Κάπου στο 2030...

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Οι μοτοσυκλέτες με κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν ήδη απαγορευτεί να πωλούνται και να κυκλοφορούν ένα χρόνο πριν, μόνο ηλεκτρικά scooters, πατίνια και ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μπορείς να αγοράσεις και να κυκλοφορείς πια.
Κάποιοι τολμηροί τις κράτησαν μέσα σε κλειδωμένες γιάφκες, γκαράζ, υπόγεια, τις βγάζουν βόλτα στη ζούλα, βράδια χωρίς φεγγάρι, να μυρίζουν τη βενζίνη που καίγεται και τον μοναδικό ήχο του βενζινοκινητήρα που δονείται και εκτονώνεται...
Ένα δυστοπικό μέλλον που λίγοι μπορούσαν να φανταστούν πως θα μπορούσε να γίνει ένα ασήκωτο παρόν.
Έχοντας τη μοτοσυκλέτα κρυμμένη εδώ και καιρό και με ένα δοχείο βενζίνης 20 λίτρων, που θα πηγαίνατε την τελευταία σας βόλτα πριν την παροπλίσετε για πάντα?
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Οι μοτοσυκλέτες με κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν ήδη απαγορευτεί να πωλούνται και να κυκλοφορούν ένα χρόνο πριν, μόνο ηλεκτρικά scooters, πατίνια και ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μπορείς να αγοράσεις και να κυκλοφορείς πια.
Κάποιοι τολμηροί τις κράτησαν μέσα σε κλειδωμένες γιάφκες, γκαράζ, υπόγεια, τις βγάζουν βόλτα στη ζούλα, βράδια χωρίς φεγγάρι, να μυρίζουν τη βενζίνη που καίγεται και τον μοναδικό ήχο του βενζινοκινητήρα που δονείται και εκτονώνεται...
Ένα δυστοπικό μέλλον που λίγοι μπορούσαν να φανταστούν πως θα μπορούσε να γίνει ένα ασήκωτο παρόν.
Έχοντας τη μοτοσυκλέτα κρυμμένη εδώ και καιρό και με ένα δοχείο βενζίνης 20 λίτρων, που θα πηγαίνατε την τελευταία σας βόλτα πριν την παροπλίσετε για πάντα?
Κανείς την αγαπημένη σου ορεινή διαδρομή προς το ερειπωμένο και ρημαγμένο εδώ και δεκαετίες χωριό σου, και το πετας στην χαράδρα (οψιόν να βουτήξεις κι εσύ μαζί) ή το φυτεύεις στο υπουργείο της επιλογής σου και το ανάβεις;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν το κάνεις 2050 λέω γω καλύτερα...με ψυχοπλακωσες πρωί πρωί

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
το gs 1200 το καλο , καει και κλιματοφυλλα
Κανείς την αγαπημένη σου ορεινή διαδρομή προς το ερειπωμένο και ρημαγμένο εδώ και δεκαετίες χωριό σου, και το πετας στην χαράδρα (οψιόν να βουτήξεις κι εσύ μαζί) ή το φυτεύεις στο υπουργείο της επιλογής σου και το ανάβεις;
Θα πάρω τη 2η επιλογή !
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στην επιστροφή στο μέλλον, το DeLorean καίει πλαστικά και αλουμίνια συνεπώς υπάρχει ελπίδα!

Ευτυχώς γλίτωσα την αυτοκτονία.

Πάντα θα υπάρχει ο αντισυμβατικός που πάει κόντρα στο κατεστημένο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Κάπου το 2028 στον Αγ. Στέφανο Αττικής...

Έχω φυτέψει στο ρέμα ζαχαρότευτλα και τα φροντίζω έτσι ώστε να μεγαλώσουν και να μπορώ με τον μικρό αντιδραστήρα που έχω στην αποθήκη να παράγω βιοαιθανόλη.
Ευελπιστώ πως σε μικρό χρονικό διάστημα θα μπορώ να παράγω την δική μου βενζίνη, έτσι ώστε να πηγαίνω καμιά βόλτα το DR.
Ευτυχώς τα δέντρα έχουν λίγο μεγαλώσει μετά την καταστροφική πυρκαϊά του 2021 κι έτσι ο ήχος της ταπωμένης εξάτμισης δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.
Πάνω ψηλά στο βουνό, βρισκόμαστε με άλλους 3 συμμορίτες κι αναπολούμε της μέρες που πηγαίναμε αξέχαστες βόλτες είτε με τα μικρά, είτε με τα μεγάλα μηχανάκια μας.
Το στίγμα του gps δεν μπορούμε να το απομονώσουμε από το υποδόριο τσιπάκι του χεριού μας κι έτσι αναγκαζόμαστε να φοράμε γάντι από φύλλα μολύβδου, που δυσχεραίνουν το πάτημα του συμπλέκτη. Ευτυχώς είναι γερό το σασμάν και αντέχει τις καρφωτές.
Παίρνουμε μαζί μας και λίγο τσίπουρο από το καλό, τότε που ανάβαμε τα καζάνια και έτσι έχουμε την ψευδαίσθηση της απόδρασης και της αντίστασης από έναν νέο κόσμο που όπως φαίνεται θα κυριαρχήσουν τελικά οι μηχανές.

Στα όπλα σύντροχοι !!!
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Οτι το 2030 θα σταματησουν να πουλανε...λεμε τωρα...κινητηρες που καινε βενζινη ή diesel δεν σημαίνει αυτόματα οτι ολα τα οχηματα θα είναι ηλεκτρικα. Θα υπάρχει το υδρογόνο και ολα τα υπέροχα συνθετικά καύσιμα που έρχονται και θα "ελευθερώσουν" τις αγορές από χώρες που παράγουν πετρελαίο και παίζουν παγκόσμια "παιχνίδια" με αυτό σαν όπλο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα ίδια ακούγαμε όταν βγάλανε την αμόλυβδη.....σκεφτόμουν τότε που θα βρω γκρεμό να πετάξω την bmwδαρα το 2002 με τα διπλά weberια....ναουμε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο κινητήρας εσωτερικής καύσης ζει 200 χρόνια και έχει πολλές δεκαετίες ζωής ακόμα μπροστά του τουλάχιστον. Το είδος του καύσιμου θα αλλάξει στην πορεία.

Σιγά μη γεμίσει όλος ο πλανήτης με μπαταρίες. Για αστική χρήση ναι το ηλεκτρικό για οτιδήποτε άλλο άχρηστο.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Κάπου είχα ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο (στο 0-300;;;;) και ήταν χρόνια πριν. Τότε το 2030 φαινόταν μακριά.
Τώρα θα έπαιρνα το Τ7 και θα πήγαινα στην Κρήτη, από την μεριά του Λιβυκού..θα έκαιγα τα 20 λτ και μετά θα της έβαζα τσικουδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλοκαίρι του 2008 αν θυμάμαι καλά. Εγώ τότε καμία σχέση με 2 τροχούς, πέφτει στα χέρια μου για πρώτη φορά το ΜΟΤΟ με εξώφυλλο "τα τελευταία δέκα λίτρα βενζίνης" όπου οι συντάκτες περιγράφουν ένα σενάριο παρεμφερές με αυτό το thread. Δεν καταλάβαινα πολλά ως άσχετος με τον χώρο, αλλά νομίζω κάπου εκεί μου κόλλησε η μοτοσυκλέτα. Core memory που λέμε στο Αγρίνιο.

Τεύχος 444, αν το έχετε, ξεφυλλιστε το. Πολύ καλύτερη θεματολογία από παραφρασεις press kits, μακάρι να έβγαιναν συχνότερα τέτοια
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Παρόμοιο μυθιστόρημα έχει γράψει ο Δημήτρης Παπανδρέου στο Motorsport κάπου στο 87 με 88
Μου είχε φανεί πολύ παράξενο άκυρο κουλό πως να το πω..
Τώρα όμως..
Ότι και να γίνει θα βρούμε τον τρόπο να περνάμε καλά!
Two Wheels One Love
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Και τα ηλεκτρικά 2 τροχούς θα έχουν πάντως... Απλά δε θα βρωμάνε, δε θα χαλάνε τόσο συχνά και θα δικάζουν ότι ΜΕΚ κυκλοφορεί ακόμα..
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Κάπου το 2028 στον Αγ. Στέφανο Αττικής...

Έχω φυτέψει στο ρέμα ζαχαρότευτλα και τα φροντίζω έτσι ώστε να μεγαλώσουν και να μπορώ με τον μικρό αντιδραστήρα που έχω στην αποθήκη να παράγω βιοαιθανόλη.
Ευελπιστώ πως σε μικρό χρονικό διάστημα θα μπορώ να παράγω την δική μου βενζίνη, έτσι ώστε να πηγαίνω καμιά βόλτα το DR.
Ευτυχώς τα δέντρα έχουν λίγο μεγαλώσει μετά την καταστροφική πυρκαϊά του 2021 κι έτσι ο ήχος της ταπωμένης εξάτμισης δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.
Πάνω ψηλά στο βουνό, βρισκόμαστε με άλλους 3 συμμορίτες κι αναπολούμε της μέρες που πηγαίναμε αξέχαστες βόλτες είτε με τα μικρά, είτε με τα μεγάλα μηχανάκια μας.
Το στίγμα του gps δεν μπορούμε να το απομονώσουμε από το υποδόριο τσιπάκι του χεριού μας κι έτσι αναγκαζόμαστε να φοράμε γάντι από φύλλα μολύβδου, που δυσχεραίνουν το πάτημα του συμπλέκτη. Ευτυχώς είναι γερό το σασμάν και αντέχει τις καρφωτές.
Παίρνουμε μαζί μας και λίγο τσίπουρο από το καλό, τότε που ανάβαμε τα καζάνια και έτσι έχουμε την ψευδαίσθηση της απόδρασης και της αντίστασης από έναν νέο κόσμο που όπως φαίνεται θα κυριαρχήσουν τελικά οι μηχανές.

Στα όπλα σύντροχοι !!!
Μήπως παρέλειψες τη φάση που σπας το μπλόκο των δασοκομάντος/ πολιτικής προστασίας που απαντούν με καταιγισμό 300άρια πρόστιμα κι έχουν κλείσει το βουνό καθώς φυσάει 5αρι μποφόρι Απρίλη μήνα και ο δείκτης επικινδυνότητας βάρεσε μπλε- καταμπλέ;
Να τα λέμε κι αυτά!
 

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
Και τα ηλεκτρικά 2 τροχούς θα έχουν πάντως... Απλά δε θα βρωμάνε, δε θα χαλάνε τόσο συχνά και θα δικάζουν ότι ΜΕΚ κυκλοφορεί ακόμα..
Θα έχουν πομπούς που θα σε καταγράφουν στα πάντα και θα σου έρχεται ο λογαριασμός στο σπίτι , θα σου επιτρέπουν την μετακίνηση σε συγκεκριμένες διαδρομές , θα σου βγάζουν βοηθητικές να μην πέφτεις , θα κάνουν ότι θέλουν αυτά και ας χτυπιέσαι εσύ και στο φινάλε θα κινείται ο δρόμος και εσύ θα ανεβαίνεις επάνω του με την μηχανάρα σου για να σε πάει στον προορισμό σου. Ευτυχώς θα έχω γίνει ήχος και φως και γαλαξιακή ύλη
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μήπως παρέλειψες τη φάση που σπας το μπλόκο των δασοκομάντος/ πολιτικής προστασίας που απαντούν με καταιγισμό 300άρια πρόστιμα κι έχουν κλείσει το βουνό καθώς φυσάει 5αρι μποφόρι Απρίλη μήνα και ο δείκτης επικινδυνότητας βάρεσε μπλε- καταμπλέ;
Να τα λέμε κι αυτά!
Μπαααα, δεν θα υπάρχουν τέτοιοι......
Drones θα πετάνε παντού....:mad:
Και στις πόλεις και στα βουνά και τα λαγκάδια.....
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεκέμβρης του 2029 και γράφω στο φόρουμ για τη καινούργια μου γουρούνα με μπαταρίες , Επιτέλους ήρθε μετά από 17 μήνες παραγγελία.

Banάρομαι/Αποχωρώ. Δεν χωράνε στο χώρο μας.
 
Top Bottom