ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Α ωραιος...και μια ακομα ερωτηση...η μηχανη λογω βλακειας(απο το μαντρα που εμεινε για δεκα μερες) εμεινε με 1 λιτρο σχεδον παραπανω λαδι στον κινητηρα για αυτο τον καιρο..με το που τν πηρα αρχισε να βγαζει λαδια απο τις ανθυμιασεις..υπαρχει κινδυνος να επαθε ζημια;με το που το αντιληφθηκα τα εβγαλα κατευθειαν.εκεινες τς μερες ακουγοταν στν εκινηση και η καδενα..σχετιζοταν με το παραπανω λαδι θεωρειτε;λογω πιεσης λαδιου στους τεντωτηρες;;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πώς τσεκαρες ότι έχει παραπάνω λάδι?
Ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία στη μέτρηση της στάθμης για αυτά τα μοτέρ...
Και ναι από λιγότερο λάδι μπορεί να ακούγονται οι τεντωτήρες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ζεστανα τη μηχανη τν εβαλα στο διπλο σταντ και ηταν στο δεικτη πολυ παραπανω απο το max....

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όντως αυτό δείχνει παραπάνω λαδι...:thumbsdown:
Δεν νομίζω να έχει κάνει κάπου ζημιά..
Οι καδένες εάν έχει 50.000km περιπου και πάνω πιθανόν να ακούγονται εάν δεν έχουν αλλαχτεί.
Και οι τεντωτήρες επισης μπορεί να ακούγονται...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Α ωραιος...και μια ακομα ερωτηση...η μηχανη λογω βλακειας(απο το μαντρα που εμεινε για δεκα μερες) εμεινε με 1 λιτρο σχεδον παραπανω λαδι στον κινητηρα για αυτο τον καιρο..με το που τν πηρα αρχισε να βγαζει λαδια απο τις ανθυμιασεις..υπαρχει κινδυνος να επαθε ζημια;με το που το αντιληφθηκα τα εβγαλα κατευθειαν.εκεινες τς μερες ακουγοταν στν εκινηση και η καδενα..σχετιζοταν με το παραπανω λαδι θεωρειτε;λογω πιεσης λαδιου στους τεντωτηρες;;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όταν λες ότι είδες να βγάζει λάδια από τις αναθυμιάσεις τι εννοείς...?:thumbsdown:
Ο σωλήνας των αναθυμιάσεων πάει από το κάρτερ κατευθείαν στο φίλτροκούτι...
Που είδες να έχει διαρροή...?
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Όντως αυτό δείχνει παραπάνω λαδι...:thumbsdown:
Δεν νομίζω να έχει κάνει κάπου ζημιά..
Οι καδένες εάν έχει 50.000km περιπου και πάνω πιθανόν να ακούγονται εάν δεν έχουν αλλαχτεί.
Και οι τεντωτήρες επισης μπορεί να ακούγονται...
Aααα ναι;;;θελουν αλλαγη δηλαδη;;το μηχανακι ειναι στις 70000 και δν νομιζω να χουν αλλαχτει...βεβαια απο τν ωρα που του εβγαλα το λαδι δεν την ξανακουσα την καδενα...τωρα βεβαια θελω να αλλαξω φιλτρα να καθαρισω τις σιτες να αλλαξω και τη βαλβιδα πιεσης λαδιου και μετα να δω αν θα ακουστει ξανα.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αυτο το διαβασα και αλλου για τις αναθυμιασεις..εχουν βγαλει δυο σωληνες αναθυμιασεων στο μηχανακι...το πηγα στν KTM και μ ειπαν οτι δεν ειναι απο τη μανα τους και πρεπει να το λυσουν για να δουν τι ακριβως εχει γινει...θα το λυσουμε απο βδομαδα να δουμε τι ακριβως εχουν κανει...δεν ξερω να σου πω και γω σιγουρα τωρα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Aααα ναι;;;θελουν αλλαγη δηλαδη;;το μηχανακι ειναι στις 70000 και δν νομιζω να χουν αλλαχτει...βεβαια απο τν ωρα που του εβγαλα το λαδι δεν την ξανακουσα την καδενα...τωρα βεβαια θελω να αλλαξω φιλτρα να καθαρισω τις σιτες να αλλαξω και τη βαλβιδα πιεσης λαδιου και μετα να δω αν θα ακουστει ξανα.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θεωρητικά θέλουν αλλά δεν ξέρω και πολύ κόσμο που να το έχει κάνει...;)
Κάνε το service και παρακολούθησε το...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτο το διαβασα και αλλου για τις αναθυμιασεις..εχουν βγαλει δυο σωληνες αναθυμιασεων στο μηχανακι...το πηγα στν KTM και μ ειπαν οτι δεν ειναι απο τη μανα τους και πρεπει να το λυσουν για να δουν τι ακριβως εχει γινει...θα το λυσουμε απο βδομαδα να δουμε τι ακριβως εχουν κανει...δεν ξερω να σου πω και γω σιγουρα τωρα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια φωτό της πατέντας...:laugh:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια φωτό της πατέντας...
Στην ουσια το μονο που φαινεται τωρα που δεν το χω λυσει ακομα ειναι δυο σωληνακια που καταληγουν κατω απο τη σελα εκει που το 990 εχει το abs σε ενα δοχειο..και με μια φυσικοτητα ο προηγουμενος ιδιοκτητης μ πε εκει βγαζει τα λαδια σε περιπτωση που εχει παραπανω...


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Στην ουσια το μονο που φαινεται τωρα που δεν το χω λυσει ακομα ειναι δυο σωληνακια που καταληγουν κατω απο τη σελα εκει που το 990 εχει το abs σε ενα δοχειο..και με μια φυσικοτητα ο προηγουμενος ιδιοκτητης μ πε εκει βγαζει τα λαδια σε περιπτωση που εχει παραπανω...


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχει βάλει δοχείο αναθυμιάσεων. Δεν είναι κακό. Επίσης το 990 έχει μια βαλβίδα ανεπιστροφής που δεν έχει το 950 για τις αναθυμιάσεις. Μήπως έχει βάλει τέτοια;

Επίσης το λάδι το μετράς μετά από βόλτα. Αν το έχεις ρελαντί να τα ζεστάνεις μετράς λάθος.



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Έχει βάλει δοχείο αναθυμιάσεων. Δεν είναι κακό. Επίσης το 990 έχει μια βαλβίδα ανεπιστροφής που δεν έχει το 950 για τις αναθυμιάσεις. Μήπως έχει βάλει τέτοια;

Επίσης το λάδι το μετράς μετά από βόλτα. Αν το έχεις ρελαντί να τα ζεστάνεις μετράς λάθος.



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Που μπορω να δω αν εχει βαλει τη βαλβιδα;;;δεν ξερω ακομα...αυριο θα αρχισει το λυσιμο...οσο για τα λαδια τα μετρησα μετα απο βολτα,βεβαια καταλαθος θεωρουσα οτι και απλα με ζεσταμα θα ειχα το ιδιο αποτελεσμα....

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Που μπορω να δω αν εχει βαλει τη βαλβιδα;;;δεν ξερω ακομα...αυριο θα αρχισει το λυσιμο...οσο για τα λαδια τα μετρησα μετα απο βολτα,βεβαια καταλαθος θεωρουσα οτι και απλα με ζεσταμα θα ειχα το ιδιο αποτελεσμα....

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όταν καθίσω στον υπολογιστή θα στο δείξω που είναι. Τώρα @@

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
φιλε μου δεν εχεις θεμα απο την παραπανω ποσοτητα λαδιου...ειδικα στο 950/990 που ιεναι και ξηρου καρτερ δε νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα γενικοτερα περα απο ισως περισσοτερα λαδια στις αναθυμιασεις
επειδη καπου διαβασα για βαλιβιδα θελω να πω πως εχει και το 950 ανεπιστροφη
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
επισης, κατι ασχετο

υποψιαζομαι (ελαφρως) οτι το συστημα λαιμων (και τελικων) και στο 950 αλλα και στο 990 (adventure μοντελα) ειναι επιεικως για τον πεοντα

λιγοι θεωρητικοι υπολογισμοι τουλαχιστον βασει εκκεντροφορων και κυβισμου αυτο δειχνουν

υπαρχει καποιος που να εχεις τις evo akrapovic? θελω αν ειναι ευκολο να μετρησει τη διαμετρο στην εξοδο της εξατμισης
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
επισης, κατι ασχετο

υποψιαζομαι (ελαφρως) οτι το συστημα λαιμων (και τελικων) και στο 950 αλλα και στο 990 (adventure μοντελα) ειναι επιεικως για τον πεοντα

λιγοι θεωρητικοι υπολογισμοι τουλαχιστον βασει εκκεντροφορων και κυβισμου αυτο δειχνουν

υπαρχει καποιος που να εχεις τις evo akrapovic? θελω αν ειναι ευκολο να μετρησει τη διαμετρο στην εξοδο της εξατμισης
Εαν μιλάς για τους λαιμούς των akrapovic πρέπει να έχουν διάμετρο 32mm απο 28 mm που είναι οι μαμά...;)
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Εαν μιλάς για τους λαιμούς των akrapovic πρέπει να έχουν διάμετρο 32mm απο 28 mm που είναι οι μαμά...;)
αναφερομαι στη διαμετρο των λαιμων (οι σωληνες που φευγουν απο τις κεφαλες)

τι ακριβως λες οτι ειναι 28 και 32, δεν καταλαβα
 
Top Bottom