Κάγκελα παντού... Και τα μυαλά στα κάγκελα!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ετοιμάζω τον Γκάντι για τα δύσκολα και είδα ένα "κρακ" στα κάγκελα.
Τα σαμάρια είναι μεγάλα και με τον εξοπλισμό που κουβαλάμε δεν νομίζω να αντέξουν τα κάγκελα στο χώμα, οπότε ψάχνω για σίδερα που θα μπορεί να τα αντιγράψει με πιο χοντρό σίδερο.

Helppppp



Advphone....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ετοιμάζω τον Γκάντι για τα δύσκολα και είδα ένα "κρακ" στα κάγκελα.
Τα σαμάρια είναι μεγάλα και με τον εξοπλισμό που κουβαλάμε δεν νομίζω να αντέξουν τα κάγκελα στο χώμα, οπότε ψάχνω για σίδερα που θα μπορεί να τα αντιγράψει με πιο χοντρό σίδερο.

Helppppp



Advphone....
Ας μας δώσει τα φώτα του ο Alex990 ... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτος ειναι ο ανθρωπος σου....

Στάλθηκε από το SM-P905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μίλησα πριν μισή ώρα μαζί του και ακόμα γελάω.
Τον Οκτώβριο λέει θα τα έχει έτοιμα και αν δεν βγει στη συνταξη :fun
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Χαχαχα. Θελει τον τροπο του....

Στάλθηκε από το SM-P905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Θα περασω και εγω . Πρεπει να βαλω στο 690

Στάλθηκε από το SM-P905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ετοιμάζω τον Γκάντι για τα δύσκολα και είδα ένα "κρακ" στα κάγκελα.
Τα σαμάρια είναι μεγάλα και με τον εξοπλισμό που κουβαλάμε δεν νομίζω να αντέξουν τα κάγκελα στο χώμα, οπότε ψάχνω για σίδερα που θα μπορεί να τα αντιγράψει με πιο χοντρό σίδερο.

Helppppp



Advphone....
Το θεμα ειναι οτι ειμαστε μακρυα και δεν μπορω πολυ να βοηθησω..
Θα πρεπει να βρεις καποιον που κανει εμποριο και επεξεργασια μεταλλων και να εχει κουρμπαδορο.
Το σιδερο που εχεις πρεπει να ειναι μασιφ Φ10. Τα καγκελα τα κανουν συνηθως απο σωληνα Φ16.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα Φ16 και να εχει το μαγαζι καλουπι για τον κουρμπαδορο για Φ16.
Αλλα μπορεις να βαλεις σωληνα Φ21 που θα βρεις ευκολα και συνηθως εχουν καλουπια.
Αποψη μου ειναι να πας σε ενα μαγαζι και να σου κανουν 2 ορθογωνια κουρμπαριστα πλεσια περιπου στις διαστασεις που εχουν τα δικα σου καγκελα.
Μετα θα πρεπει να βρεις καποιον σιδερά και να του δειξεις που πιανουν οι βασεις πανω στο μηχανακι και απο εκει να βιδωσει λαμακι
και πανω στο λαμακι να σου κολλησει ενα σιδερο μεχρι το πλεσιο. Το ιδιο σε ολα τα σημεια που πιανουν τα καγκελα.
Δεν ξερω αν σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω, αλλα προσπαθησα.. :)
Αν χρειαστεις οτιδηποτε πες μου.. Μιλαμε και στο τηλεφωνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Κώστα επειδή και εγώ για το δικό μου έχω φτιάξει κάγκελα εκεί που σου είπε ο Ηλίας να σου πω ότι είναι εξίσου λεπτά με αυτά που έχεις....Οπότε γνώμη μου να πας να κολλήσεις το κρακ και τα τα ενισχύσεις με μια λεπτή λάμα που θα κολλήσεις κατά μήκος των καγκελων που έχεις και πιστεύω ότι θα είσαι οκ...Εξάλλου δεν τρώνε βάρος απλά είναι για να μην ακουμπάνε οι πλάνες στην μοτοσυκλέτα και ιδίως στην εξάτμιση...Το βάρος πάει στην σέλα από τους ιμάντες που δένουν μεταξύ τους τα σαμαρια...Το αρκετό παραπάνω βάρος που θα προσθέσεις βάζοντας πολύ χοντρά κάγκελα στο πίσω μέρος της μηχανης νομίζω μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
κόψε από το άλλο σκραπ που έχεις με οξυγόνο πάρε τα κομμάτια και μια οξυγονοκοληση και ξεκινά στο δεύτερο σκραπ σου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
κόψε από το άλλο σκραπ που έχεις με οξυγόνο πάρε τα κομμάτια και μια οξυγονοκοληση και ξεκινά στο δεύτερο σκραπ σου
Άργησες μαρη ζηλιάρα να βγάλεις χολή..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Άργησες μαρη ζηλιάρα να βγάλεις χολή..
Θα ηταν με το πιστολι στο βουνο και δεν θα ειχε σημα!! :cool::laugh::laugh:
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Κώστα επειδή και εγώ για το δικό μου έχω φτιάξει κάγκελα εκεί που σου είπε ο Ηλίας να σου πω ότι είναι εξίσου λεπτά με αυτά που έχεις....Οπότε γνώμη μου να πας να κολλήσεις το κρακ και τα τα ενισχύσεις με μια λεπτή λάμα που θα κολλήσεις κατά μήκος των καγκελων που έχεις και πιστεύω ότι θα είσαι οκ...Εξάλλου δεν τρώνε βάρος απλά είναι για να μην ακουμπάνε οι πλάνες στην μοτοσυκλέτα και ιδίως στην εξάτμιση...Το βάρος πάει στην σέλα από τους ιμάντες που δένουν μεταξύ τους τα σαμαρια...Το αρκετό παραπάνω βάρος που θα προσθέσεις βάζοντας πολύ χοντρά κάγκελα στο πίσω μέρος της μηχανης νομίζω μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει...
ztakisg16 στην τελικη δεν θα εχει μεγαλη διαφορα στα κιλα μπορει να ειναι σχεδον το ιδιο γιατι αυτα που εχει ειναι μασιφ και αυτο που λεω ειναι σωληνα. ;)
Θα παρει λιγο ογκο και θα εχει περισσοτερη προστασια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ηλια στην τελικη δεν θα εχει μεγαλη διαφορα στα κιλα μπορει να ειναι σχεδον το ιδιο γιατι αυτα που εχει ειναι μασιφ και αυτο που λεω ειναι σωληνα. ;)
Θα παρει λιγο ογκο και θα εχει περισσοτερη προστασια..
Είναι σίγουρο ότι είναι μασίφ τα παλιά...?:thumbsdown:
Γιατί νομίζω ότι είναι σωλήνας....
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Είναι σίγουρο ότι είναι μασίφ τα παλιά...?:thumbsdown:
Γιατί νομίζω ότι είναι σωλήνας....
99% ειναι μασιφ..
Αν ειναι σωληνακι τοτε θα ειναι απο φωτιστικα... :laugh:
Και θα εχει πολυ λεπτο παχος και θα σπαει πανευκολα και δεν θα μπορεις να το κολλησεις γιατι θα τρυπαει..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
99% ειναι μασιφ..
Αν ειναι σωληνακι τοτε θα ειναι απο φωτιστικα... :laugh:
Και θα εχει πολυ λεπτο παχος και θα σπαει πανευκολα και δεν θα μπορεις να το κολλησεις γιατι θα τρυπαει..
Πάντως και τα Gigi που έχω σωληνωτά είναι και με κολλήσεις...
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Πάντως και τα Gigi που έχω σωληνωτά είναι και με κολλήσεις...
Σωληνωτα ειναι αλλα ειναι Φ16 με 1,5mm ή 2mm παχος...Και τα δικα μου ετσι ειναι.. Αυτα ειναι οκ!!
Στην φωτογραφια που εβαλε ο κωστας φαινεται οτι ειναι Φ10 εξωτερικη διαμετρος και λογικα ειναι μασιφ..
Αν ειναι σωληνακι τοτε θα ειναι λεπτο το παχος του μπορει 0,7mm (κατι τετοια χρησιμοποιουν αυτοι που φτιαχνουν φωτηστικα)
οποτε σπαει πιο ευκολα στις κολλησεις και δεν κολλιεται ευκολα γιατι τρυπαει..
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Κόψε το Ντόμι στην μέση να δούμε τα κάγκελα :fun
 
Top Bottom