Καιρός να πατήσω χώμα!

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Νικόλα η διαδρομή είναι μέρος της διαδρομής που έχει βάλει ο dodos από πάνω, από ότι βλέπω.
Την παραθέτω παρακάτω. Έχω καιρό να πάω, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εάν συναντήσουμε κάτι που μας εμποδίζει, γυρίζουμε προς τα πίσω. Επίσης αντί να γυρίσουμε, από Μεσογείων άσφαλτο, μπορούμε να το πάρουμε προς τα πίσω και να καταλήξουμε σε κάποιο ωραίο μέρος για καφεδάκι.

Έτσι για τα τυπικά, ο δρόμος είναι αρκετά φαρδύς, χωρίς νεροφαγώματα. (Έμπαινα με το βιταρα άνετος)
Στην αρχή είναι πέτρα, και μετά γίνεται χώμα. Νομίζω δεν υπάρχει κανένα άγχος, για να ακολουθήσει κάποιος άλλος αρχάριος. Εγώ μπαίνω πρώτη φορά, ας πούμε.
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Την Κυριακή μπορώ και εγώ μάλλον. Ποιό θα είναι το σημείο συνάντησης?
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Τελικά θα έρθει κάποιος/κάποια?
Να περιμένω ή όχι :panda:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Καλή σου μέρα.
Βρέχει και εδώ, μίλησα και με 2 παιδιά στο τηλ που τελικά δεν θα μπορέσουν, οπότε λέω να το σκαρώσουμε για το άλλο ΣΚ.

Η σημερινή βόλτα αναβάλλεται. :(
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Καλή σου μέρα.
Βρέχει και εδώ, μίλησα και με 2 παιδιά στο τηλ που τελικά δεν θα μπορέσουν, οπότε λέω να το σκαρώσουμε για το άλλο ΣΚ.

Η σημερινή βόλτα αναβάλλεται. :(
παμε την επομενη να ερθω και εγω ! Ξεκινημα απο Αργυρουπολη για Υμηττο
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Έχω ξενερώσει κάργα!
Άντε να το κανονίσουμε και ακολουθώ σε όλα!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έχω ξενερώσει κάργα!
Άντε να το κανονίσουμε και ακολουθώ σε όλα!
Κατευθείαν για εντουρο να τον πάτε :p Τόση η ξενερα.

ΥΓ σε νιώθω Νίκο!!!
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Γμστα...
Το μόνο "καλό" είναι ότι θα πάμε στην έκθεση σε κάνα 2ωρο.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ναι γιατί δεν έχω πάρει ακόμα αδιάβροχα, αλλιώς δεν έχω θέμα. ;)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Καλή σου μέρα.
Βρέχει και εδώ, μίλησα και με 2 παιδιά στο τηλ που τελικά δεν θα μπορέσουν, οπότε λέω να το σκαρώσουμε για το άλλο ΣΚ.

Η σημερινή βόλτα αναβάλλεται. :(
:friend:

Η πρωινή περίπολος έβγαλε όλη τη βόλτα με το τσιρ τσιρ της βροχής...
Να είσαι βρεγμένος, αλλά όχι μούσκεμα !!! :yes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Σήμερα είπα να πάω στο ναυπηγείο με την μηχανή το πρωί γιατί είχα όρεξη, για εκδρομή! Είχα τόσο όρεξη που έβαλα και τις μπότες μου τις Toucan γιατί... έτσι βασικά χωρίς λόγο. Απλά ήθελα!
Έφυγαν όλοι στις 11:30, οπότε κατά τις 12:30 πάταγα μίζα, να σαλπάρω και εγώ.
Στο γυρισμό δεν έστριψα για το σπίτι, αλλά ανέβηκα λίγο πιο πάνω και μπήκα Υμηττό. Το κάνω καμιά φορά, όταν δεν θέλω να ξεκαβαλήσω! Χθες μου είχε βάλει και πρίζες ο orla13 γιατί θα ανέβαινε βουνό, αλλά δεν μπορούσα, οπότε υποσυνείδητα η ρότα μου ήταν χαραγμένη για τον χωματόδρομο. Ε και μπήκα!
Περίεργα τα πρώτα μέτρα, καθόμουν καθιστός, στο μυαλό μου είχα όλους τους όρθιους και δειλά δειλά σηκώθηκα και εγώ. Δεν με βόλεψε ιδιαίτερα η αλήθεια είναι στην αρχή!
Είδα μια χελωνίτσα και σταμάτησα για φωτό!


Πήγα μέχρι πριν την διχάλα για γλυκά νερά, γιατί ήθελα να ξαναγυρίσω από τον ίδιο χωματόδρομο και όχι από άσφαλτο.
Μέχρι την στιγμή εκείνη είχα συνηθίσει το να είμαι όρθιος και με βόλευε καλύτερα. Είχα πετάξει μέσα την 2α και απλά έπαιζα με το γκάζι. Έκανα και μερικές "κωλιές" με το πίσω, όπως λέει ο man στο youtube για να συνηθίζουμε. Ήθελα να το κάνω και με το μπροστά, αλλά το άφησα για κάποια άλλη φορά.

Σε μια στροφή είδα κάτι λασπουριές, περνάω από μέσα το πρώτο μια χαρά, περνάω και το δεύτερο και τσουυυυυυυυυπ το μπαντιλίκι, ανάποδο τιμόνι, μπότα οριακά κάτω και σώσιμο. Ούτε εγώ το περίμενα και μετά φώναζα σαν τον βλαμμένο μέσα από το κράνος, "ελαααα και τα μπαντιλίκιααααααααααα".
Μην τα πολυλογώ, γιατί με πιάνει λογοδιάρροια όταν είμαι χαρούμενος, ωραία φάση το χώμα! Τούμπανη βασικά! Φαντάζομαι τί παιχνίδι έχει με πιο μικρά μηχανάκια!!
Κατακλείδες
  1. Βοήθησε άπειρα η μεγάλη μου εμπειρία στο ποδήλατο βουνού. Δεν ξέρω πως, αλλά ένιωθα ότι μου είναι γνώριμο όλο αυτό το σκηνικό.
  2. Βοήθησαν πολύ οι μπότες.
  3. Θέλω χρόνο στις στροφές με κροκάλα, γιατί με πετάει έξω
  4. Πρέπει να μην φοβάμαι στις στροφές γιατί γίνεται το (3)
  5. Στο χώμα δεν αρέσουν πολύ οι χαμηλές ταχύτητες
  6. Δεν ξέρω τί να κάνω με το μπροστά φρένο
Πρώτη φώτο για τον φίλο XRManiac που του υποσχέθηκα φώτο με τα σαμάρια στο χώμα!! (Εξαιρετικά σαμάρια by the way)


Οι υπόλοιπες για όλους τους φίλους, που κουβαλάμε την ίδια τρέλα. Με ότι μηχανή και να έχει ο καθένας, νιώθουμε το ίδιο συναίσθημα όταν πατάμε μίζα ή μανιβέλα. Είτε χώμα είτε άσφαλτο. Ο νους μας είναι αληταριό και όλο θα δραπετεύει! Άσχετα με την μάρκα που έχουμε ανάμεσα από τις μπουτάρες μας τις όμορφες. Όλα είναι μια χαρά!


 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Χαλάρωσε ,κοίτα λίγο πιο μακριά και λίγο γκάζι παραπάνω απ ότι νομίζεις.Σαν αρχάριο αυτά μου έδωσαν το μεγαλύτερο boost :))

Καλή αρχή :)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οταν ξαναπατησεις χωμα αφαιρεσε το παρπριζ εμμμ... τον ανεμοθωρακα ηθελα να πω πη εστω το φρυδακι
Αυτοματα θα "μικρυνει" το ΤΑ, θα εχεις καλυτερη ορατοτητα, και δεν θα σπασει τοσο ευκολα σε ενδεχομενη εμμμ... σιγουρη τουμπα που αργα ή γρηγορα θα φας
Ειναι και επικινδυνο στην κακια στιγμη η τοση "τζαμαρια" εκει μπροστα να σε βρει στο λαιμο :eek:
 
Top Bottom