Κάτι για νησί / διακοπές, αλλά τι;

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εντάξει, νομιζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Πατρίδα.. Ψάχνεις μηχανάκι παλιό, αυτό σημαίνει ότι θα ρίξεις κ λίγα λεφτά γιατί σίγουρα κάτι θα θέλει ενώ σαφώς άμα πεις να το πουλήσεις θα είναι ζόρι.. Με λογια πας για εν γαμω κοινωνία..
Δεν γίνεται να βρεις σωστο μικρομεσαίο 15ετιας + ..το οποίο άμα το βαρεθείς θα φύγει σε μια βδομαδα...
Βρες ένα καλό ΧΤ600, παρτο να το φχαριστηθεις κ άμα σου μείνει δεν θα κλαις. Άσε που ανταλακτικα βρίσκεις στο περίπτερο..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Επίσης..
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εντάξει, νομιζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Όχι δε καταλαβαίνω
Όπως προαναφερθηκε, το να βρεις παλιό μηχανάκι που κοιτάς, και να μη θέλει φράγκο και να ειναι και σε γήινη τιμή, είναι πολύ δύσκολο
Αν δλδ πάρεις κάτι πχ 2 χιλιάρικα και του ρίξεις άλλα 500,1000 ξερω γω,για να το κάνεις όπως θες,και μετά περιμένεις να τα πάρεις όλα πίσω, ε δε θα το πουλήσεις ποτέ μάλλον
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Παιδιά η σύ
Όχι δε καταλαβαίνω
Όπως προαναφερθηκε, το να βρεις παλιό μηχανάκι που κοιτάς, και να μη θέλει φράγκο και να ειναι και σε γήινη τιμή, είναι πολύ δύσκολο
Αν δλδ πάρεις κάτι πχ 2 χιλιάρικα και του ρίξεις άλλα 500,1000 ξερω γω,για να το κάνεις όπως θες,και μετά περιμένεις να τα πάρεις όλα πίσω, ε δε θα το πουλήσεις ποτέ μάλλον
Εννοώ ότι:

Έστω ότι θες να το πουλήσεις.

Αν για να γίνει αυτό, σημαίνει:
  • να περιμένεις 6-9 μήνες
  • να μην βρίσκεις αγοραστή
  • να χαμηλώνεις την τιμή
  • πάλι να μην βρίσκεται αγοραστής
και τελικά να χάσεις 30-50% του κόστους αγοράς, τότε με προβληματίζει η μεταπωλητική αξία.

Το παράδειγμα που αναφέρεις δεν το περιέγραψα πιο πριν.

Ανακεφαλαιώνω στο τοπικ μεταπωλητική αξία με το παράδειγμα KLR - GS Dakar.

Τιμή αγοράς, ένα τσακ πιο ακριβό το Dakar.
Ευκολία / αξία μεταπώλησης, το KLR δεν είναι ένα τσακ πιο πίσω.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Πατρίδα.. Ψάχνεις μηχανάκι παλιό, αυτό σημαίνει ότι θα ρίξεις κ λίγα λεφτά γιατί σίγουρα κάτι θα θέλει ενώ σαφώς άμα πεις να το πουλήσεις θα είναι ζόρι.. Με λογια πας για εν γαμω κοινωνία..
Δεν γίνεται να βρεις σωστο μικρομεσαίο 15ετιας + ..το οποίο άμα το βαρεθείς θα φύγει σε μια βδομαδα...
Βρες ένα καλό ΧΤ600, παρτο να το φχαριστηθεις κ άμα σου μείνει δεν θα κλαις. Άσε που ανταλακτικα βρίσκεις στο περίπτερο..
Το έχω στα υπόψην το ΧΤ600, αρκετά.

Και για τα ανταλλακτικά, αξιοπιστία, κόστος αγοράς, μεταπώληση.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Νομίζω ότι οι ανάγκες σου είναι άλλες.. Δλδ
Έχεις κ πληρώνεις μια μότο που ουσιαστικά κάθεται, άρα δεν την χαίρεσαι. Δύο μήνες τον χρόνο τι να προλάβεις. Ζητάς κάτι πρόχειρο φθηνό που σίγουρα θα θέλει λεφτά να ρίξεις ενώ ταυτόχρονα θες να πουληθεί καλά.. Άρα γιατί να το αγοράσεις..; για δοκιμή..; θα χάσεις σίγουρα.
Δώσε το τριπλε που το χαίρεται ο κολλητός, τσεπωσε το παραδάκι, βρες ένα καλό ΤΑ650 κ θα τα έχεις όλα..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νομίζω ότι οι ανάγκες σου είναι άλλες.. Δλδ
Έχεις κ πληρώνεις μια μότο που ουσιαστικά κάθεται, άρα δεν την χαίρεσαι. Δύο μήνες τον χρόνο τι να προλάβεις. Ζητάς κάτι πρόχειρο φθηνό που σίγουρα θα θέλει λεφτά να ρίξεις ενώ ταυτόχρονα θες να πουληθεί καλά.. Άρα γιατί να το αγοράσεις..; για δοκιμή..; θα χάσεις σίγουρα.
Δώσε το τριπλε που το χαίρεται ο κολλητός, τσεπωσε το παραδάκι, βρες ένα καλό ΤΑ650 κ θα τα έχεις όλα..
:l2:


Δεν θα ευδοκιμήσει αυτή η αγορά.... Σκέφτεσαι την πώληση της οποίας μηχανής, πριν την πάρεις!!!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Παιδιά η σύ


Εννοώ ότι:

Έστω ότι θες να το πουλήσεις.

Αν για να γίνει αυτό, σημαίνει:
  • να περιμένεις 6-9 μήνες
  • να μην βρίσκεις αγοραστή
  • να χαμηλώνεις την τιμή
  • πάλι να μην βρίσκεται αγοραστής
και τελικά να χάσεις 30-50% του κόστους αγοράς, τότε με προβληματίζει η μεταπωλητική αξία.

Το παράδειγμα που αναφέρεις δεν το περιέγραψα πιο πριν.

Ανακεφαλαιώνω στο τοπικ μεταπωλητική αξία με το παράδειγμα KLR - GS Dakar.

Τιμή αγοράς, ένα τσακ πιο ακριβό το Dakar.
Ευκολία / αξία μεταπώλησης, το KLR δεν είναι ένα τσακ πιο πίσω.
Καλή αναζήτηση λοιπόν σε οτι αποφασίσεις να πάρεις
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Παιζει αυτο το θεμα να ειναι πιο καμενο και απο τα λεντ ,το τουτορο και το βεστρομ του τοντορ

Σας αγκαπω!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Δεν θα ευδοκιμήσει αυτή η αγορά.... Σκέφτεσαι την πώληση της οποίας μηχανής, πριν την πάρεις!!!!
Χαχαχα σωστός!

Πέρα απ'την πλάκα, πρόκειται για αγορά δεύτερης μηχανής, παράλληλα με την μεγάλη ST 675 οπότε είναι γνώμοντας το μυαλό, και όχι η καρδιά.

Εξ'ου και όλο αυτό παιδιά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ θα έπαιρνα 640 Adventure
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χαχαχα σωστός!

Πέρα απ'την πλάκα, πρόκειται για αγορά δεύτερης μηχανής, παράλληλα με την μεγάλη ST 675 οπότε είναι γνώμοντας το μυαλό, και όχι η καρδιά.

Εξ'ου και όλο αυτό παιδιά.
Παντως, εαν θελεις να ¨αλλαξεις¨ κολλητο......... εγω ειμαι εδω :happy:!!!!

Εχω μεγαλο γκαραζ πρωτον, και δευτερον φερε μου οποια θελεις για δευτερη :laugh:!!!! no hay problema amigo :p
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Παντως, εαν θελεις να ¨αλλαξεις¨ κολλητο......... εγω ειμαι εδω :happy:!!!!

Εχω μεγαλο γκαραζ πρωτον, και δευτερον φερε μου οποια θελεις για δευτερη :laugh:!!!! no hay problema amigo :p
Σε ποια περιοχή είσαι?
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Παιδιά επανέρχομαι, μετά από ψάξιμο για το σενάριο όπου ψάχνω κάτι για δεύτερο.

Προσφατα έπεσε στο τραπέζι η ιδέα του ΚΛΕ, και με έβαλε σε σκέψεις.

Είδα το 500 και το 250, το 250 εχει καλές τιμές, και σε παρόμοια κατάσταση με το 500. Και έχει και 35 άλογα, τουλάχιστον όταν βγήκε από το εργοστάσιο..
Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής:

Διάβασα ότι βγάζει την περσσότερη δύναμη σε υψηλές στροφές, οπότε θα πρέπει να είσαι συνέχεια μια σχέση κάτω, άρα στα χαμηλά, δεν είναι τοσο δυνατό, όπως το ΧΤ για παράδειγμα.
Υπάρχει κάτι που να έχει δύναμη στα χαμηλά, και το ξεχνάω?

Κινητήρας V είναι μια επιλογή μάλλον, από το να έχω το ΚΛΕ και να παίρνει να δουλευώ 6Κ στροφές για το μπαμ.

Τι λέτε?
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το κλε δεν έχει κανένα ιδιαίτερο μπαμ.
Δουλεύει ηλεκτρικά ας πούμε,δεν έχει κάπου ξέσπασμα.
Οι ωφέλιμες στροφές του είναι στις 4-5000 αν θυμάμαι καλά.
Σαφώς τα μονοκύλινδρα βγάζουν πολύ χαμηλά και άμεσα την ροπή τους.
Απτην άλλη το κλε εγώ προσωπικά το προτίμησα γιατί στα ίδια € βρίσκεις πιο νέο, συνήθως δεν είναι κανοβαλισμενο και ταξιδεύει πιο άνετα απτό χτ πχ.
Αποτι έχω δει έχει μια κάποια μεταπώληση συγκριτικά με άλλα της κατηγορίας και τιμής.
 
Top Bottom