ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
χθες το βράδυ που γύρισα καπου εκει πισω απ'το ψυγείο κ μπροστά απτο μοτερ ήταν λερωμένα.παρατηρησα στο γεμίζει κατι σαν αραιωμένο λάδι κ γυρο γυρο από την τάπα το λαδιών κ στα γύρω σημεία.παιζει να ναι αυτό που λες. το σκ θα μάθω λογικα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επίσης υπάρχει και ένα μεταλλικο σηληνακι κάτω κάτω στο μοτερ πίσω από τον σωλήνα της εξατμισης τσεκαρε το.συνηθως χάνουν εκεί στην πλευρά του μοτερ
 
Τελευταία επεξεργασία:

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Έχω βάλει καινούρια κολλαρα καινούρια τάπα έχω φτιάξει την αντλία νερού και παρόλα αυτά εξακολουθώ να συμπληρώνω παραφλου. Δεν ξέρω το γίνεται με αυτά τα μηχανάκια ποια.. διαρροή εξωτερική δεν έχω το έχω ψάξει όλο ζεστό κρύο με η χωρίς ντεπόζιτα.. όταν το αφήνω δικαιώματα από το minnκαι όταν ζεσταθεί ανεβαίνει πάνω από το max
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω βάλει καινούρια κολλαρα καινούρια τάπα έχω φτιάξει την αντλία νερού και παρόλα αυτά εξακολουθώ να συμπληρώνω παραφλου. Δεν ξέρω το γίνεται με αυτά τα μηχανάκια ποια.. διαρροή εξωτερική δεν έχω το έχω ψάξει όλο ζεστό κρύο με η χωρίς ντεπόζιτα.. όταν το αφήνω δικαιώματα από το minnκαι όταν ζεσταθεί ανεβαίνει πάνω από το max
Εσυ τι πιστεύεις ότι είναι ; ο μηχανικός σου τι λέει ;


——————————————————
Με το που αναπνέω παχαίνω , να προχθές ανέπνευσα μια πίτσα .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω βάλει καινούρια κολλαρα καινούρια τάπα έχω φτιάξει την αντλία νερού και παρόλα αυτά εξακολουθώ να συμπληρώνω παραφλου. Δεν ξέρω το γίνεται με αυτά τα μηχανάκια ποια.. διαρροή εξωτερική δεν έχω το έχω ψάξει όλο ζεστό κρύο με η χωρίς ντεπόζιτα.. όταν το αφήνω δικαιώματα από το minnκαι όταν ζεσταθεί ανεβαίνει πάνω από το max
το manual πώς περιγράφει τον έλεγχο στάθμης;;;
Ζεστό, ή κρύο;
Ας ξεκινήσουμε από αυτό το σημείο! :cool:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το manual αναφέρει πως η στάθμη στο παγούρι πρέπει να είναι ανάμεσα στο min και το max όταν είναι κρύο.
Εάν για κάποιο λόγο έχει πρόβλημα η τάπα όταν θα ζεσταθεί και δουλέψει το βεντιλατερ θα αρχίσει να βγάζει μια ποσότητα παραφλου από την υπερχείλιση.
Αυτό θα γίνεται κάθε φορά που θα ανάβει το βεντιλατερ έως ότου ξεκολλήσουμε-φτιαξουμε την ταπα.;)
Είναι και αυτό μια περίπτωση...(παθών):)
Υπ'οψιν @zorro
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
αν γεμιζεις παραφλου μεχρι πανω δηλ. μεχρι το max,παντα θα βαζεις 100-150ml
η σταθμη πρεπει να ειναι λιγο κατω απο την μεση,αλλιως με τις θερμοκρασιες φουσκωνει και κανει υπερχειλιση,μπορει το χειμωνα να μην το παρατηρησεις,
το καλοκαιρι ομως σιγουρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κάτι που μου έχει συμβεί στο φορτηγό.
Ήθελε εξαερωση το κύκλωμα για να μην χάνει paraflu... Μήπως υπάρχει και στο κτμι?
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Να πω κάτι που μου έχει συμβεί στο φορτηγό.
Ήθελε εξαερωση το κύκλωμα για να μην χάνει paraflu... Μήπως υπάρχει και στο κτμι?

Βεβαιως και ειναι συγκεκριμενη διαδικασια.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
παιδάκια καλησπέρα ξανα!!Άσχετο θα ναι το ποστ μου μαλλον αλλα ψαχνω ψαχνω κ δν το βρίσκω πουθενά.θελω αυτοκόλλητο για τις τάπες στα ντεπόζιτα για ktm 990 adventure.κατι σαν αυτο.εχεις κανεις καμμια αποψη;;σε ebay και Ali...τπτ


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι και δικά μας παιδιά..
Νταξ, δεν είναι αυτό που θες αλλά ωραία κάθεται, τα είχα βάλει στο προηγούμενο 990 και κρατάνε ακόμα, 3 χρόνια μετά.
https://moto-discovery.com/eshop/ktm-fuel-cap-carbon.html

 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
ναι τα εχω δει αυτά.ηθελα ρε γαμωτο να βρω το logo το ktm
Είναι και δικά μας παιδιά..
Νταξ, δεν είναι αυτό που θες αλλά ωραία κάθεται, τα είχα βάλει στο προηγούμενο 990 και κρατάνε ακόμα, 3 χρόνια μετά.
https://moto-discovery.com/eshop/ktm-fuel-cap-carbon.html

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Όπως είπα καινούρια τάπα καινούρια υγρά εξαερωση σε ράμπα για να σηκωθεί και τίποτα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Όπως είπα καινούρια τάπα καινούρια υγρά εξαερωση σε ράμπα για να σηκωθεί και τίποτα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
οταν το σβηνεις δουλευει εκεινη την ωρα το βεντιλατερ?
κανονικα πρεπει να σταματαει να ξερεις....
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Όχι δεν δουλεύει τι είναι citroen;;;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Όχι δεν δουλεύει τι είναι citroen;;;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιος έχανε παραφλου και το βρήκε στο καπάκι της καμπάνας σαν μυξα..μπορεί να λέω και βλακειες αλλά τσέκαρε το..Επίσης άσχετο αλλά μετά από προσωπική δοκιμή σε παραφλου νομιζω ότι το καλύτερο στο μηχανακι μας είναι το motocool..τα βεντιλατερ δουλεύουν πολύ λίγο σε σχέση με όλα τ αλλά κ δεν βράζει εύκολα.. το denicol καλο αλλά αν γίνει κάτι στραβό κ ανέβει ελάχιστα η θερμοκρασία το βράζει και το φτύνει μιας κ έχει 106 βαθμούς σημείο βρασμού νομιζω..το motorex δεν βράζει με τίποτα αλλά τα βεντιλατερ μου λειτουργούν μια ώρα και το belray αρκετά καλό αλλά όχι σαν το motocool..κάθε 5000 αλλάζω παραφλου για να δω ποιο είναι καλύτερο.κατεληξα..αν έχει κάποιος άλλος γνώμη ας την πει..το μόνο κακο του motocool το κίτρινο χρώμα που δεν φαίνεται Καλά..
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γιωργάρα δεν έχει τέτοιο θέμα απλά γαμιεται το εργαλειο θέλει να σε έχει μόνιμα στην τσίτα σαν γκόμενά με περίοδο κάνει... άμα της Ρήξεις ένα καλο γ.....ασι στρώνει για λιγο και μετά πάλι γκρίνια χαχαχαχχα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@zorro

Όταν αλλαξεις κολλάρα, μετά από κάποια χιλιόμετρα θέλουν σφίξιμο οι κολιέδες.
Όταν έχεις κάποιον κολιέ λάσκα, θα αρχίσει να σου στάζει όταν το υγρό διασταλεί, δηλ όταν ζεσταθεί.
Όταν ζεσταθεί το υγρό, είναι ζεστό και το μοτέρ, το οποίο εξαερώνει άμεσα όποια σταγόνα παραφλού πέσει επάνω του.
Εάν συμβαίνει αυτό, χάνεις υγρά και δεν τα βλέπεις γιατί εξαερώνονται άμεσα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιωργάρα δεν έχει τέτοιο θέμα απλά γαμιεται το εργαλειο θέλει να σε έχει μόνιμα στην τσίτα σαν γκόμενά με περίοδο κάνει... άμα της Ρήξεις ένα καλο γ.....ασι στρώνει για λιγο και μετά πάλι γκρίνια χαχαχαχχα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάρε βεστρομ να σου πλέκει σεμεδακια να τα βαζεις πανω στην τελεοραση
 
Top Bottom