ΚΛΟΠΗ ΚΤΜ 790 Adventure R από Αθήνα

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Φίλος με ενημέρωσε πριν από λίγο ότι του έκλεψαν από την πυλωτή το εικονιζόμενο KTM 790 ADVENTURE R με 8.000 χλμ. Στη μηχανή υπήρχε μόνο η πίσω μπαγαζιέρα και όχι οι πλαϊνες. Όπως βλέπετε μπροστά είχε την ζελατίνα από το απλό 790 Adventure.






Επίσης στην πίσω μπαγαζιέρα υπήρχε κράνος μέγεθος Medium ARAI TOUR X4 White Vision
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τσογλάνια... :mad:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πάω να επιλέξω αντίδραση:

Έκπληξη δεν μου δημιουργεί... δυστυχώς πλέον είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
Ούτε λύπη, με την έννοια κρίμα κλπ... γιατί πλέον δεν το θεωρώ ένα ατυχές γεγονός.

Περισσότερο θυμός και μάλιστα να ξεχυλίζει. Θυμός γιατί υπάρχει ατιμωρησία. Θυμός γιατί μας έχουν κάνει εύκολα θύματα (σιτινγκ ντακς όπως λένε και στο χωριό μου)
Υπάρχει απραξία σε ένα έγκλημα που τελείται εδώ και χρόνια. Έχει αφεθεί να γίνει μια επικερδής επιχείρηση για οργανωμένες συμμορίες.

Οι κατασκευαστές θα πρέπει να υποχρεωθούν να συμπεριλαμβάνουν καλύτερα-αποτελεσματικότερα αντικλεπτικά.
Οι νόμοι πρέπει να προβλέπουν αυστηρότερες ποινές και να έχουν αποτρεπτικό χαρακτήρα.
Η αστυνόμευση πρέπει να... λειτουργεί.... υπέρ του πολίτη και όχι κατά αυτού.

Στο τέλος βάζουν εμάς τους ίδιους να προστατευτούμε όπως μπορούμε... μέχρι ποιο σημείο όμως;
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Δε νομιζω πως μπορεις να κανεις τιποτε αν ειναι παρκαρισμενο σε ανοιχτο/δημοσιο χωρο και το βαλουν στο ματι. Το καλλιτερο αντικλεπτικο απλα καθυστερει την "επιχειρηση" μερικα δευτερολεπτα. Ακομα και tracking device να υπαρχει και πεις στην αστυνομια που βρισκεται πολυ αμφιβαλλω πως θα κινητοποιηθει κατι. Ελπιζω να κανω λαθος εδω.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
•••μερικα δευτερολεπτα. Ακομα και tracking device να υπαρχει και πεις στην αστυνομια που βρισκεται πολυ αμφιβαλλω πως θα κινητοποιηθει κατι. Ελπιζω να κανω λαθος εδω.
Στο τελευταίο να πω επειδή γνωρίζω ,δεν ισχύει.
Η αστυνομία κινείται ταχύτατα σε τέτοια περίπτωση.
Τα τρακερ έχουν σώσει αρκετά ,αυτοκίνητα και μοτο .
Βεβαια η καλύτερη 'λυση' είναι μια ασφάλεια κλοπής ,δυστυχώς πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορεί ένα ακριβό μοτορι να μην έχει και ασφάλεια κλοπής .


Μακάρι να βρεθεί του φίλου ,ψαξτε ρε παιδιά εκεί κοντά στις γύρω γειτονιές.
Πολλές φορές υπό τον φόβο του τρακερ ,τις αφήνουν σκεπασμένες κάπου κοντά και επιστρέφουν μετά από κάνα δυο μέρες
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
...
Βεβαια η καλύτερη 'λυση' είναι μια ασφάλεια κλοπής ,δυστυχώς πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορεί ένα ακριβό μοτορι να μην έχει και ασφάλεια κλοπής .
Η ασφάλιση από μόνη της δεν είναι λύση. Όσο περισσότερο υπάρχει αυτό το φαινόμενο τόσο πιο ακριβά-απλησίαστα γίνονται τα ασφάλιστρα.
Οι περισσότερες ασφαλιστικές δεν δίνουν καν αυτή την δυνατότητα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Είναι μια λύση...αλλά δυστυχως υπάρχουν και παραθυράκια για να μην πω διαπλατες θύρες. αν βρεθεί η μηχανή εντός 3 μηνών και δεν ειναι κατεστραμένο το πλαίσιο, νομίζω δεν αποζημιώνεσαι για την κλοπή...αν καποιος ειναι ασφαλιστης και γνωρίζει περισσότερο ας μας πει. Αλλά είναι η καλύτερη έσχατη λύση. Αν και η κουκουλα και ο κλειστός χώρος είναι καλές λύσεις αλλά δεν είναι εφικτοι για όλους και σε κάθε περίπτωση δε χρησιμοποιούν όλοι τη μηχανή μόνο για βόλτα...σπίτι βόλτα σπίτι...
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Νομιζω η ασφαλεια κλοπης ειναι μονοδρομος σε ακριβες μηχανες..!!!
Πραγματι αν βρεθει το οχημα εντος τριων μηνων...δεν αποζημιωνεσαι ολικα...αλλα αναλογα με τη κατασταση που θα βρεθει αποζημιωνεσαι μερικα παντα σε συνενοηση με την ασφαλιστικη..το τιποτα δεν παιζει..!!!!
Στο οικογενειακο περιβαλλον τα τελευταια 4 χρονια εχουν κλαπει 2 αυτοκινητα..κ στις 2 περιπτωσεις η ασφαλεια κλοπης αποδειχτηκε σωτηρια...!!!
Στο ενα με αξια 10.000 στους 3.5 μηνες πιστωθηκε ολο το ποσο..επαιξε ρολο βεβαια οτι ηταν 3χρονων το αμαξι..
Στο αλλο ισως γιατι η αξια του εφτανε τις 45.000 ηταν κ 10ετιας υπηρξε μια διαπραγματευση με την ασφαλιστικη..ενα εξαμηνο κ παλι ομως πληρωθηκε με μια απαλλαγη...!!!
 

tolaklas

Μέλος
Όνομα
Tolis
Μοτό
KTM 790 Adventure R
Είχε ασφάλεια κλοπής εννοείται, Interamerican μόνο το ασφάλιζε εκείνη την εποχή και άλλη μία... είναι μεγάλη παρηγοριά, δεν το συζητάω!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δίχως να θέλω να χαλάσω το συγκεκριμένο θέμα, πόσο παραπάνω μπορεί να κοστίζει ένα ασφάλιστρο που έχει και κλοπή μέσα; Είναι κάτι παράλογο από άποψη κόστους, γνωρίζει κανείς;
 

tolaklas

Μέλος
Όνομα
Tolis
Μοτό
KTM 790 Adventure R
Εξαρτάται από την αξία της μηχανής... Για 15000 που ήταν η δικιά μου, το ασφάλιστρο πήγαινε 950 EUR το χρόνο στην Interamerican... Χωρίς κλοπή θα πήγαινε ίσως γύρω στα 250. Φυσικά, παίζει ρόλο αν είσαι κάτω από 22, ή αν είσαι καινούριος οδηγός, αν έχεις προκαλέσει ατυχήματα τον τελευταίο χρονο, κλπ - σε αυτές τις περιπτώσεις θα κόστιζε και παραπάνω
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Πολύ μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση του ασφαλίστρου κλοπής έχει ο τόπος διαμονής του ιδιοκτήτη.
Η επαρχία έχει σημαντικά μικρότερο ασφάλιστρο σε σχέση με την Αθήνα

Αν όμως γίνει κλοπή οι ασφαλιστικές κάνουν έρευνα για τον πραγματικό τόπο διαμονής.
Αν παραπλανητικά έχει δηλωθεί ψευδής τόπος κατοικίας για να καταβάλλεται χαμηλότερο ασφάλιστρο, η ασφαλιστική δεν αποζημιώνει την κλοπή.;)
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Δίχως να θέλω να χαλάσω το συγκεκριμένο θέμα, πόσο παραπάνω μπορεί να κοστίζει ένα ασφάλιστρο που έχει και κλοπή μέσα; Είναι κάτι παράλογο από άποψη κόστους, γνωρίζει κανείς;
230 ευρώ total το εξάμηνο για αξια 12000 όπου θα πάρεις γύρω στα 9 πίσω
δινεις δλδ 120 ευρώ ή 20 ευρώ το μήνα παραπάνω για την ασφάλεια κλοπής
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
230 ευρώ total το εξάμηνο για αξια 12000 όπου θα πάρεις γύρω στα 9 πίσω
Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό σαν κόστος, τα 950 το ετος μου φάνηκαν πολλά. Ίσως υπάρχουν διαφορές στις καλύψεις. Ευχαριστώ
 
Top Bottom