Κάνε το μόνος σου....κατασκευή προστατευτικών καλαμιών.....τις μοτοσικλέτας....εσυ δεν έχεις ανάγκη.

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Η ιδέα ήρθε από,φίλο ο οποίος ήθελε προστατευτικά για τα καλάμια αλλά δεν έπαιζε φράγκο.

Οκ του λέω, εάν έχουν περισσέψει υλικά από το πανιερό (αχ πανιερο :cry::cry:) θα σε φτιάξω.

Μου είχε μείνει λίγος πολυεστέρας και ύφασμα.

Οποτε Βούρ.


Τα υλικά μας , εδώ να πω πως για να πετύχω την κουρμπα του προστατευτικού χρησιμοποίησα ένα τυχαίο μπουκάλι και το κάλυψα με ζελατίνα φαγητού,αυτό εγινε για να μην βάλω κερί (να μην κολλήσει ο πολυεστέρας)



 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Τώρα απομένει να το τρίψω με γυαλοχαρτο για το φινίρισμα και βαψιμο, να τα βάλω επάνω στο καλάμι να μετρήσω πάλι που θα κόψω και να βάλω αυτάκια για τις βίδες.......




συνεχιζεται..............
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πολύ ωραία δουλειά φαίνεται!! ,μπράβο!!
Πάντως πανευκολο diy γίνεται και με ένα παγούρι αθλητικού τύπου, το οποίο κόβουμε εγκάρσια στη μέση,δίνουμε ότι σχήμα θέλουμε και το πιάνουμε με tie wrap γύρω από τη μπότα του καλαμιού.το βάφουμε και ότι χρώμα θέλουμε...
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Έχει διάφορους τροπους,μέχρι και σαμπρέλα έχω δει.
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αν και με όλα αυτά του ανοιχτού τύπου πάλι πάει χώμα και γεμίζει η ξύστρα...απλώς δλδ καθυστερεί το σκάσιμο της τσιμουχας. Σαν το νεοπρεν , (ή οποιοδήποτε άλλο υλικό αρκεί να ντυθεί ολόκληρο το καλάμι) ,δεν υπάρχει καλύτερη προστασία.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Αν πηγαίνεις χώμα,ναι πάει χώμα σίγουρα,αν κυκλοφορείς πόλη είναι μια χαρά.
 
Top Bottom