Καλώς σας βρήκα! KTM Adve 1090 Vs MTS 950!

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Ονομάζομαι Μπάμπης και χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος του forum. Είμαι σε αναζήτηση μοτοσυκλέτας μετά την πώληση του MT-09 και ενός duke 390. Ψάχνω μοτοσυκλέτα adventure του λίτρου με ένα budget περίπου στα 15 χιλιάρικα. Έχω καταλήξει στα MTS 950, KTM ADV 1090 και Africa. Για την ακρίβεια το Africa το έχω αποκλείσει γιατί ΟΚ ωραίο είναι και το οδήγησα και πήγε μια χαρά αλλά έχει 800 ευρώ πάνω από τα άλλα 2 χωρίς προφανή λόγο κατ’ εμέ και έχει 21 μπροστά… Οπότε KTM1090 vs Ducati950. ToKTM το οδήγησα και ήταν υπέροχο απλά ήμουν λίγο τεντωμένος στα χέρια (έχω ύψος αθλητικού center τσέπης 1.70). Το Multi θα το οδηγήσω την Πέμπτη. Έκατσα πάνω του και ήταν κουτί! Κάποιες παραδοχές:

1. Δεν με ενδιαφέρει μεταχειρισμένο! (είμαι κολλημένος, ανάποδος κτλ. απλά με ψήνει η μυρωδιά του καινούργιου)

2. Δεν έχω μπει ποτέ χώμα. Χωρίς να το αποκλείω αφού κάνω πρώτα 2-3 μαθήματα.

3. Δεν με ενδιαφέρει το Tracer, η Tiger το BMWτο 800 και τα VstromoVersys. Μα καθόλου όμως.

4. Δεν με ενδιαφέρει η κατανάλωση.

Είμαι 34 και θέλω να βάλω τριβάλιτσο και να ταξιδέψω με την γυναίκα μου. Από Ελλάδα έως Νορβηγία. Από Καλαμάτα 3ήμερο ως Βαρκελώνη! Θέλω ένα μηχανάκι να απολαύσω το ταξίδι χωρίς προβλήματα και να μουσικό-νεται μόλις το βλέπω. Δεν θα πηγαίνω στην δουλειά με αυτό (είναι 2,5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου) ούτε για ψώνια στο κέντρο και καφέδες στην Γλυφάδα. (όχι ότι είναι κακό να το κάνει κάποιος αυτό). Θέλω μετά από 10 χρόνια να έχω κάνει 70.000 χιλιόμετρα! Ξέρω για τον LC8 της ΚΤΜ αλλά δεν είχα ποτέ Ducati. Ούτε Testrastteta. Επίσης με κερδίζει λίγο και στα 2 η «απλότητα» των εργαλείων. Δηλαδή τα όχι πάρα πολλά μπλιμπλίκια. H κύρα-Μπάμπενα ψηφίζει Ducati αλλά αυτή είναι και λίγο ποζερού. Εγώ είμαι μοτοσικλετιστής, δηλαδή φοράω το κράνος στο κεφάλι και όχι στον αγκώνα(!). Ότι μηχανάκι είχα μετά από ένα χρόνο ήθελα να το δώσω. XJ6 Diversion (το τιμιότερο δεδομένου ότι έκανε 6.500 χιλιάρικα) ήταν βαρύ και αργό. Το MT-09 κούναγε σαν βάρκα και δεν έκανε για 2 άτομα. Το Δουκάκι δεν ταξίδευε (δεν το πήρα γι'αυτό). Θέλω μηχανάκι να το κρατήσω 10 χρόνια. Διάβασα κάποιους σε διάφορα φόρουμ που έχετε Muti 1000 του ’09, τα 990 και τα 950 και τις Africa των 90s και μιλάτε για τα μηχανάκια σας λες και είναι καινούργια. Δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν σας καλύπτει κάτι καινούργιο ή λόγω έλλειψης κασεριού αλλά πραγματικά σας ζηλεύω! Και για να γυρίσω στο θέμα.. Απόψεις ανάμεσα στα δύο?

Καλές βόλτες!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Εχεις και γαμω τα διλληματα! ΚΤΜ απο μενα!

Welcome!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες...!!!:ok:
Η απάντηση στο nickname μου...;)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα επερνα το μουλτι εύκολα (αύριο κιολας ) και θα το έδινα μετά από 1-1,5 χρόνο .
Το 1090 οκ
Και το αφρικα για να το κρατήσει κάποιος 10 χρόνια και να ξέρει ότι θα γυρίσει το κλειδί και θα πάει από την μια μεριά του κόσμου έως την άλλη .


Πιο γραφικός και από τα Ζαγοροχώρια .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride
Η Ιταλίδα είναι μια θεά..... Αλλα θέλει πολύ μεγάλη τσέπη για συντήρηση.
Κάνε μια βόλτα στην ducati και ρώτα πόσο κοστίζει η συντήρηση της, αν δεν πάθεις εγκεφαλικό.... Τσίμπα την:D

Το 1090 νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά ως προς το value for money ;)

Η κουβέντα νομίζω τελικά δεν θα έχει κανένα νόημα.... Γιατί στο τέλος θα πάρεις ότι σου πει η κυρα:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλώς ήρθες Μπάμπη!
Κανενα από όσα λες (ειδικά το δικάβαλο 3ημερο μέχρι Βαρκελώνη ) δε θα σε καλύψει!!!!
Καλή απόφαση και ..., θα πάρεις ότι είπε η κυρά :D:p
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Καλώς ήρθες στο advride
Η Ιταλίδα είναι μια θεά..... Αλλα θέλει πολύ μεγάλη τσέπη για συντήρηση.
Κάνε μια βόλτα στην ducati και ρώτα πόσο κοστίζει η συντήρηση της, αν δεν πάθεις εγκεφαλικό.... Τσίμπα την:D

Το 1090 νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά ως προς το value for money ;)

Η κουβέντα νομίζω τελικά δεν θα έχει κανένα νόημα.... Γιατί στο τέλος θα πάρεις ότι σου πει η κυρα:friendship:
Για να το πιπερώσω λίγο το θέμα το ΚΤΜ δεν έχει μπροστά ρυθμιζόμενες (όχι ότι είμαι ο Riemman)..Το Multi δεν έχει υδραυλικό συμπλέκτη (όχι ότι αυτός που έχει είναι δύσκολο να τον τραβήξεις). Τώρα για την συντήρηση μου είπαν και οι δύο ότι το μεγάλο 30.000 χλμ κυμαίνεται στα 500-600.. Τα μικρά, λαδόξιδα δηλαδή, 120-150..ΟΚ τα δίνω! Η μηχανή δεν είναι χόμπι για εμένα. Είναι τρόπος ζωής. Και αυτός ο τρόπος ζωής έχει αυτά τα κόστη. Άλλος που κάνει ψαροντούφεκο ας πούμε, δίνει χιλιάρικο κάθε 3 χρόνια για οπλοπολιβόλα, στολές κτλ... Τι να κάνεις...? Η κυρά είδε την μουσούδα της Ιταλίδας είδε και τα στίστις στην σελάρα και λέει αυτό! Τρέχα γύρευε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
καλώς ήρθες Μπάμπη!
Κανενα από όσα λες (ειδικά το δικάβαλο 3ημερο μέχρι Βαρκελώνη ) δε θα σε καλύψει!!!!
Καλή απόφαση και ..., θα πάρεις ότι είπε η κυρά :D:p
χαχαχαχα...Εννούσα "Απο Καλαμάτα για 3ήμερο κόμμα, ως την Βαρκελώνη..". Αν πήγαινα σε 3 μέρες Βαρκελώνη... Αλήθεια, πας σε 3 μέρες Βαρκέλωνη???
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Θα επερνα το μουλτι εύκολα (αύριο κιολας ) και θα το έδινα μετά από 1-1,5 χρόνο .
Το 1090 οκ
Και το αφρικα για να το κρατήσει κάποιος 10 χρόνια και να ξέρει ότι θα γυρίσει το κλειδί και θα πάει από την μια μεριά του κόσμου έως την άλλη .


Πιο γραφικός και από τα Ζαγοροχώρια .
Πρεπει να κρατηθεις ομως, για να μη κανεις πανω απο 70000χλμ!! :inlove:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
...
Η κουβέντα νομίζω τελικά δεν θα έχει κανένα νόημα.... Γιατί στο τέλος θα πάρεις ότι σου πει η κυρα:friendship:
Στυγνός εκτελεστής! Χαχαχα :laugh:

Πάντως, έχεις δίκιο... το WAF (Wife Acceptance Factor) είναι καταλυτικό... :rolleyes:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
χαχαχαχα...Εννούσα "Απο Καλαμάτα για 3ήμερο κόμμα, ως την Βαρκελώνη..". Αν πήγαινα σε 3 μέρες Βαρκελώνη... Αλήθεια, πας σε 3 μέρες Βαρκέλωνη???
οχι:D
αλλά σκιάχτηκε το μάτι μ μ' όσα έγραφες και είπα να μη σου το πω:D:p
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
...
Καλή απόφαση και ..., θα πάρεις ότι είπε η κυρά :D:p
Μπάμπη καλωσήρθες... και να τ' ακούς τα παλιοσείρια!

:welcome:
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
οχι:D
αλλά σκιάχτηκε το μάτι μ μ' όσα έγραφες και είπα να μη σου το πω:D:p
Ξέρω και έγω...? Είστε και λίγο παλαβοί εσείς εδώ! Έχετε κάνει κάνει κάτι ταξιδάρες και λέω έχει γούστο...
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Μπάμπη καλωσήρθες... και να τ' ακούς τα παλιοσείρια!

:welcome:
Κατάλαβα... Μήπως να απευθυνθώ και στον γιο μου που είναι 3 και του έχω πάρει ένα balance bike της ΚΤΜ ή και αυτός θα θαμπωθεί από το κόκκινο?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ξέρω και έγω...? Είστε και λίγο παλαβοί εσείς εδώ! Έχετε κάνει κάνει κάτι ταξιδάρες και λέω έχει γούστο...
:pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΟΚ να το σοβαρέψουμε λίγουλάκι, όσο μπορούμε εδώ μέσα, γιατί είμαστε και του χαβαλέ....

Τα μηχανάκια που λες είναι άριστα, και βολτάδικα και ταξιδιάρικα. Για μόνος σου όλα αυτά ;)
Για δικάβαλο το multi βλέπω να υπερτερεί μεταξύ των τριών.
Τα άλλα δυο μάλλον υστερούν στον τομέα δικάβαλο κι αποσκευές. Νομίζω κιόλας, δεν ξέρω και καλά.
Επειδή πρόσφατα πήρα κι ένα Αφρικα 2018 adve, μόνο που το βλέπω, ψάχνω τρόπο να δέσω ένα σάκο, εφόσον θα είμαι δικάβαλος..... Θα το δοκιμάσω δικάβαλος σύντομα και θα γράψω σχετικά. Μια από τα ίδια είναι και τα άλλα 2 σε χώρους / φόρτωση, απλώς το Ducati (όσο ξερω από φίλο που ταξίδεψε δικάβαλος) είναι πολύ άνετο με κάλυψη από αέρα κλπ. Το 1200 πάντα, το 950 δεν ξέρω καθόλου.
Ο βασιλιάς στο δικάβαλο ταξίδι είναι ένας και δεν το γράφω το όνομά του γιατί θα φάω bulling :D:D:D:D
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
ΟΚ να το σοβαρέψουμε λίγουλάκι, όσο μπορούμε εδώ μέσα, γιατί είμαστε και του χαβαλέ....

Τα μηχανάκια που λες είναι άριστα, και βολτάδικα και ταξιδιάρικα. Για μόνος σου όλα αυτά ;)
Για δικάβαλο το multi βλέπω να υπερτερεί μεταξύ των τριών.
Τα άλλα δυο μάλλον υστερούν στον τομέα δικάβαλο κι αποσκευές. Νομίζω κιόλας, δεν ξέρω και καλά.
Επειδή πρόσφατα πήρα κι ένα Αφρικα 2018 adve, μόνο που το βλέπω, ψάχνω τρόπο να δέσω ένα σάκο, εφόσον θα είμαι δικάβαλος..... Θα το δοκιμάσω δικάβαλος σύντομα και θα γράψω σχετικά. Μια από τα ίδια είναι και τα άλλα 2 σε χώρους / φόρτωση, απλώς το Ducati (όσο ξερω από φίλο που ταξίδεψε δικάβαλος) είναι πολύ άνετο με κάλυψη από αέρα κλπ. Το 1200 πάντα, το 950 δεν ξέρω καθόλου.
Ο βασιλιάς στο δικάβαλο ταξίδι είναι ένας και δεν το γράφω το όνομά του γιατί θα φάω bulling :D:D:D:D
Λοιπόν τον βασιλιά η μάλλον την βασίλισσα την δοκίμασα σε test ride μίας ώρας.. Και δικάβαλος... Και ήταν σούπερ!!! Απλά τα 23 χιλιάρικα (είπαμε δεν παίρνω μεταχειρισμένο) είναι κομματάκι πολλά.. Και ξέρεις κάτι θα τα έδινα απλά έχω μείνει πολύ πίσω σε εξοπλισμό και χρειάζομαι τουλάχιστον 3 χιλιάρικα σε μπουφάν, γάντια, κράνη, μπότες κτλ. (όλα χ 2). Για τo GS1200 λέμε ε?:thumbsdown:
 
Top Bottom