Καθρέπτες Touratech

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σκέφτομαι να αγοράσω τους παρακάτω αναδιπλούμενους καθρέπτες από τη Makan. Πέρασα σήμερα για να τους δω αλλά δεν τους είχαν, τους περιμένουν από μέρα σε μέρα.




Τους έχει κανένας σύντροχος να μου γράψει απόψεις;

Ο μηχανισμός αναδίπλωσης μου φαίνεται λίγο επιρρεπείς στο να κρατάει σταθερά στη θέση του τον καθρέπτη αλλά αν είναι ποιοτική κατασκευή ίσως να δουλεύει σωστά.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
τσιμπημενη η τιμη - 33 ευρω το τεμαχιο- τους αλλα πρεπει να ειναι ποιοτικοι. Tips ο αεραγωγος στο μπρατσο που μειωνει ακετα την αντισταση του αερα.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Και από Κίνα μεριά ίδιοι με αυτούς της motoraid

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Και από τον φίλο τον ali
€ 4,46 18%OFF | Universal Motorcycle Folding Mirror Motorbike Street bike Side Mirrors Rearview Scooter Mirror 8/10mm For Honda Suzuki Kawasaki

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Εγώ έχω αυτούς και είμαι ευχαριστημένος.

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για αυτούς έχω γράψει ένα μικρό review εδώ.

"Τα καθρεφτάκια είναι ιταλικά από τη far ( Far | Retrovisori / indicatori di direzione / accessori ), 20 ευρώ έκαστο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ίδια με αυτά της twalcom και απλά αλλάζει το brand name.
Αρκετά καλή ποιότητα κατόπτρου και πλαστικών, ρυθμιζόμενα σε όλες τις αρθρώσεις, καλή ορατότητα και πολύ ελαφριά αλλά... σε σχέση με τους μαμά είναι πολλοί οι κραδασμοί παίδες! Ναι μεν βλέπεις αλλά υπάρχει αρκετό κούνημα, το οποίο μειώνεται λίγο με γερό σφίξιμο στις αρθρώσεις μα παραμένει."

Και τελικά σιγουρεύτηκα για τους παραπάνω οτι είναι ίδιοι με τους twalcom καθώς παρήγγειλα και άλλον ένα από το motoraid και είναι ολόιδιοι. Επίσης εμφάνισαν στίγματα πάνω στο χρόνο...

Πως τα πάνε οι touratech με τους κραδασμούς, στίγματα κλπ δεν ξέρω, αλλά σκέφτομαι να τους δοκιμάσω την επόμενη φορά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σ
Σκέφτομαι να αγοράσω τους παρακάτω αναδιπλούμενους καθρέπτες από τη Makan. Πέρασα σήμερα για να τους δω αλλά δεν τους είχαν, τους περιμένουν από μέρα σε μέρα.




Τους έχει κανένας σύντροχος να μου γράψει απόψεις;

Ο μηχανισμός αναδίπλωσης μου φαίνεται λίγο επιρρεπείς στο να κρατάει σταθερά στη θέση του τον καθρέπτη αλλά αν είναι ποιοτική κατασκευή ίσως να δουλεύει σωστά.
Στεφ, εχω αυτους στο ΧΤΖ:
Pair 10mm Round Motorcycle Folding Rearview Side Mirror For Honda Suzuki KTM ATV | eBay

και αυτους στο 1090:
RYDE ANGLED BLACK 10MM MOTORCYCLE MIRRORS UNIVERSAL BIKE/MOTORBIKE E-MARKED PAIR 5051990995505 | eBay

εδω και δυο χρονια. Ειδικα του ΧΤΖ που χρησιμοποιειται καθημερινα σαν το "παπι" για κεντρο χρειαζομαι να τους διπλωνω τακτικα για να περασω αναμεσα απο λεωφορεια/φορτηγα. Ουτε κραδασμους εχουν (σε λογικα πλαισια) ουτε οι βιδες εχουν χαλαρωσει ουτε παιζουν στις υψηλες ταχυτητες. Ειδικα ομως οι τριγωνικοι που εχω στο 1090 ειναι πολυ πιο ποιοτικοι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σ

Στεφ, εχω αυτους στο ΧΤΖ:
Pair 10mm Round Motorcycle Folding Rearview Side Mirror For Honda Suzuki KTM ATV | eBay

και αυτους στο 1090:
RYDE ANGLED BLACK 10MM MOTORCYCLE MIRRORS UNIVERSAL BIKE/MOTORBIKE E-MARKED PAIR 5051990995505 | eBay

εδω και δυο χρονια. Ειδικα του ΧΤΖ που χρησιμοποιειται καθημερινα σαν το "παπι" για κεντρο χρειαζομαι να τους διπλωνω τακτικα για να περασω αναμεσα απο λεωφορεια/φορτηγα. Ουτε κραδασμους εχουν (σε λογικα πλαισια) ουτε οι βιδες εχουν χαλαρωσει ουτε παιζουν στις υψηλες ταχυτητες. Ειδικα ομως οι τριγωνικοι που εχω στο 1090 ειναι πολυ πιο ποιοτικοι.
Μπαίνουν και οι δυο στα υπόψιν.
Μου αρέσουν για το WR250R οπτικά οι στρογγυλοί. Μακάρι να υπήρχαν οι δεύτεροι σε στρογγυλή έκδοση! Σε ευχαριστώ πολύ!
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Ξεθάβω το θέμα. Τελικά πήρες τους touratech?
Ψάχνω να πάρω και εγώ, δεν μου αρέσει που είναι στρογγυλοί αλλά το μεγάλο μου ερώτημα είναι αν μπορείς να οδηγήσεις εθνική (με ταχύτητες εντός ΚΟΚ) με αυτούς ή αν κουνάνε υπερβολικά.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
τους έχω εγώ και είναι μια χαρά, βλέπεις κανονικά πίσω, με άλλους πιο φθηνούς που έχουν φίλοι δεν βλέπεις τίποτα, φυσικά και αυτοί κουνάνε αφού ειναι αναδιπλουμενοι, τους είχα πάρει από μοτοκινηση
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Τους Touratech της αρχικής ανάρτησης τους είχα στο προηγούμενο μηχανάκι.
Δεν έχουν καλό οπτικό πεδίο και κουνάνε αρκετά ακόμα κ μέσα στην πόλη.
Πολύ βολικό ότι μπορείς να τους διπλώσεις πανευκολα.
Δεν θα τους αγόραζα ξανά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ξεθάβω το θέμα. Τελικά πήρες τους touratech?
Ψάχνω να πάρω και εγώ, δεν μου αρέσει που είναι στρογγυλοί αλλά το μεγάλο μου ερώτημα είναι αν μπορείς να οδηγήσεις εθνική (με ταχύτητες εντός ΚΟΚ) με αυτούς ή αν κουνάνε υπερβολικά.
Τους πήρα, δε συνεργάστηκαν καλά με την τότε βάση Gps και τους άλλαξα (όταν τους δίπλωνες έπεφταν πάνω στην οθόνη του gps και έκρυβαν την πληροφορία). Τελικά έβαλα τους enduro της double take που έτσι και αλλιώς ήταν μια εξαιρετική αγορά ασχέτως χρήσης και συνδυασμών.
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ παιδιά! Οι double take είναι λίγο off budget οπότε μάλλον σε αυτούς καταλήγω.
Αν κάποιος τους έχει στην αποθήκη και σκέφτεται να τους πουλήσει, γράψτε το εδώ, σίγουρα ενδιαφέρομαι!
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Σκέφτομαι να αγοράσω τους παρακάτω αναδιπλούμενους καθρέπτες από τη Makan. Πέρασα σήμερα για να τους δω αλλά δεν τους είχαν, τους περιμένουν από μέρα σε μέρα.




Τους έχει κανένας σύντροχος να μου γράψει απόψεις;

Ο μηχανισμός αναδίπλωσης μου φαίνεται λίγο επιρρεπείς στο να κρατάει σταθερά στη θέση του τον καθρέπτη αλλά αν είναι ποιοτική κατασκευή ίσως να δουλεύει σωστά.
Τους έχω σε GS και σε KTM. Είναι πολύ ανθεκτικοί σε πτώσεις, κλαδιά. Το μείον είναι ότι περνάνε δονήσεις αλλά όχι σε πολύ ενοχλητικό βαθμό, προφανώς, μια και τους ξαναγόρασα. Πέρα από το enduro έχει χρειαστεί να τους διπλώσω για να περάσω ανάμεσα σε φορτηγά, SUV.
 
Top Bottom