ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Οποιοδήποτε γρανάζι το ξεβιδώνω με ένα χοντρό κατσαβίδι που περνάω ανάμεσα απο τα δοντια του και το κοντράρω καπου στο πίσω μέρος του κινητήρα.Βάζω στο παλμικό το καρυδάκι και ξεβιδώνω με νεκρά στο σαζμάν.Με δυο άτομα γίνεται και χωρίς παλμικό.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eγω παλι παω απο τη δεξια μερια, με το αριστερο ποδι παταω πισω φρενο , σκυβω πανω απο τη σελα και του δινω με μια μακρια καστάνια...
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Μπες εδώ KTM Parts & Spares From Europe’s Number 1 - MSP
και βρες τα πάντα από ανταλλακτικά... ;)
cool ! Εχει τα πάντα , ειναι το 60007008052 , SEAL. RING F. TANK INSERT 03, μπορώ να προμηθευτω απο ελλαδα καποια πραγματα που χρειάζομαι η μονο απευθειας απο τα συγκεκριμενα site ?
Οποιοδήποτε γρανάζι το ξεβιδώνω με ένα χοντρό κατσαβίδι που περνάω ανάμεσα απο τα δοντια του και το κοντράρω καπου στο πίσω μέρος του κινητήρα.Βάζω στο παλμικό το καρυδάκι και ξεβιδώνω με νεκρά στο σαζμάν.Με δυο άτομα γίνεται και χωρίς παλμικό.
Εχω ειδη παραγγειλει ενα jt και το περιμένω το Σαββάτο! Αυτο που με προβληματίζει λιγο που ειδα είναι οι ρεγουλατοροι και τα σημαδια που εχει το 990 για την ρυθμιση της αλυσίδας , ειναι λίγο δυσνοητα ή εγώ είμαι καθυστερημενος ; :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εξαρταται που εισαι. Απο την εμπειρια μου ολα τα εξουσιοδοτημενα/καταστηματα ανταλλακτικων εχουν το ιδιο στοκ σε fast-moving ανταλλακτικα. Αλλιως εχουν απο 3 εως 7 μερες παραδοση, οσο δηλαδη και τα περισσοτερα ιντερνετικα μαγαζια, καθως μερικα "σπανια", μη-αναλωσιμα ανταλλακτικα τα παραγγελνουν απο Αυστρια. Mπορεις να παρεις ενα τηλ σε οσα σε βολευουν και να μαθεις ημερομηνιες παραδοσης. Πχ στην Αθηνα ο Οικονομου στη Θηβων ξερω οτι εχει πολυ καλο στοκ.

Εαν εισαι επαρχια και σε βολευει περισσοτερο το ιντερνετ, ενα αλλο καλο μαγαζι με σχετικα γρηγορη παραδοση και λογικα μεταφορικα ειναι αυτο απο Γερμανια. https://ktm-versand.de
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και στη Θεσσαλονίκη υπάρχει κατάστημα με καλό στοκ... ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
cool ! Εχει τα πάντα , ειναι το 60007008052 , SEAL. RING F. TANK INSERT 03, μπορώ να προμηθευτω απο ελλαδα καποια πραγματα που χρειάζομαι η μονο απευθειας απο τα συγκεκριμενα site ?

Εχω ειδη παραγγειλει ενα jt και το περιμένω το Σαββάτο! Αυτο που με προβληματίζει λιγο που ειδα είναι οι ρεγουλατοροι και τα σημαδια που εχει το 990 για την ρυθμιση της αλυσίδας , ειναι λίγο δυσνοητα ή εγώ είμαι καθυστερημενος ; :p
Έχεις παχύμετρο;

Edit: Μα τι ρωτάω;
Δε νοείται κάτοχος 990 και να μην έχει παχύμετρο.

Για ρύθμιση ακριβείας στην καδενα, μετράς με το βελόνι του παχυμέτρου την απόσταση από την πίσω πατουρα του πλακακίου μέχρι το πίσω άκρο του ψαλιδιου.
Ρυθμίζεις φροντίζοντας και 2 αποστάσεις Δε και ΑΡ να είναι ίδιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Εξαρταται που εισαι. Απο την εμπειρια μου ολα τα εξουσιοδοτημενα/καταστηματα ανταλλακτικων εχουν το ιδιο στοκ σε fast-moving ανταλλακτικα. Αλλιως εχουν απο 3 εως 7 μερες παραδοση, οσο δηλαδη και τα περισσοτερα ιντερνετικα μαγαζια, καθως μερικα "σπανια", μη-αναλωσιμα ανταλλακτικα τα παραγγελνουν απο Αυστρια. Mπορεις να παρεις ενα τηλ σε οσα σε βολευουν και να μαθεις ημερομηνιες παραδοσης. Πχ στην Αθηνα ο Οικονομου στη Θηβων ξερω οτι εχει πολυ καλο στοκ.

Εαν εισαι επαρχια και σε βολευει περισσοτερο το ιντερνετ, ενα αλλο καλο μαγαζι με σχετικα γρηγορη παραδοση και λογικα μεταφορικα ειναι αυτο απο Γερμανια. https://ktm-versand.de
Προσπαθώ να αποφυγω αγορές απο εξωτερικό , έχουμε καποια εξουσιοδοτημενα στη περιοχή αλλα και παλι προτιμώ να κανω μια παραγγελία και να μου ερθουν στην πόρτα μου , επίσης βρίσκω και απο Μοτομαρκετ αλλα με χρεώνει κατιτις παραπανω
Και στη Θεσσαλονίκη υπάρχει κατάστημα με καλό στοκ... ;)
pm me !

Έχεις παχύμετρο;

Edit: Μα τι ρωτάω;
Δε νοείται κάτοχος 990 και να μην έχει παχύμετρο.

Για ρύθμιση ακριβείας στην καδενα, μετράς με το βελόνι του παχυμέτρου την απόσταση από την πίσω πατουρα του πλακακίου μέχρι το πίσω άκρο του ψαλιδιου.
Ρυθμίζεις φροντίζοντας και 2 αποστάσεις Δε και ΑΡ να είναι ίδιες.
Φυσικά Εχω! Καλή ιδέα δεν την είχα σκεφτεί..
Αρα εχουμε και λέμε λασκάρουμε το γραναζι μετα λασκαρουμε την πισω ρόδα , χαλαρωνουμε την αλυσίδα κανουμε την δουλειά μας ρυθμιζουμε την αλυσιδα και σφίγγουμε 60 nm 90 nm με το καινουργιο μας δυναμοκλειδο 40-200 force που πρόσθεσα στη συλλογή μου και και 100 το γρανάζι !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Προσπαθώ να αποφυγω αγορές απο εξωτερικό , έχουμε καποια εξουσιοδοτημενα στη περιοχή αλλα και παλι προτιμώ να κανω μια παραγγελία και να μου ερθουν στην πόρτα μου , επίσης βρίσκω και απο Μοτομαρκετ αλλα με χρεώνει κατιτις παραπανω
pm me !


Φυσικά Εχω! Καλή ιδέα δεν την είχα σκεφτεί..
Αρα εχουμε και λέμε λασκάρουμε το γραναζι μετα λασκαρουμε την πισω ρόδα , χαλαρωνουμε την αλυσίδα κανουμε την δουλειά μας ρυθμιζουμε την αλυσιδα και σφίγγουμε 60 nm με το καινουργιο μας δυναμοκλειδο 40-200 που πρόσθεσα στη συλλογή μου ! 40-200 force

Όχι.

Σφιγγεις γρανάζι με 100 και κόλλα σπειρωματων.
Σφιγγεις πίσω άξονα με 90, όχι 60.
60 είναι ο μπροστά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Όχι.

Σφιγγεις γρανάζι με 100 και κόλλα σπειρωματων.
Σφιγγεις πίσω άξονα με 90, όχι 60.
60 είναι ο μπροστά.
Δεν εχει ασφαλεια στο παξιμαδι το 990?

Επισης, οχι απλα χαλαρωνουμε αλυσιδα, την ξεκρεμαμε απο το πισω γραναζι.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
ουπς σωστά thanks !
Δεν εχει ασφαλεια στο παξιμαδι το 990?
Eχει κατι σαν ασφαλεια -ροδελα τσακισμενη που πρεπει να την ισιάξεις ,μαλλον παιζει τον ρόλο της ασφάλειας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν εχει ασφαλεια στο παξιμαδι το 990?

Επισης, οχι απλα χαλαρωνουμε αλυσιδα, την ξεκρεμαμε απο το πισω γραναζι.
Του πίσω άξονα; όχι.
Του γρανάζιου έχει την κλασσική ροδέλα που αγκαλιάζεις τη μία πλευρα του παξιμάδιου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Του πίσω άξονα; όχι.
Του γρανάζιου έχει την κλασσική ροδέλα που αγκαλιάζεις τη μία πλευρα του παξιμάδιου.
Αααα, οκ, τωρα καταλαβα οτι λες για του αξονα, οχι για το γραναζι.
Παντως ποτε σε κανενα μηχανακι δεν εβαλα σπειρωκολλα στον αξονα (ολα ζητανε 90-100Nm) και ποτε δεν ειχα θεμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αααα, οκ, τωρα καταλαβα οτι λες για του αξονα, οχι για το γραναζι.
Παντως ποτε σε κανενα μηχανακι δεν εβαλα σπειρωκολλα στον αξονα (ολα ζητανε 90-100Nm) και ποτε δεν ειχα θεμα.
Το ξέρω, απλά το αναφέρει το μανιουαλ και είπα να το γράψω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το ξέρω, απλά το αναφέρει το μανιουαλ και είπα να το γράψω.
Οκ, το ζηταει σαν "λιπαντικο" ας πουμε, γιατι στο 1090 δινει παλι 90 αλλα με τις σπειρες γρασαρισμενες.
:like:
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
παιδιά ερωτησουμε καθοτι ειμαι σε αναμονή για το γραναζι , παρατηρώ ότι το παραφλου μου ειναι στο min level , το ψυγειο φαινετε πεντακαθαρο και το δοχείο μπορώ απλά να συμπληρώσω παραφλου η να το αδειασω όλο και να κάνω την διαδικασία ; Εχω ενα κιτρινο νομιζω καλο για motocross ενώ αυτο που φοράει ειναι πράσινο , θέλω να ρωτήσω παίζει ρόλο το χρώμα και πόσα λιτρα χρειάζεται το κυκλωμα περίπου ;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν δεν έχουν αλλαχτεί, άλλαξε τα. Βάλε κάτι επώνυμο ,μοτουλ, ντενικολ, μπελρευ, η ότι άλλο αγαπάς αλλά να είναι για μοτο
Προσωπικά μοτουλ είχα βαλει και είδα διαφορά στις θερμοκρασίες,αλλά σίγουρα όλα τα επώνυμα κάνουν καλή δουλειά
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
παιδιά ερωτησουμε καθοτι ειμαι σε αναμονή για το γραναζι , παρατηρώ ότι το παραφλου μου ειναι στο min level , το ψυγειο φαινετε πεντακαθαρο και το δοχείο μπορώ απλά να συμπληρώσω παραφλου η να το αδειασω όλο και να κάνω την διαδικασία ; Εχω ενα κιτρινο νομιζω καλο για motocross ενώ αυτο που φοράει ειναι πράσινο , θέλω να ρωτήσω παίζει ρόλο το χρώμα και πόσα λιτρα χρειάζεται το κυκλωμα περίπου ;
Τσεκαρε στο μανιουαλ τι υγρα ζηταει. Ναι, το χρωμα τελικα στα νεα αντιψυκτικα εχει αλλαξει και πλεον παιζει ρολο. Καποτε τα αντιψυκτικα εβγαιναν σε ο,τι χρωμα ηθελαν αλλα πλεον ολοι ακολουθουν τον ιδιο κωδικα. Πρασινομπλε = G12 , κιτρινο = ΗΟΑΤ(G12+) , ροζ = ΟΑΤ (G12+), μωβ=G13 κτλ. Ποτε δεν ανακατευουμε τυπους αντιψυκτικου. Tο μανιουαλ σου λεει Motorex Αnti-freeze που τωρα λεγεται Μ5.0, βαλε το ιδιο ή ενα κλασσικο non-OAT πρασινομπλε G12 αντιψυκτικο, οχι το κιτρινο που εχεις.


Γενικα μπες εδω και ξοδεψε πολλεεεεες ωρες διαβασματος, ειναι η Βιβλος των 950/990. Εχει και τα μανιουαλ.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Όχι.

Σφιγγεις γρανάζι με 100 και κόλλα σπειρωματων.
Σφιγγεις πίσω άξονα με 90, όχι 60.
60 είναι ο μπροστά.

εμένα του 10 με ABS λέει το μπροστά με 45....μήπως έχει να κάνει με το αν έχει ABS?
 
Top Bottom