Καλοταξιδος @George_M

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καλά κλμ να έχεις. Ορίντζιναλ ή βαμένο. Δώσε πληροφορίες να σου πω.
Ευχαριστώ αδέρφια!!!
Ορίτζιναλ φίλος.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ευχαριστώ αδέρφια!!!
Ορίτζιναλ φίλος.
Oπότε είναι μετά το τέλος 96, σημαντικό. Λογικά είναι 98. Πόσα κλμ έχει? Το κόβω να μην έχει πολλά.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Oπότε είναι μετά το τέλος 96, σημαντικό. Λογικά είναι 98. Πόσα κλμ έχει? Το κόβω να μην έχει πολλά.
Τέλη 97 είναι Κωστα
Με 98.000χιλ
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Παμε λοιπον να πουμε 2 λογια για την ολη αυτη φαση..
απο καιρο με ετρωγε για μια αλλαγη..κατι..διαφορετικο,ισως πιο συγχρονο,ισως πιο μεγαλο,μεταχειρω η΄κουτα...¨? να ειναι αξιοπιστο...να μην με βαλει σε μεγαλη δαπανη..(περιεργες εποχες ζουμε)
πολλα ισως κ αδιευκρινιστα θα ελεγα...
ο ''Γερος'' μου εκανε τα χατηρια στο χωμα τα τελευταια 2 χρονια κ ομολογω οτι εκπληρωσε τον σκοπο της επαναφορας του...
ομως πλεον θελω να βολταρω ξανα λιγο μακρυτερα,να μπορω να μπω κ σε εναν δασικο κ ολα αυτα με μια καποια καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια..
υπαρχουν γωνιες στην πατριδα μας που εχω ως στοχο για τις επομενες βολτες μου (Πρεσπες,Θρακη κτλ, ισως ξανα εξωτερικο) που απαιτουν μεγαλα κυβικα να μαζευουν δρομο ευκολα κ με ανεση
το Τενερι καλο χρυσο αλλα δεν κανει για τετοια πραματα.

η συμβουλη κ η γνωμη καλων φιλων :friendship: βοηθησε να γινει πολυ συγκεκριμενη η αναζητηση κ συντομα βρεθηκε αυτο που ψαχναμε..
ολιγο μακρυα αλλα ολα γινονται.
πρωτες κουβεντες με τον πωλητη θετικες.φανηκε σωστος..κ το μηχανακι εδειχνε ''καθαρο''
τσεκ η πινακιδα με τον ασφαλιστη μου επισης ''καθαρο'' κ απο εκει.
η οικονομικη διαφορα μικρη οποτε δεν χρειαζονται κ πολλες σκεψεις...
η ολη φαση εβγαζε ενα καλο καρμα,μια θετικη αυρα ρε παιδι μου,
αυτο που λες αξιζει μια τετοια συνναλαγη...

στελνω μια τυπικη ελαχιστη προκαταβολη ξεκιναει ο πωλητης να ετοιμαζει χαρτια κ γω κλεινω εισητηρια αεροπορικα για Σαλονικη
απο κει Τρανσφερ για Σερρες κ τσουπ στο μηχανολογικο
ο φιλος πλεον κ πωλητης ειχε φροντισει για ολα κ η υποθεση ηταν 10 λεπτα
πηρα πρασινο χαρτι κατευθειαν κ μετα καπακι για μπουγατσες Σερρων
μηχανη ακομα δεν ειχα δει απο κοντα:secret:
ομως ημουν ενστικτωδως σιγουρος οτι ολα θα ειναι οπως μου ειχε πει..

κ ηταν πραγματι ετσι..
παρελαβα μια μοτο ετοιμη απο σερβις με ολα χαρτια βιβλια της,αρτια,πληρως λειτουργικη χωρις φθορες,ζημιες κτλ
ειχα εκτενη ενημερωση για οτι πρεπει να ξερω για μια μοτο 25ετιας με σχεδον 100Κ χιλ...

ντυθηκα κ καβαλησα για κατω..
στην αρχη ημουν σφιγμενος κ λιγο αγχωμενος ενω αυτα τα χειριστηρια ρε παιδι μου δεν βοηθαν καθολου..αναθεμα κ αναψα φλας..:UH:
ρολαροντας ομως αρχισα να ξεκλειδωνω κ να απολαμβανω την διαδρομη αλλα ακομα περισσοτερο την ιδια την μοτοσυκλετα..εως την σταση στην Κατερινη ενιωθα απολυτα εξοικιωμενος μαζι της
(ειπαμε,οχι με τους διακοπτες..τοσο αναποδα ρπστμ...:oops:)

δεν προλαβα να δω τον Γιαννο giamar που σκεφτομουν κ αρκεστηκαμε σε ενα τηλεφωνημα,φιλε εδωσα υποσχεση να ξαναφτασω στα μερη σου...
η ''Μπουγατσα'' (ετσι πλεον ονομαστηκε) καταβροχθιζε τα χιλιομετρα με απιθανη ανεση,σε οποια ταχυτητα (120-140-160) ενω ηταν απιστευτα σταθερη κ ανετη στον χρηστη..
παρακατω προς Λαρισσα βροχη μικρης διαρκειας αλλα καλης εντασης,αδιαβροχα κ τηλ στην Θανο tripper.gr για καφε..
περασα απο τον χωρο του,τα ειπαμε κ επι της ευκαιριας τσιμπησα κ ενα δωρακι για την ''μπουγατσα''
Θανο χαρηκα κ ευχαριστω για την φιλοξενια:)

τα υπολοιπα χιλιομετρα κυλησαν ευχαριστα κ ο χρονος περνουσε αναμεσα απο τις σκεψεις μου για το νεο αυτο αποκτημα
φτανοντας στο σπιτι μετα απο μια γεματη κυριολεκτικα ημερα ειχα ηδη βγαλει τα συμπερασματα μου...

καθε μοτοσυκλετιστης που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να οδηγησει για οσο αυτος κανει κεφι μια ''γερμανικη πομωνα''
το γιατι θα το καταλαβει οταν κατεβει...


εκανα 650χιλ με μια μοτο 25ετιας χωρις ιχνος σωματικης κοπωσης,μια απιθανη εργονομια
οι γωνιες του σωματος,ο τροπος που ειναι τοποθετημενα τιμονι κ μανετες,η απιστευτη σελα, ολα που τοσο σε ξενιζουν οταν τα βλεπεις αλλο τοσο σου κανουν ανετο το ταξιδι σου,
καταπινει απιστευτα ευκολα τα χιλιομετρα οντας πραγματικα ακλονητη στον δρομο,τρενο σε ραγες!!
τρομερη αισθηση σταθεροτητας..ακομα κ στα 180 που πηγα παλι την ιδια εμπιστοσυνη ενιωσα.
τελος αξιζει να αναφερθει η ποιοτητα κατασκευης ολης της μοτοσυκλετας,μονο εαν την περιεργαστει κανει θα καταλαβει περι τινος προκειται!
σιγουρα ηταν μια 10ετια κ βαλε μπροστα απο την εποχη της ενω για την αξιοπιστια της οπως λεει κ ενας καλος φιλος κ απολυτος γνωστης
''μηχανακι για 100 χρονια''

δεν περιμενα να νιωσω τοσο γρηγορα ανετα με δαυτη
ισως να ηρθε κ την καταλληλη στιγμη που πλεον ωριμα γνωριζω τι πραγματικα χρειαζομαι!

ευχαριστω ολους θερμα για τις ευχες κ να ειμαστε ολοι καλα κ ασφαλεις στις βολτες κ τα ταξιδια μας!!!!!!!!:friendship:

I love my bougatsa*...
*=BMW R1100GS 75th Anniversary Edition



 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Φίλε από βόρεια την έφερες.
Μπουγάτσα έτσι αόριστα, σκέτη?
Μια είναι η μπουγάτσα Λέο,γλυκειά με άχνη και κανέλα.
Η άλλη είναι τυρόπιτα ή με κιμά.
Απλα -αλλιωτικα -σαλλονικωτικα:yew:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Γιώργο είμαι στην Άνδρο με το 1150 και έχει πάρα πολύ δυνατό αέρα αλλά το εργαλείο δεν μασάει. Όλοι πήγαιναν σα κότες εγώ κανονικά. Έχουν περάσει 7 χρόνια και συνεχίζω να μη θελω να κατέβω από τη σελα. Μόλις εξοικειωθείς με telelever θα καταλάβεις τι έχεις αγοράσει.

Πέτυχα επίσης 1100 και ένα 1150 ακόμα.

 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
καλορίζικο και καλοτάξιδο πολύ περιποιημένο φαίνεται και ωραίος χρωματικός συνδυασμός!
:friendship:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Παμε λοιπον να πουμε 2 λογια για την ολη αυτη φαση..
απο καιρο με ετρωγε για μια αλλαγη..κατι..διαφορετικο,ισως πιο συγχρονο,ισως πιο μεγαλο,μεταχειρω η΄κουτα...¨? να ειναι αξιοπιστο...να μην με βαλει σε μεγαλη δαπανη..(περιεργες εποχες ζουμε)
πολλα ισως κ αδιευκρινιστα θα ελεγα...
ο ''Γερος'' μου εκανε τα χατηρια στο χωμα τα τελευταια 2 χρονια κ ομολογω οτι εκπληρωσε τον σκοπο της επαναφορας του...
ομως πλεον θελω να βολταρω ξανα λιγο μακρυτερα,να μπορω να μπω κ σε εναν δασικο κ ολα αυτα με μια καποια καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια..
υπαρχουν γωνιες στην πατριδα μας που εχω ως στοχο για τις επομενες βολτες μου (Πρεσπες,Θρακη κτλ, ισως ξανα εξωτερικο) που απαιτουν μεγαλα κυβικα να μαζευουν δρομο ευκολα κ με ανεση
το Τενερι καλο χρυσο αλλα δεν κανει για τετοια πραματα.

η συμβουλη κ η γνωμη καλων φιλων :friendship:βοηθησε να γινει πολυ συγκεκριμενη η αναζητηση κ συντομα βρεθηκε αυτο που ψαχναμε..
ολιγο μακρυα αλλα ολα γινονται.
πρωτες κουβεντες με τον πωλητη θετικες.φανηκε σωστος..κ το μηχανακι εδειχνε ''καθαρο''
τσεκ η πινακιδα με τον ασφαλιστη μου επισης ''καθαρο'' κ απο εκει.
η οικονομικη διαφορα μικρη οποτε δεν χρειαζονται κ πολλες σκεψεις...
η ολη φαση εβγαζε ενα καλο καρμα,μια θετικη αυρα ρε παιδι μου,
αυτο που λες αξιζει μια τετοια συνναλαγη...

στελνω μια τυπικη ελαχιστη προκαταβολη ξεκιναει ο πωλητης να ετοιμαζει χαρτια κ γω κλεινω εισητηρια αεροπορικα για Σαλονικη
απο κει Τρανσφερ για Σερρες κ τσουπ στο μηχανολογικο
ο φιλος πλεον κ πωλητης ειχε φροντισει για ολα κ η υποθεση ηταν 10 λεπτα
πηρα πρασινο χαρτι κατευθειαν κ μετα καπακι για μπουγατσες Σερρων
μηχανη ακομα δεν ειχα δει απο κοντα:secret:
ομως ημουν ενστικτωδως σιγουρος οτι ολα θα ειναι οπως μου ειχε πει..

κ ηταν πραγματι ετσι..
παρελαβα μια μοτο ετοιμη απο σερβις με ολα χαρτια βιβλια της,αρτια,πληρως λειτουργικη χωρις φθορες,ζημιες κτλ
ειχα εκτενη ενημερωση για οτι πρεπει να ξερω για μια μοτο 25ετιας με σχεδον 100Κ χιλ...

ντυθηκα κ καβαλησα για κατω..
στην αρχη ημουν σφιγμενος κ λιγο αγχωμενος ενω αυτα τα χειριστηρια ρε παιδι μου δεν βοηθαν καθολου..αναθεμα κ αναψα φλας..:UH:
ρολαροντας ομως αρχισα να ξεκλειδωνω κ να απολαμβανω την διαδρομη αλλα ακομα περισσοτερο την ιδια την μοτοσυκλετα..εως την σταση στην Κατερινη ενιωθα απολυτα εξοικιωμενος μαζι της
(ειπαμε,οχι με τους διακοπτες..τοσο αναποδα ρπστμ...:oops:)

δεν προλαβα να δω τον Γιαννο giamar που σκεφτομουν κ αρκεστηκαμε σε ενα τηλεφωνημα,φιλε εδωσα υποσχεση να ξαναφτασω στα μερη σου...
η ''Μπουγατσα'' (ετσι πλεον ονομαστηκε) καταβροχθιζε τα χιλιομετρα με απιθανη ανεση,σε οποια ταχυτητα (120-140-160) ενω ηταν απιστευτα σταθερη κ ανετη στον χρηστη..
παρακατω προς Λαρισσα βροχη μικρης διαρκειας αλλα καλης εντασης,αδιαβροχα κ τηλ στην Θανο tripper.gr για καφε..
περασα απο τον χωρο του,τα ειπαμε κ επι της ευκαιριας τσιμπησα κ ενα δωρακι για την ''μπουγατσα''
Θανο χαρηκα κ ευχαριστω για την φιλοξενια:)

τα υπολοιπα χιλιομετρα κυλησαν ευχαριστα κ ο χρονος περνουσε αναμεσα απο τις σκεψεις μου για το νεο αυτο αποκτημα
φτανοντας στο σπιτι μετα απο μια γεματη κυριολεκτικα ημερα ειχα ηδη βγαλει τα συμπερασματα μου...

καθε μοτοσυκλετιστης που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να οδηγησει για οσο αυτος κανει κεφι μια ''γερμανικη πομωνα''
το γιατι θα το καταλαβει οταν κατεβει...


εκανα 650χιλ με μια μοτο 25ετιας χωρις ιχνος σωματικης κοπωσης,μια απιθανη εργονομια
οι γωνιες του σωματος,ο τροπος που ειναι τοποθετημενα τιμονι κ μανετες,η απιστευτη σελα, ολα που τοσο σε ξενιζουν οταν τα βλεπεις αλλο τοσο σου κανουν ανετο το ταξιδι σου,
καταπινει απιστευτα ευκολα τα χιλιομετρα οντας πραγματικα ακλονητη στον δρομο,τρενο σε ραγες!!
τρομερη αισθηση σταθεροτητας..ακομα κ στα 180 που πηγα παλι την ιδια εμπιστοσυνη ενιωσα.
τελος αξιζει να αναφερθει η ποιοτητα κατασκευης ολης της μοτοσυκλετας,μονο εαν την περιεργαστει κανει θα καταλαβει περι τινος προκειται!
σιγουρα ηταν μια 10ετια κ βαλε μπροστα απο την εποχη της ενω για την αξιοπιστια της οπως λεει κ ενας καλος φιλος κ απολυτος γνωστης
''μηχανακι για 100 χρονια''

δεν περιμενα να νιωσω τοσο γρηγορα ανετα με δαυτη
ισως να ηρθε κ την καταλληλη στιγμη που πλεον ωριμα γνωριζω τι πραγματικα χρειαζομαι!

ευχαριστω ολους θερμα για τις ευχες κ να ειμαστε ολοι καλα κ ασφαλεις στις βολτες κ τα ταξιδια μας!!!!!!!!:friendship:

I love my bougatsa*...
*=BMW R1100GS 75th Anniversary Edition



Αγόρι, όπως τα λες.
Θα δεις τον λεβιέ στις ταχύτητες, λόγω κραδασμών αμολάει, να μην σε αφήσει στον δρόμο. Το 5άρι σασμάν κουράζει λίγο, αλλά οκ. Αν χτυπούν τα σώματα πάρε τηλ και θα λυθεί το θέμα. Αν χάνει λίγο βενζίνα από τον δείκτη-τρόμπα πάλι τηλ, θα σε κάνω τεατέ. Τις ντίζες γκαζιού να δεις λίγο. Πρόσεχε λίγο περιφερειακά γιατί δεν θα βρεις εύκολα. Αυτά για αρχή. Οι ακτίνες σου είναι οκ>??
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αγόρι, όπως τα λες.
Θα δεις τον λεβιέ στις ταχύτητες, λόγω κραδασμών αμολάει, να μην σε αφήσει στον δρόμο. Το 5άρι σασμάν κουράζει λίγο, αλλά οκ. Αν χτυπούν τα σώματα πάρε τηλ και θα λυθεί το θέμα. Αν χάνει λίγο βενζίνα από τον δείκτη-τρόμπα πάλι τηλ, θα σε κάνω τεατέ. Τις ντίζες γκαζιού να δεις λίγο. Πρόσεχε λίγο περιφερειακά γιατί δεν θα βρεις εύκολα. Αυτά για αρχή. Οι ακτίνες σου είναι οκ>??
ναι το 5αρι δειχνει κατι κραδσμους μετα τα 130 αλλα δεν με ενοχλει
ανεκαθεν γουσταρα τα 5αρια σασμαν,τα θεωρω πιο γεματα παντου!
τα λοιπα
θα τα δω Κωστη κ θα σε πω..
ευχαριστω! :friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Γιωργο επειδη εχω οδηγησει λιγο το RT, θα σε συμβουλευα, οταν απο απεναντι δεις καποιον γνωστο ή απλα αλλους μοτοσυκλετιστες, απλα χαιρετα τους με το χερι.
Μην κανεις σινιαλο με φωτα, φλας, κορνα, αλαρμ. :laugh:
Καλοταξιδο και παλι.
Αυτα που εγραψες οπως τα εγραψες, λενε πολλα.
 
Top Bottom