ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Αποστόλη μίλα με τον gefr και μαζί με τα φίλτρα της αντλίας βενζίνης να σου στείλει και το ορινγκ.αυτο έκανα και εγώ και πίστεψε με δεν ειναι καθόλου δυσκολο.αν θυμάμαι καλά κάπου λέει σε εκείνο το καταραμένο μανιουλ ότι κάθε 25.οοο θέλουν αλλαγή τα φίλτρα.οσο για το άλλο πως το είπες το τσουνι εάν κατάλαβα καλά είναι το πλαστικό που ενώνεται με λάστιχο μεταξύ των δύο τεποζιτων στην πάνω μεριά?
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Αποστόλη μίλα με τον gefr και μαζί με τα φίλτρα της αντλίας βενζίνης να σου στείλει και το ορινγκ.αυτο έκανα και εγώ και πίστεψε με δεν ειναι καθόλου δυσκολο.αν θυμάμαι καλά κάπου λέει σε εκείνο το καταραμένο μανιουλ ότι κάθε 25.οοο θέλουν αλλαγή τα φίλτρα.οσο για το άλλο πως το είπες το τσουνι εάν κατάλαβα καλά είναι το πλαστικό που ενώνεται με λάστιχο μεταξύ των δύο τεποζιτων στην πάνω μεριά?
Ναι ακριβώς αυτό είναι , τα παρήγγειλα όλα παιδιά και τα περιμένω
 

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Καλημερα στην παρεα,γνωριζει κανεις καποιο κολπο για να γυαλισω το κουμπι απ τα alarm στο 990 γτ εχει αρχισει και παιρνει δρομο απ τον ηλιο?
Καπου ειχε παρει το ματι μου μεσα εδω σαν θεμα γενικα για πλαστικα αλλα δεν καταφερα να το βρω παλι η αληθεια ειναι.
ευχαριστω προκαταβολικα !
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Καλημερα στην παρεα,γνωριζει κανεις καποιο κολπο για να γυαλισω το κουμπι απ τα alarm στο 990 γτ εχει αρχισει και παιρνει δρομο απ τον ηλιο?
Καπου ειχε παρει το ματι μου μεσα εδω σαν θεμα γενικα για πλαστικα αλλα δεν καταφερα να το βρω παλι η αληθεια ειναι.
ευχαριστω προκαταβολικα !
Το κουμπί απο τα αλαρμ, νομιζω δεν γυαλιζει. Απο την εκθεση στον ηλιο αυτο σαπιζει και ειναι για πεταμα. Ουσιαστικα χαλαει το λαστιχενιο περιβλημα και οχι ο διακοπτης.
Μαλλον θα πρεπει να πας για καινουριο διακοπτη. Αν δεν απατωμαι κανα 50αρι θες
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
γνωριζει κανεις αν το 950 φοραει διαφορετικη αντλια ? μου εστειλαν λαθος αντλια οι ανθρωποι... εχει ποιο μεγαλη σιτα και το κουμπωμα δεν μπαινει ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To 950 φοραει ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη αντλια γιατι εχει καρμπυρατερ, αρα δεν ζηταει υψηλη πιεση.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
συννενοηση μπουζουκι ... παει μειναμε με ανοιχτή αντλία βασικα μονο η σίτα δεν ταιριαζει απο οτι βλεπω τα υπολοιπα ειναι ιδια
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βαλε φωτο ποια σου στειλανε

Του 950 ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη ξαναλεω, οχι μονο η σιτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
επιμενει οτι ειναι η ιδια , , το κουμπωμα της παλιάς σιτας μπαινει μια χαρά επισεις ειναι και ποιο μικρή η παλια , βέβαια θα μου πεις παιζει να μάζεψε , το 950 παλι εχει αντλία ; ρουμπινετα δεν έχει ;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
επιμενει οτι ειναι η ιδια , , το κουμπωμα της παλιάς σιτας μπαινει μια χαρά επισεις ειναι και ποιο μικρή η παλια , βέβαια θα μου πεις παιζει να μάζεψε , το 950 παλι εχει αντλία ; ρουμπινετα δεν έχει ;
Τι σημασια εχουν τα ρουμπινετα στο εαν εχει αντλια?Τεσπα

Αυτη ειναι του 950>




Και αυτη ειναι του 990>




Και ξαναλεω, καμια σχεση. Ποια απο τις δυο σου εστειλαν (και απο που).
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η εγω επαθα brain fart, ή εσυ κατι δε μου λες καλα...

Αντλια σου εστειλαν ή σιτα? Παρελαβες καινουρια αντλια και ειναι διαφορετικη απο την προηγουμενη που ειχες, ή παρελαβες σιτα και δεν μπαινει στην παλια αντλια που ειχες?



Γιατι αυτο εδω εμενα μου λεει οτι σου ηρθε αντλια που δεν ειναι ιδια με την προηγουμενη!!!


γνωριζει κανεις αν το 950 φοραει διαφορετικη αντλια ? μου εστειλαν λαθος αντλια οι ανθρωποι... εχει ποιο μεγαλη σιτα και το κουμπωμα δεν μπαινει ...
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Συγνωμη εγώ φταίω , προσπαθώ να αλλάξω το φίλτρο στην αντλία βενζινας και η άσπρη σιτα ενώ έχει την ίδια διάμετρο δεν ταιριάζει δεν κουμπώνει για έναν περίεργο λόγο..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συγνωμη εγώ φταίω , προσπαθώ να αλλάξω το φίλτρο στην αντλία βενζινας και η άσπρη σιτα ενώ έχει την ίδια διάμετρο δεν ταιριάζει δεν κουμπώνει για έναν περίεργο λόγο..
Κάτι κάνεις λάθος...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ωραια, βγαλαμε ακρη.

Το 950 απ'οσο ξερω επειδη εχει καρμπυρατερ δεν εχει φιλτρα βενζινης στην αντλια. Ολα τα 990-1050-1090-1190-1290 εχουν τα ιδια φιλτρα και σιτα. Αρα εχεις τη σωστη σιτα. Προσπαθησε να τη βαλεις σωστα, κεντραρισμενα. Η σιτα πρεπει να ειναι παραλληλα με το σωμα της αντλιας, οχι απο κατω. Ετσι>



Aν την πηρες απο τον Gefr δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι λαθος!
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Edit
Λίγο ζέσταμα ήθελε και μπηκε συναρμολογήθικε και τώρα ειναι οκ. Τώρα εμεινε να μπει στο μηχανακι απλά παρατηρισα οταν την εβγαλα την μια τσιμουχα που ηταν σκισμενη μαλλον απο πιεση σε παρομοια δουλεια , πιστευω οτι θελει προσοχη το βιδωμα πανω στο ντεπόζιτο σταυρωτα ωστε να πατησει σωστα η τσιμουχα σιγα σιγά δεν ξερω τι επιπτώσεις έχει αν σκιστει σε εκεινο το σημειο και αν εχει διαρροή απλά πρεπει να γινει προσεκτικα το βιδωμα επίσης οι 2 τσιμουχες κοστιζουν 44 ευρώ σε εκείνο το σημειο οπότε προσοχή !.

βρωμα και δυσωδία βλέπουμε επισης ποσο εχει μαζέψει το φίλτρο σε σχεση με το καινουργιο
και η αντλία συναρμολογημένη
IMG_20190516_165238.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom