Καλησπερα στην παρεα

ps1990

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Honda vfr 800 vtec 2005
Καλησπερα στην παρεα σας.
Ειμαι ο Παναγιωτης απο Λαρισα.
Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις συζητησεις που κανετε εδω και κυριως για τα ταξιδια που μοιραζεστε διοτι μαζι σας ταξιδεψα κι εγω σε πολλα μερη μεσα απο τις περιγραφες σας.
Εχω μια vfr 800 vtec του 2005 και η συζυγος μια hornet 600 αντιστοιχης εποχης. Μαζι εχουμε κανει αρκετες μονοημερες εκδρομες.
Δυστυχως η συζυγος πηρε τη δικη της λιγους μηνες πριν τα lockdown και δεν καταφεραμε να οργανωσουμε περισσοτερων ημερων ταξιδια. Αλλα ελπιζουμε συντομα να τα καταφερουμε και να σας συναντησουμε κιολας.
Στα ουσιωδη τωρα. Με τις δικιες σας εμπειριες που μοιραστηκατε και την αναγκη φυγης λογω απαγορευσεων μου ανοιξε η ορεξη για 2η μηχανη ψηλη, φτηνη και με περισσοτερο περιπετειωδη χαρακτηρα. Δεν ειμαι απολυτα εξοικειωμενος με τις κατηγοριες, οποτε δε θα πω οτι θελω enduro, on-off ή adv γιατι απλα δυσκολευομαι να ξεχωρισω τις διαφορες. Κοιταω για μηχανη ψηλη, ξεκουραστη, με δυνατοτητα καθημερινης χρησης και να μπορει να κινηθει σε ευκολες χωματινες διαδρομες. Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, θεωρω οτι το kle 500 ειναι ενα μηχανακι πολυ κοντα στα θελω μου. Εψαξα αλλα ακομα δε βρηκα καποιο κοντα στο μπατζετ μου (περιπου στο χιλιαρικο) και σε καλη κατασταση. Σημειωση ειδα 2 τετοια απο κοντα και τα οδηγησα για δοκιμη και θεωρω οτι μου ταιριαξαν καλα. Κοιτωντας τις αγγελιες εδω μου εκανε κλικ ενα αλλο μηχανακι αλλα ειναι μονοκυλινδρο. Δεν ξερω αν θα πρεπει να γραψω παραπανω λεπτομερεις και δημιουργηθουν ζητηματα στο φορουμ. Αν ομως επιτρεπεται απο τους διαχειριστες μπορω να αναφερω και να ζητησω αναλυτικοτερες πληροφοριες. Πιστευετε οτι για τη χρηση που το θελω το κλε ειναι καλη επιλογη ή εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο;.

Ευχαριστω για το χρονο σας και συγνωμη αν σας κουρασα με το μακροσυρτο.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αφού έχεις ταξιδιαρικο μηχανάκι ,πήγαινε σε μονοκύλινδρο (xt , NX ,klr ,freewind). Πέτα από πάνω τους τα μη απαραίτητα και σιγά σιγά το φτιάχνεις στα δικά σου θέλω κ τσέπη.
Καλωσηρθες!

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Καλησπερα στην παρεα σας.
Ειμαι ο Παναγιωτης απο Λαρισα.
Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις συζητησεις που κανετε εδω και κυριως για τα ταξιδια που μοιραζεστε διοτι μαζι σας ταξιδεψα κι εγω σε πολλα μερη μεσα απο τις περιγραφες σας.
Εχω μια vfr 800 vtec του 2005 και η συζυγος μια hornet 600 αντιστοιχης εποχης. Μαζι εχουμε κανει αρκετες μονοημερες εκδρομες.
Δυστυχως η συζυγος πηρε τη δικη της λιγους μηνες πριν τα lockdown και δεν καταφεραμε να οργανωσουμε περισσοτερων ημερων ταξιδια. Αλλα ελπιζουμε συντομα να τα καταφερουμε και να σας συναντησουμε κιολας.
Στα ουσιωδη τωρα. Με τις δικιες σας εμπειριες που μοιραστηκατε και την αναγκη φυγης λογω απαγορευσεων μου ανοιξε η ορεξη για 2η μηχανη ψηλη, φτηνη και με περισσοτερο περιπετειωδη χαρακτηρα. Δεν ειμαι απολυτα εξοικειωμενος με τις κατηγοριες, οποτε δε θα πω οτι θελω enduro, on-off ή adv γιατι απλα δυσκολευομαι να ξεχωρισω τις διαφορες. Κοιταω για μηχανη ψηλη, ξεκουραστη, με δυνατοτητα καθημερινης χρησης και να μπορει να κινηθει σε ευκολες χωματινες διαδρομες. Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, θεωρω οτι το kle 500 ειναι ενα μηχανακι πολυ κοντα στα θελω μου. Εψαξα αλλα ακομα δε βρηκα καποιο κοντα στο μπατζετ μου (περιπου στο χιλιαρικο) και σε καλη κατασταση. Σημειωση ειδα 2 τετοια απο κοντα και τα οδηγησα για δοκιμη και θεωρω οτι μου ταιριαξαν καλα. Κοιτωντας τις αγγελιες εδω μου εκανε κλικ ενα αλλο μηχανακι αλλα ειναι μονοκυλινδρο. Δεν ξερω αν θα πρεπει να γραψω παραπανω λεπτομερεις και δημιουργηθουν ζητηματα στο φορουμ. Αν ομως επιτρεπεται απο τους διαχειριστες μπορω να αναφερω και να ζητησω αναλυτικοτερες πληροφοριες. Πιστευετε οτι για τη χρηση που το θελω το κλε ειναι καλη επιλογη ή εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο;.

Ευχαριστω για το χρονο σας και συγνωμη αν σας κουρασα με το μακροσυρτο.
Bmw 650GS 2002-2004 μοντελο ψάξε …. Δε σπαει δε χαλάει ( σα να λεμε τογιοτα )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Παναγιώτη...! :ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλώς ήρθες.
 

ps1990

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Honda vfr 800 vtec 2005
Γρηγορες και περιεκτικες απαντησεις. Σας ευχαριστω και για το καλωσορισμα και για τις προτασεις.
Θα ψαξω και για τα μοντελα που μου γραψατε mitsosdom και gk8719 να δω τι μου καθεται στην τσεπη και το εμφανισιακο. Αν βρεθει κατι αξιολογο μπορει να σας ξαναζαλισω:sorry:.

Αν καποιος της παρεας απο Λαρισα ενδιαφερεται για γνωριμια και καφε θα χαρω κι εγω και η συζυγος.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλωσηρθες στο advride Παναγιώτη .
Freewind xf 650 είναι το μηχανάκι σου.
Μηδενικά κόστη (τέρμα απλό μοτεράκι) .
Έχει ένα Πλαταμώνα στο ψαρ.γρ .
Πας για ένα καφέ και το βλέπεις .
 

ps1990

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Honda vfr 800 vtec 2005
Ολα τα μοντελα που προτεινετε τα εχω ψιλοκοιταξει αυτες τις μερες. Το gs 650 δε μου εκανε κλικ εμφανισιακα, παιζει παντα ρολο ομως και πως το εχει ο καθενας. Ισως δω ομως καποια αγγελια και να με τραβηξει.
Δυο ερωτησεις, πρωτον το freewind που εχει 17 τροχο μπροστα υπερτερει ή υστερει καπου σε σχεση με τα αλλα της κατηγοριας (TA, tenere, klr, xt);
Δευτερον για το κλε που σκεφτομουν εγω τι αρνητικο θεωρειτε οτι εχει για να μην κοιταξω αυτο; καταναλωση, αντοχη, συντηρηση, επιδοσεις;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το freewind έχει 19" ,όχι 17".
Εγώ προσωπικά πρότεινα μονοκύλινδρο και όχι δικυλινδρο (kle) για το οποιο βάρος κερδίσεις και τη ροπή του 1κ ,που στο χώμα νομίζω βοηθάει.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλώς το πατριωτακι
Τα λέμε για καφέ και Καλώς ήρθες στο advride.gr
Αφού συζητήσουμε όλα τα περί των μοτό που ψάχνεις, μετά θα πεταχτουμε μία Βόλο σε ενα φιλαράκι να σε ξεμπερδέψει τελείως και να πάρεις γρήγορα απόφαση
 

ps1990

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Honda vfr 800 vtec 2005
Γεια σου sothrhs. Ευχαριστως να βρεθουμε για καφε. Θα σου στειλω pm να κανονισουμε μεσα στην εβδομαδα, αν μπορεις.
mitsosdom ευχαριστω για τις διευκρινησεις. Νομιζω το πιο σημαντικο (και απο αλλες συζητησεις που εχω διαβασει) ειναι να βρω μηχανακι με οσο το δυνατον καλυτερη συντηρηση στα λεφτα που σκεφτομαι να διαθεσω, διοτι ξερω οτι ειναι λιγα και σε τοσων χρονων μηχανακια πιθανον να χρειαστουν επιπλεον χρηματα για να δουλευουν σωστα. Αν λοιπον βρω καλο πακετο σε χρηματα, κατασταση μηχανης και εξτρα περιφερειακα δε θα δωσω τοσο σημασια στις απολυτες επιδοσεις. Εννοειται ομως να ειναι καλης κατασκευης εξαρχης και να μου κανει "κλικ".
Παντως ολες οι γνωμες σεβαστες και αξιολογες:)
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Γεια σου sothrhs. Ευχαριστως να βρεθουμε για καφε. Θα σου στειλω pm να κανονισουμε μεσα στην εβδομαδα, αν μπορεις.
mitsosdom ευχαριστω για τις διευκρινησεις. Νομιζω το πιο σημαντικο (και απο αλλες συζητησεις που εχω διαβασει) ειναι να βρω μηχανακι με οσο το δυνατον καλυτερη συντηρηση στα λεφτα που σκεφτομαι να διαθεσω, διοτι ξερω οτι ειναι λιγα και σε τοσων χρονων μηχανακια πιθανον να χρειαστουν επιπλεον χρηματα για να δουλευουν σωστα. Αν λοιπον βρω καλο πακετο σε χρηματα, κατασταση μηχανης και εξτρα περιφερειακα δε θα δωσω τοσο σημασια στις απολυτες επιδοσεις. Εννοειται ομως να ειναι καλης κατασκευης εξαρχης και να μου κανει "κλικ".
Παντως ολες οι γνωμες σεβαστες και αξιολογες:)
Ακριβώς όπως τοπες.
Οποίο βρεις σε καλύτερη κατάσταση,στα λεφτά που θες να διαθεσεις. Όλα αυτά ίδια είναι. Χάλια αναρτήσεις ,σκυλιά μοτέρ.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom