Κάτι μάλλον δεν κάνουμε ακόμη σωστά.

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν αφηνουμε λεω εγω τους ευρωπαιους απολιτιστους κατα μερος να κοιταξουμε λιγο τα δικα μας χαλια? Ισα-ισα που το να λεμε οτι παρ'ολο που ειναι καγκουρες ακολουθουν τους νομους και δεν σκοτωνονται σαν τις μυγες μας κανει να φαινομαστε ακομη χειροτεροι... Γιατί ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ τον νόμο!!!!!!!!!!!!
Σωστά τα λες, αλλά δεν έγραψες ολοκληρη την πρόταση.
Ο "γάτος" τα έγραψε αναλυτικότατα!!
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Σε μιά προσπάθεια επιστροφής της συζήτησης στο στατιστικό κομμάτι, στο ΜΟΤΟ έγραψαν η στατιστική είναι μεν σωστή καθαρά αριθμητικά, αλλά έχει γίνει κατανομή πληθυσμιακά. Πιο λογικό θα ήταν να γίνει κατανομή θανάτων/διανυθέν χιλιόμετρο, φέρνοντας σαν παράδειγμα έναν βόρειο ευρωπαίο που έχει μηχανάκια στο γκαράζ αλλά οδηγεί τρεις μήνες το χρόνο. Σε σχέση με εμάς που οδηγούμε πάντα/παντού, ο κίνδυνος που διατρέχει είναι πιο μικρός (αφήνοντας τους υπόλοιπους παράγοντες απ' έξω).

Στατιστικά Eurostat: “Πρώτη” η Ελλάδα σε θανατηφόρα ατυχήματα με μοτοσυκλέτα στην Ευρώπη | MOTOMAG
Η ερμηνεία των στατιστικών δεδομένων είναι τρομερά σύνθετη διαδικασία και θέλει μέθοδο, ικανότητα, ένστικτο και "διαθεση" να βγάλεις όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά συμπεράσματα.
Για παράδειγμα εκεί που αναφέρει το άρθρο ότι οι βόρειοι οδηγούν δύο μήνες τον χρόνο ενώ οι δικοί μας δεκα- δώδεκα, αν θες πετάς και έναν ποιοτικό δεικτη, πχ την εμπειρία που προκύπτει από τις παραπάνω ώρες χρήσης και το παρουσιάζεις ότι οι Έλληνες αν και πολύ πιο έμπειροι είναι τόσο Ταλιμπάν που τρώνε τα μούτρα τους.
Στην πραγματικότητα αν δεν έχεις στην διάθεση σου ολη την έρευνα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος ότι συμφωνείς με την ορθότητα των συμπερασμάτων.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν αφηνουμε λεω εγω τους ευρωπαιους απολιτιστους κατα μερος να κοιταξουμε λιγο τα δικα μας χαλια? Ισα-ισα που το να λεμε οτι παρ'ολο που ειναι καγκουρες ακολουθουν τους νομους και δεν σκοτωνονται σαν τις μυγες μας κανει να φαινομαστε ακομη χειροτεροι.
...
Oσον αφορά αυτό ,έχεις δίκιο.
Μόνο που δεν μας κάνει να φαινόμαστε ακόμα χειρότεροι.
Ειδικά σε σχέση με την ΜΗ χρήση κράνους...μας κάνει να φαινόμαστε ακόμα πιό ηλίθιοι.

Η αλήθεια όμως είναι ότι ,τα πάντα στην ζωή ,κ στην συμεριφορά των ανθρώπων ,σχετίζονται μεταξύ τους ,κ συνδέονται αλλυσιδωτά στην πάροδο του χρόνου.
Αν καποιος από μικρό παιδί ,μάθει να πλένει τα δόντια του πρωι-βραδυ ,δεν μπορεί διαφορετικά ,αισθάνεται άσχημα.
Αν κάποιος μάθει να θρέφεται σωστά κ να γυμνάζεται καθημερινά ,νιώθει έλειψη αν δεν το κάνει.
Αντίθετα
Αν κάποιος μάθει να τρώει άτσαλα κ σκουπίδια κ να μην γυμνάζεται ποτέ ,του φαίνεται βουνό η αλλαγή προς τον καλύτερο για την υγεία του τρόπο ,κ ας το ξέρει.
Αν κάποιος μάθει να καπνίζει ,του φαίνεται τραγικά δύσκολο να το κόψει ,κι ας γνωρίζει οτι δηλητηριάζεται αυτοβούλως.

Θα μπορούσα να γράφω ώρες παραδείγματα ,αλλά πιστεύω οτι έχω γίνει κατανοητός.

Η Δύναμη της Συνήθειας ,είναι Καθοριστική για την συμπεριφορά μας.

Αυτό που καθορίζει τους λαούς λοιπόν ,και διαφοροποιεί την συμπεριφορά τους γενικά ,οι διαφορετικές κουλτούρες δηλ ,όπως λέμε συνήθως ,δεν οφείλονται πουθενά αλλού ,παρά στην Δύναμη της Συνήθειας ,στην πάροδο του χρόνου.

Και πιό συκεκριμένα ,για να εδραιωθεί μια κουλτούρα ενός λαού ,χρειάζονται ΠΟΛΛΑ χρόνια σταθερών κ αμετάβλητων αρχών (πρακτικών ,ηθικών κ νομικών).

Ερχόμενος κ πάλι στο κράνος κ στην Ελλάδα ,μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Ολοι όσοι είμαστε μισόν αιώνα ζωντανοί (να τα 1000άσουμε) κ καβαλάμε μοτ/τα από μικροί ,γνωρίζουμε καλά ότι: από Τύχη ζούμε ακόμα ,σήμερα.

Προσωπικά ,δεν είχα κάν κράνος τα πρώτα αρκετά χρόνια της εφηβικής παπιοΖωής μου.
Οχι δεν το φόραγα....ΔΕΝ ΕΙΧΑ.

Αγόρασα ένα ,όταν ο νόμος έγινε σκληρότερος ,τα μπλόκα πολλά κ καθημερινά ,κ τα πρόστιμα μεγάλα.

Αρχισα να το χρησιμοποιώ για να μην φάω πρόστιμο ,κ όχι για να μην σκοτωθώ ,γιατί ως γνωστόν ,ο άνθρωπος κατά πλειοψηφία ,έχει την αίσθηση του: "Δεν θα συμβεί ποτέ σε μένα"
Σιγά-Σιγά ,αρχισα να αντιλαμβάνομαι τα θετικά του (δεν έκλαιγαν τα μάτια-κρύωνα λιγότερο τον χειμώνα-δεν εσκαγαν τα έντομα στη μούρη μου)
Με την πάροδο του χρόνου το συνήθισα.
Εβλεπα κι άκουγα ταυτόχρονα για ανθρώπους που χάνονταν νωρίς ,επειδη δεν φόραγαν.
Κι από μια χρονική περίοδο κι έπειτα ,μου έγινε ΑΔΙ-ΑΝΟΗΤΟ ,να καβαλήσω έστω κ για 500 μέτρα χωρίς κράνος.

Αυτό που ονομάζουμε γενικά "παιδεία" λοιπόν (βλ.εκ-παίδευση) ,δημιουργεί ουσιαστικά την κουλτούρα ενός λαού.
Οι διαφορετικές κουλτούρες (βλ.συμπεριφορές) μεταξύ λαών ,δεν σημαίνουν ότι κάποιοι έχουν παιδεία ,κ κάποιοι άλλοι όχι.
Απλά ,έχει εδραιωθεί διαχρονικά διαφορετική κουλτούρα-συμπεριφορά σε κάθε λαό ,λόγω διαφορετικής παιδείας (βλ.εκ-παίδευσης) ανά λαό.

Για να αλλάξει αυτό ,χρειάζονται Δυναμικές ενέργειες ,καθότι η Δύναμη της Συνήθειας είναι αποδεδειγμένα τεράστια.

Στην περίπτωση της κουβέντας μας λοιπόν ,ο μόνος τρόπος ,είναι οι καθημερινοί απανταχού αυτηροί έλεγχοι ,με τις ανάλογες οικονομικές κ νομικές συνέπειες ,που θα εγκαταστήσουν στον εγκέφαλο του λαού νέο λειτουργικό σύστημα συμεριφοράς ,το οποίο ,όταν μάθει κ συνηθίσει να λειτουργεί ,θα γίνει πλέον δεδομένο ,κ θα εκτελείται αυτόματα.

Γιατι... όπως είπε κ κάποιος παλιός σοφός Γέροντας: "Οπου δεν πίπτει λόγος ,πίπτει Ράβδος."
Κάτι που ,όπως όλα τα "γνωμικά" ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,ισχύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτό με το π...στοκράτος που πρέπει να ρίχνει κι άλλα πρόστιμα (και ρίχνει 700 και βουτάει διπλώματα) να το κοιτάξεις.
Όχι τίποτε άλλο γιατί...

-Κάθε Σάββατο βράδυ ξεμπουράρουν κάτι τύποι σαν το ΠαντεRλίδη ντίρλα απ τα ποτά και τη κόκa
άλλα η ένδοξη ΕΑ δεν είναι ΠΟΤΕ εκεί. Προφανώς περιμένουν την άλλη μέρα το πρωί να γράψουν μονά ζυγά στο Σύνταγμα.
Τα αυτά και για την επαρχία που ΟΛΟΙ ξέρουν αλλά δεν τρέχει και τίποτα.

- Έχουμε ξεχάσει του κωλοεργολάβους και τις κακοτεχνίες με τα γυαλιστερά οδοστρώματα, την ανύπαρκτη σήμανση,
τις άσπρες γραμμές που μόλις βρέξει τις πατάς ΚΑΙ ΕΦΥΓΕΣ, τις μπαριέρες ανθρωποσφάχτες, την έλλειψη διαχωριστικών μπλα μπλα μπλα

- Δεν υπάρχουν όρια ταχύτητας ΟΥΤΕ εντώς πόλης (κατεβαίνεις και με 300 τη Συγγρού έτσι?)

-ΚΤΕΟ καραγκιοζιλίκι

κλπ
κλπ

Έτσι το πρόστιμα είναι φοροεισπρακτικά -συχνά και άδικα- και οι άνθρωποι εκατόμβη.
Ένα κράτος δηλαδή που η δημοκρατία είναι ανέκδοτο
και στην ουσία γράφεις στα paparjia του τους πολίτες
οι οποίοι έχουν μετατραπεί σε κακομαθημένους , αγράμματους ΜΑΚΑΚΕΣ

Με το συμπάθιο αλλά η κατάσταση θέλει ΕΝΤΑΤΙΚΗ
οι ασπιρίνες δεν μας κάνουν τίποτε.

υγ
Το χειρότερο όμως είναι πως ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ
Περιγράφεις την κουλτούρα μας ,η οποία έχει προκύψει απο 100άδες χρόνια Συνήθειας συγκεκριμένων πρακτικών ,κ μας έχει εκ-παιδεύσει ανάλογα.

Και για Οσο ,όλα αυτά που αναφέρεις(ΟΛΑ όμως) ,βολεύουν κάποιους(πολλούς) ,πολύ δύσκολα θα αλλάξουν.

Φταίμε όλοι όμως ,αλλος λιγότερο κι αλλος περισσότερο.
Αλλοι γιατί εκμεταλλεύονται τις υφιστάμενες καταστάσεις επειδή τους συμφέρει.
Κι άλλοι γιατι ανέχονται να συμβαίνουν όλα αυτά γύρω τους ,εν γνώσει τους ,κ χωρίς να κάνουν τίποτα για να τα αλλάξουν.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,μια διε-φθαρμένη κουλτούρα-κοινωνία-όπως θέλεις πες το ,για να αλλάξει ,χρειάζονται αντι-δημοκρατικές διαδικασίες ,οι οποίες ,είναι συνήθως κατακριτέες.
Από την άλλη ,καλώς είναι κατακριτέες ,γιατί κανείς δεν μπορει να εγγυηθεί ,για την αντικειμενικότητα κ την ανιδιοτέλεια του όποιου "αντι-δημοκράτη" μεταρυθμιστή.

Για μένα προσωπικά ,στα 53 μου πλέον ,τα πράγματα είναι απλά.

Ριζική ανατροπή εθνικών ή παγόσμιων συμπεριφορών ,είναι στατιστικά αδύνατο να επιτευχθεί.

Οπότε ,σταματώ να ασχολούμαι κ να κρίνω τους άλλους ,κ προσπαθώ να βελτιώνω καθημερινά τον εαυτό μου ,με όποιον τρόπο μπορώ ,ώστε να λαμβάνει κάθε στιγμή ,τα κατάλληλα μέτρα κοινωνικής επι-βίωσης ,προστατεύοντας όσο μπορώ εμένα κ τους δικούς μου ανθρώπους ,χωρίς όμως ταυτόχρονα να επιβαρύνω τους άλλους.

Καλά τα λόγια και οι γενικοί αφορισμοί ,αλλά να κοιτάμε κ την καμπούρα μας πριν τους βγάλουμε όλους καμπούρηδες.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Έχετε ένα πρόβλημα στην κατανόηση της δημοκρατίας.
Δημοκρατία δεν είναι ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ
Αυτό είναι ο ορισμός του φασισμού. Διότι το ότι γουστάρω είναι εις βάρους των άλλων.
Δεν είναι λοιπόν αντιδημοκρατικό ν απολύσω ΟΛΟ το υπουργείο συγκοινωνιών, δημοσίας τάξεως
τροχαία 100 (μην σου πω κι όλα τ άλλα)
Αντίθετα είναι προάσπιση της δημοκρατίας αφού αυτοί οι άνθρωποι διορήστικαν να υπηρετούν το κοινωνικό
σύνολο και όχι ν υπηρετούνται απ αυτό.
Όταν λοιπόν παίρνεις φακελάκι για να δώσεις δίπλωμα οδήγησης με το μπαρδόν
ΘΕΣ Γ.....
Απόδοση δικαιοσύνης το λένε και είναι αντίθετο με τη διαφθορά αυθερεσία κλπ κλπ
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = ΝΟΜΟΣ (και ισονομία)

Αλλιώς πεθαίνεις για να κάνει ο άλλος το κέφι του

υγ
και το τραγικό είναι να πιστεύουμε ότι ΑΥΤΑ τα παράσητα μπορούν ν φτιάξουν την κατάσταση
επιβάλλοντας πρόστιμα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θυμάμαι στις αρχές τις δεκαετίας του 80 που δημιουργήθηκε η ομάδα Ζ και προσπαθούσαμε να μην μας τσακωσουν χωρίς κράνος.
Θυμαμαι τι κ@λοχερο μου είχε βάλει ένας Ζητάς στην πλατεία νέας Σμύρνης και την "απειλή" του αν με ξαναδεί χωρίς κράνος, ότι θα φάω κλωτσιές.
Δεν καταλάβαινα τότε, όπως και όλη η παρέα μας τότε το νόημα του εξοπλισμού και φυσικά μιλάμε τώρα από καθαρά θέμα τύχης.
Χάσαμε φιλαράκια δυστυχώς που αν υπήρχε η ενημέρωση που εχουμε εδώ και αρκετά χρόνια θα ήταν μαζί μας.

Νομίζω ότι όποιος είναι μπλεγμένος με "ομάδες", φόρουμ, συλλόγους κλπ οργανωμένους μοτοσυκλετιστες, είναι τόσο ενημερωμένοι και δεν διπραγματευονται πλέον την ασφάλεια τους.
Το βλέπουμε καθημερινά
Όπως φυσικά βλέπουμε και τους "άλλους"... Που ήταν σαν και εμάς παλιά.

Ας κάνουμε αυτά που πρέπει εμείς και φυσικά να τα δείξουμε στα παιδιά μας και όλα σιγά σιγά θα διορθωθούν.
Εγώ προσωπικά πέρα από τα στατιστικά είμαι αισιόδοξος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το σωστό είναι στην δεξιά και όχι στην μεσαία λωρίδα...
E, τοτε τους πιασαμε τους καφρους!

Πολλα ειναι τα σωστα, οπως τα μηχανακια να μην κανουν σφηνες, να μην κανουν διηθησεις, να μην περνανε απο δεξια κτλ, αλλα καλως ή κακως ακομη και οι κατα τα αλλα μη-καφροι αναβατες τα εχουν για καθημερινη πρακτικη. Τεσπα η δεξια λωριδα ειναι τιγκα σε λεωφορεια, νταλικες και φορτηγα, οποτε πανε απο τη μεσαια. Παντως σιγουρα οχι με 80 στην αριστερη οπως οι μπολιτισμενοι συμπατριωτες μας...

Σωστά τα λες, αλλά δεν έγραψες ολοκληρη την πρόταση.
Ο "γάτος" τα έγραψε αναλυτικότατα!!
Αυτο που εχουν ολοι μια μανια εδω μεσα να συμπληρωνουν τα λεγομενα γραφομενα του αλλου με βαση τα δικα τους πιστευω ή την διαφορετικη τους αποψη πρεπει να το δουμε λιγο...
ΟΧΙ, μια χαρα την εγραψα ολοκληρη την προταση. Δεν ηθελα να γραψω "παρ'ολο που ειναι καγκουρες ακολουθουν τους νομους , ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ" , γιατι πολυ απλα ειναι πλεονασμος , δε βγαζει νοημα, και εννοειται οτι οι νομοι υπαρχουν για να τους "Φοβουνται" ολοι. Εδω μια χαρα φοβουμαστε τους νομους, ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ.

Λεω ομως οτι ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΙΜΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ οταν οι απολιτιστοι αυτοι καφροι ειναι τυπος και υπογραμμος οταν εμεις οι υποτιθεται μπολιτισμενοι με 5000χρονια μπολιτισμου στην πλατη μας θελουμε βουρδουλα για να μη σκοτωνομαστε. Και λεω ας σταματησουμε να ασχολουμαστε με το ποσο απολιτιστοι ειναι γιατι στην πραξη εκεινοι ειναι οι μαγκες, οχι εμεις.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Oσον αφορά αυτό ,έχεις δίκιο.
Μόνο που δεν μας κάνει να φαινόμαστε ακόμα χειρότεροι.
Ειδικά σε σχέση με την ΜΗ χρήση κράνους...μας κάνει να φαινόμαστε ακόμα πιό ηλίθιοι.

Η αλήθεια όμως είναι ότι ,τα πάντα στην ζωή ,κ στην συμεριφορά των ανθρώπων ,σχετίζονται μεταξύ τους ,κ συνδέονται αλλυσιδωτά στην πάροδο του χρόνου.
Αν καποιος από μικρό παιδί ,μάθει να πλένει τα δόντια του πρωι-βραδυ ,δεν μπορεί διαφορετικά ,αισθάνεται άσχημα.
Αν κάποιος μάθει να θρέφεται σωστά κ να γυμνάζεται καθημερινά ,νιώθει έλειψη αν δεν το κάνει.
Αντίθετα
Αν κάποιος μάθει να τρώει άτσαλα κ σκουπίδια κ να μην γυμνάζεται ποτέ ,του φαίνεται βουνό η αλλαγή προς τον καλύτερο για την υγεία του τρόπο ,κ ας το ξέρει.
Αν κάποιος μάθει να καπνίζει ,του φαίνεται τραγικά δύσκολο να το κόψει ,κι ας γνωρίζει οτι δηλητηριάζεται αυτοβούλως.

Θα μπορούσα να γράφω ώρες παραδείγματα ,αλλά πιστεύω οτι έχω γίνει κατανοητός.

Η Δύναμη της Συνήθειας ,είναι Καθοριστική για την συμπεριφορά μας.

Αυτό που καθορίζει τους λαούς λοιπόν ,και διαφοροποιεί την συμπεριφορά τους γενικά ,οι διαφορετικές κουλτούρες δηλ ,όπως λέμε συνήθως ,δεν οφείλονται πουθενά αλλού ,παρά στην Δύναμη της Συνήθειας ,στην πάροδο του χρόνου.

Και πιό συκεκριμένα ,για να εδραιωθεί μια κουλτούρα ενός λαού ,χρειάζονται ΠΟΛΛΑ χρόνια σταθερών κ αμετάβλητων αρχών (πρακτικών ,ηθικών κ νομικών).

Ερχόμενος κ πάλι στο κράνος κ στην Ελλάδα ,μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Ολοι όσοι είμαστε μισόν αιώνα ζωντανοί (να τα 1000άσουμε) κ καβαλάμε μοτ/τα από μικροί ,γνωρίζουμε καλά ότι: από Τύχη ζούμε ακόμα ,σήμερα.

Προσωπικά ,δεν είχα κάν κράνος τα πρώτα αρκετά χρόνια της εφηβικής παπιοΖωής μου.
Οχι δεν το φόραγα....ΔΕΝ ΕΙΧΑ.

Αγόρασα ένα ,όταν ο νόμος έγινε σκληρότερος ,τα μπλόκα πολλά κ καθημερινά ,κ τα πρόστιμα μεγάλα.

Αρχισα να το χρησιμοποιώ για να μην φάω πρόστιμο ,κ όχι για να μην σκοτωθώ ,γιατί ως γνωστόν ,ο άνθρωπος κατά πλειοψηφία ,έχει την αίσθηση του: "Δεν θα συμβεί ποτέ σε μένα"
Σιγά-Σιγά ,αρχισα να αντιλαμβάνομαι τα θετικά του (δεν έκλαιγαν τα μάτια-κρύωνα λιγότερο τον χειμώνα-δεν εσκαγαν τα έντομα στη μούρη μου)
Με την πάροδο του χρόνου το συνήθισα.
Εβλεπα κι άκουγα ταυτόχρονα για ανθρώπους που χάνονταν νωρίς ,επειδη δεν φόραγαν.
Κι από μια χρονική περίοδο κι έπειτα ,μου έγινε ΑΔΙ-ΑΝΟΗΤΟ ,να καβαλήσω έστω κ για 500 μέτρα χωρίς κράνος.

Αυτό που ονομάζουμε γενικά "παιδεία" λοιπόν (βλ.εκ-παίδευση) ,δημιουργεί ουσιαστικά την κουλτούρα ενός λαού.
Οι διαφορετικές κουλτούρες (βλ.συμπεριφορές) μεταξύ λαών ,δεν σημαίνουν ότι κάποιοι έχουν παιδεία ,κ κάποιοι άλλοι όχι.
Απλά ,έχει εδραιωθεί διαχρονικά διαφορετική κουλτούρα-συμπεριφορά σε κάθε λαό ,λόγω διαφορετικής παιδείας (βλ.εκ-παίδευσης) ανά λαό.

Για να αλλάξει αυτό ,χρειάζονται Δυναμικές ενέργειες ,καθότι η Δύναμη της Συνήθειας είναι αποδεδειγμένα τεράστια.

Στην περίπτωση της κουβέντας μας λοιπόν ,ο μόνος τρόπος ,είναι οι καθημερινοί απανταχού αυτηροί έλεγχοι ,με τις ανάλογες οικονομικές κ νομικές συνέπειες ,που θα εγκαταστήσουν στον εγκέφαλο του λαού νέο λειτουργικό σύστημα συμεριφοράς ,το οποίο ,όταν μάθει κ συνηθίσει να λειτουργεί ,θα γίνει πλέον δεδομένο ,κ θα εκτελείται αυτόματα.

Γιατι... όπως είπε κ κάποιος παλιός σοφός Γέροντας: "Οπου δεν πίπτει λόγος ,πίπτει Ράβδος."
Κάτι που ,όπως όλα τα "γνωμικά" ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,ισχύει.
Δεν διαφωνω καθολου με τα παραπανω, αν και ανηκω στην κατηγορια πρωτα αγορασα κρανος-μετα μηχανη.

Εκει που διαφωνω ειναι στο θεμα παιδειας και γιατι ακομη και εμεις που δεν εχουμε παιδεια οταν βγουμε στο εξωτερικο γινομαστε αγγελοι, ή γιατι οι αλλοι οταν ερχονται Ελλαδα γινονται καφροι. Ξεκαθαριζω οτι θα ασχοληθω και θα σχολιασω μονο θεμα παιδειας/συμπεριφορας, οχι αστυνομευσης κτλ.

Εζησα 5 χρονια στην Αγγλια για σπουδες. Σε αυτα τα 5 χρονια μου εκανε τρομερη εντυπωση το τρομερο "fair-play" των Αγγλων στο δρομο, πως παντα δινει ο ενας προτεραιοτητα στον αλλο ακομη και αν δεν εχει υποχρεωση και πως παντα ο αλλος του το ανταποδιδει με χαιρετουρα. Στα 5 χρονια δεν ακουσα ενα τιμημενο κορναρισμα στο δρομο, δεν ειδα μια σφηνα, δεν ειδα καποιον μαγκα να περναει την ουρα για να μπει μπροστα στο φαναρι για στροφη, δεν ειδα κανεναν να προσπαθει να βγει απο ΛΕΑ, απο βοηθητικες, απο πεζοδρομια κτλ μπροστα απο ολους τους αλλους σε μποτιλιαρισμα. Αυτα, δεν ειναι θεμα νομου. Ειναι θεμα παιδειας, ειναι θεμα συμπεριφορας. Απο την αλλη εβλεπα καθε Παρασκευη-Σαββατο βραδυ ορδες απο τεζα μεθυσμενους αντρες και γυναικες να τρικλιζουν στους δρομους, με αναρθρα ουρλιαχτα, ασχετους τσακωμους, κατουρηματα και εμετους οπου βρουνε κτλ. Σαν να εβλεπα λαιβ σκηνικα απο ταινιες με ζομπι. Δεν τα κανουν μονο εδω στη Ζακυνθο , στη Ροδο και την Κρητη (αν και αμα θελανε οι μαγαζατορες των συγκεκριμενων περιοχων που πανε οι καφροι τουριστες θα το ειχαν ληξει το θεμα, απλα τα λεφτα τους ειναι πολυ ζεστα για να τα απαρνηθουνε...) . Το τι κανουν λοιπον οταν πιουν δεν εχει καμια σχεση με το πως συμπεριφερονται στο δρομο. Οπως επισης το τι κανουν στην χωρα τους οταν πιουν ειναι ακριβως το ιδιο με αυτα που κανουν εδω.

Για το αλλο παραδειγμα, των δικων μας "καφρων" που γινονται Παναγιες οταν περασουν τα συνορα, διαφωνω καθετως. Ειμαι της αποψης οτι αυτοι που βγαινουν στο εξωτερικο με το αμαξι/μηχανακι τους δεν πανε επειδη ετσι εκατσε, αλλα επειδη αυτη ειναι η νοοτροπια τους. Και ειμαι πεπεισμενος οτι οι ιδιοι ανθρωποι ξερουν πως να συμπεριφερθουν και στην Ελλαδα, γιατι πολυ απλα δεν ειναι ο κλασσικος τυπος "το οχημα ειναι να με πηγαινοφερνει στη δουλεια" ή "σαξοραλο/R6 μονο για παντιλικια και καφετερια, διοδια δεν εχω περασει ποτε". Ο Ελληνας που ταξιδευει στο εξωτερικο με το οχημα του λοιπον και αποδεικνύει οτι παιδεια ειχε παντα και δεν την απεκτησε περνοντας τα συνορα απο φοβο δεν ειναι το τυπικο παραδειγμα καφρου/ασχετου Ελληνα οδηγου. Ειναι οι ιδιοι λιγοι , οι ιδιες εξαιρεσεις που ακομη και εντος συνορων εχουν σωστη συμπεριφορα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτο ειναι αδικο,αλλοσ ενασ τροποσ για να αποφευγουν αποζημιωσεις οι ασφαλιστικες(αλλη συζητηση αυτη).Να αναφερω οτι Ειμαι υπερ του κρανους,οσα παιδια εδω μεσα με εχουν δει σε βολτες ξερουν τι φοραω πανω στην μηχανη.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Αυτο ειναι αδικο,αλλοσ ενασ τροποσ για να αποφευγουν αποζημιωσεις οι ασφαλιστικες(αλλη συζητηση αυτη).Να αναφερω οτι Ειμαι υπερ του κρανους,οσα παιδια εδω μεσα με εχουν δει σε βολτες ξερουν τι φοραω πανω στην μηχανη.
Κορακα καλησπέρα...Για μένα από τις πιο σωστές αποφάσεις και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες.. Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί η ασφαλιστική θα πρέπει να δώσει στον "παθων" κάποιες δεκαδες χιλιάδες ευρώ ή γιατί ο "δράστης" θα πρέπει να τρέχει μια ζωή στα δικαστήρια με όποιο ψυχολογικό η οικονομικό κόστος συνεπάγεται αυτό από την στιγμή που ο παθών θα μπορούσε πολύ απλά εφαρμόζοντας τον νόμο και φορώντας κράνος να την βγάλει με απλά σημάδια...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτο ειναι αδικο,αλλοσ ενασ τροποσ για να αποφευγουν αποζημιωσεις οι ασφαλιστικες(αλλη συζητηση αυτη).Να αναφερω οτι Ειμαι υπερ του κρανους,οσα παιδια εδω μεσα με εχουν δει σε βολτες ξερουν τι φοραω πανω στην μηχανη.
Εγω παλι πιστευω οτι ειναι 100% δικαιο. Αν είχε σπασει χερια/πόδια και του το μειωναν επειδη δεν φορουσε κρανος, ναι, θα ηταν αδικο, αλλα εδω δεν βλεπω που ειναι η αδικια.

Πριν κανα δυο χρονια ηταν νομιζω που ολα τα βοθροκαναλα κλαιγανε για τον αδικο τραυματισμό παρουσιαστη/μοντελου που τον έκλεισε λεωφοριο και τον εστειλε εντατικη φυτο το βράδυ των γενεθλίων του. Κρανος δε φορουσε. Ουτε σπασμενα ποδια ουτε χερια ουτε τιποτα. Που παει να πει εαν φορουσε μαλλον θα είχε σηκωθεί επιτόπου και θα πλακωνε τον λεωφοριατζη στις μπουνιες. Ε, κανενας φουστης "ρεπορτερ" δεν βρέθηκε να κραξει τον "ηρωα" παρα μονο λεγανε για τη στενοχωρια της οικογενειας του. Οτι ειχε οικογένεια και βγηκε με τη μηχανη βολτα στα γενεθλια του ακρανωτος (μπορει να ειχε πιει και κανα ποτακι) ειναι απο μονο του εγκλημα.

Μωρ'καλα τα χωνει ο Ιαβερης με βαριες εκφράσεις...
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Παιδιά μην ξεφεύγουμε,
Αν δεν φοράει κράνος είναι άσχετο με την αποζημίωση.
Με την ίδια λογική θα έχεις κάνει ασφάλεια κλοπής και η ασφαλιστική δεν θα σε πληρώσει επειδή δεν κλειδωσες το τιμόνι?
Άλλο θέμα ποιος φταίει σε ένα ατύχημα και άλλο αν φορούσε κράνος.
Να αποζημιωθεί και μετά να φάει την κλήση.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Κορακα καλησπέρα...Για μένα από τις πιο σωστές αποφάσεις και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες.. Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί η ασφαλιστική θα πρέπει να δώσει στον "παθων" κάποιες δεκαδες χιλιάδες ευρώ ή γιατί ο "δράστης" θα πρέπει να τρέχει μια ζωή στα δικαστήρια με όποιο ψυχολογικό η οικονομικό κόστος συνεπάγεται αυτό από την στιγμή που ο παθών θα μπορούσε πολύ απλά εφαρμόζοντας τον νόμο και φορώντας κράνος να την βγάλει με απλά σημάδια...
Εγω παλι πιστευω οτι ειναι 100% δικαιο. Αν είχε σπασει χερια/πόδια και του το μειωναν επειδη δεν φορουσε κρανος, ναι, θα ηταν αδικο, αλλα εδω δεν βλεπω που ειναι η αδικια.

Πριν κανα δυο χρονια ηταν νομιζω που ολα τα βοθροκαναλα κλαιγανε για τον αδικο τραυματισμό παρουσιαστη/μοντελου που τον έκλεισε λεωφοριο και τον εστειλε εντατικη φυτο το βράδυ των γενεθλίων του. Κρανος δε φορουσε. Ουτε σπασμενα ποδια ουτε χερια ουτε τιποτα. Που παει να πει εαν φορουσε μαλλον θα είχε σηκωθεί επιτόπου και θα πλακωνε τον λεωφοριατζη στις μπουνιες. Ε, κανενας φουστης "ρεπορτερ" δεν βρέθηκε να κραξει τον "ηρωα" παρα μονο λεγανε για τη στενοχωρια της οικογενειας του. Οτι ειχε οικογένεια και βγηκε με τη μηχανη βολτα στα γενεθλια του ακρανωτος (μπορει να ειχε πιει και κανα ποτακι) ειναι απο μονο του εγκλημα.

Μωρ'καλα τα χωνει ο Ιαβερης με βαριες εκφράσεις...
Παιδια το εννοω αδικο επειδη η ασφαλιστικη,βασει συμβολαιου,πρεπει να αποκαταστησει τις ζημιες που προξενησε ο πελατης της,το αν αυτεσ οι ζημιες ειναι μεγαλυτερες απο καποια αμελεια η μη ενεργεια του θυματος ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο το οποιο αν αναλυσουμε θα παμε μακρια(πχ αν ειχε αλλα λαστιχα -φρενα -σικι μικι κλπ η ζημια θα ηταν μικροτερη η δεν θαχε γινει η συγκρουση ...η αν ακομα ειχε καθησει σπιτι του η αν ειχε παει με το λεοφορειο και τελειωμο δεν εχει).
Αυτα ειναι μετρα που συμφερουν μονο τισ ασφαλιστικες που ψαχνουν καθε δυνατο τροπο για να μην πληρωσουν.
Κατα τα αλλα ειμαι υπερ των προστιμων και των συστηματικων ελεγχων,αλλα μεχρι εκει,Διοτι οι ασφαλιστικες ειναι ικανες στο μελλον να σου ριξουν συνυπευθυνοτητα επειδη το κρανος δεν ηταν shoei για παραδειγμα.
Το ξερω μερικοι θα βρειτε τα σεναρια παρατραβηγμενα ,αλλα αν βρεθουμε απο κοντα εχω να σας δειξω περιπτωσεις που πριν δεκα-εικοσι χρονια σαν τετοια σεναρια θα εμοιαζαν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχετε ένα πρόβλημα στην κατανόηση της δημοκρατίας.
Δημοκρατία δεν είναι ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ
Αυτό είναι ο ορισμός του φασισμού. Διότι το ότι γουστάρω είναι εις βάρους των άλλων.
Δεν είναι λοιπόν αντιδημοκρατικό ν απολύσω ΟΛΟ το υπουργείο συγκοινωνιών, δημοσίας τάξεως
τροχαία 100 (μην σου πω κι όλα τ άλλα)
Αντίθετα είναι προάσπιση της δημοκρατίας αφού αυτοί οι άνθρωποι διορήστικαν να υπηρετούν το κοινωνικό
σύνολο και όχι ν υπηρετούνται απ αυτό.
Όταν λοιπόν παίρνεις φακελάκι για να δώσεις δίπλωμα οδήγησης με το μπαρδόν
ΘΕΣ Γ.....
Απόδοση δικαιοσύνης το λένε και είναι αντίθετο με τη διαφθορά αυθερεσία κλπ κλπ
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = ΝΟΜΟΣ (και ισονομία)

Αλλιώς πεθαίνεις για να κάνει ο άλλος το κέφι του

υγ
και το τραγικό είναι να πιστεύουμε ότι ΑΥΤΑ τα παράσητα μπορούν ν φτιάξουν την κατάσταση
επιβάλλοντας πρόστιμα
Ο ορισμός του φασισμού είναι άλλος. Στην Ιταλία σπούδασες, το ξέρεις. Η παραποίηση και η διαστρέβλωση εννοιών και λέξεων εξυπηρετεί κάποιο σκοπό, ο οποίος ξεφεύγει από το νήμα.


Νίκο γενικά, επειδή τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δεν είναι σάκος του μποξ για να ξεσπάς τα νεύρα σου, μήπως να γράφεις αλλά μετά να ακυρώνεις το ποστ, λίγο καιρό μέχρι να καλμάρεις; Έχω κατά καιρούς υποπέσει στο αμάρτημα, με λυπεί να το βλέπω όταν το κάνουν άνθρωποι που συνήθως έχουν συγκροτημένη σκέψη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προχθές στις 22:15 το βράδυ αποβιβαστήκαμε στη Πάτρα. Στις 00:45 φθάσαμε στο σπίτι μας στο Γαλάτσι, με μια μόνο -σύντομη- στάση για να πιεί το παιδί το γάλα του.

Μου άρεσε πολύ η νέα Εθνική Πατρών-Κορίνθου και είχε όρια ταχύτητες αρκετά πιο ψηλά από Ιταλία, Αυστρία και ίσα με αυτά της Γερμανίας. Μια αρνητική παρατήρηση που έχω να κάνω είναι πως πρόσεξα ότι δε φωτιζόταν για μεγάλες χιλιομετρικές αποστάσεις αλλά υποθέτω πως θα γίνει και αυτό σιγά-σιγά.
Τήρησα παντού τα όρια ταχύτητας, προσπερνούσα χωρίς να χρειαστεί ποτέ να τα υπερβώ και ξανάμπαινα στη δεξιά λουρίδα. Το έκανα αυτό δεκάδες φορές. Ακόμη και με κάποιες μηχανές που είτε από κόπωση είτε από την έλλειψη φωτισμού πηγαίναν με ταχύτητες μικρότερες από αυτές που έθεταν οι πινακίδες.

Υπήρχαν και αυτοκίνητα που πηγαίναν με ταχύτητες αρκετά μεγαλύτερες. Δε με εμπόδισαν όμως καθόλου να τηρήσω εγώ τα όρια, αισθανόμουν ασφαλής στη δεξιά λωρίδα και αρκετά γρήγορος.

Ήταν ένα πολύ ευχάριστο και καθόλου βαρετό ταξίδι επιστροφής προς το σπίτι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mονο σημερα διαβασα για ενα τροχαιο στην Καβαλα που σκοτωθηκε ενας 16χρονος σε αμαξι που οδηγουσε η μανα του και τρακαρε, εναν που παρεσυρε και σκοτωσε γιαγια και εγγονη στο Αιγιο, εναν που σκοτωσε πεζο που πηγαινε να πεταξει τα σκουπιδια στο Καματερο και εναν μοτοσυκλετιστη που σκοτωθηκε τα ξημερωμετα στη Θεσσαλονικη. Και αυτα ειναι μονο σημερα, και μονο αυτα που ανεβηκαν στο ειδησεογραφικο σαιτ που διαβαζω. Πεντε ζωες. Σε ενα 24ωρο...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Νομίζω και οι Ιταλοί οι γείτονες και οι Ισπανοί και νότια Γαλλία οδηγούν σχεδόν όσο χρόνο οδηγούμε και Ελλάδα έχουν καλό καιρό και εκεί τον περισσότερο χρόνο στο βορρά οκ είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα τον χειμώνα ..

Σεβαστες όλες οι γνώμες γιατί και ο καθένας μας έχει και διαφορετικές εμπειρίες που τον κάναν να βάλει το κράνος καλά στο κεφάλι του .. αλλά δεν πιστεύω αν οι πόλεις μας η οι χώρες μας γίνουν παραπάνω μπατσοκρατουμενες θα λυθούν και τα προβληματα που αντιμετωπίζουμε με τα ατυχήματα ..

Εγώ πιστεύω ότι πραγματικά πρέπει να καταλάβει ο άνθρωπος γιατί φορά την ζώνη στο αυτοκίνητο γιατί το κράνος στην μηχανή ..
Γιατί είναι φρόνιμο να σταματάμε στα κόκκινα να ελεγχουμε λίγο παραπάνω τα γκάζια μας και γενικά να κατανοήσουμε τι πάει να πει αρμονική οδική συμπεριφορά για το κοινό συμφέρον ..

Το τιμόνι έχει ένα ελάττωμα ..φουσκώνει το εγώ λίγο παραπάνω και όταν είναι ήδη φουσκωμένο με την καινούργια αμαξαρα η μηχαναρα χάνεις την μπάλα δεν σέβεσαι τα άλλα οχήματα και συνάμα ανθρώπους στο δρόμο και μύρια αλλά έρχονται...

Τεσπά κουβέντες κάνουμε και αν μπορούν αυτές οι κουβέντες να καταφέρουν έστω ελάχιστα κάτι προς το καλύτερο θα είναι κέρδος για τις επόμενες γενιές
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Θεμα αστυνομευσης και τιποτα αλλο.
Ναξο που ημουν,φοραγαν απαντες,τουριστες,ντοπιοι,απαντες...ζητημα να ειδα 4-5 ξεκρανωτους..
ρωτησα τους ντοπιους και μου ειπαν,η αστυνομια κοβει κωλους.Απλα πραγματα..
το 2008 καπου εκει,επεσε συρμα εδω κατω και κοβανε κωλους για κρανος.Σε 1-2 μηνες ειχαν ξεπουλησει τα τζετ κρανη και φοραγαν απαντες,ακομα και τα παπουδια.Δεν κρατησε πολυ..μολις χαλαρωσε το πραμα,παλι τα ιδια.Γι αυτο εινα καθαρα θεμα αστυνομευσης και τιποτα αλλο
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Στην γειτονική Ιταλία έβαλα στοίχημα και το κέρδισα ότι κατά την διάρκεια του ταξιδιού δεν θα δούμε ούτε έναν ξεκράνωτο. Φυσικά δεν θα έβαζα ποτέ τέτοιο στοίχημα στην Ελλάδα ακόμα και αν ήταν να κάνω 500 μέτρα.

Δεν ξέρω τι κάνουν σωστά, αυτό που ξέρω είναι ότι όταν έφτασα στο λιμάνι της Ανκόνα πριν κάποια χρόνια δεν πρόλαβα να κάνω πέντε μέτρα και ο τελωνειακός μου έκανε χαρακτηριστική κίνηση για το κράνος. Μου έκανε εντύπωση επειδή εγώ φορούσα όμως παρατήρησα ότι η κοπελιά μου το είχε στο χέρι με την λογική να το φορέσει ενώ είμαστε σε πορεία. Σταματάω, της λέω καλώς ήρθες Ιταλία, έβαλε το κράνος και φύγαμε. Δεν υπήρχε πρόστιμο απλά μια επισημανση τόσο δυνατή όμως που ακόμα και τώρα το θυμάμαι.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν υπηρξε ποτε η διαθεση απο την πλευρα των εμπλεκομενων να βρεθει λυση στο συγκεκριμενο θεμα.Μιλαμε συνεχεια για ελλειψη παιδειας στην χρηση εξοπλισμο, σε μια χωρα που δεν εχει αποκτησει παιδεια σε πολυ πιο βασικα.

"Κάτι μάλλον δεν κάνουμε ακόμη σωστά."Τι θα πει αυτο?Ξεκινησαμε να κανουμε κατι για να φτασουμε στο σημειο να το κανουμε καποια στιγμη σωστα?Θα μου πεις ψηφισαμε εναν νομο.Ναι αλλα ειναι καθαρα εισπρακτικος.Η τροχαια γραφει στοχευμενα και μονο αν παρει εντολη απο παραπανω.Εβδομαδα κρανους τους λενε....γιουργια να γραψουμε τους ακρανωτος.Την επομενη που ειναι "εβδομαδα ζωνης" γραφουν για ζωνες και αν περασει κανεις ακρανωτος γινεται αυτοματα αορατος.

Δεν ενημερωσαμε πραγματικα τους ακρανωτους για τις συνεπειες των πραξεων τους αλλα ακομη και αυτοι που κατα καιρους ενημερωνουν και καλα για την χρηση του,κυκλοφορουν ακρανωτοι.Αυτοι που πληρωνονται για να μας προστατευουν,αλλα και οι λεσχες εχουν αποτυχει γιατι ξεκινανε κατι αλλα ποτε δεν το ολοκληρωνουν.


Το αστειο ειναι οτι αυτοι που φορανε κρανος και γενικοτερα εξοπλισμο,αναλυουν στατιστικες που αφορουν αλλους.Ξοδευουμε χρονο για ατομα που δεν τον αξιζουν.Ο μονος λογος που ασχολουμε κατα καιρους και λεω μια κουβεντα παραπανω δεν ειναι για να βαλουν μυαλο ολοι οι ακρανωτοι.Πραγματικα δεν δινω δεκαρα για το αν θα παθουν κατι.

Αυτο που ελπιζω ειναι να με ακουσει εστω και ενας νεος αναβατης
 
Top Bottom