ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Voltakias_950

Μέλος
Όνομα
Χάρης
Μοτό
Ktm 1190 adventure
Καλημέρα στο φόρουμ! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Εχω παρατηρήσει ότι η μότο δεν ανεβάζει τις στροφές που θα έπρεπε να ανεβάζει. Στις 9 περίπου είναι σα να έχει φτάσει στον κόφτη. Αν δεν κάνω λάθος θα έπρεπε να ανεβάζει κανονικά μέχρι τις 10500.ισως κάνω λάθος.. Σε όλο το υπόλοιπο φάσμα δουλεύει κανονικότατα. Ούτε διακοπές ούτε τίποτα. Οπότε ζητώ τα φώτα σας. Ευχαριστω
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα στο φόρουμ! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Εχω παρατηρήσει ότι η μότο δεν ανεβάζει τις στροφές που θα έπρεπε να ανεβάζει. Στις 9 περίπου είναι σα να έχει φτάσει στον κόφτη. Αν δεν κάνω λάθος θα έπρεπε να ανεβάζει κανονικά μέχρι τις 10500.ισως κάνω λάθος.. Σε όλο το υπόλοιπο φάσμα δουλεύει κανονικότατα. Ούτε διακοπές ούτε τίποτα. Οπότε ζητώ τα φώτα σας. Ευχαριστω
Νομιζω οτι ο κοφτης στα 990 είναι στις 9250 απο εργοστασιο.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλημέρα στο φόρουμ! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Εχω παρατηρήσει ότι η μότο δεν ανεβάζει τις στροφές που θα έπρεπε να ανεβάζει. Στις 9 περίπου είναι σα να έχει φτάσει στον κόφτη. Αν δεν κάνω λάθος θα έπρεπε να ανεβάζει κανονικά μέχρι τις 10500.ισως κάνω λάθος.. Σε όλο το υπόλοιπο φάσμα δουλεύει κανονικότατα. Ούτε διακοπές ούτε τίποτα. Οπότε ζητώ τα φώτα σας. Ευχαριστω
Ο κοφτης ειναι στις 9κατι.
Αν τωρα κατι αλλαξε στην συμπεριφορα στις πολυ ψηλες σε σχεση με πριν, ισως ειναι ηλεκτρικο θεμα.
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Καλησπερα παιδια.
Ερωτηση που λογικα θα εχει 1000ειπωθει αλλα δεν εβγαλα ακρη με την αναζητηση στο φορουμ!
Σε 950adventure παρατιρησα οτι με πατημενο τον συμπλετη και πατωντας γκαζι η μηχανει κανει ελαφρος μια κινηση να ξεκινησει...
Σημερα και μετα απο αυτο αλλαξα το λαδι στην αντλια του συμπλετη εβαλα το blood της magura
εβγαλα το κατω κυλινδρακι αλλα δεν ειδα καμια διαροη.
εκανα αλλαγη λαδιων και ολων των φιλτρων με γνησια και λαδι motorex 10w-60
Το μοτο μου εχει 28.000χλμ παρα τα χρονια του...
καμια ιδεα η καποιο λινκ????
 

Spiros 00

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
ktm 640 adventure 1997
ktm 990 adventure s 2007
honda z50r 1984
Δοκίμασε να καθαρίσεις το clutch oil Jet που βρίσκεται πάνω από το γρανάζι μετάδοσης και πίσω από την τρόμπα συμπλεκτη. Οδηγίες θα βρεις στο διαδίκτυο ή σε βίντεο για να μη σε κουράζω. Κάνει διάφορα πάντως και ειδικά στην εύρεση της νεκρας εν κινήσει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπερα παιδια.
Ερωτηση που λογικα θα εχει 1000ειπωθει αλλα δεν εβγαλα ακρη με την αναζητηση στο φορουμ!
Σε 950adventure παρατιρησα οτι με πατημενο τον συμπλετη και πατωντας γκαζι η μηχανει κανει ελαφρος μια κινηση να ξεκινησει...
Σημερα και μετα απο αυτο αλλαξα το λαδι στην αντλια του συμπλετη εβαλα το blood της magura
εβγαλα το κατω κυλινδρακι αλλα δεν ειδα καμια διαροη.
εκανα αλλαγη λαδιων και ολων των φιλτρων με γνησια και λαδι motorex 10w-60
Το μοτο μου εχει 28.000χλμ παρα τα χρονια του...
καμια ιδεα η καποιο λινκ????
Καλησπέρα.
Προφανώς εννοείς με ταχύτητα στο σασμάν...
Η πάνω τρόμπα σε τι κατάσταση είναι?
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Δοκίμασε να καθαρίσεις το clutch oil Jet που βρίσκεται πάνω από το γρανάζι μετάδοσης και πίσω από την τρόμπα συμπλεκτη. Οδηγίες θα βρεις στο διαδίκτυο ή σε βίντεο για να μη σε κουράζω. Κάνει διάφορα πάντως και ειδικά στην εύρεση της νεκρας εν κινήσει.
Ξέχασα να αναφέρω ότι το έκανα και αυτό καθάρισα το jet και είχε τεράστια διαφορά στην αίσθηση του λεβιέ και στη εύρεση της Νεκράς που ήταν λίγο χαλιά
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Καλησπέρα.
Προφανώς εννοείς με ταχύτητα στο σασμάν...
Η πάνω τρόμπα σε τι κατάσταση είναι?
Ναι με ταχύτητα μέσα πατάω γκάζι και η μηχανη κουνιέται ελαφρά...
Η πάνω τρόμπα δεν είχε σημάδια διαρροής ούτε ήταν βρώμικο το παλιό υγρό συμπλέκτη....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι με ταχύτητα μέσα πατάω γκάζι και η μηχανη κουνιέται ελαφρά...
Η πάνω τρόμπα δεν είχε σημάδια διαρροής ούτε ήταν βρώμικο το παλιό υγρό συμπλέκτη....
Θυμάμαι και στο δικό μου είχα τέτοια συμπτώματα και το κατάλαβα μόνο όταν αντικατέστησα την κάτω τρόμπα.
Δεν είχα διαρροή εκει αλλά προφανώς η πίεση που ασκούσε το έμβολο δεν ήταν η επαρκής λόγω παλαιότητας προφανώς με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η αποσύμπλεξη.
Ολα τα υπόλοιπα στην γραμμή είχαν αλλαχθεί (πάνω τρόμπα & υγρά).
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μηπως σε καποια αλλαγη/επισκευη που ειχες βγαλει την κάτω τρομπα σου έπεσε το μπιλακι που εχει μεσα, εκει που παταει το αξονακι?
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλησπερα παιδια.
Ερωτηση που λογικα θα εχει 1000ειπωθει αλλα δεν εβγαλα ακρη με την αναζητηση στο φορουμ!
Σε 950adventure παρατιρησα οτι με πατημενο τον συμπλετη και πατωντας γκαζι η μηχανει κανει ελαφρος μια κινηση να ξεκινησει...
Σημερα και μετα απο αυτο αλλαξα το λαδι στην αντλια του συμπλετη εβαλα το blood της magura
εβγαλα το κατω κυλινδρακι αλλα δεν ειδα καμια διαροη.
εκανα αλλαγη λαδιων και ολων των φιλτρων με γνησια και λαδι motorex 10w-60
Το μοτο μου εχει 28.000χλμ παρα τα χρονια του...
καμια ιδεα η καποιο λινκ????
Συμβαινει και με κρυο μοτερ και με ζεστο?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Καλησπερα παιδια.
Ερωτηση που λογικα θα εχει 1000ειπωθει αλλα δεν εβγαλα ακρη με την αναζητηση στο φορουμ!
Σε 950adventure παρατιρησα οτι με πατημενο τον συμπλετη και πατωντας γκαζι η μηχανει κανει ελαφρος μια κινηση να ξεκινησει...
Σημερα και μετα απο αυτο αλλαξα το λαδι στην αντλια του συμπλετη εβαλα το blood της magura
εβγαλα το κατω κυλινδρακι αλλα δεν ειδα καμια διαροη.
εκανα αλλαγη λαδιων και ολων των φιλτρων με γνησια και λαδι motorex 10w-60
Το μοτο μου εχει 28.000χλμ παρα τα χρονια του...
καμια ιδεα η καποιο λινκ????
Κολλημενοι δισκοι, αερας στο κυκλωμα συμπλεκτη, τσιμουχες που εχουν εσωτερικη διαρροη μπορουν να τα προκαλεσουν αυτα. Επειδη αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ γενικο και υποκειμενικο, μπορεις να δεις τι κανει οταν το μηχανακι ειναι στο κεντρικο σταντ με τον πισω τροχο στον αερα? Σημ: μια μικρη κινηση του τροχου ειναι αποδεκτη
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Μηπως σε καποια αλλαγη/επισκευη που ειχες βγαλει την κάτω τρομπα σου έπεσε το μπιλακι που εχει μεσα, εκει που παταει το αξονακι?
Όχι το μπαλάκι το τσεκαρα είναι μέσα.
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Συμβαινει και με κρυο μοτερ και με ζεστο?
Το έχω δοκιμάσει μόνο με κρύο (πέντε λεπτά δούλεμα στο ρελαντί) δεν το έχω βγάλει ακόμα βόλτα στο δρόμο για να κάνει χλμ....
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Στο κεντρικό Σταντ στον αέρα με ταχύτητα κουμπώμενη και τέρμα πατημένο το συμπλέκτη η ρόδα γυρίζει με αρκετή ταχύτητα...και όταν το πατάω κάτω κάνει το ίδιο πράμα δλδ κάνει κίνηση να φύγει...
Κολλημενοι δισκοι, αερας στο κυκλωμα συμπλεκτη, τσιμουχες που εχουν εσωτερικη διαρροη μπορουν να τα προκαλεσουν αυτα. Επειδη αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ γενικο και υποκειμενικο, μπορεις να δεις τι κανει οταν το μηχανακι ειναι στο κεντρικο σταντ με τον πισω τροχο στον αερα? Σημ: μια μικρη κινηση του τροχου ειναι αποδεκτη
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο. Αλλαξες προσφατα λαδια μηπως η ειχες καιρο το μηχανακι ακινητο;
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το έχω δοκιμάσει μόνο με κρύο (πέντε λεπτά δούλεμα στο ρελαντί) δεν το έχω βγάλει ακόμα βόλτα στο δρόμο για να κάνει χλμ....
Σε χαμηλες θερμοκρασιες ειναι απολυτα φυσιολογικο να συμβαινει αυτο. Μου εχει συμβει και μενα και αφου ζεσταθουν καλα τα λαδια δεν υπηρχε κανενα θεμα. Καντο μια βολτα πρωτα μεχρι να πιασει θερμοκρασια το μοτερ, η τουλαχιστον αστο στο ρελαντι μεχρι να αναψει το βεντιλατερ.
 

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο. Αλλαξες προσφατα λαδια μηπως η ειχες καιρο το μηχανακι ακινητο;
Και τα δύο...ήταν περίπου ένα χρόνο στο γκαράζ. Και την μέρα που παρατηρεισα ότι κάνει την χαζομάρα αυτή είχα αλλάξει τα λάδια...
 
Top Bottom