Καθημερινοί εργάτες το μικρονήμα !

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να σε δω μετα σε τιποτα κοντρες "ψαρωμενο".....πανω στο παπι και τι στον κοσμο:eek:
Ψαρακι εγω δεν κανω:p, ειμαι σοβαρος "μεσηλικας":D! Καμαρωτός καμαρωτός θα κανω τις κοντρες μου:rolleyes:!!!!
Στη βούτα γινεται ακομα παιχνιδι, ή θα'μαι μονος μου:D:D:D;;;
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ψαρακι εγω δεν κανω:p, ειμαι σοβαρος "μεσηλικας":D! Καμαρωτός καμαρωτός θα κανω τις κοντρες μου:rolleyes:!!!!
Στη βούτα γινεται ακομα παιχνιδι, ή θα'μαι μονος μου:D:D:D;;;
Τι θυμηθηκες τωρα !!!!
Καποτε γινοντουσαν εκει κστα λιμανακια αλλα τωρα εχουν διαλυσει οι παρεες !!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τι θυμηθηκες τωρα !!!!
Καποτε γινοντουσαν εκει κστα λιμανακια αλλα τωρα εχουν διαλυσει οι παρεες !!!!
Φτου!!! Παλι δεν θα εχω.... αντιπαλο:p!!!
Αυτο σημαινει οτι θα'μαι "παλι" ο γρηγοροτερος:happy::D!!!
:biker2:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Το αναφέρω απλά για να υπάρχει, δεν θα αναφέρω το κατάστημα φυσικά γιατί δεν κάνω διαφήμιση και ούτε χρειάζεται βέβαια.
Πήγα σήμερα να δω από κοντά το Keeway Target 125, που είχα δεί στην έκθεση τον Απρίλιο και είναι η επόμενη επιλογή μου μετά την
αποτυχία να τα βρούμε με τον έμπορο για το Daytona Evo Velos 125.
Μίλησα αρκετή ώρα με τον ντήλερ, ο οποίος ήταν ευγενέστατος και πολύ κατατοπιστικός, με πήγε στην αποθήκη που είχε τα μηχανάκια την ώρα
που τα συναρμολογούσε και πάντησε σε όλες τις ερωτήσεις με υπομονή και ειλικρίνεια. Είδα από κοντά τη συναρμογή των πλαστικών, είδα την ποιότητα
κατασκευής και έπαθα πλάκα, δεν πίστευα στα μάτια μου, για τόσο φθηνό παπί !!
Ζήτησα να μου πει για την κάλυψη των ανταλλακτικών, πιο πολύ για τα πλαστικά σε κάποια ενδεχόμενη πτώση, αφού το μοτέρ είναι αντίγραφο
Astrea Grand. Μου απάντησε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όταν δε άκουσα και τις τιμές τους τότε έπαθα πλάκα, κομπλέ η ποδιά μόνο 40 ευρώ !!!
Καβούκι τιμονιού μόνο 10 ευρώ, κοντέρ 35 ευρώ και φλοτέρ βενζίνης 8 ευρώ !!
Έλυσε και έδεσε μπροστά μου μια ποδιά για να δω πως είναι από μέσα το μοτέρ, και πόσο συμμαζεμένα και εύκολα στην πρόσβαση είναι τα βασικά ηλεκτρικά σε ενδεχόμενο βλάβης, όπως η CDI και ο ανορθωτής που γνήσια έχουν 5 και 9 ευρώ αντίστοιχα !!
Βάση για μπαγκαζιέρα δεν υπάρχει ακόμα, γιατί ο κοκοβιός είναι σχεδιασμένος σαν σκούτερ (από την Benelli) και ακόμα δεν έχει βγεί σχάρα, αλλά αναμένεται μέσα στο έτος.

Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που του μίλησα τι κάνω με τα παπιά και ποιά η χρήση που θα του κάνω (χε χε χε)...ο άνθρωπος με κοίταξε σαν χαμένος και έκανε το σταυρό του μόλις του έδειξα τις φωτογραφίες από τα ταξίδια, χάρηκε βέβαια μετά, γιατί δεν βλέπει συχνά τρελούς σαν και του λόγου μου, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες τι και πως. Προσφέρθηκε λόγω των ταξιδιών, αν το αγοράσω τελικά να μου προσφέρει γνήσια CDI και ανορθωτή για να έχω καβάτζα. Μου είπε πως θα είναι τρομερή διαφήμιση για τον εισαγωγέα και θα μου προσφέρει δωρεάν σέρβις, καλύτερη τιμή και άλλα τέτοια. Αρνήθηκα φυσικά, γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, δεν θέλω σπόνσορες, μηχανάκι να βγάζω γούστα θέλω και να χαίρομαι μέχρι να κλείσω τα μάτια μου.

Πιστεύω μέσα στο χειμώνα να προχωρήσω στην αγορά, αφού ο Ιταλός έχει βάλει το χέρι του στην ποιότητα για τόσο λίγα χρήματα, και θα κάνω πλήρη παρουσίαση μόλις το πάρω.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Και ναι !

Το μηχανάκι έπος ξαναγυρνάει στα χέρια μου, αυτό το καημένο είναι στην κατοχή της οικογένειας κάπου 23 τόσα χρόνια.
Το είχα εγώ, μετά το πήρε ο κουνιάδος, τώρα το έχει ο γαμπρός στη Θεσσαλονίκη. Συννενοηθήκαμε και θα μου το στείλει με
μεταφορική αφού ο καιρός δεν επιτρέπει να πάω να το πάρω, δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ...Ας έρθει με το καλό μέσα στη βδομάδα
και θα το βάλω στο γκαράζ να δω τι χρειάζεται, να του κάνω ένα καλό σέρβις, και να μείνουν και λεφτά για ταξίδι, αντί να τα χώσω
σε αγορά νέου παπιού...
Μερικές φορές οι λύσεις είναι μπροστά στα μάτια μας, αλλά δεν τις βλέπουμε :D

:ltg:

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ωραιος! Τωρα μαλιστα, μου λυθηκαν οι αποριες :)!
Για ρίξε μια ματιά στα ανταλλακτικά που πήρα σήμερα για το Virago. Τα καρβουνάκια γράφουν βέβαια Made in Japan,
αλλά για δες το άλλο σακουλάκι που έχει μέσα τα o-ring...Yamaha-Jianshe Motor Co, ναι είναι η κινεζική θυγατρική εταιρεία της
Yamaha που φτιάχνει το Crypton T :)

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τα θυμάται κανείς; Honda Sonic 125. Πολύ πριν έρθει το Crypton X στην Ελλάδα, είχε εισαχθεί επίσημα από τον ακατανόμαστο
αυτό το διαμαντάκι. Το κατασκεύαζε η PT Astrea στην Ινδονησία, και φορούσε το μοτεράκι του CBR 125, υγρόψυκτο, με δίσκους
μπρος πίσω, 15 άλογα και συμπλέκτη.
Δεν ξέρω πόσα είχαν έρθει τότε το 2003, δεν βλέπω συχνά κάποιο, αλλά είναι πανέμορφο το άτιμο και σίγουρα θα είναι πολύ
γρήγορο. Στην Ινδονησία είναι ακόμα στην παραγωγή και η τρίτη γενιά έχει 140cc μοτέρ !



 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ομορφες μοτοσυκλέτες για να ξεφύγουμε λίγο από τα παπιά, για καθημερινοί εργάτες.
Η μία εισάγεται στην Ελλάδα και θέλω να πάω να την δω από κοντά, η άλλη δεν πρόκειται να
έρθει εκτός και αν γίνει Euro 4.

KSR Brixton BX 125, με ψεκαστό μοτεράκι αντίγραφο Suzuki GN 125...2500 ευρώ !



Yamaha XTZ 250 Tenere με ψεκαστό μοτεράκι στη Βραζιλία και στον υπόλοιπο κόσμο εκτός από την Ευρώπη.

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δυστυχώς ή ευτυχώς, όπως το πάρει κανείς, οδεύουμε προς το τέλος των παπιών στην Ευρώπη, ουσιαστικά δηλαδή στην Ελλάδα.
Οι προδιαγραφές Euro 4 τους έβαλαν ταφόπλακα, αφού οι εταιρείες δεν είναι διατεθειμένες να τα προσαρμόσουν σε αυτές τις
προδιαγραφές και το κόστος για τις αλλαγές είναι απαγορευτικό.
Ήδη η Yamaha έχει ανεβάσει τις τιμές στο Crypton X και Crypton T στο νέο τιμοκατάλογο, τόσο που ειδικά το Crypton X στα 3.180 ευρώ
πλέον είναι κοροϊδία. Οι εταιρείες δεν έχουν πλέον μηχανάκια παραγωγής 2017 αφού έχουν ταξινομήσει ήδη πάρα πολλά από το 2016 για να
προλάβουν να πουλήσουν το στοκ τους. Το μόνο Euro 4 παπί που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι αυτό της SYM αλλά η τιμή του πλησιάζει αυτή
ενός καλομεταχειρισμένου μονοκύλινδρου ή ενός περιποιημένου δικύλινδρου.
Θεωρώ πως μέχρι το 2020 που θα ισχύσουν οι προδιαγραφές Euro 5 που είναι ακόμα πιο αυστηρές, μπορεί και να μην ξαναδούμε κινητήρα
κάτω από 250 κυβικά. Ενας κύκλος κλείνει, αλλά μπορεί βέβαια σαν χώρα να μην χρειαστεί να υιοθετήσουμε τις προδιαγραφές αυτές εντός της Ε.Ε.

Ποιος ξέρει...:D
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Να σε πετύχει πουθενά κανα τέτοιο, να γίνει του Κουτρούλη ο γάμος :D

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Το Daytona DY 125 RS, το αξιόπιστο και ποιοτικό παπί, έγινε Euro 4, του βάλανε ψεκασμό και συνδιασμένα φρένα ! Την θεωρώ καλή κίνηση
γιατί είναι παπί που πουλάει...

Πήγα σήμερα το πρωί Καλλιθέα για μια δουλίτσα :D, και πέρασα να το δω...@@δια, και αυτοί σε ένα μήνα
θα το έχουν στην έκθεση, πουλάνε ακόμα το στοκ, το θέμα είναι γιατί διαφημίζουν από τώρα κάτι που
ουσιαστικά δεν έχουν, αν θέλει ο άλλος να πάρει παπί δεν θα περιμένει, θα πάρει αυτό που υπάρχει...
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Πωπω ανασκαφή....
Λοιπόν.. Suzuki shogun 110 facelift; Δεν ξέρω πως το λένε πάντως είναι το τελευταίο πριν βγάλει αυτό με τα φλας στην ποδιά που ηταν στην ουσία kazer. Εμένα έχει λίγα χιλιόμετρα για την ηλικία του. Τωρα νομίζω έχει κάπου 55.000χμ δηλαδή και είναι μοντέλο του 2001. Θετικά: δεν καίει τίποτα, ούτε λαδια πάρα την ηλικία του. Η τιμή αγοράς του ηταν λίγο πιο πάνω απο το πιο φθηνό ηλεκτρικό πατίνι. Τραβάει αρκετά καλα για παπι.
Αρνητικά: μπορώ να γράφω μέχρι αύριο. Κακή σέλα (η "μαμα" του τουλάχιστον), κάτω απο την σελα δεν χωράει κυριολεκτικά τίποτα, ανταλλακτικά δεν υπάρχουν, τα φωτα του είναι αστεία, από το εργοστάσιο πατιναρει γιατί δεν έχει ελατήρια συμπλέκτη.
Το θετικό είναι πως δεν κλέβεται σε σχέση με άλλα.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Με σειρά αγοράς

Yamaha Z 125 sold
Kawasaki KazeR 115 sold
Kriss 115 sold
Kawasaki ZX 130 sold
Suzuki Address 110 sold
Suzuki GSX250r sold
Honda CB125F sold
Sym VF185 sold


Και από απόψε Ο Πολυτελής Ρετρό Πατέρας Όλων



 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Με σειρά αγοράς

Yamaha Z 125 sold
Kawasaki KazeR 115 sold
Kriss 115 sold
Kawasaki ZX 130 sold
Suzuki Address 110 sold
Suzuki GSX250r sold
Honda CB125F sold
Sym VF185 sold


Και από απόψε Ο Πολυτελής Ρετρό Πατέρας Όλων



Όλα καλά και όλα ωραία, ρετρό, ποιοτικό, πανέμορφο!

Αλλά το μπουρί της σόμπας στο τελικό γιατί; :thnkg:
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Όλα καλά και όλα ωραία, ρετρό, ποιοτικό, πανέμορφο!

Αλλά το μπουρί της σόμπας στο τελικό γιατί; :thnkg:
Μπουρί Σόμπας αυτή η εξάτμιση ?










Οκ :ok:
 
Top Bottom