ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

AGELO_GS

CRF 1100 ATAS DCT
Όνομα
agelo
Μοτό
CRF1100 ATAS DCT

Ερώτηση .....ktm 990 adventure 07 abs. Κοντα χωνιά από super duke;;; Η τα μαμά τα ψηλά ;;; Η μηχανή φοράει k&n φίλτρο ,Akrapovic με το πρόγραμμα τους φυσικά ....τι κερδίζω τι χάνω ποια η καλύτερη λύση;;; Ευχαριστω εκ των προτέρων .....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S

Ερώτηση .....ktm 990 adventure 07 abs. Κοντα χωνιά από super duke;;; Η τα μαμά τα ψηλά ;;; Η μηχανή φοράει k&n φίλτρο ,Akrapovic με το πρόγραμμα τους φυσικά ....τι κερδίζω τι χάνω ποια η καλύτερη λύση;;; Ευχαριστω εκ των προτέρων .....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για αυτό που ρωτάς δε μπορώ να σου απαντήσω αλλά το πρόγραμμα των ackrapovic είναι ότι χειρότερο. Βγάλτο.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
κοντα για αλογα, ψηλα για ροπή, συνδυασμός για μέση λύση...
Οτι και να κάνεις όμως χρειάζεται custom χαρτογράφηση και ο κονσερβα acrapovic είναι πολύ πλούσιος χάρτης..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φοράω τα μαμά χωνια, τον μαμά χάρτη, akrapovic με σιγαστηρες και το μηχανάκι έχει νεύρο από χαμηλά. Επίσης η μέση κατανάλωση σε ταξίδι με στροφιλικι και Εθνικη 150-170 έπαιξε στα 6,6λτ/100χλμ, μετρημένη σε σύνολο 680χλμ.
Γραναζωμα 16-42.
Το αρνητικό είναι ότι μου ανέβηκε αισθητά η κατανάλωση σε συνθήκες πόλης.

Μοντ 07 το απλό, σαν το δικό σου.
 

AGELO_GS

CRF 1100 ATAS DCT
Όνομα
agelo
Μοτό
CRF1100 ATAS DCT
κοντα για αλογα, ψηλα για ροπή, συνδυασμός για μέση λύση...
Οτι και να κάνεις όμως χρειάζεται custom χαρτογράφηση και ο κονσερβα acrapovic είναι πολύ πλούσιος χάρτης..
να βαλω το κοντο στον πισω και το ψηλο στον μπροστα οταν λες συνδιασμο?
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Άσε τα δικα στην ησυχία τους και βάλε τον μαμα χάρτη, χωρίς χαρτη φτιαγμένο στα μέτρα του δικού σου μοτέρ, τσάμπα ασχολείσαι
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Το αυτό.
Αν είναι να κανείς κάτι με νόημα θέλει να βρεις σωστό προγραμματιστή να ασχοληθεί να σου κάνει χαρτη
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ξερω καποιον στην χαλκιδα , "μανουλα" στους χαρτες !

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Ενδιαφέρον δηλώνω κ ας χρειάζεται να καψω 3 ντεπόζιτα ως την χαλκιδα.εγω έχω τον χάρτη από τις ακραποβιτς .εχω διαβασει καλα λογια στο advrider.com για έναν χάρτη του zuber αλλα δεν εχω κανει ποτε αλλαγές χαρτών κ ομολογώ ότι με φοβίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ενδιαφέρον δηλώνω κ ας χρειάζεται να καψω 3 ντεπόζιτα ως την χαλκιδα.εγω έχω τον χάρτη από τις ακραποβιτς .εχω διαβασει καλα λογια στο advrider.com για έναν χάρτη του zuber αλλα δεν εχω κανει ποτε αλλαγές χαρτών κ ομολογώ ότι με φοβίζει.
Τι θέλεις πάλι βρε αγορίνα ?
Δεν είπαμε ότι είναι οικονομικό και πάει σωστά?
Ξέρει η acrapo ομάδα!
Δεν βγάζουν χάρτες τυχαίους!
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Σε κοβω αποφασισμενο οποτε οτι και να λεμε θα κανεις αυτο που σου εχει κολλησει στο μυαλο..... η μεγιστη οικονομια, η μεγιστη ροπη και η μεγιστη τελικη γινεται με μαμα ολα.... και ακραπες με ταπες. θα σου ελεγα και μαμα εξατμισεις αλλα δυστηχως ειναι αχρηστες λογω ζεστης... το προγραμμα ακραποβιτς σου δινει μονο πιο ακαριαειες ρεπριζ.... ααα και κατι αλλο.... αν μπλεξεις με δυναμομετρα χαιρετα το μετα το μηχανακι...... αυτα.
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Τι θέλεις πάλι βρε αγορίνα ?
Δεν είπαμε ότι είναι οικονομικό και πάει σωστά?
Ξέρει η acrapo ομάδα!
Δεν βγάζουν χάρτες τυχαίους!
Εχεις δίκιο Θανάση...
Σε κοβω αποφασισμενο οποτε οτι και να λεμε θα κανεις αυτο που σου εχει κολλησει στο μυαλο..... η μεγιστη οικονομια, η μεγιστη ροπη και η μεγιστη τελικη γινεται με μαμα ολα.... και ακραπες με ταπες. θα σου ελεγα και μαμα εξατμισεις αλλα δυστηχως ειναι αχρηστες λογω ζεστης... το προγραμμα ακραποβιτς σου δινει μονο πιο ακαριαειες ρεπριζ.... ααα και κατι αλλο.... αν μπλεξεις με δυναμομετρα χαιρετα το μετα το μηχανακι...... αυτα.
Αλέξανδρε δεν εχω σκοπό να μπλέξω με δυναμόμετρα ούτε ψάχνω 5 παραπάνω άλογα.Το μόνο πράγμα που θέλω είναι να δουλεύει όσο πιο σωστά γίνετε το μηχανάκι.Δεν εχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής απλά διαβάζω συνέχεια ότι είναι πολυ πλούσιος ο χάρτης που εχω.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εχεις δίκιο Θανάση...


Αλέξανδρε δεν εχω σκοπό να μπλέξω με δυναμόμετρα ούτε ψάχνω 5 παραπάνω άλογα.Το μόνο πράγμα που θέλω είναι να δουλεύει όσο πιο σωστά γίνετε το μηχανάκι.Δεν εχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής απλά διαβάζω συνέχεια ότι είναι πολυ πλούσιος ο χάρτης που εχω.
Αποδεδειγμένα δεν είναι πλούσιος!

Με το χάρτη μαμά υπάρχουν σκασιματα.
μεγαλη κατανάλωση.
υψηλή θερμοκρασία από κρύο πολύ γρήγορα.
Με τον χάρτη acrapovic
Καθόλου σκάσιμο στο κλείσιμο του γκαζιού.
Πολύ χαμηλή κατανάλωση (έως και 6 λίτρα τα 100χλμ).
Και θέλει αρκετή ώρα να σηκώσει θερμοκρασία από κρύο( το μοτερ)
Που σημαίνει φτωχότερο μίγμα γενικώς και υψηλότερες στροφές πιο πλούσιο.
Γιαυτό και σκοτώνει ψηλά.
Έχει βέβαια μια απότομη λειτουργία, που σε πολλούς δεν αρέσει
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για τον χάρτη akrapovic, άτομα στο advrider.com που τον έχουν τεστάρει με μετρητη afr, τον εχουν βρει πλούσιο χαμηλά και φτωχό ψηλά, το αναποδο δηλαδή από ότι πρέπει.
Τεράστια κουβέντα έχουμε ανοίξει!

Εμπειρικά και μόνο ξέρω ότι οι ελεύθερες εξατμίσεις, φίλτρα και τα λοιπά στεγνώνουν τις μοτοσυκλέτες στις ψηλές στροφές του κινητήρα.

Και θεωρώ ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα(acrapovic) δουλεύει με τις εξατμίσεις αυτής της εταιρείας.
Οι εξατμίσεις acrapovic είναι από τις καλύτερες στην αγορά και δεν μπορεί το r&d τμήμα να μην κάνουν μελέτες.

Δεν μπορεί το μαμά πρόγραμμα να δουλέψει χωρίς καταλύτες (ταπεινή μου γνώμη)

Μπορώ να πω επίσης πως το μαμά πρόγραμμα που είχα πριν δούλευε γραμμικά παντού!

Επίσης δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με ψάξιμο διαφόρων προγραμμάτων και δεν με ενδιαφέρει (αν δεν ήταν τόσο ζεστό αυτό το μότο, δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία αλλαγής εξατμίσεων)
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Εγω θα πω αλλη μια φορα τουτο..... ΜΗΝ τα πειραζετε τα LC8.... και μην ξεχνατε οτι ειναι μηχανακια enduro.... δεν ειναι για τελικες και κοφτες.... ειναι σαν να παρεις ενα EXC και να το πας 170 εθνικη.... ΔΕΝ ειναι για κοντρες ουτε για 200αρες ........ ΔΕΝ πρεπει να τους βαζετε φιλτροκουτια και power commander....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρέλαβα το κιτ του Dr Bean για την τρόμπα βενζίνης.
Ποιος κάθεται να το συναρμολογήσει τώρα...:wacky:


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom