Η Τζουλια και οι Δρακοι

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Κώστα @kaf Μπράβο ρε φίλε!!!! πολύ θαυμάζω αυτό που κάνεις και πολύ το ζηλεύω που μπορείς και το κάνεις!!!!
να ' σαι πάντα γερός και όρθιος να το απολαμβανεις ;)

καλή συνέχεια να έχεις
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
@kaf θα σου ενωσω τα ποστ σε ενα νεο ταξιδιωτικο...κριμα να χαθουν εδω μεσα...αν θες αλλο τιτλο πες...
Ή άφησε τα ως έχουν.θα γράψω ένα ταξίδιωτικο όταν ευκαιρησω..όπως θες

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ή άφησε τα ως έχουν.θα γράψω ένα ταξίδιωτικο όταν ευκαιρησω..όπως θες

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ετοιμο το χω...λεγε να πατησω το κουμπι ή να επιστρεψεις και να βαλεις μονος σου?..."καλοκαιρινα Camp με μοτο και πληγουρι στις κορυφες και στις στρατες"....
Λεγε...παταω ή αμολαω...να ηρεμησει η ανθρωποτης?...λεγε...:cool::happy:
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ετοιμο το χω...λεγε να πατησω το κουμπι ή να επιστρεψεις και να βαλεις μονος σου?..."καλοκαιρινα Camp με μοτο και πληγουρι στις κορυφες και στις στρατες"....
Λεγε...παταω ή αμολαω...να ηρεμησει η ανθρωποτης?...λεγε...:cool::happy:
Πατά το το @αμημενο..χχαχχαχ

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Adventure riding/rider (μεταφ: Περιπετειωδης δικυκλισμος /ή αναβατης περιπετειας) .Μια εννοια με μια μεταφραση αλλα με διαφορετικη ερμηνεια για τον καθε ενα.
Προσωπικα αυτο που αναζητω στις εκδρομες μου ειναι η επαφη με την ιστορια του τοπου μας,τη φυση και τις ομορφιες που εχει να μας επιδειξει ο τοπος μας στον οποιο εχω την ευλογια να χρωσταω την καταγωγη μου, και η μηχανη αποτελει το μεσο για το ταξιδια αυτα ,γιατι ειναι αυτο το μεσο που σε κανει κομματι του ταξιδιου σε καθε μετρο που διανυεις .Μακαρι να ζουσαμε 500 και βαλε χρονια. Θα ειχα περπατησει αυτον τον τοπο απ'ακρη σ'ακρη,καθε κορυφογραμμη,καθε εκατοστο ακτογραμμης. Δυστυχως ομως εκ των πραγματων δεν προλαβαινουμε, ιδιως οταν υπαρχει εργασια και υποχρεωσεις.....
Ετσι λοιπον μηχανη , και το ταξιδι πανω σε αυτην ομορφαινει, το αισθανεσαι στο μεδουλι σου και γινεται κομματι του εαυτου σου. Επανω στα βουνα βλεπεις το χωμα που πατας ,το ρυακι που διασχιζεις οπως οταν περπατας , εισαι ενα με το περιβαλλον ,το μονο μειονεκτημα.....ο θορυβος της μηχανης......αναμονη για ηλεκτροκινητες μηχανες on off στο εγγγυς μελλον,μακαρι να τις προλαβω.....αρκετα με τις φιλοσοφιες ομως.....
Το τελευταιο ταξιδι της "κοντης" σαν κοντη γιατι πλεον ειναι ψηλοκωλα Dakar ,φετος το καλοκαιρι με εκκινηση απο Γρεβενα και Σαμαρινα με καταληξη τον Γραμμο που ηταν χρωστουμενο απο προπερσι .
Ο τιτλος που θα μπορουσε να μπει σε αυτο το ταξιδιωτικο ειναι "Η Τζουλια και οι Δρακοι" αλλα με προλαβε ο Κωστας @mAthosalas .
Ποια Τζουλια ρε παιδια? .H 3η Ιταλικη Μεραρχια Αλπινιστων Julia που αριθμουσε σχεδον 11.000 συνετριβη στις μαχες γυρω απο το Σμολικα και προς την Κονιτσα απο τους περιπου 2500 ανδρες του Συνταγματαρχη Κων/νου Δαβακη και τους ντοπιους πληθυσμους.Η συντριβη της αυτη εδωσε αφορμη για την συνθεση του υμνου της...."Sul ponte di Perati bandiera nera ,L'e il lutto della Julia che va alla guera,Le meglio gioventu va sotto terra..." σε μεταφραση (Στη γεφυρα του Περατιου,μαυρη σημαια, Ειναι το πενθος της Τζουλια που πηγαινει στον πολεμο, Το ανθος της νιοτης που θαφτηκε μεσα στη γη...)
Ως συνηθως ομως δεν εφυγα στην ωρα μου - υπολογιζα γυρω στις 8 με 9 το πρωι αλλα ξεκινησα περιπου 1 το μεσημερι και κατα τις 5:30 το απογευμα μετα τα Γρεβενα εφτασα στο Μεσολουρι με σκοπο να δω τον καταρρακτη "της Στεργιανως ο Βυρος" ,αν ομως ειχα φυγει στην ωρα μου το πρωι θα ειχα και το χρονο να κανω ενα δροσιστικο μπανακι εδω.....

Εχει και σκαλα να κατεβεις και ειναι σαν μια μικρη πισινα για να απολαυσεις το μπανιο σου, ουσιαστικα ειναι διπλος καταρρακτης ,με την "πισινα" επανω και απο κατω ο δευτερος

Ενω στο σημειο σε οδηγει ενα ομορφο πετροχτιστο μονοπατι..


Ανασυνταξη και συνεχεια για το μνημειο της Αννιτσας . Στο υψωμα της Αννιτσας δεν δοθηκε καμμια μαχη, αποτελεσε βαση εξορμησεως των ελληνικων τμηματων προς τα βορειοανατολικα της Σαμαρινας (υψωμα Ρεντα) και προς Βασιλιτσα και Γομαρα, ενω στον αυχενα που εφαπτει την Αννιτσα με τη Σκουρτζα ειχε εγκατασταθει ο Σταθμος διοικησεως της Ταξιαρχιας Ιππικου.


Η Γομαρα δεξια μπροστα και η Βασιλιτσα αριστερα στο βαθος...υψωματα που κατελαβαν οι Ιταλοι τη νυχτα της 4ης Νοεμβριου 1940.. Μετα απο αλλεπαλληλες επιθεσεις ομως των Ελληνων υποχωρησαν προς το χωριο Αρματα τη νυχτα της 7ης Νοεμβριου.

Απο εκει κατευθυνομαι προς το ξακουστο χωριο Σαμαρινα, δυστυχως ομως δεν ειχα καθολου χρονου να το περιηγηθω μιας και η ωρα περνουσε και σκοπος ηταν η διανυκτερευση μεσα στη Βαλια Κιρνα
Η Σαμαρινα απο μακρια

Η Σαμαρινα το ψηλοτερο χωριο των βαλκανιων στα 1600μ.Σε ιστορικους χαρτες αναγραφεται ως "Santa Maria de Praitoria" .Γνωστη η ιστορια για τα 120 παιδια της Σαμαρινας που πολεμησαν τον Απριλιο του 1826 μαζι με τη φρουρα των μακεδονων στην πολιορκια του Μεσολογγιου.
Νερομυλος εξω απο τη Σαμαρινα
Απο τη Σαμαρινα σιγα σιγα εισερχεσαι στη Βαλια Κιρνα και το τοπιο αποκτα μια διαφορετικη μαγεια αγριας ομορφιας , κινεισαι και χαζευεις απο τον γκρεμο των δεκαδων μετρων που βρισκονται λιγα εκατοστα απο τις ροδες σου και οσο διασχιζεις την σκληρη ομορφια τοσο αρχιζει και γλυκαινει η εικονα...

Φτανω στο μερος που εχω προεπιλεξει απο τους χαρτες ως πιθανο σημειο διανυκτερευσης...απαραιτητο στοιχειο? Τι αλλο ...ποταμι. ή ρεμα.και οχι μονο ενα εδω...αλλα επιπλεον δυο ρυακια που κυκλωνουν το σημειο που αποφασιζω να στησω τη σκηνη μου...Πιο τελεια δε γινεται...



Και επειδη καλοκαιρινη εξορμηση χωρις ποταμισιο μπανιο δεν υφισταται...επρεπε να τιμησω τα παγωμενα νερα της "δαιμονισμενης κοιλαδας" οσο ετοιμαζοταν το πληγουρι....


μετα το φαγητο και με τη νυχτα να πλησιαζει εισοδος στη σκηνη και λιγο μελετη χαρτες και σημειωσεις για τον τοπο....Ο υπνος δεν αργει να ερθει με τον ηχο απο το ποταμι και τα ρυακια να κανουν το ταξιδι στα ονειρα πιο γλυκο.... βρισκομαι ομως στην καρδια μιας κοιλαδας που εχει απόλα....
Μεσα στη νυχτα ξυπναω απο τα ουρλιαχτα λυκων ..Αρχικα με ξυπνησε το ουρλιαχτο μαλλον του αρχηγου Αλφα μιας και μετα επακολουθησαν τα ουρλιαχτα και των υπολοιπων της αγελης...Κοιταω το ρολοι μου...5:00 τα ξημερωματα.....Αλλη μια ωρα περιπου για πρωτο φως.....
Τελος 1ης μερας.....
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
2η μερα
Με την τελευταια ωρα της νυχτας να ειμαι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας τελικα δεν ειχαμε Kaf vs wild...οποτε δεν αργησε να ερθει και ο Ορφεας για αλλο ενα διωρακι ...Ποσο να κρατηθεις κιολας με τους νανουνιριστικους ηχους της φυσης τριγυρω σου...Με το ξυπνημα και οσο μαζευα νασου και ενας νεος απο τη Σαμαρινα με μια καραμπινα στους ωμους σαν γκλιτσα....ρε λες να γινει Ελ Πασο εδω περα? μπαα οχι...τελικα ειχε βγει για λαγο.Μετα τις συστασεις λοιπον και αφου του ειπα για το δρομολογιο μου με ενημερωσε οτι ο υπολοιπος δρομος για Καλυβια Γκαρελια ειχε πεσει λιγο πιο περα απο εκει που ημουν.Και οχι μονο αυτο, εχει επισης εξαφανιστει ο δρομος σε ενα σημειο περιπου στις Κορομηλιες ,και οτι αν θελω να παω Διστρατο θα πρεπει να γυρισω και να παω απο Βασιλιτσα...τον ηπια σκεφτηκα...." Θα παω και οτι γινει του λεω,οσο παει να δω λιγο το μερος ,το πολυ πολυ να γυρισω".Επισης με ενημερωσε οτι ο δρομος κανονικα μετα τα Καλυβια Γκαρελα συνεχιζει και φτανει μεχρι τις Επτα Βρυσες και ενωνεται με το κομματι που φαινεται στο χαρτη.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δε βαριεσαι.. μεχρι εδω ..ετσι κι αλλιως υγεια να υπαρχει και θα ξαναρθω ..η μαγεια του χρωστουμενου ειναι αυτη, μενει εκει στο πισω μερος του μυαλου σου , μια υποσχεση στον εαυτο σου και στην ομορφια τουτης της γης.Ασε που ειχα αρχικα σχεδιασει την πρωτη μερα με την πρωινη εναρξη να εφτανα νωρις εδω και να ανεβαινα μεχρι τη δρακολιμνη της Μοσιας.Ομως καλη καταληξη εχει ετσι αφου εχει πεσει και ο δρομος και ξεκινησα και την προηγουμενη το μεσημερι.Πετυχα και τον νεο με τη χρησιμη πληροφορια για το βορειοδυτικο δρομο...καλες συμπτωσεις....Υπαρχει κατι ακομα ομως που μενει για αυτοψια, η σαρα που εχει εξαφανισει το δρομο προς Διστρατο...καλα ξεκινησαμε σκεφτομαι...
Συνεχιζω προς Διστρατο λοιπον
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Να μαστε.....η σαρα λοιπον εχει κανει τη δουλεια της..εδω παταω στη ζωνη που εχει περασει το επικινδυνο ,αλλα και ολο το χαλασμενο κομματι,το οποιο ειναι λιγο μπροστα μου στα ξεροκλαδα και δε φαινεται καθαρα ποσο αποτομη κλιση εχει και ο δρομος χανεται κατω ...η μηχανη ειναι εκτος φωτο στο βαθος δεξια στο δρομο...Αντε να δουμε πως θα ξεμπλεξουμε.....
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
αρχικα εκανα ενα επιπολαιο μονοπατι με τις μποτες αλλα σαρα ειναι αυτη .......ο πισω τροχος εσκαβε συνεχως χαλικι και κυλουσε προς τα κατω...Γιναμε λεω ....εδω θα μεινει θα το θαψω κιολας....Αρσεις θανατου να βγαινει ο πισω τροχος απο τα χαλικια και οσα εκατοστα γινεται μακρια απο τη κατρακυλα και μερικες αποπειρες για οπισθοδρομηση(ρε ουτε εκατοστο δε κουνιοταν) ...Αυτο ηταν ειχα πρηστει και σταξει λες και εκανα 4 ωρες σουπερ σετ βαρη.....Ξεκουρασου...σκεψου....
Σκαψιμο ρε τι αλλο, σταθερο εδαφος φτιαξε ....
η παρακατω φωτο ειναι εν μεσω ξεκουρασης μετα το σκαψιμο και πριν την τελικη προσπαθεια προς την απελευθερωση
 
Top Bottom