυκτερευση) για επισκεψη στο μουσειο της Ντουκατι κ παραδιπλα Μαρανελο κ Μοντενα για τα μουσεια της Φερραρι.
Μετα το προγραμμα εχει Αλπεις κ συγκεκριμενα με ορμητηριο το Μπορμιο θελω να ανεβω το Στελβιο και μετα προς Ελβετια το albula pass μιας κ το κοριτσι θελει να παμε απο το Sankt Moritz για να δει την λιμνη...
Τελος κατεβαινοντας προς τα πεδινα σκεφτομαι να περασω απο λιμνη Γκαρντα η λιμνη Λουγκανο - δεν εχω αποφασισει ακομα - για να καταληξω σε Φερραρα(1 διανυκτερευση) και Σαν Μαρινο(1 διανυκτερευση) πριν παμε Ανκονα για το ταξιδι της επιστροφης.

Ειμαι ανοικτος σε προτασεις μιας κ εχω κλεισει διαμονη μεχρι και την Μπολονια, οποτε μετα το προγραμμα μπορει να αλλαξει.
Ευχαριστω!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τη Ferrara βγαλ'την έξω, δεν έχει τίποτα να δεις (μόνο το κάστρο). Καλύτερα μείνε Verona να πιάσεις και το βυζί της Ιουλιέτας... (φέρνει λένε τύχη στον έρωτα, δοκιμασμένο ;) ). Επίσης 1 διανυκτέρευση Firenze θα δεις τα μουσεία μόνο απ'έξω, θέλει 1 μέρα γεμάτη.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Αυτό για τα μουσεία της Φλωρεντίας ισχύει..! Αν θέλετε να μπείτε μέσα τότε ακόμη και 2 μέρες να είχατε στη διάθεσή σας δεν είναι αρκετές. Το έκανα το 2012 (σε 2 μέρες) και ειλικρινά δεν πήγαμε ούτε στα μισά. Καλύτερα να διαλέξεις 1-2 τα οποία δε θα θέλατε να χάσετε και να μείνετε σε αυτά.

Η Σιέννα είναι πανέμορφη και έχει φανταστικά χωριά τριγύρω της. Στη διαδρομή από Σιέννα για Φλωρεντία βάλε μια επίσκεψη (2-3 ωρών) στο San Gimignano. Θα σας ανταμείψει μιας και τα όσα μέρη έχεις αναφέρει (πλην των πάσσων στις Άλπεις) είναι συνήθως με πάρα πολύ τουρισμό και χάνουν την αυθεντικότητά τους. Σε αντίθεση σε κάποια μικρά χωριά σαν το San Gimignano έρχεσαι πιο κοντά στην κουλτούρα των Ιταλών. Εάν αλλάξεις λίγο οπτική σχετικά με το είδος του τουρισμού που θες να κάνεις ρίξε ένα μάτι και στο Cinque Terre. Νομίζω πως ειδικά η κοπελιά σου θα το εκτιμήσει...
http://www.iatronet.gr/terpsi-zwi/enimerwmenos-taxidiwtis/article/28213/cinque-terre-italiki-riviera-epi-pente.html

Αυτός ο μήνας που μένει μέχρι το ταξίδι σας θα είναι άκρως βασανιστικός μιας και η Ιταλία είναι γεμάτη προορισμούς και με μια επίσκεψη λίγων ημερών δε φτάνει ούτε για δείγμα!
Επίσης όσο μπορείτε να αποφεύγετε την AutoStrada. Κατά τη γνώμη μου το τοπίο γύρω της ομορφαίνει μετά το ύψος της Bolognia. Άσε που τα διόδια είναι φωτιά.
Καλό δρόμο να έχετε και περιμένουμε πλήρες ταξιδιωτικό. :)
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Καλημερα συμφωνω και εγω με τους προλαλησαντες..Βερονα αξιζει κατ εμε!Οπως και B-roads επισης αντι για Εθνικη!Ισως Εβαζα μια μερα ακομα Φλωρεντια αν ειχα τον χρονο,αλλιως ισως εβγαζα μια απο Σιεννα,προτιμω να φευγω νωρις απο τον προορισμο μου,αλλα μιας και τα χιλιομετρα ειναι λιγα σχετικα αναμεσα απο Σιεννα-Φλωρεντια θα μπορουσατε να κανετε μια διανυκτερευση και να κλεψετε και λιγο χρονο απο την επομενη ημερα,στο γυρισμο Σαν μαρινο να σου πω που να φας..επισης περνα και για ενα καφε απο Tavullia ειναι το χωριο του Rossi :p
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Καλημερα παιδια!
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Μου επιβεβαιωσατε οτι φοβομουν για την Φλωρεντια αλλα ειναι κοντα απο την Σιεννα οποτε φευγοντας νωρις κατι γινεται απο πλευρας χρονου.
Σιγουρα θελω να παω στα μουσεια Uffizi και Accademia μεσα σε μια μερα τα προλαβαινω νομιζω.
Eπειδη δεν ειναι fan της εθνικης το εχω σκοπο να κινηθω απο το επαρχιακο δικτυο που σιγουρα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον οδηγικα.

Αν σας ερθει κατι αλλο στο μυαλο πειτε το!!!
 

Wtower

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
XT1200Z
Δεν μπορώ να σου πω πόσο ζηλεύω! Να προτείνω κανα-2 πραγματάκια κι εγώ με τη σειρά μου, δεν το συνηθίζω αλλά επειδή πραγματικά είναι μέρη που μου αρέσουν.

Καταρχήν, αν επιτρέπει ο χρόνος ανάλογα την άφιξη με το καράβι, προτείνω μια βόλτα από το Urbino. Δεν θα πω πολλά, κάντο μια αναζήτηση. Αν ο προορισμός το βράδυ είναι κατευθείαν Sienna ίσως να μην βολεύει επειδή είναι πιο ψηλά αλλά κράτα το στα υπόψη. Ωραία μέρη στο δρόμο για Sienna από το λιμάνι είναι Asise και Perugia για μικρές στασούλες. Οι διαδρομές όλες -κατ' εμέ- μετά από ένα σημείο έξω από SS ελαφρά ορεινές και πολύ όμορφες.

Για Φλωρεντία και γενικά Τοσκάνη τι να πω, δεν τα χορταίνω. Αυτά που είπαν τα παιδιά θα συμφωνήσω. Αν τα μουσεία είναι ασφικτικά από κόσμο κάνε τη γύρα στο Κιάντι και στο San Gimigniano, Castellina in Cianti κλπ.

Για τη διαδρομή από Τοσκάνη για πχ Βερόνα ψάξε καλα έχει πανέμορφες ορεινές διαδρομές στα Απένινα όρη. Μόλις καβατζάρεις τα Απένινα, και μέχρι να ξαναπιάσεις βουνά για Άλπεις, οι διαδρομές είναι ανιαρές. Αν υπάρχει χρόνος μείνε εκτός αυτοκινητοδρόμων, αλλά δεν κερδίζεις τίποτα από θέμα γραφικότητας. Προσωπικά είναι το μόνο κομμάτι του ταξιδιού που βγαίνω autostrada. Επίσης πολύ ωραίο μέρος είναι η Mantova.

Θέλουμε φωτογραφίες με το καλό!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
να πας και να το πιασεις το βυζι που λεει ο φιλος.
επισης στη ασιζι εχει στην πλατεια ενα αγαλμα με εγκυο,οποτε αφου θα πας με το μωρο,σε κοβω και παντρεμενος.
κοιτα μην ξεχασεις φωτο ,θα πλακωθουμε Νωντα:friend:
 
Reactions: yns

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Τετοια λεγε μου για παντρολογηματα και μωρα (οχι αυτα με τα μπραζιλιαν στις παραλιες, τα αλλα...) και θα γυρισω απο βαλκιανια για να μην περασω απο εκει!!!:D:D:D
Σχετικα με τις φωτο θα ετοιμαστει σπεσιαλ review αφου επιστρεψω.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θυμόμουν ότι κάπου είχα τη φωτογραφία με το βυζί της Ιουλιέτας... Εν έτει 1992, μόλις 24 χρόνια πριν, στην τρυφερή ηλικία των 19... :D




Edit: μόλις πληροφορήθηκα πως το άγαλμα θα το αλλάζανε το 2014 γιατί από το πολύ... τρίψιμο είχε λιώσει το βυζί!!
Πηγή: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/10660642/Verona-commissions-replica-Juliet-statue-after-one-too-many-brushes-with-tourists.html
Έτσι, αν ακόμα επιτρέπεται να το τρίψεις, δεν θα είναι το γνήσιο. Όπως και να'χει, επιμένω να μείνετε στη Verona αντί στη Ferrara καθώς υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα να κάνετε και να δείτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Θυμόμουν ότι κάπου είχα τη φωτογραφία με το βυζί της Ιουλιέτας... Εν έτει 1992, μόλις 24 χρόνια πριν, στην τρυφερή ηλικία των 19... :D




Edit: μόλις πληροφορήθηκα πως το άγαλμα θα το αλλάζανε το 2014 γιατί από το πολύ... τρίψιμο είχε λιώσει το βυζί!!
Πηγή: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/10660642/Verona-commissions-replica-Juliet-statue-after-one-too-many-brushes-with-tourists.html
Έτσι, αν ακόμα επιτρέπεται να το τρίψεις, δεν θα είναι το γνήσιο. Όπως και να'χει, επιμένω να μείνετε στη Verona αντί στη Ferrara καθώς υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα να κάνετε και να δείτε.
Η αληθεια ειναι οτι με εψησες για την Βερονα. Η μονη περιπτωση να μην παω ειναι να χρησιμοποιησω την ημερα αυτη για να κανω κανενα πασσο παραπανω στις Αλπεις!!!
Ευχαριστω για την βοηθεια!!!!
 
Reactions: yns

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ένα συν και από εμένα για τη Βερόνα!! (πέρασα από εκεί καλοκαίρι του '12)

Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος, ότι αφού πας με γυναίκα θα βγάλεις φώτο αυτό το μπαλκόνι :)
Θα καταλάβεις όταν με το καλό πας ;)

 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Ένα συν και από εμένα για τη Βερόνα!! (πέρασα από εκεί καλοκαίρι του '12)

Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος, ότι αφού πας με γυναίκα θα βγάλεις φώτο αυτό το μπαλκόνι :)
Θα καταλάβεις όταν με το καλό πας ;)

Ρωμαιε Ρωμαιε!!! Αρνησου τον πατερα σου, αλλαξε το ονομα σου και εγω δεν θα ειμαι αλλο πια η κορη του Καπουλετου!!!!!

:D
 
Reactions: yns
Top Bottom