Κάτι για νησί / διακοπές, αλλά τι;

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλησπέρα παιδιά,



Κάνω μια μίνι εισαγωγή για όσους ψάξουν στο μέλλον, να έχουν ένα πλαίσιο.



Μένω μόνιμα στο Βερολίνο, και στην Αθήνα έχω ένα Street Triple 675 '09, αμιγώς σπορ μηχανάκι, το οποίο "κάθεται" 10 μήνες το χρόνο.

Το έχει ο κολλητός και το κάνει βόλτες, και το περιποιείται με πολύ αγάπη και στοργή, καθότι πλέον αμήχανος (πρώην κάτοχος z750).



Το καλοκαίρι, κατεβαίνω διακοπές Ελλάδα, και οι μετακινήσεις μου είναι οι εξής:



  • Αθήνα (κέντρο / βόρεια)
  • Αθήνα (καταδρομική πέριξ Αθηνών)
  • Αθήνα Κυλλήνη
  • Κάποιο νησί

Όλα καλά, εκτός από το τελευταίο.


Στο νησί, το Triple ταλαιπωρείται.

Από το φόρτωμα, μέχρι την επιστροφή στο σπίτι.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, φέτος στο δρόμο προς Αστυπάλαια, το υποστρωμα ακουμπούσε στην δεξιά εξάτμιση, και κάηκε.
Και υπήρχαν στιγμές στο νησί, οπου είπα ότι δεν θα μπω με το Triple, και ήταν κυρίως διαδρομές προς παραλίες, με χώμα.

Για το λόγο αυτό, ψάχνω να βρω μια μηχανή η οποία να με βολέψει σε αυτό το project.

Τα τινά, με την δική μου ματιά, είναι δύο.


  1. Να δώσω το τριπλ και ....
  2. Να ΜΗΝ δώσω το τριπλ και ....
Ας ξεκινήσουμε με το 2.

Αν δεν δώσω τριπλ, σκέφτομαι κάτι σε:

  • ελαφρύ
  • μονοκύλινδρο
  • ψηλό (μη βρίσκει η ποδιά)
  • λάστιχο για χωματόδρομο / κροκάλες / λακούβες / χαλίκι / etc
  • 19 ή 21 ίντσες μπροστά (αυτό το συζητάμε, είδα ότι με 21 έχεις λιγότερες επιλογές σε λάστιχα, άρα και πιο ακριβό)
  • να μπορεί να φορτωθεί (Σχάρα πίσω, όχι εξατμίσεις γυμνές)
  • να μπορεί να κάνει και μια βόλτα Αθήνα, αντί να ξυπνάω 100 άλογα να ξυπνάω λιγότερα
  • μέχρι 2Κ κάτι
XT600
XT660r
KLR650
F650GS (G650GS)
F650GS Dakar

(Το ΚLE δε μου αρέσει, είναι πιο on - off, πιο βαρύ)

Αν το δώσω το τριπλ, κάνω άλλο πόστ στο μέλλον.

Ας αρχίσουμε την κουβέντα!



ΥΓ. Έχω διαβάσει κάτι συγκριτικά στο φορουμ, και θυμάμαι μια ατάκα ένος μέλους που μου έμεινε.

"2.5Κ για μηχανή 20ετίας, (πλαίσιο/αναρτήσεις/φρένα) είναι πολλά."

Θα συμφωνήσω..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Κρατάς το triple και νοικιάζεις σκούτερ-γουρουνα-οτι άλλο θες. Για ένα μήνα το χρόνο δεν θα το σκεφτόμουν καν.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...
Για ένα μήνα χρήσης δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μπεις σε διαδικασία αγοράς και συντήσησης μοτό η οποία θα κάθεται τους άλλους 11 μήνες.
Νοικιαζεις μια στο εκάστοτε μέρος που πας ή ακόμα καλύτερα όσον αφορά την ποικιλία μοντέλων νοικιάζεις κάποια ήδη από την Αθήνα... ;)
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δώσε το triple και πάρε μια tiger 800.
Έχω και άλλες προτάσεις για on off, αλλά νομίζω με το 800 (μετά το 2011) θα είσαι καλυμμένος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Διακοπές κάνεις μόνος σου ή με 2ο άτομο ? Αν είσαι 2κάβαλο, τα τρία πρώτα στην λίστα δεν σου κάνουν.Είναι κάπως κουραστικά για τον συνεπιβάτη.

Αν δώσεις το triple, έχω ανταλλαγή transalp 650 του '06. Τα υπόλοιπα μετρητά.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Κρατάς το triple και νοικιάζεις σκούτερ-γουρουνα-οτι άλλο θες. Για ένα μήνα το χρόνο δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Η ενοικίαση έχει κάποιες δυσκολίες, κατανοώ βέβαια τη προσέγγιση.

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...
Για ένα μήνα χρήσης δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μπεις σε διαδικασία αγοράς και συντήσησης μοτό η οποία θα κάθεται τους άλλους 11 μήνες.
Νοικιαζεις μια στο εκάστοτε μέρος που πας ή ακόμα καλύτερα όσον αφορά την ποικιλία μοντέλων νοικιάζεις κάποια ήδη από την Αθήνα... ;)
Ενοικίαση από Αθήνα, γιατί τη χρειάζομαι για να τη φορτώσω. Η ενοικίαση όμως δεν είναι στα σχέδιά μου.

Δώσε το triple και πάρε μια tiger 800.
Έχω και άλλες προτάσεις για on off, αλλά νομίζω με το 800 (μετά το 2011) θα είσαι καλυμμένος
Αυτό ανήκει στη περίπτωση 1. την οποία σκεφτόμουν να την αναλύσω αργότερα. (Σποιλερ: το κυριότερο εδώ είναι οτι τη λύπαμαι 8Κ μηχανή να τη βαζω στις κροκάλες.)

Διακοπές κάνεις μόνος σου ή με 2ο άτομο ? Αν είσαι 2κάβαλο, τα τρία πρώτα στην λίστα δεν σου κάνουν.Είναι κάπως κουραστικά για τον συνεπιβάτη.

Αν δώσεις το triple, έχω ανταλλαγή transalp 650 του '06. Τα υπόλοιπα μετρητά.
Διακοπές μόνος κυρίως. Το διπλός παίζει, με υποχωρήσεις προφανώς. Η κουραση θα είναι για όλους, βέβαια.
Το συγκεκριμένο, δυστυχώς, δεν με ενδιαφέρει.

και γιατί να πας σε νησί....

Τράβα Λεωνίδιο και θα με θυμηθείς (και Μάνη και και και)
Ποιός τα γ... τα κ...νήσια?
:cool:
Και Λεωνίδιο, αμέ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δηλαδή? Τι εννοεις?

Επίσης επαιξε η ιδέα, να κατεβάσω από Βερολίνο το XS400 1982 που έχω εδώ.
Αξίζει άραγε?
Επειδη θα το οδηγει 11 μηνες τον χρονο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Επίσης, διαβάζω συχνά ότι το Χ είναι βαρύ, το Ψ είναι βαρύ.

Για το ΧΤ και για το f650gs, κυρίως.

Υπάρχει κάποιο, ελαφρύτερο από αυτά?
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Επίσης, διαβάζω συχνά ότι το Χ είναι βαρύ, το Ψ είναι βαρύ.

Για το ΧΤ και για το f650gs, κυρίως.

Υπάρχει κάποιο, ελαφρύτερο από αυτά?
Φιρι φιρι το πας να σου πούμε για παπί :p
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Φιρι φιρι το πας να σου πούμε για παπί :p
To παπί είναι που θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο στο φορτωμα / νησί / χωματοδρομο / κροκάλες

Για νησί ένα 250άρι αρκεί. Σαμάρια, ένα μικρό τανκ μπαγκ, μια τσάντα πλάτης και είστε ΟΚ.
Και λιγότερα πάγια έξοδα.
Το 250άρι το σκέφτηκα, και βρήκα το ΑΧ-1 ως καλύτερη αγορά, (το πιο σύγχρονο/αξιοπιστο/φθηνό) ψευδοεντούρο, αλλά είναι γενικά ακριβά, οπότε αν δώσω 1.5 δίνω 1.8 και παίρνω KLR650 ή ΧΤ600.

Η διαφορές στα πάγια έξοδα, είναι αμελητέες.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
To παπί είναι που θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο στο φορτωμα / νησί / χωματοδρομο / κροκάλες



Το 250άρι το σκέφτηκα, και βρήκα το ΑΧ-1 ως καλύτερη αγορά, (το πιο σύγχρονο/αξιοπιστο/φθηνό) ψευδοεντούρο, αλλά είναι γενικά ακριβά, οπότε αν δώσω 1.5 δίνω 1.8 και παίρνω KLR650 ή ΧΤ600.

Η διαφορές στα πάγια έξοδα, είναι αμελητέες.
KLR 650...γεματο 186κιλα..
Με 1500...παιρνεις του '05...σε καλη κατασταση με επαρκεια ανταλακτικων..ανετο για 2ατομα..φορτωνεται ευκολα...πας παντου..κανεις κ ταξιδακια με καποιες παραχωρησεις..!!!!
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
KLR 650...γεματο 186κιλα..
Με 1500...παιρνεις του '05...σε καλη κατασταση με επαρκεια ανταλακτικων..ανετο για 2ατομα..φορτωνεται ευκολα...πας παντου..κανεις κ ταξιδακια με καποιες παραχωρησεις..!!!!
Πέτρο το ξέρω, γιαυτό το έχω βάλει στις επιλογές μου.

Μου φαίνεται καλό σαν επιλογή, το μόνο κακό ότι έχω διαβάσει για τον τεντωντήρα της καδένας ένα αρκετά συχνό πρόβλημα.
Επίσης για το διώξεις μετά, θα είναι λιγο ντράβαλο φαντάζομαι.
Και τέλος, ίσως αξίζει το ΧΤ600 έναντι του ΚLR, όταν κονταροχτυπιούνται τα δυο τους?
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πέτρο το ξέρω, γιαυτό το έχω βάλει στις επιλογές μου.

Μου φαίνεται καλό σαν επιλογή, το μόνο κακό ότι έχω διαβάσει για τον τεντωντήρα της καδένας ένα αρκετά συχνό πρόβλημα.
Επίσης για το διώξεις μετά, θα είναι λιγο ντράβαλο φαντάζομαι.
Και τέλος, ίσως αξίζει το ΧΤ600 έναντι του ΚLR, όταν κονταροχτυπιούνται τα δυο τους?
Ο τεντωτηρας εχει θεμα στο Αμερικανικο klr (φοραει τον κινητηρα του παλιου tengai κωδ. Α...το ευρωπαικο κωδ. C ειναι διαφορετικος)
Εχω 140 + χιλ. χλμ δεν εχει χρειαστει κατι ουτε εχω ακουσει απο γνωστους που το εχουν
Για μεταπωληση...δεν σε νοιαζει αφου το παιρνεις φθηνοτερα απο 250αρι
Το XT...ειναι σχεδον 20ετιας τα ζητανε ακριβοτερα ειναι αεροψυκτο...σε καθε συγκριτικο περιοδικων κ σαιτ..το κουλουρι ειναι παντου καλυτερο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom