Καλησπέρα σε όλους!

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Καλησπέρα και απο μένα,

Ονομάζομαι Θάνος και μετά απο μία τετραετία στο CBF 125, ψάχνω εδώ και καιρό την αναβάθμιση. Να αναφέρω εδώ πως η μηχανή χρησιμοποιείται ως καθημερινό μέσο (commuter).
Με ενδιαφέρει κάτι σε Οn-Off, καθώς θα ήθελα να μετακινηθώ απ'το 100-0 σε 90-10 με εκδρομούλες (Hopefully και παρέα). Κοιτάω σε μεταχειρισμένα >='10 για price range ~4k.

Αισθητικά με είχε κερδίσει το GS (F800 GS, G650GS, F650GS ό,τι κυκλοφορεί στο car βρε παιδί μου), αλλά όπου κοιτώ και όπου μιλάω, ακούω τα χειρότερα.
-Άλλοι μου λένε για κακή αντιπροσωπεία,
-Άλλοι μου λένε για σίγουρα και συνεχή προβλήματα,
-Άλλοι μου λένε για τσιμπημένο συνεργείο.


Ύστερα με κέρδισε το Versys, και διάβασα οnline πως με 2-3 μόντες γίνεται αρκετά off-capable, είναι και ιάπωνας, σκυλί, αλλά όσο περνάει ο καιρός και το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο φοβάμαι πως δε θα τις καταφέρω ποτέ τις μόντες (γενικά δεν πολυπιάνουν τα χέρια μου).
Επίσης, σα να μην έφταναν όλα αυτά (και ξέρω πως είναι μεγάλη απαίτηση σε μεταχειρισμένο) , έχω και προτιμήσεις στο χρώμα..

Τέλος πάντων, χαιρετίζω αρχικά τον καλό κόσμο του advride, και όποιος έχει καμία συμβουλή, καλοδεχούμενη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Θάνο...!!!:ok:
Η σειρά των BMW που αναφέρεις θα σε καλύψει πιστεύω για την χρήση που την προορίζεις.
Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα με την συγκεκριμένη σειρά.
Μάλλον παραπληροφόρηση όσον αφορά τα προβλήματα...
Για τις αντιπροσωπείες (BMW) και τις τιμές τους πληρώνεις αναλόγως της φίρμας...;)
Αλλά έξω στην πιάτσα έχεις πολλές επιλογές για συντήρηση σε πολύ λογικές τιμές...
Αν θες πέρνα μια βόλτα απο δώ... Δίδυμοι παράλληλοι.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Ευχαριστώ πολύ Thenos!
Ο ίδιος δεν έχω επίγνωση επί του τομέα, οπότε εμπιστεύομαι γνωστούς και φίλους, και εκεί πάει: "ήξερα κάποιον που την είχε και...", ενδεχομένως το σπασμένο τηλέφωνο να οδηγεί στην υπερβολή ή την παραπληοροφόρηση.
Απ' την άλλη έχω επίγνωση πως παίρνω μεταχειρισμένο, οπότε καταλαβαίνω πως ίσως ο άλλος με κοροϊδέψει και λίγο, και πιστεύω πως ο Ιάπωνας διορθώνεται πιο εύκολα.

Θα ανοίξω από αύριο ένα θρεντ και στους δίδυμους παράλληλους, να πάρω γνώμες ευχαριστώ για την πρόταση.

Meanwhile όσον αφορά την αλλαγή στο versys, είχα διαβάσει πως με αλλαγή μπροστά τροχού (κάποιος τύπος κάπου στα εξωτερικά λέει το αντικατέστησε με DL1000 Vstrom για ένα 300αρι), γίνεται το κάνει αντάξιο, έχεις (or anyone else), καμία ιδέα για το πόσο καλά θα δούλευε κάτι τέτοιο;

(κάπου εδώ το διάβασα 9ο comment ? , για παν ενδιαφερόμενο, αν και ενδεχομένως να το παρα-γκουγκλάρω)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride

Προβλήματα τα 650 και τα 800 δεν έχουν πολλά, εκτός απο 2-3 πταίσματα που τα γνωρίζουν όλοι πλέον και λύνονται εύκολα.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
:welcome::welcome:

Και εγω με την σειρα μου θα σου πρότεινα το F650 GS. Μικρά προβλήματα εάν σου τύχουν και λύνονται!! Πολύ καλύτερο από το Versys σε μια χωματαδα και μια χαρά για καθημερινή μοτοσυκλετα!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
παρε πεμφε ,οτι καλυτερο σε αυτη την κατηγορια μετα το τρανσαλπ που δεν παλιωνει ποτε
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Ευχαριστώ όλους για την θερμή υποδοχή!

Δύο ερωτήσεις, αν και πρέπει μάλλον να τις απευθήνω απευθείας στους δίδυμους παράλληλους:
1) Αρχικά, μιας και κοιτάω για μεταχειρισμένη Γιαβόλ, τα προβλήματα που λέτε πως είναι λίγα και επιλύσιμα αναφέρονται και στα μοντέλα χρονολογίας '10 -'12, ή κυρίως στα πιο πρόσφατα;
2) Τι κόστος επιδιόρθωσης συνεπάγονται;
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Καλως μας ηρθες!!!
Παρε honda nc ;)
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
@kostasra

χωρίς να το έχω δει κάν ποτέ στο δρόμο μπροστά μου, δε με κερδίζουν τα χαρακτηριστικά που διάβασα: χαμηλές στροφές, μη ανταποκρίσιμο κόντρα τιμόνι, μοτοσυκλέτα πιο "ουδέτερη".
Επ ουδενί δεν λέω πως δεν είναι καλό το μηχανάκι, I wouldn't know, απλά πως νομίζω δε μου ταιριάζει.
 
Top Bottom