ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
παιδια μπορει να ανεβάσει κανεις φωτογραφια πως πιανουν τα καγκελατης κτμ μπροστα -κατω στο ντεποζιτο και καρινα παιρνει και εκει πατουρα αλουμινιου όπως στο πανω καπακι της καρινας ? Υπαρχει κανενα σχηματικο με τις βιδες κτλ ?

Λοιπον, το σημειο που πιανει αναμεσα στο ψυγειο και στην ποδια, δηλαδη εκει κοντα στην μπαταρια ΝΑΙ εχει αλουμινενιους αποστατες.. Τουλαχιστον στο δικο μου.
Στο κατω μερος σε καθε τεποζιτο εμενα δεν ειχε αποστατες αν θυμαμαι καλα ρε φιλος
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Από την μέσα πλευρά εκεί που είναι τα ρουμπινετα έχει κανέναν αποστάτη η πιάνει πάνω στην καρίνα κατευθείαν;
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Ερώτηση.Η σέλα στο 990 του 2009 που έχω με κουράζει στα μακρινά.Φοράει αυτήν με το σκαλοπάτι,δηλαδή οδηγός πιο χαμηλα.Κοιτάω της touratech.Έχει standard ,low και high.Νομίζω θέλω την low.Δεν θέλω να αλλάξω ύψος.Η standard και high είναι ενιαία.Ποια είναι η σωστή;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Aν δεν θες να αλλαξεις υψος θες τη στανταρντ, οι αλλες δυο λεει ειναι +/-2εκ. απο την εργοστασιακη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χμμμμμ.... εγώ από τα 950/990 που ξέρω, μπαίνουν χώμα σίγουρα πάνω από το 80%.
Ίσως να παίζει ρόλο ότι είμαι επαρχία, καθώς και ότι, μοιραία, ο καθένας καταλήγει να συναγελάζεται με ανθρώπους που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά του, αλλά θα τολμούσα να πω ότι ζήτημα είναι να ξέρω 5 που δεν πηγαίνουν καθόλου χωμα..
Βλέπεις πως χρησιμοποιήσαμε διαφορετικές λέξεις και είναι λογικό από τη στιγμή που ζεις σε επαρχία. Εγώ έγραψα από τα 100 που "κυκλοφορούν" κι εσύ έγραψες από αυτά που "ξέρεις".

Επίσης πολλές φορές μας παρασύρει το γεγονός ότι γράφουμε και συναναστρεφόμαστε μεταξύ μας στα forum. Αλλά εδώ είμαστε "ειδικό" κοινό και τα ποσοστά είναι εντελώς διαφορετικά αλλά είμαστε και μειοψηφία σε σχέση με τον πραγματικό αριθμό εκεί έξω.
Δηλαδή αν με ρώταγες από τα εκατό 950/990 που υπάρχουν στο forum (λέμε τώρα) πόσα κυκλοφορούν στο χώμα θα έδινα άλλα ποσοστά.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
παιδια πως γινετε η αλλαγή ψυκτικου υγρου στο 990 και η εγκατάσταση νέου χωρις ράμπα , βασικά πως θα βγάλω ολα τα παλιά υγρά και πως θα γινει η εξαέρωση ?
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Για την εξαερωση εφοσον δεν εχεις ραμπα, βγαζεις πισω τροχο και στο διπλο, σηκωνεις σουζα το μηχανακι να το πω και ετσι. Κατσε να δω αν εχω το μανιουαλ να στο στειλω κιολας.

Να δεις την διαδικασια της αφαιρεσης και πληρωσης ψυκτικου υγρου
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Σχετικά με το κυλινδράκι της oberon.Μου απάντησαν σήμερα.Κάνανε τον έλεγχο και δεν χάνει.
"thank you for returning your slave cylinder . We have pressure tested your
slave cylinder and all is okay . When we inspected your unit we found gear
box all in the unit which would suggest that your pushrod seal is not
working , which is a common fault with these bikes , hope this will help ."

Προφανώς εννοούν gear box oil.Το ktm δεν έχει ξεχωριστή λίπανση σαζμάν.Εγώ τα υγρά που βρήκα όταν το έβγαλα ήταν διαυγές.Το λάδι μηχανής δεν είναι ποτέ τόσο καθαρό.Και επίσης χάνω υγρά από τον συμπλέκτη απο κάπου.Παρήγγειλα και κιτ επισκευής της αντλίας συμπλέκτη,και λέω να ξανά αλλάξω και την τσιμούχα.Την είχα αλλάξει πριν απο 18000χλμ.Ίσως αλλάξω και το αξονάκι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σχετικά με το κυλινδράκι της oberon.Μου απάντησαν σήμερα.Κάνανε τον έλεγχο και δεν χάνει.
"thank you for returning your slave cylinder . We have pressure tested your
slave cylinder and all is okay . When we inspected your unit we found gear
box all in the unit which would suggest that your pushrod seal is not
working , which is a common fault with these bikes , hope this will help ."

Προφανώς εννοούν gear box oil.Το ktm δεν έχει ξεχωριστή λίπανση σαζμάν.Εγώ τα υγρά που βρήκα όταν το έβγαλα ήταν διαυγές.Το λάδι μηχανής δεν είναι ποτέ τόσο καθαρό.Και επίσης χάνω υγρά από τον συμπλέκτη απο κάπου.Παρήγγειλα και κιτ επισκευής της αντλίας συμπλέκτη,και λέω να ξανά αλλάξω και την τσιμούχα.Την είχα αλλάξει πριν απο 18000χλμ.Ίσως αλλάξω και το αξονάκι.
Eαν δεν εχεις και την μεταλλικη βαση/ανταπτορα της Oberon πιθανα να εχει στραβωσει η εργοστασιακη πλαστικη με αποτελεσμα να παταει στραβα το πιστονακι της Oberon. Eαν παταει στραβα χανει στεγανωση και τρεχει απο εκει το υγρο. Μπορεις ευκολα να δεις εαν εχεις διαρροη απο το τσιμουχακι του αξονα συμπλεκτη.
 

Billisps

Μέλος
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990
Χαιρετω τη παρεα..προσφατα πηρα το γοριλακι και παραγγειλα και γω την oberon γιατι η μαμα δακριζε..αυριο λογικα θ τη τοποθετησω..επισης θελω να ρωτησω αν εχετε αποψη για το power commander. Το εχει τοποθετησει ο προηγουμενος κατοχος και σκεφτομαι να το αφαιρεσω γιατι μου φαινεται περιττο και γενικα δεν το εχω σε εκτιμηση..
 
Reactions: STF

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Χαιρετω τη παρεα..προσφατα πηρα το γοριλακι και παραγγειλα και γω την oberon γιατι η μαμα δακριζε..αυριο λογικα θ τη τοποθετησω..επισης θελω να ρωτησω αν εχετε αποψη για το power commander. Το εχει τοποθετησει ο προηγουμενος κατοχος και σκεφτομαι να το αφαιρεσω γιατι μου φαινεται περιττο και γενικα δεν το εχω σε εκτιμηση..
Πως είδες ότι δακρυζε η μαμά τρόμπα;

Το pc από τη στιγμή που ο εγκέφαλος παίρνει εύκολα προγραμματισμό είναι περιττό.
 

Billisps

Μέλος
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990
Πως είδες ότι δακρυζε η μαμά τρόμπα;

Το pc από τη στιγμή που ο εγκέφαλος παίρνει εύκολα προγραμματισμό είναι περιττό.
Καποια στιγμη το μηχανακι επαιρνε τις ταχυτητες σαν καρφωτες.εκανα μια αλλαγη υγρων γιατι ετσι κ αλλιως ηταν χαμηλα η σταθμη κ μετα παρατηρησα οτι εχανε η κατω τρομπα..για το pc σκεφτομαι να το βγαλω και να αφησω το μαμα προγραμμα
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Η πάνω είναι σίγουρα οκ; Το λέω επειδή από την κάτω τρόμπα συνήθως δεν φαίνεται η διαρροή.
 

Billisps

Μέλος
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990
Η πάνω είναι σίγουρα οκ; Το λέω επειδή από την κάτω τρόμπα συνήθως δεν φαίνεται η διαρροή.
Η πανω ειναι αλλαγμενη..την κοιταξα κ αυτη και δε φαινεται ν εχει θεμα.στη κατω τρομπα βρηκα υγρα στη πλαστικη βαση που εχει και ετσι αποφάσισα να την αλλαξω
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Χθες πηγαίνοντας στο χωριό μου ανάβει το fi και ανέβαζε με το ζόρι μέχρι τις 5000.Απο εκεί και πάνω δεν έχει δύναμη να ανεβάσει. Γύρισα με το ζόρι πίσω. Φοράει full φίλτρα guglatech εδώ και 20000χλμ.Εβγαλα την αντλία και το φίλτρο φαίνεται καθαρό. Θα δω και τι βλάβες κατέγραψε και ψάχνω για αντλία.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Χθες πηγαίνοντας στο χωριό μου ανάβει το fi και ανέβαζε με το ζόρι μέχρι τις 5000.Απο εκεί και πάνω δεν έχει δύναμη να ανεβάσει. Γύρισα με το ζόρι πίσω. Φοράει full φίλτρα guglatech εδώ και 20000χλμ.Εβγαλα την αντλία και το φίλτρο φαίνεται καθαρό. Θα δω και τι βλάβες κατέγραψε και ψάχνω για αντλία.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
Πριν κανεις-παρεις-αλλάξεις οτιδήποτε ,δες τι κωδικό βλάβης σου βγάζει.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Bασικα πες μας ποσες φορες αργα-γρηγορα αναβοσβηνει το FI για να σου πουμε επιτοπου τι ειναι, μην τρεχεις σε διαγνωστικο.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Bασικα πες μας ποσες φορες αργα-γρηγορα αναβοσβηνει το FI για να σου πουμε επιτοπου τι ειναι, μην τρεχεις σε διαγνωστικο.
Μόνιμα αναμμένο. Θα δω το απόγευμα τις βλάβες.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Top Bottom