ΚΤΜ 1050 Aventure 2015!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΚΤΜ 1050 Aventure 2015!










Άλλο ένα χτύπημα!


Έχει ανακοινωθεί ήδη από την KTM η νέα Super Adventure 1290 η οποία θα κάνει την
εμφάνισή της στο σαλόνι μοτοσυκλέτας της Κολωνίας. Ωστόσο, αυτό που δεν μπορούσαμε
να καταλάβουμε, ήταν γιατί προέβη στην αύξηση του κυβισμού του 1190 τόσο γρήγορα, και
δεν παρέμεινε στα ίδια κυβικά, και να ακολουθήσει οπτικά την πετυχημένη συνταγή της
BMW με το R 1200GS / Adventure.

Το κουβάρι αρχίζει να ξετυλίγεται καθώς η KTM αναμένεται να κάνει την έκπληξη,
παρουσιάζοντας το Adventure στα 1050 κυβικά! Σύμφωνα με πληροφορίες που έχει το
ιταλικό περιοδικό Moto.it, βλέποντας η KTM τις Adventure μοτοσυκλέτες να μεγαλώνουν
συνεχώς σε κυβισμό, τοποθετεί την Super Adventure 1290 στην μεγάλη κατηγορία, δίνοντας
έτσι την ευκαιρία σε όποιον θέλει να έχει τα κορυφαία περιφερειακά και ηλεκτρονικά της
αγοράς, συστήματα πρόσφυσης, ABS, με σύστημα σταθερότητας, θερμαινόμενα γκριπ,
ρυθμιζόμενη σέλα αλλά και ζελατίνα. Ταυτόχρονα, φαίνεται ότι με το Adventure 1050 θέλει
να επιστρέψει στην κατηγορία των 1000 κυβικών εκατοστών όπου και για μία δεκαετία είχε
την κορυφαία μοτοσυκλέτα, 990 Adventure.
1 / 2

πηγη..bikeit.gr
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
ΚΤΜ 1050 Aventure 2015!






Άλλο ένα χτύπημα!
Αν ακουγεται βαρυ ειναι στροφαλος..:p
αν ειναι ψιλο τσιρι τσρι μαλλον καμμια καδενα..:D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πες μου ότι θα έχει και αλουμινένιες ζάντες... και tubeless λάστιχα... και 19αρι μπροστά... και θα θέλει να πηγαίνει χώμα και να αντικαταστήσει το 990 σύμφωνα με το ιταλικό άρθρο...
:pointu::pointu:
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Εχει πλακα η ΚΤΜ.............και μου θυμιζει τις προ 30ετιας σειρες της Honda C-50 C-70 C-90:biker2:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατι?:UH: 1090 1190 1290...........:yew:
Γιατι ο παραλληλισμος οσο αφορα στην πληθωρα μοντελων, μπορει να εχει μια λογικη.
Απο εκει και περα, απλα καμια σχεση!
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Γιατι ο παραλληλισμος οσο αφορα στην πληθωρα μοντελων, μπορει να εχει μια λογικη.
Απο εκει και περα, απλα καμια σχεση!
Τωρα τι λογικη εχει ενα ιδιο μοντελο να παραγετε ανα 100 κυβικα διαφορά...........................εγω δεν το καταλαβαινω.
Εαν το κατλαβαινεις εσυ.................:UH:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Mάλλον-σύμφωνα με τη λογική του άρθρου- το 1190 θα εκλείψει.
Πιστεύω ότι το 1190 έφερε την ΚΤΜ πολύ κοντά σε φιλοσοφία με τη BMW και το GS. Αυτό, προφανώς..., σε κάποιους παραδοσιακούς ΚΤΜακηδες δεν άρεσε.
Επειδή υπάρχει και το θέμα πωλήσεων-μερίδιο στην αγορά, δείχνει να προχωράει η ΚΤΜ σε 2 μοντέλα, με διαφορετικούς προσανατολισμούς.
Το 1090 για τους σκληροπυρηνικούς της φίρμας και τη διατήρηση του image.
Και το 1290 για να συνεχίσει να διεκδηκεί αγοραστές από το κοινό της BMW.

Έτσι το βλέπω, έτσι φαίνεται από το άρθρο.
Το αν όλα αυτά θα γίνουν, βλέπουμε....

Για να επανέλθω στα προηγούμενα μηνύματα και στο "καμιά σχέση " που έγραψα πριν, η Honda με τα C-.... εις την τρίτη, δεν ξέρω τι επεδίωκε. Ούτε μπορώ να θυμηθώ ανταγωνισμό εκείνης της εποχής σ' αυτή την κατηγορία. Η Honda παίζει σε όλον τον κόσμο, σε όλες της αγορές, σε όλες της κατηγορίες κλπ....
Καμιά σχέση με ΚΤΜ λοιπόν!
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Εμένα πάλι μου φαίνεεται ότι BMWδιάσανε πολύ τα ΚΤΜ τελευταία.... Κρίμα..
 
Reactions: yns

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Καλά δεν βρωμάνε και τα πόδια μας Παύλο.

Μάλλον ο forester το έπιασε.
Το 1050 πάει να πιάσει τους hard-core KTMάδες, που ήταν του χώρου του 950 και με το... ζόρι πήγαν στο 990 (δεν ήθελαν ούτε ψεκασμό που λέει ο λόγος).
Το 1190 μάλλον δεν θα υπάρχει.
Το 1290 πάει να χτυπήσει GS και GS Adventure (όποιους δεν τους πειράζει να μην έχουν άξονα, "ιδιαίτερες" αναρτήσεις, boxer και γουστάρουν πολλά άλογα).
Κατά τη γνώμη μου το 1050 θα πάει καλά (για την ιδιαίτερη αγορά του).

Τις διαβάσατε τις παραπάνω γραμμές; Ξεχάστε τις τώρα.
Αν το render του πρώτου post έχει σχέση με την πραγματικότητα (δηλαδή ζάντες και 19άρα), τότε ναι και εγώ δεν καταλαβαίνω τι πάει να κάνει η KTM.

Και όχι αυτό το πράμα δεν το έχει ούτε η BMW (ούτε το θέλει).
Με Honda ναι, το μπερδεύεις. Ή με Kawa/zuki.
 

alkinoos

Μέλος
Επαγγελματίας
Σε ο,τι είναι καλό κ οποιοδήποτε άλλο της κατηγορίας. Ε, εντάξει, θα είναι κ πιο γρήγορο.
 

alkinoos

Μέλος
Επαγγελματίας
Το 1190 έχει τελική 270 κ πάει σφαίρα! Αν αυτό πάει έστω κ λίγο καλύτερα, μιλάμε για πύραυλο!!!
 
Top Bottom