ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ σκέφτομαι να πάρω την 60άρα της sw,για μονός.Να βάζω σκηνή,υπνόσακο και όλα τα υπόλοιπα μέσα.Λέτε να είναι υπερβολικά μεγάλος;
Θα έχεις μεγάλο βάρος πίσω και ψηλά.
Εκτός αν βάλεις ελαφριά πράγματα οπότε no problem.

Απ'ότι θυμάμαι έχεις πλαϊνες βαλίτσες, τις οποίες θεωρώ κατάλληλες για βαριά αντικείμενα. (εργαλεία., HD σαμπρέλες κτλ)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγώ σκέφτομαι να πάρω την 60άρα της sw,για μονός.Να βάζω σκηνή,υπνόσακο και όλα τα υπόλοιπα μέσα.Λέτε να είναι υπερβολικά μεγάλος;
Πολυς ογκος και αν γεμισει ο 60αρης θα σου επηρεαζει πολυ το τιμονι και θα σου χαλαει την οδηγηση.
Να φανταστεις οτι γεμιζω τον 40αρη της μοτοραιντ και λεω ως εδω καλα ειμαστε,δεν θελω παραπανω ή κι αν εχω τα βαζω καπου αλλου να μην σηκωνεται σε υψος
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τη συγκεκριμένη τη σχεδίασα σε autocad για να γινει βάση για την Trax και μου την έκοψε γνωστός τελειομανής μεταλλοκαλλιτέχνης του φόρουμ.. Θα παρουσιαστεί καλύτερα όταν τη μοντάρω.
Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο
@yns

γιαννη θελω μια βαση για το αφρικανακι...
εχω σχεδιο ετοιμο...
να ριχνω πανω ενα 100αρι σακο της givi.....
ο καλλιτεχνης που λες ειναι προς Βεροια μερια....
γιατι αυτον εχω στα υπ΄οψιν μου.....
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
ο καλλιτεχνης που λες ειναι προς Βεροια μερια....
γιατι αυτον εχω στα υπ΄οψιν μου.....
;)
Ε, κάπου εκεί είναι... του λέω να κάνει γραμμή παραγωγής αλλά δεν με ακούει! :)



Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Κατω απο τις ταπες βενζινης στο βασανο που ονομαζουμε μηχανακι εχει οπως καθε ταπα μια βιδα. Να τη βγαλετε οπωσδηποτε διοτι αν κολλησει η κλειδαρια δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ τροπος να ανοιξει. Μονο με τρυπημα της ταπας η σπασιμο της στεφανης.. Πραγμα που μου ετυχε στη δεξια ταπα και αφου εφαγα ακυρο απο 3 κλειδαραδες αναγκαστικά την εσπασα και τωρα ασχολουμαι με εποξικες.. Ειναι κατι που δε φανταζομαστε οτι μπορει να συμβει αλλα οταν σου τυχει και ψαξεις στο ιντερνετ βλεπεις ουκ ολιγες περιπτωσεις. Συμβαινει αρκετα συχνα στα 990. Να λαδωνετε τις κλειδαριες συχνα! Εμενα ηταν και οι δυο μεσα στη σκουρια.
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
για βαλε καμια φωτο? εγω παντως μετα απο καθε πλησιμο τις λαδωνω
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
για βαλε καμια φωτο? εγω παντως μετα απο καθε πλησιμο τις λαδωνω
Απο τη σπασμενη ταπα? Την εχω στο γκαραζ πιασμενη με μανταλακια και περιμενω να στεγνωσει η εποξικη :roflmao:
Υπηρχε σιγουρα πιο πολιτισμενος τροπος να ανοιξει η δικια μου αλλα μετα απο 1 μηνα που παλευα με το κλειδι μου γυρισε το ματι και εσπασα το στεφανι για να εχω προσβαση στο αλλεν. Οπωσδηποτε ξεβιδωμα την απο μεσα αλλεν!!!!!!!! Επαθα κι εμαθα.

πουχου:http://advrider.com/index.php?threads/ktm-990-adv-fuel-cap-problem.887264/
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Έχει αντιμετωπίσει κανένας πρόβλημα στην εγκατάσταση με κολάρα samco;Απο την δεξιά μεριά,την μεριά του θερμοστάτη βγαίνουν πολύ μπροστά και δεν έρχεται το ψυγείο πίσω.Μου κάνει εντύπωση διότι τα έβαλα δίπλα δίπλα με τα μαμά και δεν έχουν διαφορά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχει αντιμετωπίσει κανένας πρόβλημα στην εγκατάσταση με κολάρα samco;Απο την δεξιά μεριά,την μεριά του θερμοστάτη βγαίνουν πολύ μπροστά και δεν έρχεται το ψυγείο πίσω.Μου κάνει εντύπωση διότι τα έβαλα δίπλα δίπλα με τα μαμά και δεν έχουν διαφορά.
Έχω τοποθετήσει εγώ.
Το λάθος που έκανα ήταν να βάζω ανάποδα το συγκεκριμένο κολάρο που λες.

Δοκίμασε να το μπατάρεις και θα καλέσει κανονικά.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Επειδή έχω καινούριο θερμοστάτη δεν έλυσα τα κολάρα από τον παλιό και είδα με ποια φορά πρέπει να μπει,παρόλα αυτά με παιδεύει. Αύριο πρωί που θα είναι μέρα θα το κοιτάξω πάλι.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Το μηχανάκι τον τελευταίο καιρό μου έκανε κάτι σβησίματα στο φανάρι με νεκρά, σαν να τελείωνε η βενζίνη, σαν να πνιγόταν από κάτι, δεν ξέρω! Δεν έδωσα πολύ σημασία. Είχα αλλάξει πλατίνες τρόμπας βενζίνης πριν 20.000χλμ οπότε δεν έδωσα και πολύ σημασία καθώς ξαναέπαιρνε εύκολα και με τη μία. Δοκίμασα και αλλαγή βενζινάδικο, μήπως ήταν η βενζίνη ή κανα σκουπιδάκι.

Χτες όπως έβγαινα από το πάρκινγκ (στην ανηφόρα) μου έσβησε. Μέχρι να ξεκινήσω όλα ήταν νορμάλ: εκκίνηση με λίγο τσοκ λόγω κρύου στο γκαράζ, φοράω γάντια-κράνος και ξεκινάω με χαλαρό γκάζι για να ζεσταθεί εν κινήσει ;) Τελοσπάντων ξαναπήρε εύκολα και πήγα δουλειά. Στο φευγιό όμως άρχισε να κάνει κάτι σκασίματα, σαν να πνίγεται, σαν να τελειώνει η βενζίνη, σαν να είναι πολυ μπουκωμένο... Ε έσβηνε συνέχεια. Με πρώτη και συμπλέκτη το πήγα πίσω στο πάρκινγκ αλλά παρατήρησα ότι όπως άφηνα το συμπλέκτη έσβηνε. Δεν ήθελα να το ζορίσω πολύ για να μην ξεφτιλιστεί η μπαταρία (άλλαξα μπαταρία και ανορθωτή πέρυσι αλλά δεν ήθελα να το στρεσάρω).

Σκέφτομαι μήπως είναι κάτι στο καρμπιρατέρ ή η τρόμπα πάλι. Τί λεν τα μαστόρια; :)
Σε 2000 χλμ θα έκανα και μεγάλο σέρβις, μήπως να το επιταχύνω;
Πλατίνες είχα αγοράσει από κάποιον στο Περιστέρι παλιότερα, γύρω στο 25€, αλλά τώρα δεν βρίσκω το link στο car...
Είναι και ο Γάτος μπλεγμένος με το XR και δεν έχει χώρο! :woot:
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Το μηχανάκι τον τελευταίο καιρό μου έκανε κάτι σβησίματα στο φανάρι με νεκρά, σαν να τελείωνε η βενζίνη, σαν να πνιγόταν από κάτι, δεν ξέρω! Δεν έδωσα πολύ σημασία. Είχα αλλάξει πλατίνες τρόμπας βενζίνης πριν 20.000χλμ οπότε δεν έδωσα και πολύ σημασία καθώς ξαναέπαιρνε εύκολα και με τη μία. Δοκίμασα και αλλαγή βενζινάδικο, μήπως ήταν η βενζίνη ή κανα σκουπιδάκι.

Χτες όπως έβγαινα από το πάρκινγκ (στην ανηφόρα) μου έσβησε. Μέχρι να ξεκινήσω όλα ήταν νορμάλ: εκκίνηση με λίγο τσοκ λόγω κρύου στο γκαράζ, φοράω γάντια-κράνος και ξεκινάω με χαλαρό γκάζι για να ζεσταθεί εν κινήσει ;) Τελοσπάντων ξαναπήρε εύκολα και πήγα δουλειά. Στο φευγιό όμως άρχισε να κάνει κάτι σκασίματα, σαν να πνίγεται, σαν να τελειώνει η βενζίνη, σαν να είναι πολυ μπουκωμένο... Ε έσβηνε συνέχεια. Με πρώτη και συμπλέκτη το πήγα πίσω στο πάρκινγκ αλλά παρατήρησα ότι όπως άφηνα το συμπλέκτη έσβηνε. Δεν ήθελα να το ζορίσω πολύ για να μην ξεφτιλιστεί η μπαταρία (άλλαξα μπαταρία και ανορθωτή πέρυσι αλλά δεν ήθελα να το στρεσάρω).

Σκέφτομαι μήπως είναι κάτι στο καρμπιρατέρ ή η τρόμπα πάλι. Τί λεν τα μαστόρια; :)
Σε 2000 χλμ θα έκανα και μεγάλο σέρβις, μήπως να το επιταχύνω;
Πλατίνες είχα αγοράσει από κάποιον στο Περιστέρι παλιότερα, γύρω στο 25€, αλλά τώρα δεν βρίσκω το link στο car...
Είναι και ο Γάτος μπλεγμένος με το XR και δεν έχει χώρο! :woot:
Ξανα τρομπα βενζινης.Εχουν κολλησει οι πλατινες,αν ξερεις ανοιξε την και θα δεις οτι ειναι κολλημενα τα δυο μυτακια.Ξεκολλησε τα και τριψτα λιγο.Επιδιορθωνεται για να κανεις προσωρινα τη δουλεια σου.Και μετα παρε και βαλε μια facet να ησυχασεις απο αυτο μια και καλη.;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Λοιπόν.Το έδεσα όλο το μηχανάκι σήμερα.Τελικά σωστά το είχα βάλει το κολάρο,αλλά δεν ήθελε με την καμία να έρθει στην θέση του.Τελικά έκοψα 5μμ από την μεριά που πιάνει στον θερμοστάτη και έκοψα άλλα 5μμ από το κολάρο που έρχεται στον θερμοστάτη.Έτσι κούμπωσαν όλα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λοιπόν.Το έδεσα όλο το μηχανάκι σήμερα.Τελικά σωστά το είχα βάλει το κολάρο,αλλά δεν ήθελε με την καμία να έρθει στην θέση του.Τελικά έκοψα 5μμ από την μεριά που πιάνει στον θερμοστάτη και έκοψα άλλα 5μμ από το κολάρο που έρχεται στον θερμοστάτη.Έτσι κούμπωσαν όλα.
Ωραίος. Να μην ξεχάσεις μετά από καμιά 500αριά χλμ να τσεκάρεις τους κολιέδες, μπορεί να θέλουν λίγο παραπάνω σφίξιμο.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Λοιπόν.Το έδεσα όλο το μηχανάκι σήμερα.Τελικά σωστά το είχα βάλει το κολάρο,αλλά δεν ήθελε με την καμία να έρθει στην θέση του.Τελικά έκοψα 5μμ από την μεριά που πιάνει στον θερμοστάτη και έκοψα άλλα 5μμ από το κολάρο που έρχεται στον θερμοστάτη.Έτσι κούμπωσαν όλα.
Είσαι σίγουρος ότι ήταν original Samco?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
μηπως βγαινουν διαφορετικα κολαρα για 950 και για 990??
 
Top Bottom