ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε παιδες που μπορω να βρω λαδι συμπλεκτη magura blood?
Περιοχη αττικη.
Online εχει μονο ενα μαγαζι στα Χανια.
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Ρε παιδες που μπορω να βρω λαδι συμπλεκτη magura blood?
Περιοχη αττικη.
Online εχει μονο ενα μαγαζι στα Χανια.
Απο τον οικονόμου στο περιστέρι εχω πάρει εγω πρόσφατα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ρε παιδες που μπορω να βρω λαδι συμπλεκτη magura blood?
Περιοχη αττικη.
Online εχει μονο ενα μαγαζι στα Χανια.
Φέρε το άδειο μπουκαλάκι σου ,να στο γιοΜίσω.;)
Κερνάω κ καφέ.:ok:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ρε παιδες που μπορω να βρω λαδι συμπλεκτη magura blood?
Περιοχη αττικη.
Online εχει μονο ενα μαγαζι στα Χανια.
Στον Νταη στη Ν. Ιωνια πηγαινε και παρε το αντιστοιχο της Motorex. Εχει και το blood παντως αν εισαι τοσο κιμπαρης!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Φέρε το άδειο μπουκαλάκι σου ,να στο γιοΜίσω.;)
Κερνάω κ καφέ.:ok:
Βάλτου απο το"άλλο",το"διάφανο αγίασμα",το"καλό",ξέρεις εσύ,τούχω ξαναβάλει και πήγαινε ωσά ντο κουΖουλό:fun:fun:fun
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimis

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
950 adventure
Καλημέρα. Διαβάζω εδώ και αρκετές ημέρες με μεγάλη αφοσίωση το συγκεκριμένο post. Άκρως ενδιαφέρον... Εδώ και κάνα δύο χρόνια έχω ένα σκούτερ, αλλά έχω αρχίσει να λαχταράω την επιστροφή στα μεγάλα δίκυκλα. Είχα στο παρελθόν transalp, tiger, gs. Εμφανισιακά πάντα μου άρεσε το 950, σταματούσα να το πάρω ματιές, αλλά δεν είχα ποτέ σκεφτεί την απόκτηση του. Παρατηρώ στο car κάποια σε σχετικά καλές τιμές. Σίγουρα είναι από τα μηχανήματα που θέλουν μάστορα πρίν αγοραστούν.
Δεν με προβληματίζουν αυτά που διάβασα εδώ. Πιάνουν τα χέρια μου, και τα μηχανάκια μου τα φρόντιζα εγώ, εξάλλου κάθε μάρκα, κάθε μοντέλο έχει τα δικά του. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και οποίες συμβουλές καλοδεχούμενες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλημέρα. Διαβάζω εδώ και αρκετές ημέρες με μεγάλη αφοσίωση το συγκεκριμένο post. Άκρως ενδιαφέρον... Εδώ και κάνα δύο χρόνια έχω ένα σκούτερ, αλλά έχω αρχίσει να λαχταράω την επιστροφή στα μεγάλα δίκυκλα. Είχα στο παρελθόν transalp, tiger, gs. Εμφανισιακά πάντα μου άρεσε το 950, σταματούσα να το πάρω ματιές, αλλά δεν είχα ποτέ σκεφτεί την απόκτηση του. Παρατηρώ στο car κάποια σε σχετικά καλές τιμές. Σίγουρα είναι από τα μηχανήματα που θέλουν μάστορα πρίν αγοραστούν.
Δεν με προβληματίζουν αυτά που διάβασα εδώ. Πιάνουν τα χέρια μου, και τα μηχανάκια μου τα φρόντιζα εγώ, εξάλλου κάθε μάρκα, κάθε μοντέλο έχει τα δικά του. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και οποίες συμβουλές καλοδεχούμενες.
Καλημέρα Δημήτρη, το κλειδί σε μια (σχεδόν) απροβλημάτιστη συμβίωση με ένα τέτοιο μηχάνημα, είναι αυτό που είπες προς το τέλος της ανάρτησης σου, το να ασχολείσαι δηλαδή ο ίδιος με τη μοτοσυκλέτα. Και εφόσον πιάνουν και τα χέρια σου, go for it και δε θα το μετανιώσεις.

Συνιστώ καλό και λεπτομερή έλεγχο πριν την οποία αγορά αποφασίσεις να κανεις......άσε που εαν εχεις διαβάσει όλο αυτό το νήμα των 2,650 αναρτήσεων, το έκανες το διδακτορικό σου πάνω στον LC8, χαχαχα...

Έχεις οδηγήσει 950/990;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dimis

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
950 adventure
Καλημέρα Δημήτρη, το κλειδί σε μια (σχεδόν) απροβλημάτιστη συμβίωση με ένα τέτοιο μηχάνημα, είναι αυτό που είπες προς το τέλος της ανάρτησης σου, το να ασχολείσαι δηλαδή ο ίδιος με τη μοτοσυκλέτα. Και εφόσον πιάνουν και τα χέρια σου, go for it και δε θα το μετανιώσεις.

Συνιστώ καλό και λεπτομερή έλεγχο πριν την οποία αγορά αποφασίσεις να κανεις......άσε που εαν εχεις διαβάσει όλο αυτό το νήμα των 2,650 αναρτήσεων, το έκανες το διδακτορικό σου πάνω στον LC8, χαχαχα...

Έχεις οδηγήσει 950/990;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, και πολύ σωστά που με ρωτάς... Δεν έχω οδηγήσει, είμαι από νησί και σπανίζουν αλλά κάτι θα βρω για test ride. Πολύ σημαντικό το testride αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί...:ok:
 

Dimis

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
950 adventure
Και βόλτα να μην έκανα με τα μηχανάκια μου, έπαιρνα καφέ και κατέβαινα να τα λοξοκοιτάξω. Πού πάει τί, από που έρχεται...κ.τ.λ.π.
Η μηχανολογία στις μηχανές μου προκαλεί το ενδιαφέρον, άσχετα εντελώς από το επάγγελμα που έχω διαλέξει. Πέρα από την ανασφάλεια να το πάω σε έναν μάστορα που δεν ξέρω αν ήταν να κάνω μία εργασία που μπορούσα (το τονίζω, και ήμουν σίγουρος για αυτή) την έκανα εγώ. Είναι αυτή η ικανοποίηση που σου μένει ότι φροντίζεις αυτό πού αγαπάς...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, και πολύ σωστά που με ρωτάς... Δεν έχω οδηγήσει, είμαι από νησί και σπανίζουν αλλά κάτι θα βρω για test ride. Πολύ σημαντικό το testride αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί...:ok:
Όταν το οδηγήσεις η θα το λατρέψεις η θα το μισήσεις.

Θα σε κερδίσει η ευελιξία του κινητήρα, η γεωμετρία του πλαισίου και της γρήγορης οδήγησης σε κλειστά στροφιλίκια, η αμεσότητα στο γκάζι, η θέση οδήγησης η οποία σε τοποθετεί αρχοντικά, δηλαδή ΠΑΝΩ στη μηχανή και όχι μέσα, οι αναρτήσεις του και γενικά το feeling, το fun to ride που λέμε καιστοχωριομ...

Ίσως να μην σου αρέσει η σέλα, η ανεμοκαλυψη, το σχετικό σκορτσαρισμα στις πολύ χαμηλές (πράγμα που θα σε δυσκολέψει στο μποτιλιαρισμα), τα φώτα (δυστηχως ανεπαρκη), η κατανάλωση, το πίσω φρένο (το οποίο στο χώμα είναι φανταστικό), οι μικροί σχετικά κραδασμοι... αυτά.

Αν καταφέρεις και το κανεις ένα τεστ ραϊντ, γράψε τις εντυπώσεις σου.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και βόλτα να μην έκανα με τα μηχανάκια μου, έπαιρνα καφέ και κατέβαινα να τα λοξοκοιτάξω. Πού πάει τί, από που έρχεται...κ.τ.λ.π.
Η μηχανολογία στις μηχανές μου προκαλεί το ενδιαφέρον, άσχετα εντελώς από το επάγγελμα που έχω διαλέξει. Πέρα από την ανασφάλεια να το πάω σε έναν μάστορα που δεν ξέρω αν ήταν να κάνω μία εργασία που μπορούσα (το τονίζω, και ήμουν σίγουρος για αυτή) την έκανα εγώ. Είναι αυτή η ικανοποίηση που σου μένει ότι φροντίζεις αυτό πού αγαπάς...
Νομίζω ότι το 950 φωνάζει το όνομά σου, χαχαχα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dimis

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
950 adventure
:like:θα γράψω εντυπώσεις σίγουρα, και σε αυτό που θα χρειαστώ βοήθεια από τα παιδιά εδώ μέσα , είναι στο ''ποιός'' (μάστορας ή συνεργείο) είναι κατάλληλος για να κοιτάξει τη μελλοντική μπουμπού πρίν την αγορά της..
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, και πολύ σωστά που με ρωτάς... Δεν έχω οδηγήσει, είμαι από νησί και σπανίζουν αλλά κάτι θα βρω για test ride. Πολύ σημαντικό το testride αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί...:ok:



Μην το οδηγησεις....θα χασεις τον υπνο σου μεχρι να καταφερεις να το κανεις δικο σου...Ειμαι παθων!
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Νομίζω είναι καλή ευκαιρία να αφήσω αυτό εδώ (μιας και έτυχε να το διαβάσω μόλις σήμερα) για όποιον ενδιαφέρεται για 950/990 και για να ανατρέχει κανείς εν τάχει στις πληροφορίες που περιέχει. Πολύ περιεκτικό και to the point νομίζω: 2003-2012 KTM 950/990 ADVENTURE BUYER'S GUIDE
 

Dimis

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
950 adventure
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Καλημέρα και καλό Σ.Κ. Κατέβασα αυτό για μελέτη
https://www.puuppa.org/~jiji/images/27601663-KTM-950-990-ADV-2003-2007-Repair-manual.pdf
Είναι το επίσημο της εταιρείας. Είναι Ο.Κ? 'Η υπάρχει τίποτα και σε HAYNES, που να είναι πιο κατατοπιστικό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Ναι αυτο είναι.. Σίγουρα οι πιο έμπειροι μπορεί να έχουν και διάφορα άλλα αρχεία με πληροφορίες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ερώτησης...:thumbsdown:
Εάν ρυθμίσουμε τα καρμπυρατέρ στο 950 με μαμά φίλτρο αέρα όταν και αν τοποθετηθεί φίλτρο γάζας (K&N,DNA,BMC ...κτλ) θα πρέπει να ξαναγίνει εκ νέου ρύθμιση για να δουλέψει σωστά;
Αυτό σε συνδυασμό και στις δύο περιπτώσεις με aftermarket εξατμίσεις...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Γενικα οποιαδηποτε μεταβολη σε εισαγωγη/εξαγωγη αλλαζει τον τροπο που λειτουργει το καρμπ. Οταν λες οτι το ρυθμισες τι ακριβως εννοεις; Πως το ρυθμισες;
 
Top Bottom