Κάτι για νησί / διακοπές, αλλά τι;

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
χαχααχ δικό μου λάθος, νόμιζα ότι ήσουν εκείνος που εγραψε το σχόλιο στο οποίο απαντησα, και λέω τι εγινε? αλλαξε γνωμη? αχχαχααχ λαθος μου.



Να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί το ψυγείο τόσο πολύ, τώρα με την κουβέντα μας, ίσως τελικά να είναι ένας από τους παράγοντες επιλογής
Κοίτα, εγώ έχω για δευτερο, το μικρό της Kawasaki το klx150L. Αερόψυκτο εννοείται,ναι;
Έχει μικρή ιπποδύναμη ως γνωστόν, αλλά τα κέφια μου τα κάνει ΟΛΑ. Δεν με έχει προδώσει ποτέ. Και Λειβαδιά από Αθήνα πάω (παλιά εθνική και στο ύψος της Θήβας μπαίνω χώμα μέχρι τον Ορχομενό), και στα βουνά εντός του λεκανοπεδίου πάω.
Πέρυσι τον χειμώνα, έβγαλε η kawa το KLX230, αερόψυκτο και αυτό. Ψήνομαι τρελά να το πάρω, κυρίως για αυτόν τον λόγο. Σχεδόν 250αρι αερόψυκτο. Το τέλειο για εμένα. Ελεεινά φθηνά στην συντήρηση τους και τα δύο, με μοναδικό συν, η οποία έξτρα ιπποδύναμη στο 230!!!
(Εδώ έχουμε οι περισσότεροι 1200 κυβικά αερόψυκτα, τα μικρά θα μας χαλάσουν;;; )

Τα υδρόψυκτα, όσο μπορώ να τα αποφεύγω, θα τα αποφεύγω! Είχα υδροψυκτα transalp, vstrom κτλ Θέλω όμως πλεον να κάνω την ζωή μου όσο πιο απλή μπορώ!
Όταν σου είπα ότι "δεν θα γλυτώσεις μόνο μια έγνοια, αλλά πολλές" το εννοω:! Όπως:

Δεν θα κοιτάς την στάθμη του παραφλου,
δεν θα χαλαει πότε η αντλία, πότε η τσιμουχα, δεν θα χάνει η ταπα, δεν θα σου τρυπήσει ψυγείο, δεν θα σκιστουν τα κολάρα, δεν θα χαλάσει ο θερμοστάτης, ο ανεμιστήρας.......... άστα να πάν στο διάολο σε λεω :laugh:!!!

Αυτά είναι η δικιά μου άποψη και οι δικές μου πλέον επιλογές.


(Μην βαρατε όλοι μαζί οι.... υδροψυκτοι:p, γιατί έχω ευαίσθητο κορμί :happy: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Κοίτα, εγώ έχω για δευτερο, το μικρό της Kawasaki το klx150L. Αερόψυκτο εννοείται,ναι;
Έχει μικρή ιπποδύναμη ως γνωστόν, αλλά τα κέφια μου τα κάνει ΟΛΑ. Δεν με έχει προδώσει ποτέ. Και Λειβαδιά από Αθήνα πάω (παλιά εθνική και στο ύψος της Θήβας μπαίνω χώμα μέχρι τον Ορχομενό), και στα βουνά εντός του λεκανοπεδίου πάω.
Πέρυσι τον χειμώνα, έβγαλε η kawa το KLX230, αερόψυκτο και αυτό. Ψήνομαι τρελά να το πάρω, κυρίως για αυτόν τον λόγο. Σχεδόν 250αρι αερόψυκτο. Το τέλειο για εμένα. Ελεεινά φθηνά στην συντήρηση τους και τα δύο, με μοναδικό συν, η οποία έξτρα ιπποδύναμη στο 230!!!
(Εδώ έχουμε οι περισσότεροι 1200 κυβικά αερόψυκτα, τα μικρά θα μας χαλάσουν...)

Τα υδρόψυκτα, όσο μπορώ να τα αποφεύγω, θα τα αποφεύγω! Είχα υδροψυκτα transalp, vstrom κτλ Θέλω όμως πλεον να κάνω την ζωή μου όσο πιο απλή μπορώ!
Όταν σου είπα ότι "δεν θα γλυτώσεις μόνο μια έγνοια, αλλά πολλές" το εννοω:! Όπως:

Δεν θα κοιτάς την στάθμη του παραφλου,
δεν θα χαλαει πότε η αντλία, πότε η τσιμουχα, δεν θα χάνει η ταπα, δεν θα σου τρυπήσει ψυγείο, δεν θα σκιστουν τα κολάρα, δεν θα χαλάσει ο θερμοστάτης, ο ανεμιστήρας.......... άστα να πάν στο διάολο σε λεω :laugh:!!!

Αυτά είναι η δικιά μου άποψη και οι δικές μου πλέον επιλογές.


(Μην βαρατε όλοι μαζί οι.... υδροψυκτοι:p, γιατί έχω ευαίσθητο κορμί :happy: )
Δεν θα καιει τα ποδαρακια ο ανεμιστηρας ...δεν θα σου παιρνει τα αυτια το βεντιλατερ......
Με αγχωσες...παω να τα ξηλωσω ολα..
Θα κανω το κουλουρι...αεροψυκτο...χαχα..!!!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
aprilia pegaso strada trial 660 και εισαι κομπλε.....
τα βρισκεις και φθηνα
Νησια θελει να πηγαινει με αυτο...κ...εκει δεν εχουν...οδικη βοηθεια.....!!!!!
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Κοιτα, ιδιαίτερα σε παλιές μηχανές, και ιδιαιτερα σε μηχανές που φαίνεται να είναι η χρήση της λίγο πιο αραιή, ίσως το σκεφτόμουν ξανά μετάξυ αερα και ψυγείου νερού.

Βέβαια σε καμία από τις μηχανές που είχα μέχρι τώρα, δεν είχα θέμα με το ψυγείο.

aprilia pegaso strada trial 660 και εισαι κομπλε.....
τα βρισκεις και φθηνα
Εμένα μαρέσει και εμφανησιάκα η αλήθεια είναι, η τιμή ξεφέυγει βέβαια.
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Να πω κι εγώ?να πω κι εγώ? Buy a good old DR 650....τα κάνει όλα+χώμα καλύτερα από τα υπόλοιπα , φορτώνεται, ταξιδεύει, αξιόπιστο και τιμή γύρω στα 2, τι άλλο να ζητήσεις..
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Να πω κι εγώ?να πω κι εγώ? Buy a good old DR 650....τα κάνει όλα+χώμα καλύτερα από τα υπόλοιπα , φορτώνεται, ταξιδεύει, αξιόπιστο και τιμή γύρω στα 2, τι άλλο να ζητήσεις..
Καλό, το είχα σκεφτεί, απλά είνια +10 χρόνια στην πλάτη
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Τελικα που εισαι κοντα , ποια ειναι τα επικρατέστερα ;
Νομίζω η σειρά έχει πλέον διαμορφωθεί ως εξής:

KLR 650 7/10
XT660r 6/10
XT600 5/10
F650gs 5/10

Κλίνω προς ταο KLR λόγω χαμηλής τιμής αγοράς, και πιο φιλικού στησίματος από ΧΤ660r.

To XT660r χάνει σε τιμή/ πιο αφιλόξενο σε ταξίδι/σκληρή σέλα κλπ, αλλά κερδίζει μεταπωλητική αξία και ευκολία, εμφάνιση.

To XT600 παρόμοια

Το Dakar χάνει σε τιμή / χιλιόμετρα / κατάσταση, κερδίζει σε μεταπωλητική αξία και φιλοξενία (σέλα, ταξίδι)
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Εχω να πω πλέον ότι πρεπει να ζητηθεί η βοήθεια του πλέον αποφασιστικου ανθρώπου, του τρισμέγιστου todor ,να ξεμπερδεύεις γρήγορα :rolleyes::p
Δεν ξέρω τι θέλω, και δε θα ησυχάσω αν δεν το αποκτήσω?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νομίζω........ έχει πλέον ......... ως εξής:

To XT600 !!!!!!!!!
Εγω.......... μολις......... ψήφισα, δαγκωτο μαλιστα!!!! :happy:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νομίζω η σειρά έχει πλέον διαμορφωθεί ως εξής:
Βάση αυτών που έχεις καταλήξει, νομίζω το klr είναι το πιο μάχιμο. Σε επάρκεια ανταλλακτικών δεν ξέρω τι λέει ....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Νομίζω η σειρά έχει πλέον διαμορφωθεί ως εξής:

KLR 650 7/10
XT660r 6/10
XT600 5/10
F650gs 5/10

Κλίνω προς ταο KLR λόγω χαμηλής τιμής αγοράς, και πιο φιλικού στησίματος από ΧΤ660r.

To XT660r χάνει σε τιμή/ πιο αφιλόξενο σε ταξίδι/σκληρή σέλα κλπ, αλλά κερδίζει μεταπωλητική αξία και ευκολία, εμφάνιση.

To XT600 παρόμοια

Το Dakar χάνει σε τιμή / χιλιόμετρα / κατάσταση, κερδίζει σε μεταπωλητική αξία και φιλοξενία (σέλα, ταξίδι)
Σύμφωνα με τους αγαπητούς petros KLR & KORAX , η λύση είναι μία...klr!! Η αλήθεια είναι ότι το κοιτούσα κι εγώ στην αρχή (έχει κι ένα στο Ναύπλιο με 1500€ νομίζω)
Ωστόσο να ρωτήσω... Ένα kle δεν θα σε κάλυπτε???
 
Top Bottom