Καθαρισμός και λίπανση αλυσίδας ....

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Ρε Νικολα αυτη ειναι δουλεια για φυλακισμενους ρε συ:roflmao:
Ξεκινησα να δω το βιντεο και αντεξα κανα λεπτο μονο
Ο καθαρισμός είναι ολόκληρη ιεροτελεστία, δεν παίζουμε εδώ ...
Αφού μονώσω το μισό μηχανάκι για τις πιτσιλιές, ακόμα κ στα ποδια φοράω σακκούλες επειδή γίνονται χάλια.
Αλλά τι να συζητάμε τώρα? αυτά είναι παιχνίδια διά συνταξιούχους.:)

Η αλυσίδα μου εχει τώρα κάπου τα 15000χλμ κ μετά απο ενα αρχικό ζαλάρωμα λόγω δικάβαλου δεν έχω ξανασχοληθεί.

Πάντως το ξαναλέω, τυχεροί οι έχοντες αξονα, το βλέπω κ στο παπί.

Γιατί δεν παίρνεις κάνα ειδικό βουρτσάκι να διευκολύνεις τη ζωή σου;
Γιατί θέλει στοργή κ προδέρμ :yew:
 
Reactions: yns

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πάντως το ξαναλέω, τυχεροί οι έχοντες αξονα, το βλέπω κ στο παπί.
Καλα μην ορκιζεσαι...πληρωσα 1 αξονα οσο θα πληρωνα για 12-13 αλυσιδες...οποτε ολα εχουν τα ναι και τα οχι τους...:D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πάντως το ξαναλέω, τυχεροί οι έχοντες αξονα, το βλέπω κ στο παπί.
Μην το λες, σ'αυτό το φόρουμ, όσο κι αν πολλοί πιστεύουν το αντίθετο, οι αξονάτοι ζηλεύουν εμάς τους αλυσιδάτους! ;)

 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μην το λες, σ'αυτό το φόρουμ, όσο κι αν πολλοί πιστεύουν το αντίθετο, οι αξονάτοι ζηλεύουν εμάς τους αλυσιδάτους! ;)

Μόνο σ' αυτή την περίπτωση Γιάννη!!!:inlove:
Κατα τ' άλλα... μπααααα!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μην το λες, σ'αυτό το φόρουμ, όσο κι αν πολλοί πιστεύουν το αντίθετο, οι αξονάτοι ζηλεύουν εμάς τους αλυσιδάτους! ;)

Eιναι η μόνη αλυσιδα που δεν θελει μικροτερο γραναζι μπρος-πισω με τιποτα!!!:D
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Καλα μην ορκιζεσαι...πληρωσα 1 αξονα οσο θα πληρωνα για 12-13 αλυσιδες...οποτε ολα εχουν τα ναι και τα οχι τους...:D
Βγαζει κ ο Ιάπωνας αξονες , απο αυτούς που δεν σπάνε δεν χαλάνε .....
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
καλημερα! επειδη θελω να δω ποιος τροπος με βολευει για καθαρισμα.
δοκιμασα στις 2500-3000χλμ με σπρευ καθαρισμου. με το που πεσει πανω το υγρο διαλυει τα παντα! αλλα για να την κανω οπως ηταν στην αρχη χαλασα σχεδον ολο το σπρευ....μηπως εκανα κατι λαθος? δοκιμασα τοτε και τη βουρτσα που προτεινει πιο πανω ενα παιδι αλλα δεν εκανε πολλα, κολλαγε η μουργα απο το σπρευ στις τριχες.
τωρα ειμαι σχεδον στα 7000χλμ και σκεφτομαι να δοκιμασω το παραφινελαιο που λετε με πινελο ή/και την βουρτσα για δοκιμη παλι. εγω ξερω οτι ειναι αυτο για λαμπες κλπ. τετοιο να παρω? κανα λιτρο λογικα θα κρατησει για πολλες φορες?
επισης διαστημα μεταξυ καθαρισμου μου εχουν πει γυρω στις 3χιλιαδες αναλογα βεβαια και την κατασταση της αλυσιδας. εγω για παραδειγμα χωμα δεν εχω πατησει μεχρι τωρα κι αν γινει θα ειναι για λιγο και στρωμενο μαλλον...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εναλλακτικα μπορεις να λαδωνεις με βαλβολινη 140αρα και το καθαρισμα θα το κανεις με ενα πανι ετσι απλα
Αντε να το μουσκευεις το πανι με λιγο παραφινελαιο και μπιμπικος η αλυσιδα σου:)
Δοκιμασμενα πράματα χρονια τωρα:)
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, από την ημέρα που αγόρασα αυτόματο σύστημα λίπανσης αλυσίδας (που τα κοροϊδευα) δεν έχω ξαναασχοληθεί με την αλυσίδα. Όταν βρείς το ιδανικό σημείο ρύθμισης υπάρχει ένα λεφτό φίλμ βαλβολίνης στην αλυσίδα, δεν ακούγεται τίποτα και καθαρίζει πανεύκολα. Ακριβώς επειδή υπάρχει ένα λεπτό φίλμ σε όλη την αλυσίδα όλες οι βρώμες-σκόνες που κάθονται εξωτερικά στην αλυσίδα φεύγουν με ένα καθαρό πανί με ένα πέρασμα και φαίνεται σαν καινούργια. Το αναφέρω ώστε αν κάποιος το σκέφεται να αγοράσει τέτοιο σύστημα να προχωρήσει σε αγορά άμεσα. Αξίζει όλα τα λεφτά.
 

macedonianGR

Μέλος
Όνομα
Λάππας Κωνσταντίνος
Μοτό
Crf1000l Africa Twin
Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, από την ημέρα που αγόρασα αυτόματο σύστημα λίπανσης αλυσίδας (που τα κοροϊδευα) δεν έχω ξαναασχοληθεί με την αλυσίδα. Όταν βρείς το ιδανικό σημείο ρύθμισης υπάρχει ένα λεφτό φίλμ βαλβολίνης στην αλυσίδα, δεν ακούγεται τίποτα και καθαρίζει πανεύκολα. Ακριβώς επειδή υπάρχει ένα λεπτό φίλμ σε όλη την αλυσίδα όλες οι βρώμες-σκόνες που κάθονται εξωτερικά στην αλυσίδα φεύγουν με ένα καθαρό πανί με ένα πέρασμα και φαίνεται σαν καινούργια. Το αναφέρω ώστε αν κάποιος το σκέφεται να αγοράσει τέτοιο σύστημα να προχωρήσει σε αγορά άμεσα. Αξίζει όλα τα λεφτά.
Ποιο έχεις αγοράσει φίλε μου ; την εγκατάσταση την έκανες εσυ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Με το παραφινελαιο κανεις μια χαρα δουλεια, πολυ οικονομικα και χωρις μπελαδες. Εγω το βαζω σε μπουκαλι απο σπρει και απλα ψεκαζω τριβω ξανα ψεκαζω σκουπιζω και τελειωσα.
 

Kaper

Μέλος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tdm 900
Και εγω παραφινελαιο και πινελακι χρησιμοποιώ σκουπιζω με ενα πανι και μετα ψεκαζω

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ποιο έχεις αγοράσει φίλε μου ; την εγκατάσταση την έκανες εσυ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό εδώ έχω βάλει.
https://www.tutorochainoiler.com
Είναι 100% μηχανικό και δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στη μηχανή (πχ. υποπίεση). Η τοποθέτηση ήθελε 15 λεπτά πολύ εύκολη.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Tutoro έχω βάλει και εγώ , η αλυσίδα πεντακάθαρη και πάντα λαδομενη .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
καλημερα! επειδη θελω να δω ποιος τροπος με βολευει για καθαρισμα.
δοκιμασα στις 2500-3000χλμ με σπρευ καθαρισμου. με το που πεσει πανω το υγρο διαλυει τα παντα! αλλα για να την κανω οπως ηταν στην αρχη χαλασα σχεδον ολο το σπρευ....μηπως εκανα κατι λαθος? δοκιμασα τοτε και τη βουρτσα που προτεινει πιο πανω ενα παιδι αλλα δεν εκανε πολλα, κολλαγε η μουργα απο το σπρευ στις τριχες.
τωρα ειμαι σχεδον στα 7000χλμ και σκεφτομαι να δοκιμασω το παραφινελαιο που λετε με πινελο ή/και την βουρτσα για δοκιμη παλι. εγω ξερω οτι ειναι αυτο για λαμπες κλπ. τετοιο να παρω? κανα λιτρο λογικα θα κρατησει για πολλες φορες?
επισης διαστημα μεταξυ καθαρισμου μου εχουν πει γυρω στις 3χιλιαδες αναλογα βεβαια και την κατασταση της αλυσιδας. εγω για παραδειγμα χωμα δεν εχω πατησει μεχρι τωρα κι αν γινει θα ειναι για λιγο και στρωμενο μαλλον...
οχι....
αυτο που πουλανε στα φαρμακεια......
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Αυτό εδώ έχω βάλει.
https://www.tutorochainoiler.com
Είναι 100% μηχανικό και δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στη μηχανή (πχ. υποπίεση). Η τοποθέτηση ήθελε 15 λεπτά πολύ εύκολη.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Οποτε μπορεις ανεβασε μια φωτο να δω την εγκατασταση σου...
Το ψηνω κ εγω να σου πω.
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
οχι....
αυτο που πουλανε στα φαρμακεια......
πωπω ευτυχως που ρωτησα! θα του εβαζα και ενα φυτιλακι και θα το εκανα λαμπα το μηχανακι...
δεν ηξερα οτι παιζει τετοιο φαρμακετικο:sorry:
 
Top Bottom