ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Mία βόλτα και πωλητήριο όπως έκανες με το Χ;


pumba ο Μπόσλεϊ;
Με συνοπτικές διαδικασίες....γελασα προχθες που ειπες οτι ειναι πιο ανετο το x ...εκανα 500 άσφαλτο σε μια μερα..και ηταν η πιο δυσκολη μερα της ζωής μου...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eγω να ρωτησω ο λυκος ποιος ειναι?

Μποσλει πρεπει να ειναι, εχω κι εγω στο 1090, ειναι τοσο καλα που μου εχουν φαει τις σολες απο 2 ζευγαρια μποτες...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αντε μιας και πιασαμε το θεμα ανεσης και βασανιστηριων




Φαρδουλοι ραλλιι μαρσπιεδες, χαμηλωμενοι κατα 3εκ, inox 8mm για οσους αρεσκονται σε τουμπιδια. Ειναι αρκετα μεγαλοι (μη συγκρινετε με το χερι μου, ειναι σχεδον 4χλ) και 3εκ κανουν μεγαλη διαφορα (ολοι το ξερουν αυτο). Σε αρκετα καλη τιμη κιολας, δεδομενου τι παιρνεις

απλικαμπλε σε ολα τα κατεμια
Σε πολλές μηχανές οι πιο χαμηλοί μαρσπιέδες βρίσκουν εύκολα σε δύσκολα σημεία στα χώματα.
Δεν γνωρίζω αν ισχύει και στα ΚΤΜ..
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Mία βόλτα και πωλητήριο όπως έκανες με το Χ; :p


pumba ο Μπόσλεϊ;

Ναι, εγω πηρα και το χαμηλο ποδοφρενο για να γλιτωσω τις μοντες. Δεν ειναι και το καλυτερο blink αλλα ειναι inox και γκοτζιλες, τιμη καλυτερη απο διαφορα αφτερμαρκετ, αν και εμενα πηγαν λιγο ακριβα στο τελος σε καθε περιπτωση well worth μοντα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Σε πολλές μηχανές οι πιο χαμηλοί μαρσπιέδες βρίσκουν εύκολα σε δύσκολα σημεία στα χώματα.
Δεν γνωρίζω αν ισχύει και στα ΚΤΜ..
εγω δεν θα κανω ποτε τοσο δυσκολα σημεια, αμα δεν τσουλαει η μοτο δεν πηγαινω :p

αλλα επειδη ειναι χειροποιητα, διαλεγεις πως θες να ειναι απο υψος, πλατος κλπ κλπ κλπ
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Eγω να ρωτησω ο λυκος ποιος ειναι?...
Θα είναι αυτός από την Κοκκινοσκουφίτσα ή ο άλλος από τα τρία γουρουνάκια.


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δωστε μου ενα 950 για καμια βδομαδα να σας πω αν ειναι ανετο γιατι δεν θυμαμαι..

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
στείλτο και εμένα μετά μια βδομάδα, να μου φύγει το απωθυμένο, αφού δεν μπορώ να το αποκτήσω (μαζί με τα υπόλοιπα ψυχολογικά που πάνε πακέτο με τα πορτοκαλί)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
στείλτο και εμένα μετά μια βδομάδα, να μου φύγει το απωθυμένο, αφού δεν μπορώ να το αποκτήσω (μαζί με τα υπόλοιπα ψυχολογικά που πάνε πακέτο με τα πορτοκαλί)
Να κανονίσω μιά φούρνου να μπορέσεις να το βολτάρεις.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Να κανονίσω μιά φούρνου να μπορέσεις να το βολτάρεις.
έλα εσύ και θα σε ταίσω φούρνου, θα σε ποτίσω τσιπουράκι και θα σου δώσω πακετάκι για τον δρόμο πεινιρλί (κοτοπουλάκι, γιατί κάνεις και διατροφή)
και άσε τις βόλτες για άλλους... που να ψάχνω δικηγόρους....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
.....και με τιμονι απο 950SE. Το στοκ τιμονι στα adv αρμοζει σε naked μηχανη οχι on-off.
Επίσης είναι το ίδιο που φοράνε τα εντούρο μοντέλα EXC 2005-2006.
Κωδικός: 59002001000
Μικρή διαφορά σε γωνίες και μήκος αλλά πολύ μεγάλη (προς το καλύτερο) στην οδήγηση.....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όχι γιατί είχα οδηγήσει 990 παλιότερα, δικάβαλος μάλιστα. Δεν θυμόμουν ότι είναι τόσο διαφορετικό, δέκα+ χρόνια και 30 κιλά πριν :p

Η απορία όμως είναι ειλικρινής, ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχει γράψει ότι απλά δεν συγκρίνονται οι δύο μοτοσικλέτες. Το "πάρτε ΚΤΜ αν κάνετε πιο πολύ χώμα και BMW αν κάνετε πιο πολύ άσφαλτο" στην περίπτωση αυτών των μοτοσικλετών είναι το πιο "κακογραμμένο" συμπέρασμα που μπορεί να γραφτεί. Για τα 1290/1250 δεν χρειάζεται grain of salt.
Βρε Αμυρού μας ,τα χουμε γράψει πολλές φορές.
Το μόνο κοινό τους είναι ότι εχουν από 2 ρόδες κ 2 κυλίνδρους.
Κατά τ'άλλα
Το ένα έχει φτιαχτεί για τον Σχιζοφρενή Οδηγό με το Πριόνι
κ τ'άλλο για τον Ταξιδιώτη προς την αναζήτηση του Ζεν

Κακογραμμένη αλήθεια...
Οποιος δεν κάνει χώμα με το ΚΤΜ, γιατί να το πάρει?
Και όποιος δεν ταξιδεύει πολύ με το gs, επίσης γιατί να το πάρει?
Το ένα είναι το καλύτερο στο χώμα και το άλλο στα ταξίδια.
Εχουν λυθει αυτές οι απορίες Γιάννο...
Αυτό τώρα ,Φίλε Κώστα , ήταν γροθιά στο στομάχι κ μαχαιριά στο στήθος ταυτόχρονα.
Εχω 9Χ0 κ δεν κάνω (πλέον) χώμα.
Εχω κ GS κ δεν ταξιδεύω πολύ.
....
Βάζω αγγελίες κ ψάχνω για τροχόσπιτο....

Αύριο κατεβαίνω Αθήνα έτσι και αλλιώς για άλλη δουλειά και θα περάσω από την Δέλτα να ρωτήσω γιατί το κεντρικό που είναι σχετικά κοντά μου δεν έχει ανταλλακτικά. Τα είχα δει 24 το ένα στον Μάκινα-παρτς, εννοούσε ζευγάρι και δεν το κατάλαβα πιθανώς (έλεγε front left/rear right); Θα το ξαναδώ, άλλο να στείλω τηλεγράφημα στην θεία "στείλε 50 ευρώ για φλας" και άλλο "μήπως έχετε ένα κατοστάρικο;". Ευχαριστώ πολύ, ευκαιρία να παραγγείλω και το σωστό καλώδιο πίσω πλεξούδας και να ρωτήσω για πίσω δισκόπλακα. Η κλέμα κάνει μιά χαρά δουλειά και δεν φαίνεται αλλά με χαλάει που το ξέρω και ας είναι "καλύτερο" από φισάκια.
29 € έκαστο ψώνισα τελευταία φορά από ΚΤΜ.

το "μαμά" τάνκμπαγκ είναι της προκοπής;

Παίζει ένα μεταχείρω στο καρ στα 80 €
ψαξε

έλα εσύ και θα σε ταίσω φούρνου, θα σε ποτίσω τσιπουράκι και θα σου δώσω πακετάκι για τον δρόμο πεινιρλί (κοτοπουλάκι, γιατί κάνεις και διατροφή)
και άσε τις βόλτες για άλλους... που να ψάχνω δικηγόρους....
Που ναρθει ρε φίλε Βόλο με το ΚΤΜ...330 χλμ είναι τούτα...100 έκανε κι έβλεπε όνειρα με μεσαιωνικά κάστρα κ υπόγεια βασανιστηρίων.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Επίσης είναι το ίδιο που φοράνε τα εντούρο μοντέλα EXC 2005-2006.
Κωδικός: 59002001000
Μικρή διαφορά σε γωνίες και μήκος αλλά πολύ μεγάλη (προς το καλύτερο) στην οδήγηση.....
Μηκος τιμονιου adv δεν θυμαμαι, του se παντως ειναι καπου 80-82cm, ειναι πιο ισιο και εχει μικροτερο rise απο adv. Στην αισθηση ειναι αρκετα πιο χαμηλο, πιο μακρυ και πιο μπροστα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θα έρθω και γω για παρηγοριά στο Βόλο πάσα μου, δε θέλω άγχος :p
AMA έρθει...πέτε τον να βάλει ένα τιμόνι από VStrom...να ησυχάσει...να δει το ΦΩΣ (των led) το ΑΛΗΘΙΝΟ.
 
Top Bottom