ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
αναφερομαι στη διαμετρο των λαιμων (οι σωληνες που φευγουν απο τις κεφαλες)

τι ακριβως λες οτι ειναι 28 και 32, δεν καταλαβα
Η διάμετρος των εργοστασιακών λαιμών και των akrapovic.
Με κάθε επιφύλαξη όσον αφορά την ακριβή διάμετρο...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Η διάμετρος των εργοστασιακών λαιμών και των akrapovic.
Με κάθε επιφύλαξη όσον αφορά την ακριβή διάμετρο...
δεν υπαρχουν λαιμοι για το 950 απο την ακραποβιτσ, επισης σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κατι 28 η 32

μηπως αναφερεσαι στην αποληξη του τελικου, μαζι με τον σιγαστηρα? γιατι ο σιγαστηρας εχει περιπου αυτη τη διαμετρο στο ανοιγμα του
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
δεν υπαρχουν λαιμοι για το 950 απο την ακραποβιτσ, επισης σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κατι 28 η 32

μηπως αναφερεσαι στην αποληξη του τελικου, μαζι με τον σιγαστηρα? γιατι ο σιγαστηρας εχει περιπου αυτη τη διαμετρο στο ανοιγμα του
Βγάζει για το 950 sm ,990smt κτλ..
Φωτό αργότερα...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
το ξερω οτι βγαινουν λαιμοι για τα σμ/σμτ, γι αυτο εβαλα σε παρενθεση οτι μιλαω για τα adventure μοντελα...

παντως σε καμμια περιπτωση ακομα και για τα μοντελα που λες, οι λαιμοι δεν εχουν διαμετρο στην περιοχη των 30χιλ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
το ξερω οτι βγαινουν λαιμοι για τα σμ/σμτ, γι αυτο εβαλα σε παρενθεση οτι μιλαω για τα adventure μοντελα...

παντως σε καμμια περιπτωση ακομα και για τα μοντελα που λες, οι λαιμοι δεν εχουν διαμετρο στην περιοχη των 30χιλ.
Θα κατέβω να τους μετρήσω (τους εργοστασιακούς) μόλις βρω το παχύμετρο...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
το ξερω οτι βγαινουν λαιμοι για τα σμ/σμτ, γι αυτο εβαλα σε παρενθεση οτι μιλαω για τα adventure μοντελα...

παντως σε καμμια περιπτωση ακομα και για τα μοντελα που λες, οι λαιμοι δεν εχουν διαμετρο στην περιοχη των 30χιλ.
Έχεις δίκιο για τις διαμέτρους...:sorry:
Κάπου αλλού αναφέρονται αυτά που ειχα διαβάσει...:Watching:
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Προφανως διαβασες για διαμετρο εξοδου του σιγαστηρα. Ποιο lc8 εχεις και με τι τελικα;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Προφανως διαβασες για διαμετρο εξοδου του σιγαστηρα. Ποιο lc8 εχεις και με τι τελικα;
950 Adventure 2005.
Τα τελικά είναι Akrapovic όχι με το carbon τελείωμα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ok, νομιζα πως ειχες sm

Τελικα και εσυ ανηκεις στην κατηγορια "προβληματικοι λαιμοι" :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπάρχει ένας τύπος στην πόλη μου ο οποίος έχει φτιάξει λαιμούς για 950 το οποίο φοράει μοτέρ απο 990 και μάλιστα έκανε πολύ καλή δουλειά...
Το θέμα είναι εαν αξίζει τον κόπο να το κάνεις σε συνδυασμό με το οικονομικό...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν εχω ιδεα, γενικα το συστημα φαινεται να ειναι καμοσχεδιασμενο, πιθανως για χωροταξικους λογους. Θελει δυστυχως και αρκετες προσπαθειες με λαιμους, και δυναμομετρηση καθε φορα ωστε να καταληξεις σε κατι σιγουρο.

Ρωτα τον γνωστο σου να μας δωσεις λιγες πληροφοριες ως προς το τι εκανε. Και αν εχει και καποια δυναμομετρηση ακομα καλυτερα.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Helo everybody
Έγινε "θαυμα" παλι...το διάφανο πλαστικό του κουμπιού του ABS εσπασε γιατί είχε ξεραθεί. ..εχουμε καπιο τρικ ή πάω για καινούριο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Helo everybody
Έγινε "θαυμα" παλι...το διάφανο πλαστικό του κουμπιού του ABS εσπασε γιατί είχε ξεραθεί. ..εχουμε καπιο τρικ ή πάω για καινούριο?


Sent by my super duper secret pooper scooper
Πας για καινούριο δυστυχώς. Κανα 60αρι υπολογιζε. Γυαλισε και τα τζαμακια! Η ψυχη μου μ επιασε!
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Πας για καινούριο δυστυχώς. Κανα 60αρι υπολογιζε. Γυαλισε και τα τζαμακια! Η ψυχη μου μ επιασε!

Ναι είναι στα υπόψιν.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Sent by my super duper secret pooper scooper
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Helo everybody
Έγινε "θαυμα" παλι...το διάφανο πλαστικό του κουμπιού του ABS εσπασε γιατί είχε ξεραθεί. ..εχουμε καπιο τρικ ή πάω για καινούριο?
μιλάμε για ένα απλό διάφανο κάλυμα που δείχνει αν φωτίζει το λαμπάκι του ABS?????
ok, θα την πω την χαζομάρα μου..... αλλά γιατί δε δοκιμάεις να κάνεις ένα σκέτο τριγωνάκι από θερμοσιλικόνη???
να κάνεις δλδ ένα τρίγωνο καλουπάκι από σπιρτόκουτο (λέμε τώρα) και να ρίξεις εκεί μέσα σιλικόνη με το πιστόλι
και να το κολλήσεις (με 2 συστατικών???) εκεί?? διάφανο θα είναι, τζάμπα θα είναι... αισθητικά δεν ξέρω πως θα είναι....

από το 60άρι που είπατε (της BMW είναι????) προσωπικά θα το δοκίμαζα.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
μιλάμε για ένα απλό διάφανο κάλυμα που δείχνει αν φωτίζει το λαμπάκι του ABS?????
ok, θα την πω την χαζομάρα μου..... αλλά γιατί δε δοκιμάεις να κάνεις ένα σκέτο τριγωνάκι από θερμοσιλικόνη???
να κάνεις δλδ ένα τρίγωνο καλουπάκι από σπιρτόκουτο (λέμε τώρα) και να ρίξεις εκεί μέσα σιλικόνη με το πιστόλι
και να το κολλήσεις (με 2 συστατικών???) εκεί?? διάφανο θα είναι, τζάμπα θα είναι... αισθητικά δεν ξέρω πως θα είναι....

από το 60άρι που είπατε (της BMW είναι????) προσωπικά θα το δοκίμαζα.
60€ μαζί με το κουμπί


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
60€ μαζί με το κουμπί


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα προτιμήσω αυτή τη λύση.
Ναι κι εμένα δεν μου αρέσει που έχουν γίνει έτσι τα τζαμακια των κοντέρ αλλά σκοπεύω να τα κάνω τέλεια.
Γενικά δεν το έχω να βλέπω το μεκανακι με κόλες κλπ

Sent by my super duper secret pooper scooper
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
60€ μαζί με το κουμπί
Sent from my iPhone using Tapatalk
α, έχει και κουμπί?? οκ δεν ήξερα (δε ρώταγα???....δε θα πάρω κι εγώ κάποτε? θα πάρω και θα μάθω ;) )
 
Top Bottom