ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από τη στιγμή που συζητάμε για κιλά φτερού, δεν θα ήταν πιο λογικό να ξεκινήσει από τις στοκ ρυθμίσεις για άνεση και να διορθώσει μετά αντί να πάει κατ' ευθείαν στα "τέρμα έτσι/τέρμα αλλιώς";
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Από τη στιγμή που συζητάμε για κιλά φτερού, δεν θα ήταν πιο λογικό να ξεκινήσει από τις στοκ ρυθμίσεις για άνεση και να διορθώσει μετά αντί να πάει κατ' ευθείαν στα "τέρμα έτσι/τέρμα αλλιώς";

Περιπου αυτο του προτεινω παντως, απλα με μηδεν προφορτιση και λιγοτερη συμπιεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xrhstosktm

Μέλος
Όνομα
Xrhstos
Μοτό
Ktm 950 adv
Καλημερα μετα απο αλλαγη του παραφλου παρατιρισα οτι ενω οταν το μιχανακη ειναι κρυο η ενδηξη στο δοχειο ειναι ανεμεσα στο μιν και στο μαξ οταν ζεστενετε ανεβενει αρκετα πανω απο το μαξ υπαρχει περιπτοση να εχει παγιδευτει αερας καπου? η ετσι πρεπει να γινεται?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημερα μετα απο αλλαγη του παραφλου παρατιρισα οτι ενω οταν το μιχανακη ειναι κρυο η ενδηξη στο δοχειο ειναι ανεμεσα στο μιν και στο μαξ οταν ζεστενετε ανεβενει αρκετα πανω απο το μαξ υπαρχει περιπτοση να εχει παγιδευτει αερας καπου? η ετσι πρεπει να γινεται?
Καλημέρες...
Έτσι πρέπει να γίνεται.
Εάν πάλι ανεβαίνει πολύ παραπάνω (σχεδόν κάτω από το μαύρο καπάκι του δοχείου) με το που ανάβει το βεντιλατέρ θα στα βγάζει από τον σωλήνα της υπερχείλισης δίπλα στο ψυγείο...
Εκεί χρειάζεται αλλαγή τάπας ψυγείου.
Έως περίπου στο μισό της απόστασης max - τάπας δοχείου είναι φυσιολογικό.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Κ εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα,κ όταν το πίεζα ανεβαινε κι άλλο..Άλλαξα τάπα κ όλα καλά..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Λοιπόν θέλω να ρυθμίσω μπροστά τις αναρτήσεις..Το ελατήριο σφίγγει από πάνω η μεγάλη βίδα?Η πλαστική είναι για την επαναφορά?Κ η συμπίεση από κάτω?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπες δες κατεβασε στο τηλέφωνο

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παιδιά μια ερώτηση. Στα 990 ADV τελευταίας γενιάς το ABS απενεργοποιείται;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ABS button – models with ABS (antilock brake system)
The ABS button [2] switches off the ABS. To switch off the ABS, stop the motorcycle and
press the ABS button for at least 3 seconds with the engine running. Let go of the ABS but-
ton as soon as the ABS warning lamp starts blinking fast. The ABS warning lamp will blink
slowly to indicate that the ABS is switched off.
To switch the ABS on again, stop and switch off the ignition. The ABS will be active again
when you switch on the ignition.
 
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χιούστον αυτό που μυρίζει χαρακτηριστικά καμένη ζάχαρη δεν είναι σύνδρομο εγκεφαλικού, στο εγκεφαλικό μυρίζεις καμένο τοστ λέει το κορίτσι. Η στάθμη ενώ ήταν στο max τώρα είναι στην μέση. Δεν είναι ανησυχητικό γιατί δεν τα χάνει μέσα στο μοτέρ. Θα το ψάξουμε κάποια στιγμή με όρεξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χιούστον αυτό που μυρίζει χαρακτηριστικά καμένη ζάχαρη δεν είναι σύνδρομο εγκεφαλικού, στο εγκεφαλικό μυρίζεις καμένο τοστ λέει το κορίτσι. Η στάθμη ενώ ήταν στο max τώρα είναι στην μέση. Δεν είναι ανησυχητικό γιατί δεν τα χάνει μέσα στο μοτέρ. Θα το ψάξουμε κάποια στιγμή με όρεξη.
Για το λάδι ή για το ψυκτικό μιλάς...?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το λάδι ή για το ψυκτικό μιλάς...?
Το λάδι μου είχε πει ο γάτος ότι το καίει, χαρακτήρας του βε2, δεν είναι issue είναι feature και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.


Για το ψυκτικό υγρό μιλάω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το λάδι μου είχε πει ο γάτος ότι το καίει, χαρακτήρας του βε2, δεν είναι issue είναι feature και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.


Για το ψυκτικό υγρό μιλάω.
Όταν είναι κρύο πρέπει να είναι ανάμεσα στο min και στο max και όταν ζεσταθεί λίγο παραπάνω από το max.
Τα λάδια τα μετράς όταν το έχεις "ζεστάνει" καλά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όταν είναι κρύο πρέπει να είναι ανάμεσα στο min και στο max και όταν ζεσταθεί λίγο παραπάνω από το max.
Τα λάδια τα μετράς όταν το έχεις "ζεστάνει" καλά.
Το γεμίσαμε στο μαξ, κρύο, όταν αλλάξαμε τα λάδια. Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ, αν υποθέσουμε ότι "έχασε το πλεονάζον" παρά το ότι δεν ήταν παραγεμισμένο και μείνει σταθερά "στο μέσο" περίπου θα το θεωρήσω επίσης ιδιαιτερότητα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το γεμίσαμε στο μαξ, κρύο, όταν αλλάξαμε τα λάδια. Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ, αν υποθέσουμε ότι "έχασε το πλεονάζον" παρά το ότι δεν ήταν παραγεμισμένο και μείνει σταθερά "στο μέσο" περίπου θα το θεωρήσω επίσης ιδιαιτερότητα.
Στο 1090 παντως οσες φορές εχω γεμισει κρυο τα 100-200μλ που λείπουν παντα τα βρισκω να ξαναλειπουν μετα απο βόλτα, απο την αρχη. Νομίζω φταιει το σχήμα του παγουριου, αν είναι το ιδιο και στα 990.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το γεμίσαμε στο μαξ, κρύο, όταν αλλάξαμε τα λάδια. Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ, αν υποθέσουμε ότι "έχασε το πλεονάζον" παρά το ότι δεν ήταν παραγεμισμένο και μείνει σταθερά "στο μέσο" περίπου θα το θεωρήσω επίσης ιδιαιτερότητα.
Συνήθως τα βγάζει εάν είναι πολύ παραπάνω από το σωληνάκι της υπερχείλισης του πλαστικού δοχείου στο πλάι του ψυγείου.
Επίσης αυτό μπορεί να συμβεί εάν η τάπα είναι προβληματική.
Παρατήρησε όταν ανάβει το βεντιλατέρ εαν σου βγάζει νερά από το προαναφερθέν σωληνάκι.
Και τώρα δηλαδή να κοιτάξεις εάν δεις σημάδια παραφλού τότε είσαι για αλλαγή τάπας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εμένα τα χάνει όπως του Γιάννη, μάλλον και εγώ πάω για τάπα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είναι χυμώδεις και το δείχνουν... ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το σωληνάκι που λέμε είναι ένα από αυτά πίσω από το αριστερό καπάκι κινητήρα; Να ξέρω τι ψάχνω.
 
Top Bottom