ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Ποιος μίλησε για μέτρηση τάσης κατά το μιζαρισμα;
Εγω.

Εσυ αφησες να εννοηθει πως αν η μπαταρια ειναι 100% φορτισμενη και η μιζα δε γυρναει με δυναμη, τοτε το προβλημα ειναι στα καρβουνακια το οποιο ειναι λαθος. Καλλιστα η μπαταρια μπορει να εχει την σωστη ταση φορτισης/ηρεμιας αλλα να ειναι για πεταμα.

Τα καρβουνακια εχουν θεμα αν η πτωση τασης στη μπαταρια στο μιζαρισμα ειναι μικρη και η μιζα δε γυρναει με δυναμη.
Αν η πτωση τασης ειναι μεγαλη και η μιζα δεν εχει δυναμη, τοτε φταιει η μπαταρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Εγω.

Εσυ αφησες να εννοηθει πως αν η μπαταρια ειναι 100% φορτισμενη και η μιζα δε γυρναει με δυναμη, τοτε το προβλημα ειναι στα καρβουνακια το οποιο ειναι λαθος. Καλλιστα η μπαταρια μπορει να εχει την σωστη ταση φορτισης/ηρεμιας αλλα να ειναι για πεταμα.

Τα καρβουνακια εχουν θεμα αν η πτωση τασης στη μπαταρια στο μιζαρισμα ειναι μικρη και η μιζα δε γυρναει με δυναμη.
Αν η πτωση τασης ειναι μεγαλη και η μιζα δεν εχει δυναμη, τοτε φταιει η μπαταρια.
Η μπαταρία είναι τριών μηνών επιστήμονα...
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Ενα προβληματικο κυκλωμα φορτισης μπορει να καταστρεψει μια καινουρια μπαταρια στο αψε σβησε.
Η μπαταρία έχει ελεγχθεί πρόσφατα από τον πωλητή...
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Η μπαταρία είναι τριών μηνών επιστήμονα...
Μπορεις να σκισεις μια μπαταρια σε μια μερα, οχι σε 3 μηνες.
Οσο για το αλλο, βλεπω πως συνεχιζεις την καριερα σου ακαθεκτος, απλα σε αλλο φορουμ.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Η μπαταρία έχει ελεγχθεί πρόσφατα από τον πωλητή...
Ο πωλητης παντα θα προσπαθησει να βγαλει την μπαταρια λαδι, ρε επισης αν η μπαταρια καταστραφει απο το κυκλωμα φορτισης, ο πωλητης δεν καλυπτει αντικατασταση. Επισης, οι ελεγχοι των μπαταριων απο τους περισσοτερους επαγγελματιες του χωρου ειναι επιεικως για γελια
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Μπορεις να σκισεις μια μπαταρια σε μια μερα, οχι σε 3 μηνες.
Οσο για το αλλο, βλεπω πως συνεχιζεις την καριερα σου ακαθεκτος, απλα σε αλλο φορουμ.
Ίσως επειδή είμαι αλλεργικός στις μαλακιες...
Επίσης είμαι αλλεργικός στους κλικαδορους του μοτο.γρ που βρήκαν τόσο εύκολα στέγη σε άλλα υγιή fora.
Γι αυτό σου λέω, αντε παρακάτω να παίξεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Παιδιά η μπαταρία ελέγχθηκε από τον πωλητή ο οποίος την έβγαλε άριστη λειτουργικά απλά λίγο αφορτιστει διότι δεν το κουνάω για μεγάλες αποστάσεις μου είπε και μου την φόρτισε..Τώρα την έχω πάνω και δουλεύει άψογα,απλά πρέπει να πάω να μετρήσω το ηλεκτρονικό κύκλωμα γιατί μόνος μου με τα ηλεκτρικά δεν τα καταφέρνω..Ίσως να φταίει κ ο ανορθωτης και να μην φορτίζει όσο πρέπει..Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε συντηρητή,ίσως να είχε από πριν θέμα κ να μην το είχε καταλάβει κ αυτός κ με το καιρό να επιδυνοθηκε, γιατί μου είχε πει ότι χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας,για αυτό το λόγω και εγώ μόλις μου έκανε κόλπα πήγα την άλλαξα χωρίς να ελέγξω το κύκλωμα..
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Παιδιά η μπαταρία ελέγχθηκε από τον πωλητή ο οποίος την έβγαλε άριστη λειτουργικά απλά λίγο αφορτιστει διότι δεν το κουνάω για μεγάλες αποστάσεις μου είπε και μου την φόρτισε..Τώρα την έχω πάνω και δουλεύει άψογα,απλά πρέπει να πάω να μετρήσω το ηλεκτρονικό κύκλωμα γιατί μόνος μου με τα ηλεκτρικά δεν τα καταφέρνω..Ίσως να φταίει κ ο ανορθωτης και να μην φορτίζει όσο πρέπει..Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε συντηρητή,ίσως να είχε από πριν θέμα κ να μην το είχε καταλάβει κ αυτός κ με το καιρό να επιδυνοθηκε, γιατί μου είχε πει ότι χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας,για αυτό το λόγω και εγώ μόλις μου έκανε κόλπα πήγα την άλλαξα χωρίς να ελέγξω το κύκλωμα..
Ντορσο, τσαμπα η κουβεντα, βολτομετρο εχεις?
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Ίσως επειδή είμαι αλλεργικός στις μαλακιες...
Επίσης είμαι αλλεργικός στους κλικαδορους του μοτο. γρ που βρήκαν τόσο εύκολα στέγη σε άλλα υγιή fora.
Γι αυτό σου λέω, αντε παρακάτω να παίξεις...
Καλα χριστουγεννα! :friend:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες, το νεο φιλτρο με τη βαλβιδα εκτονωσης κτλ ειναι αυτο? Μια επιβεβαιωση, γιατι βλεπω την τρουπα ταπωμενη, περιμενα κανονικη τρουπα, αλλα απο την αλλη λογικο μου κανει για βαλβιδα ασφαλειας να ειναι κλειστη και αμα ζοριστει το κυκλωμα να ανοιξει η τρουπα παρα να συνθλιβει το φιλτρο.

 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Παιδες, το νεο φιλτρο με τη βαλβιδα εκτονωσης κτλ ειναι αυτο? Μια επιβεβαιωση, γιατι βλεπω την τρουπα ταπωμενη, περιμενα κανονικη τρουπα, αλλα απο την αλλη λογικο μου κανει για βαλβιδα ασφαλειας να ειναι κλειστη και αμα ζοριστει το κυκλωμα να ανοιξει η τρουπα παρα να συνθλιβει το φιλτρο.

Η βαλβίδα ανοίγει σε περίπτωση που βουλώσει το φίλτρο.
Για να μπορεί να λιπαίνει τον κινητήρα έστ ω και με "βρώμικο " λάδι.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,ειμαι σιγουρος οτι εχειαπαντηθει απειρες φορες η ερωτηση μου
αλλα.....υπαρχει καποια εναλλακτικη λυσει για τρομπα βενζινης για 950 ADVE (πατεντα η κινεζια)για να μην (ξανα)πληρωνουμε
κερατιατικα στην μαμα ΚΤΜ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,ειμαι σιγουρος οτι εχειαπαντηθει απειρες φορες η ερωτηση μου
αλλα.....υπαρχει καποια εναλλακτικη λυσει για τρομπα βενζινης για 950 ADVE (πατεντα η κινεζια)για να μην (ξανα)πληρωνουμε
κερατιατικα στην μαμα ΚΤΜ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Καλησπέρα.
Έχω βάλει μια κλειστού τύπου kyosan ep-8010.
Δουλεύει απροβλημάτιστα έως τώρα.
Γνωρίζω varadero που έχει με την ίδια τρόμπα πάνω από 100.000km.
Επίσης έχω και μία δικιά του με το κιτ του dr bean αλλά αρνείται χαρακτηριστικά να δουλέψει... :mad:
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Για το κιτακι του DR BEAN οι αποψεις διιστανται απ οτι ξερω,μαλλον ηταν μονοδρομος την τοτε εποχη
πριν βρεθουν αλλες εναλλακτικες.
Αυτη η kyosan που λες θελει πατεντες για να δουλεψει η ειναι plug n play?
Την βρισκουμε ελλαδα?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για το κιτακι του DR BEAN οι αποψεις διιστανται απ οτι ξερω,μαλλον ηταν μονοδρομος την τοτε εποχη
πριν βρεθουν αλλες εναλλακτικες.
Αυτη η kyosan που λες θελει πατεντες για να δουλεψει η ειναι plug n play?
Την βρισκουμε ελλαδα?
Εννοείται ότι υπάρχει Ελλάδα.
Μου είχε στοιχίσει γύρω στα 40€ αν θυμάμαι καλά.
Έχω γράψει σχετικά με αυτήν σε παλιότερο post.
Πρέπει να κάνεις τρεις πατέντες.
Η μία είναι τροποποίηση της φύσας του ρεύματος.
Η δεύτερη είναι ότι πρέπει να βρεις τρόπο να την στερεώσεις εκεί κάτω.
Στη δικιά μου έχω βάλει γύρω της ένα μονωτικό άκαυστο υλικό πάχους ενός εκατοστού και στερεώνεται σε μεγάλο βαθμό με την ποδιά όταν μπαίνει στη θέση της.
Η τρίτη είναι ότι πρέπει να προεκτείνεις το ένα από τα δύο λάστιχα (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αν είναι το in ή το out) ώστε να φτάνει στην απέναντι πλευρά.
Μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει κάποιο θέμα δυσλειτουργίας ακόμα και στην τελική του.
Επίσης δεν τίθεται θέμα υπερχείλισης.
Γενικά θέλει να ασχοληθείς για την σωστή τοποθέτηση...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για το κιτακι του DR BEAN οι αποψεις διιστανται απ οτι ξερω,μαλλον ηταν μονοδρομος την τοτε εποχη
πριν βρεθουν αλλες εναλλακτικες.
Αυτη η kyosan που λες θελει πατεντες για να δουλεψει η ειναι plug n play?
Την βρισκουμε ελλαδα?
Μία τυχαία επιλογή.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Ευχαριστω,απο οτι βλεπω τις πατεντες δεν τις γλιτωνουμε αν και
δεν ειναι κατι δυσκολο μαλλον θα κινηθω προς τα εκει
αληθεια,ξερουμε κοστος για την OEM?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,ειμαι σιγουρος οτι εχειαπαντηθει απειρες φορες η ερωτηση μου
αλλα.....υπαρχει καποια εναλλακτικη λυσει για τρομπα βενζινης για 950 ADVE (πατεντα η κινεζια)για να μην (ξανα)πληρωνουμε
κερατιατικα στην μαμα ΚΤΜ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Εδώ είσαι...
 
Top Bottom