ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ότι ταιριάζει σε 950.
Τα χάρτινα φίλτρα έχουνε διαφορετικούς κωδικούς το 950 με το 990.
Μπορουσες πιο απλα να βαλεις ενα pre-filter που κραταει τα παντα, βγαινει καθαριζεται πολυ γρηγορα-πολυ ευκολα
και κανει και ενα 20ρικο ;)
Δοκιμασμενο και γλυτωνεις και πλυσιματα στο μεσα φιλτρο που ισουτε με μακρυζωια ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μπορουσες πιο απλα να βαλεις ενα pre-filter που κραταει τα παντα, βγαινει καθαριζεται πολυ γρηγορα-πολυ ευκολα
και κανει και ενα 20ρικο ;)
Δοκιμασμενο και γλυτωνεις και πλυσιματα στο μεσα φιλτρο που ισουτε με μακρυζωια ;)
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα...;)
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εχω βαλει και τετοιο μεγαλη διαφορα στην καθαριοτητα αλλα νομιζω κοβει απο αναπνοη σε σχεση με ο snorkel το εχω κανει πατεντα με σωληνα και παει αερας εκει σαν ram air ενα πραγμα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
εχω βαλει και τετοιο μεγαλη διαφορα στην καθαριοτητα αλλα νομιζω κοβει απο αναπνοη σε σχεση με ο snorkel το εχω κανει πατεντα με σωληνα και παει αερας εκει σαν ram air ενα πραγμα
Βγάλε τα δυο πλαστικά τρίγωνα που έχει ο σκελετός να δεις διαφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μπορουσες πιο απλα να βαλεις ενα pre-filter που κραταει τα παντα, βγαινει καθαριζεται πολυ γρηγορα-πολυ ευκολα
και κανει και ενα 20ρικο ;)
Δοκιμασμενο και γλυτωνεις και πλυσιματα στο μεσα φιλτρο που ισουτε με μακρυζωια ;)
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα...;)
Αφού στο 'πα ρε τρελλοκομείο στο τηλ...τι στερνή μου γνώση...??? :wacky:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αφού στο 'πα ρε τρελλοκομείο στο τηλ...τι στερνή μου γνώση...??? :wacky:
Για προφίλτρο εννοούσες...;o_O
Γιατί για φίλτρα συζητούσαμε...:thumbsdown:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έψαχνα για φίλτρο foam για να χρησιμοποιώ στις χωματάδες μιας και απο το DNA δεν έμεινα ευχαριστημένος ως προς την κατακράτηση της σκόνης συγκεκριμένα στην Βερδικούσια.
Χάρτινο είxα ενα μεταχειρισμένο αλλά έψαχνα για κάτι άλλο...
Οπότε βρήκα σε μαγαζί στην Καλλιρόης το παρακάτω Twin Air το οποίο είναι pre-oiled όπως αυτό που χρησιμοποιώ στο enduro και επίσης πλενόμενο.;)









και εδώ τοποθετημένο.


Δοκιμή δεν πήγα διότι τα μπουμπουνητά ήταν πολύ δυνατά οπότε η δοκιμή αναβάλλεται...:cool:
Θα ακολουθήσει σχετικό review...;)
Σε μια σύντομη βόλτα που έκανα σήμερα διαπίστωσα λιγο χειρότερη απόκριση από το προηγούμενο φίλτρο (DNA).Πιθανόν να χρειάζεται άλλο σεταρισμα στα καρπυρατέρ - μιας και το τωρινό έγινε με το DNA - πράγμα που αναφέρεται στα specs του twin air.;)
Αλλά μάλλον δεν προκειται να μπω σε αυτή την διαδικασία...
Εάν τα πάει καλά με τον κουρνιαχτό :) θα το τιμάω στις χωματάδες...:D
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Στον γυρισμό απο το οδοιπορικό,μόλις έφτασα Άρτα άρχισε να μου κάνει προβλήματα το abs.Αρχικά άναψε το λαμπάκι και δεν έδειχνε χιλιόμετρα στο κοντέρ.Σταμάτησα ,έλεγξα τους αισθητήρες,όλα καλά.Έσβησα ,έβαλα πάλι μπροστά τίποτα.Μόλις έφτασα Γιάννενα, έπαιξα με το κουμπί του abs,το κράτησα πατημένο (όπως όταν θέλω να απενεργοποιήσω το abs).Άρχισε να δουλεύει το κοντέρ,αλλά το λαμπάκι του abs αναμένο.Σήμερα Στην αρχή δούλεψε το κοντέρ,το λαμπάκι παραμένει αναμμένο,αλλά μετά από λίγο δεν δούλεψε ξανά το κοντέρ.Η μπροστινή ζάντα στα μοντέλα με abs ,έχει δεξί - αριστερό;Δηλαδή το δαχτυλίδι του abs πρέπει να μπεί από συγκεκριμένη μεριά ή είναι το ίδιο το κέντρο και απο τις 2 πλευρές;Καμιά ιδέα κανείς;Ευχαριστώ.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
μηπως πηρε νερο το κουμπι του abs στα οργανα και κανει κολπα??
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Απο το ψάξιμο που έκανα τώρα μάλλον φταίει ο μπροστινός αισθητήρας.Άνοιξα,έλεγξα τις φίσες στο ρελέ εκκίνησης και τις ασφάλειες της μοναδας abs.Καθάρισα τον εμπρος αισθητήρα και τον έβαλα πάλι στην θέση του.Μόλις έβαλα μπροστά χωρίς να κινηθώ έδειχνε μικρά νούμερα το κοντέρ,αλλά μετά πάλι τίποτα.Από όσα διαβάζω.Αν έφταιγε μόνο ο πίσω θα είχα κοντέρ αλλά όχι abs.
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
αν μπορεις δες ταση μπαταριας και ταση ανορθωτη μηπως και φταιει κατι απο εκει
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Κάνε τα πειράματα σου για να ξέρουμε..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Πρόσφατα έβαλα καινούρια μπαταρία και ανορθωτή mosfet.Φορτίζει κανονικά και παντού έχει πάνω από 14 βόλτ.Για περισσότερα πρέπει να βρεθεί χρόνος.Ευχαριστώ.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Γεια σας παιδιά βοήθεια. Έχω ξεφτιλίσει το σέρβις μάνουαλ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω τι σκατα είναι δυνατόν να μην τα γράφει?.. KTM 990 SMT 2011 Θέλω τον κωδικό αλυσίδας που φοράω(είναι το μόνο που θέλω σύντομα αν γίνεται). Θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει πόσο πρέπει να σφίξω τα παξιμάδια του πίσω γραναζιου, θέλω το νούμερο του @el-Gatto :D Ευχαριστώ:)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γεια σας παιδιά βοήθεια. Έχω ξεφτιλίσει το σέρβις μάνουαλ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω τι σκατα είναι δυνατόν να μην τα γράφει?.. KTM 990 SMT 2011 Θέλω τον κωδικό αλυσίδας που φοράω(είναι το μόνο που θέλω σύντομα αν γίνεται). Θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει πόσο πρέπει να σφίξω τα παξιμάδια του πίσω γραναζιου, θέλω το νούμερο του @el-Gatto :D Ευχαριστώ:)
Αυτο ειναι απο 990 adventure του 11....αν τα χαρακτηριστικα του παξιμαδιου ειναι ιδια, πιστευω θα ειναι ιδια και η ροπη.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Αυτο ειναι απο 990 adventure του 11....αν τα χαρακτηριστικα του παξιμαδιου ειναι ιδια, πιστευω θα ειναι ιδια και η ροπη.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τώρα που το είδα σε φωτό κοίταξα πάλι το δικό μου και τελικά υπάρχει και είναι ίδιο απλά το έχω στα ξένα και δεν το κατάλαβα. Για τον κωδικό της αλυσίδας έχεις να πεις κάτι? Ξέρεις?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γεια σας παιδιά βοήθεια. Έχω ξεφτιλίσει το σέρβις μάνουαλ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω τι σκατα είναι δυνατόν να μην τα γράφει?.. KTM 990 SMT 2011 Θέλω τον κωδικό αλυσίδας που φοράω(είναι το μόνο που θέλω σύντομα αν γίνεται). Θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει πόσο πρέπει να σφίξω τα παξιμάδια του πίσω γραναζιου, θέλω το νούμερο του @el-Gatto :D Ευχαριστώ:)
Για τσεκαρε τον παρακάτω κωδικό.
60010165118
Αλυσίδα 525. 112 links
 
Top Bottom