ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ρε παλικαρια καθε ποτε αλλαζετε τα υγρα συμπλεκτη σας?

Εχω ενα μπουκαλακι magura blood, αλλα εχει αλλαξει χρωμα το υγρο....να το βαλω η να το φουνταρω;


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε...έχω ξεχάσει μισομπούκαλο 4-5 χρόνια ,κι όταν το βρήκα μπροστά μου ,ήταν ακόμα κόκκινο.
Μήπως στο πήρε κανας παππούς της οικογένειας για εξετάσεις ούρων...? :fun
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φίλε...έχω ξεχάσει μισομπούκαλο 4-5 χρόνια ,κι όταν το βρήκα μπροστά μου ,ήταν ακόμα κόκκινο.
Μήπως στο πήρε κανας παππούς της οικογένειας για εξετάσεις ούρων...? :fun
:pointu::pointu:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Φίλε...έχω ξεχάσει μισομπούκαλο 4-5 χρόνια ,κι όταν το βρήκα μπροστά μου ,ήταν ακόμα κόκκινο.
Μήπως στο πήρε κανας παππούς της οικογένειας για εξετάσεις ούρων...? :fun
Εκτός αν το έβλεπε ήλιος γιαυτο κιτρίνισε του Γιάννη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
:D

Βρε θα πάμε για λαγούς λεμεεεε



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανάποδη φωτό θελουμε, κάτσε στη σέλα και βγάλε μπροστά με όλα στο φουλ και το γκάζι στις 6000rpm :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εκτός αν το έβλεπε ήλιος γιαυτο κιτρίνισε του Γιάννη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μάλλον αυτό είναι φίλε....
Πρέπει να είχε χαμηλό αιματοκρίτη η συγκεκριμένη παρτίδα..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ανάποδη φωτό θελουμε, κάτσε στη σέλα και βγάλε μπροστά με όλα στο φουλ και το γκάζι στις 6000rpm :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θες να με δεις να φλέγομαι ε?

(Πάντως είναι μεγάλη αναβάθμιση. Είναι διασποράς και φωτίζουν τον πλαινό και πάνω τομέα, κάτι που πριν δεν το είχα και στους σκοτεινούς στριφτερούς επαρχιακούς δεν έβλεπα στις στροφές. Τώρα φωτίζουν στα πλαινά φουλ.)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το εννοούσα αυτό με τον ήλιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι ρε συ το ξερω, μαλλον απο τον ηλιο ειναι....μαλλον το ειχα εκτεθειμενο ενα διαστημα που ηταν η αποθηκη ανω κατω.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης, πήρα μια καλωδίωση έτοιμη που τη βρήκα εδώ: http://gadgetopolis.gr/kalodiosi-gia-led-provoleis-12v-rele-asfaleia-diakopti

Είναι έτοιμη, κομπλέ με ρελέ, διακόπτη, ασφάλεια και τα απαραίτητα καλώδια.

Δεν έχει όμως αναμονή για να κλέψεις ρεύμα, για να σου δουλεύουν τα προβολάκια μόνο με το άνοιγμα του διακόπτη της μηχανής.
Δηλαδή ο ρελές, ο οποίος είναι 4 θέσεων, δεν έχει θέση ελεύθερη.

Η επαφή 85: έχει συνδεδεμένο το ένα από τα τρία καλώδια που έρχονται από το διακόπτη προβολέων

Η επαφή 86: έχει συνδεδεμένα 1) το αρνητικό της μπαταρίας, 2) το αρνητικό των προβολέων 3) το αρνητικό του διακόπτη προβολέων

Η επαφή 87: έχει συνδεδεμένο το θετικό των προβολέων

Η επαφή 30 έχει συνδεδεμένα 1) το θετικό μπαταρίας 2) το θετικό του διακόπτη προβολέων

Νομίζω ότι στη θέση 85, θα πρέπει να συνδέσω το ρεύμα που θα κλέψω από το φως πορείας.

Εσείς τι λέτε, ωρέ παλικάρια?
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Επίσης, πήρα μια καλωδίωση έτοιμη που τη βρήκα εδώ: http://gadgetopolis.gr/kalodiosi-gia-led-provoleis-12v-rele-asfaleia-diakopti

Είναι έτοιμη, κομπλέ με ρελέ, διακόπτη, ασφάλεια και τα απαραίτητα καλώδια.

Δεν έχει όμως αναμονή για να κλέψεις ρεύμα, για να σου δουλεύουν τα προβολάκια μόνο με το άνοιγμα του διακόπτη της μηχανής.
Δηλαδή ο ρελές, ο οποίος είναι 4 θέσεων, δεν έχει θέση ελεύθερη.

Η επαφή 85: έχει συνδεδεμένο το ένα από τα τρία καλώδια που έρχονται από το διακόπτη προβολέων

Η επαφή 86: έχει συνδεδεμένα 1) το αρνητικό της μπαταρίας, 2) το αρνητικό των προβολέων 3) το αρνητικό του διακόπτη προβολέων

Η επαφή 87: έχει συνδεδεμένο το θετικό των προβολέων

Η επαφή 30 έχει συνδεδεμένα 1) το θετικό μπαταρίας 2) το θετικό του διακόπτη προβολέων

Νομίζω ότι στη θέση 85, θα πρέπει να συνδέσω το ρεύμα που θα κλέψω από το φως πορείας.

Εσείς τι λέτε, ωρέ παλικάρια?
Οτι μας εχεις ζαλισει με τις επαφες σου και τους αριθμους:hh: :p.Τραβα ρε φιλε στο βουνο να ξελαμπικαρεις λιγο με το ktm :D:p:p;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οτι μας εχεις ζαλισει με τις επαφες σου και τους αριθμους:hh: :p.Τραβα ρε φιλε στο βουνο να ξελαμπικαρεις λιγο με το ktm :D:p:p;)
:roflmao::roflmao:

Ε βγάλε ντε καμιά διαδρομη που ακόμα εχει νερά...μία εβγαλες και αντι να την κανουμε τωρα, πηγες και την κανονισες το Σεπτεμβρη που θα εχουν ξεραθει ολα και θα εχουμε γινει Μαροκο:D:D

Ασε που θα γινει και πολεμος, και δε θα πατε πουθενα...:secret:
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
:roflmao::roflmao:

Ε βγάλε ντε καμιά διαδρομη που ακόμα εχει νερά...μία εβγαλες και αντι να την κανουμε τωρα, πηγες και την κανονισες το Σεπτεμβρη που θα εχουν ξεραθει ολα και θα εχουμε γινει Μαροκο:D:D

Ασε που θα γινει και πολεμος, και δε θα πατε πουθενα...:secret:
Και τωρα παμε απλα εσυ δεν το μαθαινεις :D κακως βεβαια.Την κυριακη τι κανεις;:friend:
Οσο για την διημερη προγραμματιζεται τον Σεπτεμβριο για τους λογους που διαβασες,αλλα θα εχει κιεκει νερα μην ανησυχεις θα λασπωθουμε και τοτε ;).
Αρκει να μην γινει πολεμος :D
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Επίσης, πήρα μια καλωδίωση έτοιμη που τη βρήκα εδώ: http://gadgetopolis.gr/kalodiosi-gia-led-provoleis-12v-rele-asfaleia-diakopti

Είναι έτοιμη, κομπλέ με ρελέ, διακόπτη, ασφάλεια και τα απαραίτητα καλώδια.

Δεν έχει όμως αναμονή για να κλέψεις ρεύμα, για να σου δουλεύουν τα προβολάκια μόνο με το άνοιγμα του διακόπτη της μηχανής.
Δηλαδή ο ρελές, ο οποίος είναι 4 θέσεων, δεν έχει θέση ελεύθερη.

Η επαφή 85: έχει συνδεδεμένο το ένα από τα τρία καλώδια που έρχονται από το διακόπτη προβολέων

Η επαφή 86: έχει συνδεδεμένα 1) το αρνητικό της μπαταρίας, 2) το αρνητικό των προβολέων 3) το αρνητικό του διακόπτη προβολέων

Η επαφή 87: έχει συνδεδεμένο το θετικό των προβολέων

Η επαφή 30 έχει συνδεδεμένα 1) το θετικό μπαταρίας 2) το θετικό του διακόπτη προβολέων

Νομίζω ότι στη θέση 85, θα πρέπει να συνδέσω το ρεύμα που θα κλέψω από το φως πορείας.

Εσείς τι λέτε, ωρέ παλικάρια?
Έχεις το σχεδιάγραμμα από την σύνδεση ή απο τις οδηγείες;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχεις το σχεδιάγραμμα από την σύνδεση ή απο τις οδηγείες;
Σπυρο βαζω το δικο μου σχεδιαγραμμα, οπως ερχεται η καλωδιωση απο το καταστημα. Δεν εχει οδηγειες, αλλα δεν χρειαζονται γιατι ειναι ετοιμο.


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Εγώ θα έκανα την σύνδεση έτσι.Όπου (1) είναι κάποιο καλώδιο που δίνει ρεύμα όταν ανοίξεις τον διακόπτη της μηχανής (αν θυμάμαι καλά το acc1 ή acc2,πίσω από το φανάρι).Με τον διακόπτη των φώτων συνδεδεμένο έτσι,μπορείς αν τον αφήνεις στην θέση on να ανάβουν τα φώτα με τον διακόπτη της μηχανής,αλλιώς με το off τα σβήνεις όποτε θες.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σπύρο ευχαριστω ρε, θα το κοιταξω μολις παω σπιτι.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος τους κωδικούς για ρουλεμάν τροχών μπρος και πίσω σε SKF?
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Τις διαστασεις τις ξερεις;
Mπες εδω
http://www.wemoto.com/bikes/ktm/990_adventure_s/06-08/
Και εκει που ειναι το i βαζεις το ποντικι επανω και σου δειχνει τις διαστασεις;)Θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα νομιζω
 
Τελευταία επεξεργασία:

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Τις διαστασεις τις ξερεις;
Mπες εδω
http://www.wemoto.com/bikes/ktm/990_adventure_s/06-08/
Και εκει που ειναι το i βαζεις το ποντικι επανω και σου δειχνει τις διαστασεις;)Θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα νομιζω
Ευχαριστώ πολυ!
Τις διαστάσεις τις ηξερα. Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι λογω του οτι βρίσκονται σε τετοιο σημείο εχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις οπότε χρειάζομαι ακριβη κωδικο ρουλεμαν αν τον εχει κάποιος!
Της KTM ξερουμε ποσο έχουν?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ευχαριστώ πολυ!
Τις διαστάσεις τις ηξερα. Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι λογω του οτι βρίσκονται σε τετοιο σημείο εχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις οπότε χρειάζομαι ακριβη κωδικο ρουλεμαν αν τον εχει κάποιος!
Της KTM ξερουμε ποσο έχουν?
Γιατι τι το ιδιαιτερο εχει το σημειο που βρισκονται (τροχοι);
Βρες απο οποιαδηποτε επωνυμη μαρκα (NTN,koyo, SKF,κλπ) και βαλτα ...Εγω ετσι θα εκανα
 
Top Bottom