ΚΑΝΤΗΛΙ ΕΥΒΟΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ 22/12

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Οι (ασχημες) τουμπες απο γλιστημα συνηθως ερχονται απο χασιμο του μπροστινου Οποτε μαλλον αυτος ο συνδοιασμος δεν μου φαινεται και πολυ σωστος στην λασπη Ποσο μαλλον σε βαρια μηχανακια σαν αυτα που αναφερεις
Αν εχει κανεις δευτερο τροχο και μπροστα, τοτε βαζει πιο ακραιο χωματινο που θα ειναι φυσικα καλυτερο για λασπες, το συνδυασμο TKC80/E09 μπορει να τον εχει καποιος πανω και ψιλο-μονιμα για πολη κλπ. Πληροφοριακα, περσι το Φλεβαρη καναμε το Καντηλι σε φαση "πιο λασπωμενο απο ποτε" και τοβγαλα με TKC80 μπροστα και T63 πισω χωρις κανενα θεμα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν εχει κανεις δευτερο τροχο και μπροστα, τοτε βαζει πιο ακραιο χωματινο που θα ειναι φυσικα καλυτερο για λασπες, το συνδυασμο TKC80/E09 μπορει να τον εχει καποιος πανω και ψιλο-μονιμα για πολη κλπ. Πληροφοριακα, περσι το Φλεβαρη καναμε το Καντηλι σε φαση "πιο λασπωμενο απο ποτε" και τοβγαλα με TKC80 μπροστα και T63 πισω χωρις κανενα θεμα.
Στον Όλυμπο που πήγαμε είχε αρκετά λασπερά κομμάτια. Φόραγα τα TKC80 μπρος πίσω. Πίσω κάποια στιγμή ξέμενες απο πρόσφυση εντάξει έχει ένα όριο το λάστιχο. Το βγάζεις εντάξει δύσκολα θα φτάσει σε σημείο να μην προχωρήσεις. Ο δείκτης απόλαυσης και ταχύτητας κατα βάση είναι το θέμα. Θα πας πιο αργά με ένα TKC80 απ ότι με ένα εντουράδικο λαστιχο. Ειδικά σε λασπερά κομμάτια θα πας με τη μισή ταχύτητα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σκεφτομαι για E09 πισω και ΜΤ21 μπροστα. Ελπιζω να μην εχω θεμα, θα δειξει!
Εξαιρετικός συνδιασμός κατα τη γνώμη μου. Το MT21 πίσω θα το ξέσκιζε γρήγορα το 990. Τα Mitas είναι πολύ ανθεκτικά απ ότι έχω καταλάβει. Και επίσης πολύ καλά στο χώμα. Πολλοί τα βαζουν ειδικά πίσω σε βαριά μηχανάκια.

Βάζοντας το πιο επιθετικό ΜΤ21 μπροστά θα έχει καλό τιμόνι που είναι το πιο σημαντικό

Το μειονέκτημα που βλέπω μόνο είναι πως θα έχεις τους περιορισμούς του ΜΤ21 μπροστά, δηλαδή κάποια φασαρία στα χλμ και δεν είναι για ταξίδι πάνω απο 120 για μένα. Λογικά θα έχεις κουνήματα και θα διαλύσει και τα τακούνια. Επίσης βέβαια προσοχή στο βρεγμένο αυξημένη. Αν αυτά δεν σε επηρεάζουν χώμα θα είσαι κύριος!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εξαιρετικός συνδιασμός κατα τη γνώμη μου. Το MT21 πίσω θα το ξέσκιζε γρήγορα το 990. Τα Mitas είναι πολύ ανθεκτικά απ ότι έχω καταλάβει. Και επίσης πολύ καλά στο χώμα. Πολλοί τα βαζουν ειδικά πίσω σε βαριά μηχανάκια.

Βάζοντας το πιο επιθετικό ΜΤ21 μπροστά θα έχει καλό τιμόνι που είναι το πιο σημαντικό

Το μειονέκτημα που βλέπω μόνο είναι πως θα έχεις τους περιορισμούς του ΜΤ21 μπροστά, δηλαδή κάποια φασαρία στα χλμ και δεν είναι για ταξίδι πάνω απο 120 για μένα. Λογικά θα έχεις κουνήματα και θα διαλύσει και τα τακούνια. Επίσης βέβαια προσοχή στο βρεγμένο αυξημένη. Αν αυτά δεν σε επηρεάζουν χώμα θα είσαι κύριος!
Σιγουρα πολυ καλος συνδυασμος για λασπωμενα χωματα :ok: Απο την αλλη, επειδη εγω το κυνηγαω το μηχανακι στην ασφαλτο δε θαβαζα ποτε το MT21 μπροστα (το οποιο εχω δοκιμασει στο Τρανσαλπ). Εκτος απο θορυβο και μονοπαντη φθορα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο αλλα τακουνατα, εχει ελαστικοτητες οσο μεγαλωνουν οι ταχυτητες οι οποιες δημιουργουν μεγαλη ασαφεια στο στριψιμο με χιλιομετρα. Και φυσικα στο βρεγμενο ειναι απλα επικινδυνα.

Εξαρταται το τι θελει και επισης το τι κανει καποιος. Αλλαζω λαστιχα για να βγω στο βουνο, τοτε φυσικα ναι βαζω κατι ακραιο χωματινο για να γουσταρω. Εχω μονιμα πανω το μπροστινο και αλλαζω το πισω, τοτε βαζω νερο στο κρασι μου μπροστα και εκει μπορει να παιξει ο συνδυασμος TKC80/E09 που ανεφερα πιο πανω. Ταχω πανω μονιμα και μπρος και πισω και παω συχνα χωμα, τοτε πιθανα ναβαζα TKC80/STR. Μιλαω παντα για 1000αρια on-OFF. Ειναι ολα συναρτηση του πως χρησιμοποιει τη μοτο του καποιος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν εχει κανεις δευτερο τροχο και μπροστα, τοτε βαζει πιο ακραιο χωματινο που θα ειναι φυσικα καλυτερο για λασπες, το συνδυασμο TKC80/E09 μπορει να τον εχει καποιος πανω και ψιλο-μονιμα για πολη κλπ. Πληροφοριακα, περσι το Φλεβαρη καναμε το Καντηλι σε φαση "πιο λασπωμενο απο ποτε" και τοβγαλα με TKC80 μπροστα και T63 πισω χωρις κανενα θεμα.
Υπαρχουν πολλες διαδρομες στο Καντηλι Και φυσικα δεν πιανουν ολες το ιδιο λασπη Μερικες δε δεν πιανουν καθολου Το οτι εσυ δεν ειχες θεμα τοτε εκει με το KC80 μπροστα δεν αποδεικνυει οτι το συγκεκριμενο λαστιχο την παλευει με την λασπη
Για οποιοδηποτε αλλο συνδοιασμο χωματος μια χαρα ειναι

Το γνωριζω πολυ καλα το TKC80 Και αυτο και το ΜΤ21 αφου εδω και πανω απο15 χρονια κυριως αυτα βαζω (και για ασφαλτινη χρηση)
Ο δείκτης απόλαυσης και ταχύτητας κατα βάση είναι το θέμα. Θα πας πιο αργά με ένα TKC80 απ ότι με ένα εντουράδικο λαστιχο. Ειδικά σε λασπερά κομμάτια θα πας με τη μισή ταχύτητα.
Θα πας πιο αργα μεν για να μην τσακιστεις αλλα ταυτοχρονα πρεπει να πας και πιο γρηγορα για να καθαρισει το λαστιχο Γαματα δηλαδη!
Το περασμα απο νερολακουβες, και το ανοιγμα του γκαζιου οπου και οποτε μας περνει βοηθα να καθαρισει το λαστιχο αλλα τελικα οτι και να κανουμε αργα η γρηγορα λαστιχα τυπου tkc80 καποια στιγμη θα μας ξαπλωσουν στην λασπη
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είπε ρε παιδιά κανείς ότι το tkc είναι το τέρμα χωματερο λαστιχο... δεν το παίρνεις για να φτιάξεις καινούργια αυλάκια στα μπερμς, όποιος το πάρει γι αυτό απλά έκανε λάθος επιλογή.

Ενα τιμιο φιτυ φιτυ λαστιχο ειναι όπου θα αντέξει την τρέλα σου να πάρεις το βαρύ σου μηχανάκι και να κάνεις την Ελλάδα (και όχι μόνο) από άσφαλτο και χώμα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δεν είπε ρε παιδιά κανείς ότι το tkc είναι το τέρμα χωματερο λαστιχο... δεν το παίρνεις για να φτιάξεις καινούργια αυλάκια στα μπερμς, όποιος το πάρει γι αυτό απλά έκανε λάθος επιλογή.

Ενα τιμιο φιτυ φιτυ λαστιχο ειναι όπου θα αντέξει την τρέλα σου να πάρεις το βαρύ σου μηχανάκι και να κάνεις την Ελλάδα (και όχι μόνο) από άσφαλτο και χώμα.
Ε ναι ρε Γιανναρα, αλλα πρεπει να το λεμε ξανα και ξανα :rolleyes: Τα TKC80 ειναι πολυ καλα all rounder τακουνατα λαστιχα, αλλα οχι οτι καλυτερο σε μαλακα και πολυ-λασπωμενα χωματα. Για οσους εχουν το μπροστα μονιμα πανω, με ενα πιο χωματινο πισω, πχ Τ63, Ε09 κλπ κλπ, ωστε να "σπρωχνει" στις πολλες λασπες, το μπροστινο οσο εχει ακομη ικανο τακουνι τα καταφερνει ωστε να περασει κανεις απο τετοια δυσκολα κομματια - τοχω κανει αρκετες φορες σε υπερ-λασπωμενα περασματα. Αυτ(ι)α :D
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Άκουσα στο δελτίο ειδήσεων :inlove: ότι γιναν καταστροφές στην Εύβοια από τις βροχές... και ρωτώ,
Είναι έτοιμη η Εύβοια και για τις επερχομενες καταστροφές από μτ21 και το ε09;:cool:

#skliros_kariolis (geez996) και εσυ μηταφ θα παίξεις
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Άκουσα στο δελτίο ειδήσεων :inlove: ότι γιναν καταστροφές στην Εύβοια από τις βροχές... και ρωτώ,
Είναι έτοιμη η Εύβοια και για τις επερχομενες καταστροφές από μτ21 και το ε09;:cool:

#skliros_kariolis (geez996) και εσυ μηταφ θα παίξεις
Ευθυμη με τι θαρθεις?(μεγαλο, μεσαιο, μικρο?)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επειδή ανέβηκε πολυ η τεστοστερόνη σε αυτό το τοπικ και όλοι είναι χεραδες εγώ θα πάω αύριο να βάλω dunlop gp racer 212 στο triumph να έρθω με αυτά στο Καντήλι γιατί είμαι ο πιο γαματος χερας και μη τα πάρω και πάω και αγοράσω ένα kawasaki gtr 1400 και σας δείξω πως ειναι να τα έχεις μεγάλα σα καρπούζια αδελφές του ελέους..!! Και τώρα πάω να κατουρησω, τα δωσα όλα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom