ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Η σέλα τώρα είναι η στοκ του S.
Η σέλα του Κώστα ήταν πιο φαρδιά (δεν πονούσαν τα οπίσθια) αλλά είχε σκαλοπάτι που περιόριζε κοντά στο τιμόνι και με περισσότερο λυγισμένα γόνατα.
Σηκώνοντας και άλλο την σέλα και κάνοντας πιο φαρδιά στο πίσω μέρος (έχω δει τι θα ήθελα από το advrider και έχω αποθηκεύσει φωτογραφίες να δείξω σε σελά) θα γίνει απαραίτητη η αλλαγή στο τιμόνι με αποστάτες σε πρώτη φάση.
Εχεις δοκιμασει να φορεσεις ποδηλατικο σορτσακι απ κατ?
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Δεν ξέρω το ύψος σου, εγώ είμαι στο 1.85 αποστάτες δεν χρειάστηκα να σου πω την αλήθεια, αλλά όχι οτι θα με ενοχλούσαν κιολας, υπάρχουν κάτι τις enduro engineering νομίζω που πάνε σκαλοπάτι 0.5 εως τα 2.5 cm,


άρα ρυθμίζεις εσύ πόσο ψηλώνει,αλλά απ'οτι βλέπω είναι μόνο για enduro.
και rox bar risers που φέρνεις το τιμόνι στα μέτρα σου σε ύψος- θέση , νομίζω κάποιος εδώ είχε πουλήσει rox bar ,θα μπορεί να σε πληροφορήσει καλύτερα.

Σέλα έχω φτιάξει , τίποτα το δραματικά καλύτερο, αλλά πλέον βγάζεις ένα τεπόζιτο χωρις στάση στην άσφαλτο (στο χώμα δεν σε νοιάζει) .


Υ.Γ δεν κάνω διαφήμιση τα links τα έβαλα για να δείξω για τι μιλάω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα αφού. Η λύση είναι... λύσε το και αν περισσεύουν βίδες ξαναλύσε λέει ο Θένος.

to the point η παρατήρηση, γιατί το "θέλω να απλώσω την θέση οδήγησης" οριακά κινείται στο σκοπό του νήματος, ο πλατύς τίτλος το επιτρέπει.



με τον κακομοίρη που το πήρε με μαγιονέζα (στην χειρότερη περίπτωση) ή με μούχλα στο μπουκαλάκι (στην καλύτερη) βρήκαμε άκρη;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα αφού. Η λύση είναι... λύσε το και αν περισσεύουν βίδες ξαναλύσε λέει ο Θένος.

to the point η παρατήρηση, γιατί το "θέλω να απλώσω την θέση οδήγησης" οριακά κινείται στο σκοπό του νήματος, ο πλατύς τίτλος το επιτρέπει.



με τον κακομοίρη που το πήρε με μαγιονέζα (στην χειρότερη περίπτωση) ή με μούχλα στο μπουκαλάκι (στην καλύτερη) βρήκαμε άκρη;
Μη περιμενεις θεση οδηγησης tdm, gs, με τα χερια απλωμενα μπροστα, ειναι λιγο πιο χωματινη σταση και καθεσαι πιο μπροστα, οποτε τα χερια δεν θα απλωσουν πολυ. Ενα τιμονι με μικροτερο swipe ομως θα φτιαξει αρκετα αυτο που ψαχνεις, το rc high ειναι ενα απο αυτα και θα παρεις και λιγο υψος και λιγο φαρδος σαν μπονους, μια απο τα ιδια και τα λοιπα τιμονια που αναφερθηκαν. Οι αποστατες δεν θα κανουν τρομερη μεταβολη στη θεση οδηγησης. Τωρα για τη σελα, η μονη λυση ειναι καστομαρισμα, αμα εχεις βρει σελα απο s, αυτες ηταν αρκετα πιο σκληρες απο τις στοκ με εντουραδικο σανιδοαφρωδες
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
Με το μπαρδόν,που λένε,χωρίς παρεξήγηση,Γιάννη είσαι μηχανολόγος μηχανικός;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με το μπαρδόν,που λένε,χωρίς παρεξήγηση,Γιάννη είσαι μηχανολόγος μηχανικός;
Πολιτικός, προσποιούμαι ότι κάτι ψιλοκαταλαβαίνω και από άλλες επιστήμες.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Πολιτικός, προσποιούμαι ότι κάτι ψιλοκαταλαβαίνω και από άλλες επιστήμες.
Και Αισθησιακος....
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
Πολιτικός, προσποιούμαι ότι κάτι ψιλοκαταλαβαίνω και από άλλες επιστήμες.
Μαζί σου και καλά κάνεις γιατί το έχεις σπουδάσει (φυσικομαθηματικά) και αναλύεις τα πάντα, καμιά φορά σε τρελαίνει το γιατί.
ΑΛΛΆ στην τελική αυτό που εισπράτουμε όλοι είναι μελέτη μηχανικού που έχει υλοποιηθεί και το πληρώσαμε με ότι έχει ο καθένας.Πριν 15 χρόνια δεν υπήρχε περίπτωση να φανταστούμε την bmw να δώσει xr στην παραγωγή και μπορεί σε 10 χρόνια να γελάμε μαυτό.
Δεν ανοίγω άλλο η συνέχεια σε συνάντηση στην ρεματιά του Βαρνάβα με μπύρες.(κοντά είσαι)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μαζί σου και καλά κάνεις γιατί το έχεις σπουδάσει (φυσικομαθηματικά) και αναλύεις τα πάντα, καμιά φορά σε τρελαίνει το γιατί.
ΑΛΛΆ στην τελική αυτό που εισπράτουμε όλοι είναι μελέτη μηχανικού που έχει υλοποιηθεί και το πληρώσαμε με ότι έχει ο καθένας.Πριν 15 χρόνια δεν υπήρχε περίπτωση να φανταστούμε την bmw να δώσει xr στην παραγωγή και μπορεί σε 10 χρόνια να γελάμε μαυτό.
Δεν ανοίγω άλλο η συνέχεια σε συνάντηση στην ρεματιά του Βαρνάβα με μπύρες.(κοντά είσαι)
Μια ή μαλλον δυο παρενθεσεις εδω, κι αλλοι ειμαστε μηχανικοι αλλα δεν μετραμε με θεοδολιχους τη γωνια των γονατων , ουτε με μηχανες φορτισης για να μετρησουμε τη βυθιση της σελας...

Η 2η παρενθεση ειναι οτι δεν εισπραττουμε μελετες μηχανικων. Μπορει μηχανικοι να τις ξεκινησαν στα χαρτια, αλλα αυτο που τελικα εισπραττουμε ειναι αποτελεσμα οικονομολογων και μαρκετινγκ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια ή μαλλον δυο παρενθεσεις εδω, κι αλλοι ειμαστε μηχανικοι αλλα δεν μετραμε με θεοδολιχους τη γωνια των γονατων , ουτε με μηχανες φορτισης για να μετρησουμε τη βυθιση της σελας...

Η 2η παρενθεση ειναι οτι δεν εισπραττουμε μελετες μηχανικων. Μπορει μηχανικοι να τις ξεκινησαν στα χαρτια, αλλα αυτο που τελικα εισπραττουμε ειναι αποτελεσμα οικονομολογων και μαρκετινγκ.
Σκληρος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολύ κοντά, ναι. Ρίξε σήμα στην επόμενη επίσκεψη σου στην καντίνα.

Υπάρχει πολύ φτηνά (γιατί δεν έχω πάρει ακόμα για να τρολάρω) το ψηφιακό γωνιόμετρο από σουπερμάρκετ συχνά πυκνά :p

Υπάρχει η θεωρία "shut up and take it", απολύτως σεβαστή για όσους την εφαρμόζουν. Οι υπόλοιποι αλλάζουν κάθε τι εργονομικό αλλά δεν το κάνουν συζήτηση για να μην θιγεί η τιμή και υπόληψη της εταιρίας;
 
Top Bottom