ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Hlias___s3

Μέλος
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
adventure 950 2003. T SUZUKI TLR 1000 V2
Καλημέρα παιδιά ερώτηση για τζετ καρπυρατερ σε 950 adventure έχει ασχοληθεί κανεις.? Το 950 είχε πάνω όταν το πήρα τελικά leo Vince και εγώ έβαλα προχτές ένα φίλτρο πάνελ της DNA και άρχισε να μου κάνει νούμερα στα χαμηλά....
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
το πήγα για μεγάλο σέρβις με το που το πήρα
και σέρβις στις αναρτήσεις γιατί δεν είχε κάνει ποτέ και ήτανε μπετό. (για το σέρβις των αναρτήσεων μπρος/πίσω χρεώθηκα 250 ευρώ αρα λογικά πρέπει να άλλαξε τα πάντα όλα μέσα)

δεν ειχα προσέξει να δακρύζει... μπορεί να δάκρυζε και να το ειχε σκουπίσει ο προηγούμενος κάτοχος, δεν ξέρω.

το πήρα μετα τα σερβις και είδα λιγο δάκρυ στην αριστερή μπουκάλα.

του το ξαναπήγα να μου βάλει και καινούριους δίσκους μπροστά, να μου κάνει και το sas delete κλπ
και του είπα κοίταξέ μου και τη μπουκάλα γιατι ειδα λιγο δάκρυ,

προχθές την Παρασκευή το πήρα πάλι, οκ μου λεει το κοίταξα δεν είναι κάτι.

θα το πάω βέβαια αυριο απο κει γιατί τώρα δε μιλάμε για δάκρυ, μιλάμε για τρέξιμο κανονικό κάνει λιμνούλα από κάτω, έχει χάσει αρκετό λαδι

δεν εχω παράπονο απο τον άνθρωπο (μεχρι στιγμής τουλάχιστον)(μιλάμε για εξουσιοδοτημένο ΚΤΜ σερβις) ισα ισα έχει κανει σε ολα πολυ καλή δουλεία.
έκτος απο αυτό το σημείο, όπου εγω γιαυτό ρώτησα και δω, γιατί μπορεί να μου λεγε καποιος οτι υπάρχει κάποια παθογένεια πχ στο συγκεκριμένο μοντέλο ή κάτι τέτοιο... γιατι δε πιστεύω οτι μου κανε απατεωνιά ή απροσεξία... λογικά θα τη βρει τη λύση
απλα βιάστηκα να ρωτήσω και εδω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία. από την πρεμούρα μου, καταλαβαίνεις
Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη (tc-drift).
Ο Τασούλης πχ ζητάει 100 και 110 ευρώ για πλήρες σέρβις του αμορτισέρ πίσω και του πιρουνιού της WP αντίστοιχα.
Αν δακρύζει λάδι ΜΕΤΑ από σέρβις, κάτι δεν έκανε ο μάστορας καλά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλημέρα παιδιά ερώτηση για τζετ καρπυρατερ σε 950 adventure έχει ασχοληθεί κανεις.? Το 950 είχε πάνω όταν το πήρα τελικά leo Vince και εγώ έβαλα προχτές ένα φίλτρο πάνελ της DNA και άρχισε να μου κάνει νούμερα στα χαμηλά....
Με μια αναζήτηση στα θέματα ,βρίσκεις σχεδόν τα πάντα:
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα..Έχω το meta defcom στο 990adv και όταν τον οπλιζω εκτός από τα δύο κλασικά μπιπ κάνει και ένα τρίτο..Από το μανουαλ δεν έβγαλα άκρη. Ξέρει μήπως κανείς τι σημαίνει?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλησπέρα..Έχω το meta defcom στο 990adv και όταν τον οπλιζω εκτός από τα δύο κλασικά μπιπ κάνει και ένα τρίτο..Από το μανουαλ δεν έβγαλα άκρη. Ξέρει μήπως κανείς τι σημαίνει?
Σημαινει οτι εχει προγραμματισμενη και καποια παγιδα (σελας? κραδασμων?) και οταν τον οπλιζεις αυτη ειτε ειναι ξεκουμπωμενη ειτε δινει ενεργο σημα (πχ δεν κανει επαφη η παγιδα της σελας).
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Δεν έχω τίποτα από αυτά.. Είναι ο defcom όπως βγαίνει για το 990..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν έχω τίποτα από αυτά.. Είναι ο defcom όπως βγαίνει για το 990..
Eνα μπιπ αμεσως μετα την οπλιση παντως σημαινει ακριβως αυτο το πραγμα, οτι καποια παγιδα - αισθητηρας ειναι ενεργοποιημενο. Μπορει να σου εχει κολλησει ο συναγερμος, μπορει να εχει κολλησει η μπιλια των κραδασμων. Βαλτο στο διπλο αν εχεις ή κρατα το μηχανακι ορθιο και δοκιμασε παλι. Αν δεν το ξανακανει ειναι η εσωτερικη μπιλια του συναγερμου. Αν το κανει παλι, σβησε διακοπτη, απενεργοποιησε συναγερμο, βγαλε τη φισα του συναγερμου για κανα μισαωρο, ξανακουμπωσε φισα, ανοιξε μια διακοπτη, σβησε, πατα κουμπι συναγερμου. Αν ακομα το κανει, τοτε... στην αντιπροσωπεια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μήπως κάνει ακόμα ένα μπιπ επειδή είναι φορεμένος σε ΚΤΜ?
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
Είναι το μηχανάκι γρήγορο...


Στάλθηκε από το Redmi 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μήπως κάνει ακόμα ένα μπιπ επειδή είναι φορεμένος σε ΚΤΜ?
Εισαι φαιδρος, αλητης, αντιπροσωπος και ασπροπροσωπος.





















Όταν τον εγκαθιστας σε ΚΤΜ την πρωτη φορα δεν κάνει μπιπ, κανει ετσι:

 

Panus

Μέλος
Όνομα
Panos
Μοτό
KTM 990 Super Duke
υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος στο ποσό παιδιά, γιατί το πλήρωσα μαζι με μεγάλο σέρβις λάστιχα και ένα σετ καθρέφτες.

σήμερα που τον πήρα τηλέφωνο μου είπε οτι αν χάνει και πάλι, πιθανόν να έχει, όπως λέτε και σεις, κάποιο χτύπημα το καλάμι.

αυτό είναι με υπαιτιότητα μάστορα ειπε ο φιλος πιο πανω;; (ξαναλέω δεν εχω κανένα παράπονο απο τον μάστορα, σε οτι αλλο εβαλε χερι εκανε πολυ καλη δουλεία, δεν έκανα το ποστ για να τον καληνωρίσω )

κάτι τιμες που ψιλό κοίταξα για πιρούνι wp δεν μ αρέσανε
οποτε ελπίζω να φτιάχνει

και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος στο ποσό παιδιά, γιατί το πλήρωσα μαζι με μεγάλο σέρβις λάστιχα και ένα σετ καθρέφτες.

σήμερα που τον πήρα τηλέφωνο μου είπε οτι αν χάνει και πάλι, πιθανόν να έχει, όπως λέτε και σεις, κάποιο χτύπημα το καλάμι.

αυτό είναι με υπαιτιότητα μάστορα ειπε ο φιλος πιο πανω;; (ξαναλέω δεν εχω κανένα παράπονο απο τον μάστορα, σε οτι αλλο εβαλε χερι εκανε πολυ καλη δουλεία, δεν έκανα το ποστ για να τον καληνωρίσω )

κάτι τιμες που ψιλό κοίταξα για πιρούνι wp δεν μ αρέσανε
οποτε ελπίζω να φτιάχνει

και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια
Οχι, δεν ειπα οτι φταίει ο μαστορας αν εχει χτυπημα το καλαμι. Ειπα ομως οτι αν εχει φταίει ο μαστορας που δεν το ειδε στην επισκευη. Για να εχει χτύπημα που να χανει πρέπει να ειναι ορατό και με το ματι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και αν είχε χτύπημα θα έτρεχε και πριν, εκτός αν είχε στραγγίξει το λάδι ήδη, αλλά πάλι θα έπρεπε να δει ότι είναι άδειο το καλάμι ο μάστορας και να ψαχτεί πριν δέσει.
 

Xrhstosktm

Μέλος
Όνομα
Xrhstos
Μοτό
Ktm 950 adv
Καλημερα μηπος ξερετε πως μπορο να καθαρισω το ψυγειο απο μεσα στο 950 adv εχο δοκιμασει στο δοχειο διαστολης με καθαροστικο ρολι σοδα πλυσιματος και ενα ειδικο υποτιθετε καθαριστικο για ψυγεια και υπαρχει ελαχιστη διαφορα μηπος υπαρχει καπιο αλο καθαριστικο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξυδακι.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι, μάλλον...
Θα το καθαρίσει γενικά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τελικά όντως στάζει το αριστερό καλάμι, από το ρυθμιστικό κάτω. Το πρόσεξα από την στάμπα εκεί που το είχα αφήσει μερικές μέρες, είναι υγρό και το πλαστικό της τάπας.

Το πήρε ο φίλος Αλέκος σήμερα και... ξέχασε να γυρίσει στο καφέ. Έρχεται μετά από αρκετή ώρα (ο καφετζής μεγάλος αλήτης πρώην τιντιεμάκιας τι άλλο θα ήταν, τώρα με ντουκάτι 950) μου λέει λές να μην το φέρει πίσω ποτέ; Χαχαχαχαχα αλλά λίγο μας έζωσαν τα φίδια. ΡΕ ΣΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ, όχι αυτό που θέλουμε για μεγάλα ταξίδια αλλά πάει καλά ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, το έβαλε στο πιστάκι στο τοπικό ρέμα, το σήκωσε και με τρίτη, μιά χαρά. Μαλακές οι αναρτήσεις λέει ο Αλέκος, ΟΚ το ξέρουμε.

Οπότε θα παραγγείλουμε ελατήρια, θα φτιάξουμε και το καλάμι με την ευκαιρία.
 

Xrhstosktm

Μέλος
Όνομα
Xrhstos
Μοτό
Ktm 950 adv
Ναι, μάλλον...
Θα το καθαρίσει γενικά.
Χριαζετε να κανο αυτό που λεει στο μανιούαλ να συκοσο το μπροστα μερος μισο μετρο ψηλα η απλα θα βαζο παραφλου οταν βλεπω την σταθμη να κατευενει
 
Top Bottom