ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ναι ειναι του 04,
Λογικα στεκει αυτο που περιγραφεις σε συνδιασμο παλαιοτητας και αυτοκολλητο να φουσκωσει...
τεσπα μικρο το κακο θα προσπαθησω να το ζεστανω μηπως και ενεργοποιηθει η κολλα του αν εχει μεινει καθολου και πιασει ,που δεν νομιζω.
αν δεν γινει κατι μπορει το βαψω ολο(ευκαιρια) και θα περασω καινουργια αυτοκολλητα αν το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο.
Δέν νομίζω ότι είναι λόγω παλαιότητας .Είχα το ίδιο πρόβλημα σε DRZ καινούργιο καί σε WRF .Με πλαστικό ρεζερβουάρ και τα δύο. Τότε λέγανε ότι οφείλονταν στίς αναθυμιάσεις της βενζίνης που περνούσαν με τον καιρό το πλαστικό. Είχα αλλάξει 2 σετ στο yamaha αλλά το ξαναέκανε μετά από λίγο καιρό.
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Το έχω πάρει απόφαση αν παραμείνει ως έχει τώρα δεν κάνω κάτι γιατί ίσα ίσα που φαίνεται,αν χειροτερέψει θα το ρισκάρω να το φτιάξω απ την αρχή όλο.παντως παραμένει σταθερό από τότε που το έχει κάνει ,ίσως βοηθάει ότι έχω κάνει τρυπιτσες .
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα..Σε 990 adventure όταν η μηχανή μένει 4-5 μέρες ακίνητη μετά δεν παίρνει μπροστά..Αν όμως βάλω ταχύτητα την κουνήσω μπρος-πισω και μετά βάλω νεκρά και μιζαρο παίρνει κανονικά,και αφού δουλέψει για κάνα λεπτό δεν έχει θέμα..Όπως επίσης κ αν την συνδέσω με καλώδια με το αυτοκίνητο παίρνει κανονικά..Η μπαταρία είναι motobatt 3 μηνών,πήγα στο κατάστημα να την ελέγξουν και μου είπε ότι δεν έχει κάποιο θέμα απλά δεν είναι πλήρως φορτισμένη (87%)γιατί χρησιμοποιώ την μηχανή για μικρές αποστάσεις..Διάβασα διάφορα στο ίντερνετ,άλλος έχει βάλει ανόρθωτη mofset κ έλυσε το πρόβλημα,άλλος την έχει μόνιμα στο συντηρητή,άλλος έβαλε λιθίου..Για πείτε καμιά ιδέα..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Έχεις αντιμετώπισει το ίδιο πρόβλημα?Κάπου το διάβασα κ αυτό για την μίζα..Αν την συνδέσω με το αυτοκίνητο όμως παίρνει κανονικά..
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
ειναι πολυ πιθανο να φταιει η μπαταρια σου, δοκιμασε με μια αλλη αν εχεις διαθεσιμη
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Κ όπως είπα παραπάνω αν το κινήσω λίγο με ταχύτητα κ μετά βάλω κενό παίρνει κανονικά..όπως επίσης κ αν το βάλω με καλώδια από αυτοκίνητο παίρνει πάλι..
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Κ όπως είπα παραπάνω αν το κινήσω λίγο με ταχύτητα κ μετά βάλω κενό παίρνει κανονικά..όπως επίσης κ αν το βάλω με καλώδια από αυτοκίνητο παίρνει πάλι..
Με αλλα λογια εχουμε ενα μηχανακι που δε παιρνει μπροστα με την δικη του μπαταρια, αλλα παιρνει μπροστα με αλλη μπαταρια και εξακολουθουμε να αναρωτιομαστε τις πταιει?
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ακριβώς..Τι μπορεί να φταίει?Για πιο λόγο αν το σπρώξω λίγο με ταχύτητα μετά παίρνει κανονικά με μιζα? Είναι λες κ μπλοκάρει κάτι..Κ στο βίντεο που ανέβασα άμα δεις όταν δίνω μίζα δεν σβήνουν τα φώτα όπως όταν είναι άδεια η μπαταρία..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ακριβώς..Τι μπορεί να φταίει?Για πιο λόγο αν το σπρώξω λίγο με ταχύτητα μετά παίρνει κανονικά με μιζα? Είναι λες κ μπλοκάρει κάτι..Κ στο βίντεο που ανέβασα άμα δεις όταν δίνω μίζα δεν σβήνουν τα φώτα όπως όταν είναι άδεια η μπαταρία..
Μήπως είναι τα καρβουνακια της μίζας όπως αναφέρθηκε παραπάνω αλλά με τα παραπάνω αμπέρ της μπαταρίας του αυτοκινήτου μπορεί και δουλεύει...?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ακριβώς..Τι μπορεί να φταίει?Για πιο λόγο αν το σπρώξω λίγο με ταχύτητα μετά παίρνει κανονικά με μιζα? Είναι λες κ μπλοκάρει κάτι..Κ στο βίντεο που ανέβασα άμα δεις όταν δίνω μίζα δεν σβήνουν τα φώτα όπως όταν είναι άδεια η μπαταρία..
Μπλοκαρει η συμπιεση του μοτερ, μολις το κανεις λιγο μπρος η πισω γυρναει ο στροφαλος και φευγεις απο το μεγιστο ζορι της εκκινησης της μπαταριας και επειδη εχει παρει λιγη φορα στο βαζει μπροστα. Ειναι συμπτωμα μπαταριας που ειναι στα τελευταια της, αν ειχες προβλημα με τα καρβουνακια δεν θα επαιρνε γενικα το μοτερ μπροστα.

Εχε στα υποψιν σου οτι αν ειναι καινουρια η μπαταρια οπως λες υπαρχει περιπτωση ο ανοθρωτης σου να τα εχει παιξει και να σου χαλαει τη μπαταρια, και δεν ειναι παντα βεβαιο οτι μπορεις με μια μετρηση να καταλαβεις αν εχει χαλασει η οχι.

Εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα με μια καινουρια μπαταρια και θα εβαζα ενα βολτομετρο να παρακολουθω την ταση για ενα διαστημα.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Κ η προηγούμενη μπαταρία μου έκανε τα ίδια κ την άλλαξα διότι ήταν παλιά κ υπέθεσα ότι φταίει αυτό..Αυτή εδώ τώρα την έχω ένα τρίμηνο κ άρχισε τα ίδια..Θα κάνω μια μέτρηση να δω πως είναι από ανόρθωτη και αναλόγως πράττω..Αν ήταν πεσμένη τόσο πολύ όμως η μπαταρία δεν θα έσβηναν τα φώτα στο καντράν με το μιζαρισμα?Την μπαταρία την πήγα για μέτρηση από εκεί που την πήρα κ μου είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ ότι είναι φορτισμένη στο 87% κ αυτό γιατί δεν κινώ την μηχανή για μεγάλες αποστάσεις κ δεν προλαβαίνει να την φορτίσει..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κ η προηγούμενη μπαταρία μου έκανε τα ίδια κ την άλλαξα διότι ήταν παλιά κ υπέθεσα ότι φταίει αυτό..Αυτή εδώ τώρα την έχω ένα τρίμηνο κ άρχισε τα ίδια..Θα κάνω μια μέτρηση να δω πως είναι από ανόρθωτη και αναλόγως πράττω..Αν ήταν πεσμένη τόσο πολύ όμως η μπαταρία δεν θα έσβηναν τα φώτα στο καντράν με το μιζαρισμα?Την μπαταρία την πήγα για μέτρηση από εκεί που την πήρα κ μου είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ ότι είναι φορτισμένη στο 87% κ αυτό γιατί δεν κινώ την μηχανή για μεγάλες αποστάσεις κ δεν προλαβαίνει να την φορτίσει..
Εχεις φορτιστη πριζας? Μπορεις να φορτισεις τη μπαταρια σου? Αν ναι, τοτε φορτισε την στο 100% και ξαναδοκιμασε, γιατι ο καιρος τωρα ειναι κρυος και τα μοτερ με κρυα λαδια το πρωι ζοριζονται πολυ περισσοτερο να γυρισουν με τη μιζα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Κ η προηγούμενη μπαταρία μου έκανε τα ίδια κ την άλλαξα διότι ήταν παλιά κ υπέθεσα ότι φταίει αυτό..Αυτή εδώ τώρα την έχω ένα τρίμηνο κ άρχισε τα ίδια..Θα κάνω μια μέτρηση να δω πως είναι από ανόρθωτη και αναλόγως πράττω..Αν ήταν πεσμένη τόσο πολύ όμως η μπαταρία δεν θα έσβηναν τα φώτα στο καντράν με το μιζαρισμα?Την μπαταρία την πήγα για μέτρηση από εκεί που την πήρα κ μου είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ ότι είναι φορτισμένη στο 87% κ αυτό γιατί δεν κινώ την μηχανή για μεγάλες αποστάσεις κ δεν προλαβαίνει να την φορτίσει..

Αν τα ''αρχισε'' τωρα και δεν ηταν απο την πρωτη μερα ετσι, θα ελεγα σχεδον με βεβαιοτητα οτι κατι δε παει καλα στο κυκλωμα φορτισης σου, ανορθωτης ο συνηθης υποπτος. Επισης αν αρχιζουν να αποφορτιζονται οι μπαταριες αρκετα τα παιζουν και μετα πας για καινουρια (ισως καποιος αποθειικωτης να την σωσει βεβαια)
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Με τον κινητήρα σε λειτουργία σύνδεσε ένα βολτομετρο στους πόλους της μπαταρίας. Με ελάχιστο γκάζι πρέπει να βλέπεις 14v plus.
Αν ναι τότε βγάζουμε τον ανορθωτή από την εξίσωση.
Φορτίζεις τη μπαταρία στο 100 % και μιζαρεις. Αν δεις πως η μίζα δεν... τότε πας για καρβουνακια.
Σε κατάσταση ηρεμίας αν βάλεις εν σειρά ένα μιλλιαμπερομετρο μεταξύ θετικού πόλου (που έχεις αποσυνδεσει από τη μπαταρία) και μπαταρίας, πρέπει να έχεις ένδειξη από 0 έως ελάχιστα mA (αν έχεις συναγερμό).
Αν τερματίζει το όργανο τότε παίζουν πηνία...
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Η ταση στους πολους της μπαταριας δεν ειναι ενδειξη της καταστασης της. Η δυνατοτητα της για να δωσει ρευμα ομως ειναι.
Αυτο θα φανει στην πτωση τασης της κατα το μιζαρισμα.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Η ταση στους πολους της μπαταριας δεν ειναι ενδειξη της καταστασης της. Η δυνατοτητα της για να δωσει ρευμα ομως ειναι.
Αυτο θα φανει στην πτωση τασης της κατα το μιζαρισμα.
Ποιος μίλησε για μέτρηση τάσης κατά το μιζαρισμα;
 
Top Bottom