ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Ολα τα tps εχουν τζογο. Οσο για τις σχολες, δεν θα το λεγα, τα υποτιμουμε. Διδακτορικο παιρνει, οχι μια απλη πιστοποιηση.
Ελεγα για το αξονακι πανω στο σωμα του ψεκασμου, αυτη ειναι τουλαχιστον η ετυμηγορια του Helio...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ελεγα για το αξονακι πανω στο σωμα του ψεκασμου, αυτη ειναι τουλαχιστον η ετυμηγορια του Helio...

Το αξονακι στα σωματα που εχω δει δε παιζεκ, αλλα γενικα ειναι σημειο που αναπτύσσεται ντογος με τα πολλα χιλιομετρα σε ολα τα μηχανακια. Και παλι ομως, αυτος ο τζογος ουτε να επιρεασει το tps μπορει, αλλα και o εγκεφαλος ακομα δεν εχει απειρη ευαισθησια, τα steps της τασης ειναι σχετικα μεγαλα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στο νεοαποκτηθέν 990 εκτός των άλλων υπάρχουν αλλαγμένες οι τρόμπες των φρένων μπρος και πίσω με άλλη σειρά της Brembo.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο 950 σε δύναμη και αίσθηση.
Ειδικά για την πίσω λύνεται το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο τζαμάκι και διάφορες άλλες δυσλειτουργίες της original τρόμπας.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Στο νεοαποκτηθέν 990 εκτός των άλλων υπάρχουν αλλαγμένες οι τρόμπες των φρένων μπρος και πίσω με άλλη σειρά της Brembo.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο 950 σε δύναμη και αίσθηση.
Ειδικά για την πίσω λύνεται το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο τζαμάκι και διάφορες άλλες δυσλειτουργίες της original τρόμπας.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
19αρα μπροστά και δουλεύει? Εντυπωσιακό!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Στο νεοαποκτηθέν 990 εκτός των άλλων υπάρχουν αλλαγμένες οι τρόμπες των φρένων μπρος και πίσω με άλλη σειρά της Brembo.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο 950 σε δύναμη και αίσθηση.
Ειδικά για την πίσω λύνεται το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο τζαμάκι και διάφορες άλλες δυσλειτουργίες της original τρόμπας.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
19αρα μπροστά και δουλεύει? Εντυπωσιακό! Πίσω από τι είναι?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
19αρα μπροστά και δουλεύει? Εντυπωσιακό! Πίσω από τι είναι?
Δουλεύει καλύτερα από πρίν Γιώργη.
Δεν έχω ιδέα από τι είναι.
Ίσως με τους κωδικούς βρούμε άκρη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης παίζει ρόλο και το τι φρένα χρειάζεται ο καθένας για τη χρήση που κάνει.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Επίσης παίζει ρόλο και το τι φρένα χρειάζεται ο καθένας για τη χρήση που κάνει.
Αυτο θα δουλευε καλα για καποιον που θελει ταμπουρο μπροστα, η εχει καποιας μορφης νευρολογικη βλαβη και δεν εχει κανενα ελεγχο της δυναμης που βαζει στα χερια. Για το υπολοιπο 99.99% των αναβατων, ειναι no.

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτο θα δουλευε καλα για καποιον που θελει ταμπουρο μπροστα, η εχει καποιας μορφης νευρολογικη βλαβη και δεν εχει κανενα ελεγχο της δυναμης που βαζει στα χερια. Για το υπολοιπο 99.99% των αναβατων, ειναι no.

Άλλο εννοώ.
Όταν θα πας να κάνεις χωμάτινες βόλτες θυμήσου να συνεχίσουμε την κουβέντα. ;)
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Άλλο εννοώ.
Όταν θα πας να κάνεις χωμάτινες βόλτες θυμήσου να συνεχίσουμε την κουβέντα. ;)
Τα φρενα του 950 λογω της τεραστιας τρομπας ειναι αρκετα αδυναμα και ευκολα διαχειρισημα στο χωμα. Με αυτη την τρομπα, στην ουσια ειναι ακομα πιο αδυναμα. Σε ενα βαθμο πρεπει να ειναι και around το φρενο οπως ολα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα φρενα του 950 λογω της τεραστιας τρομπας ειναι αρκετα αδυναμα και ευκολα διαχειρισημα στο χωμα. Με αυτη την τρομπα, στην ουσια ειναι ακομα πιο αδυναμα. Σε ενα βαθμο πρεπει να ειναι και around το φρενο οπως ολα.
Με αυτή την τρόμπα το 990 μου έχει πιο δυνατό και άμεσο φρένο από το προηγούμενο 950 καθώς και από το 990 του φίλου.
Και το συμπέρασμα δεν είναι μόνο δικό μου.
Τώρα αν τα νούμερα που γράφει πάνω η τρόμπα δείχνουν ότι πρέπει να έχω χειρότερο φρένο τότε πάω πάσο και θα αποδεχτώ την θεωρία...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Με αυτή την τρόμπα το 990 μου έχει πιο δυνατό και άμεσο φρένο από το προηγούμενο 950 καθώς και από το 990 του φίλου.
Και το συμπέρασμα δεν είναι μόνο δικό μου.
Τώρα αν τα νούμερα που γράφει πάνω η τρόμπα δείχνουν ότι πρέπει να έχω χειρότερο φρένο τότε πάω πάσο και θα αποδεχτώ την θεωρία...

Δεν το λεω με νουμερα, εχω απλα δοκιμασει τη συγκεκριμενη τρομπα, οπως και αλλες :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν το λεω με νουμερα, εχω απλα δοκιμασει τη συγκεκριμενη τρομπα, οπως και αλλες :)
Φαντάσου πόσο χάλια ήταν η προηγούμενη δηλαδή... :p
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Άλλο εννοώ.
Όταν θα πας να κάνεις χωμάτινες βόλτες θυμήσου να συνεχίσουμε την κουβέντα. ;)
Ναι με το r θυμάμαι, κάτι φρένα σε χωμάτινη διαδρομή ,έκανε μπιστους στις πέτρες και εάν είχε πιο δυνατά ακόμα ,στο δέντρο θα ήμουν :)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Στο νεοαποκτηθέν 990 εκτός των άλλων υπάρχουν αλλαγμένες οι τρόμπες των φρένων μπρος και πίσω με άλλη σειρά της Brembo.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο 950 σε δύναμη και αίσθηση.
Ειδικά για την πίσω λύνεται το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο τζαμάκι και διάφορες άλλες δυσλειτουργίες της original τρόμπας.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ρε πουλάκι μου ,ανοξείδωτες βίδες δεν έχετε εκεί?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom