Καλώς σας βρήκα! KTM Adve 1090 Vs MTS 950!

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω θα σου πω να διαλεξεις αυτο που ΔΕΝ αρεσει στη γυναικα σου....

Οποιο και να διαλεξεις κατι θα χρειαστει.

Π.χ:
το multi εχει πολυ μικρες βαλιτσες.
Το 1090 θα χρειαστει σελα.


Τελος, οδηγησε τα και τα δυο και παρε αυτο που γουσταρεις περισοτερο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
VFR 1200X CROSSTOURER DCT
Ειναι βεβαια παλαιο μοντελο για σενα, και με -4000€ πέρνεις κι αυτο!!

Οτι και να αποφασισεις, μην το διαλεξεις επειδη στα χαρτια υπερτερεί απο καποιο αλλο.

:welcome:
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
VFR 1200X CROSSTOURER DCT
Ειναι βεβαια παλαιο μοντελο για σενα, και με -4000€ πέρνεις κι αυτο!!

Οτι και να αποφασισεις, μην το διαλεξεις επειδη στα χαρτια υπερτερεί απο καποιο αλλο.

:welcome:
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και συμφωνώ απόλυτα για το συγκριτικό στα χαρτιά... Άλλωστε γιαυτό δεν ανέφερα ότι το ΚΤΜ πχ έχει 125 άλογα ενώ το Multi 113... To Honda δεν μου αρέσει... Με όλο τον σεβασμό προς τους κατόχους και το μηχανάκι, δεν έχει κάτι που σε εμένα να κάνει κλίκ..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το απλό 1090 (με ζάντες 17-19) ,στο οποίο αναφέρεσαι ,το "φτηνό" δηλαδή ,είναι η έκδοση του "φτωχού".
Τα εισαγωγικά μπήκαν εσκεμένα ,γιατί ούτε φτηνό είναι στα 15Κ ,ούτε φτωχός είναι όποιος έχει να δώσει 15Κ για μοτό.
Ομως ,οι αναρτήσεις του είναι ΦΤΗΝΕΣ σε λειτουργία ,κι έχει κι άλλες "οικονομίες" πάνω του ,οπότε ,δεν σου κάνει για όσα λές.
Αν θες ΚΤΜ ,κάντα 17 τα Κ ,κ πάρε το 1290 ,το οποίο παρα-κάνει για όσα λες/θες.
Και με 2-2,5Κ παραπάνω ,παίρνεις ΠΟΛΥ καλύτερη μοτοσυκλέτα.

Για Το Δουκάτι το 950 δεν έχω άποψη.
Το 1200 είναι μουν@ρ@...ότι πιό όμορφο σε μοτό υπάρχει (ΚαΤεΜέ)
Αν θα το παιρνα ,θα το κρατούσα 1 χρόνο ,κ θα το δινα.
Δεν θα το πήγαινα(πλήρωνα) ποτέ για σέρβις.
Αν με κέρδιζε τόσο πολύ κ δεν ήθελα να το δώσω ,θα το σερβισάριζα μόνος.

23,5Κ έχει η ΜπεΜπέ η Αντβέ η φακλάνα
17,5 έχει η ΜπεΜπέ η νορμάλ η παχουλο-κομψή
Αν σου αρέσει οπτικά ,κ δεν νιώθεις ότι θα χάσεις τα νιάτα σου μαζί της ,είναι ότι καλύτερο για ταξιδιωτικά 2κάβαλα-3βάλιτσα.



ΥΓ: Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ,καθώς κι ο τρόπος που εκφράζεις τις σκέψεις σου.
:welcome: και :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και συμφωνώ απόλυτα για το συγκριτικό στα χαρτιά... Άλλωστε γιαυτό δεν ανέφερα ότι το ΚΤΜ πχ έχει 125 άλογα ενώ το Multi 113... To Honda δεν μου αρέσει... Με όλο τον σεβασμό προς τους κατόχους και το μηχανάκι, δεν έχει κάτι που σε εμένα να κάνει κλίκ..
Τι με θύμησες....


Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Το απλό 1090 (με ζάντες 17-19) ,στο οποίο αναφέρεσαι ,το "φτηνό" δηλαδή ,είναι η έκδοση του "φτωχού".
Τα εισαγωγικά μπήκαν εσκεμένα ,γιατί ούτε φτηνό είναι στα 15Κ ,ούτε φτωχός είναι όποιος έχει να δώσει 15Κ για μοτό.
Ομως ,οι αναρτήσεις του είναι ΦΤΗΝΕΣ σε λειτουργία ,κι έχει κι άλλες "οικονομίες" πάνω του ,οπότε ,δεν σου κάνει για όσα λές.
Αν θες ΚΤΜ ,κάντα 17 τα Κ ,κ πάρε το 1290 ,το οποίο παρα-κάνει για όσα λες/θες.
Και με 2-2,5Κ παραπάνω ,παίρνεις ΠΟΛΥ καλύτερη μοτοσυκλέτα.

Για Το Δουκάτι το 950 δεν έχω άποψη.
Το 1200 είναι μουν@ρ@...ότι πιό όμορφο σε μοτό υπάρχει (ΚαΤεΜέ)
Αν θα το παιρνα ,θα το κρατούσα 1 χρόνο ,κ θα το δινα.
Δεν θα το πήγαινα(πλήρωνα) ποτέ για σέρβις.
Αν με κέρδιζε τόσο πολύ κ δεν ήθελα να το δώσω ,θα το σερβισάριζα μόνος.

23,5Κ έχει η ΜπεΜπέ η Αντβέ η φακλάνα
17,5 έχει η ΜπεΜπέ η νορμάλ η παχουλο-κομψή
Αν σου αρέσει οπτικά ,κ δεν νιώθεις ότι θα χάσεις τα νιάτα σου μαζί της ,είναι ότι καλύτερο για ταξιδιωτικά 2κάβαλα-3βάλιτσα.



ΥΓ: Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ,καθώς κι ο τρόπος που εκφράζεις τις σκέψεις σου.
:welcome: και :friendship:
Ευχαριστώ πολύ και καλώς σε βρήκα! Είναι ωραίο το 1290 (τι ωραίο δηλαδή... τούμπανο είναι) αλλά στα 18.500 που έχει με κάτι 3βάλιτσα sw motech που θέλω εγώ και gps και τα συναφή θα περάσει τα 20-21.. Το ρημάδι το BMW το απλό, το παχουλό-κομψό που λες και εσύ (χαχαχαχαχα) πήγα το τέσταρα ήταν τέλειο άλλα ρε παιδί μου σαν μια μαγική δύναμη (η αλλιώς πωλητής) να σε αναγκάζει να θες να βάλεις και τα 3 πακέτα πάνω του (comfort, dynamic, touring) - λες και είχα Dynamic ESA και cruise control και στο νησί μου (Πάρος) - και έτσι πατάει τα 23... Άσε που όποιον βλέπω με GS τα έχει βάλει πάνω όλα..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και συμφωνώ απόλυτα για το συγκριτικό στα χαρτιά... Άλλωστε γιαυτό δεν ανέφερα ότι το ΚΤΜ πχ έχει 125 άλογα ενώ το Multi 113... To Honda δεν μου αρέσει... Με όλο τον σεβασμό προς τους κατόχους και το μηχανάκι, δεν έχει κάτι που σε εμένα να κάνει κλίκ..
Τοτε θελεις 1290 S
Aπλα μου θυμισες εναν γνωστο μου, που ηθελε να παρει μηχανακι μετα απο τις "παιδικες ασθενειες" αλλα σε ενα χρονο το θεωρουσε παλιο.
Και ολο χαζευε τα περιοδικα και στο τελος πηγε μονιμα Ιρλανδια και πηρε Fiat Multipla!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ευχαριστώ πολύ και καλώς σε βρήκα! Είναι ωραίο το 1290 (τι ωραίο δηλαδή... τούμπανο είναι) αλλά στα 18.500 που έχει με κάτι 3βάλιτσα sw motech που θέλω εγώ και gps και τα συναφή θα περάσει τα 20-21.. Το ρημάδι το BMW το απλό, το παχουλό-κομψό που λες και εσύ (χαχαχαχαχα) πήγα το τέσταρα ήταν τέλειο άλλα ρε παιδί μου σαν μια μαγική δύναμη (η αλλιώς πωλητής) να σε αναγκάζει να θες να βάλεις και τα 3 πακέτα πάνω του (comfort, dynamic, touring) - λες και είχα Dynamic ESA και cruise control και στο νησί μου (Πάρος) - και έτσι πατάει τα 23... Άσε που όποιον βλέπω με GS τα έχει βάλει πάνω όλα..
:ha .........Σ'ωραίος κ καλά τα λες. . . . Τα πάντα όλα σωστά.:l2:

Εγώ όμως θα επιμείνω.
Αν μπορείς να δώσεις 15 ,ζορίσου λίγο παραπάνω κ δώσε τα 18 για το 1290.
Είναι ΠΟΛΥ καλύτερο για τα +3Κ που θα σου κοστίσει.;)



Επίσης ,παίζουν στο κάρ κάτι ΜπεΜπέ των 23,5Κ φουλ-έξτρα ,1 χρόνου κ με ελάχιστα χλμ ,σαν καινούργια δηλαδίς...στα 15,5Κ...
...αλλά...δε στο λέω ,γιατί εσένα δε σ'ενδιαφέρουν τα μεταχειριΖμένα. :rolleyes:
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Τοτε θελεις 1290 S
Aπλα μου θυμισες εναν γνωστο μου, που ηθελε να παρει μηχανακι μετα απο τις "παιδικες ασθενειες" αλλα σε ενα χρονο το θεωρουσε παλιο.
Και ολο χαζευε τα περιοδικα και στο τελος πηγε μονιμα Ιρλανδια και πηρε Fiat Multipla!!!
Με παρεξήγησες... :) Δεν το θεωρώ παλιό το Crosstourer και έχω πολύ σεβασμό απέναντι στην καινοτομία του DCT.. Για την ακρίβεια θεωρώ πχ τρελό vfm τώρα το ΚΤΜ 1050 (όσα κομμάτια έχουν μείνει) καθώς και την Africa του '16 με τα 13 χιλιάρικα απλά δεν μου κάθεται καλά το honda (σε άλλο post το γιατί)... Μα Multipla????? Άκου Multipla....
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
:welcome:

multi950!!
Σίγουρα η μήπως είναι κάποιο κόλπο/καψώνι στα καινούργια μέλη????:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
Γιατί στην υπογραφή σου λέει "ΛΑΜΠΡΟΣ READY TO > > > 990ADV "!!!! ;);););););););):):):):)
Καλώς σε βρήκα.. Ευχαριστώ για την απάντηση...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν τον βασιλιά η μάλλον την βασίλισσα την δοκίμασα σε test ride μίας ώρας.. Και δικάβαλος... Και ήταν σούπερ!!! Απλά τα 23 χιλιάρικα (είπαμε δεν παίρνω μεταχειρισμένο) είναι κομματάκι πολλά.. Και ξέρεις κάτι θα τα έδινα απλά έχω μείνει πολύ πίσω σε εξοπλισμό και χρειάζομαι τουλάχιστον 3 χιλιάρικα σε μπουφάν, γάντια, κράνη, μπότες κτλ. (όλα χ 2). Για τo GS1200 λέμε ε?:thumbsdown:
όχι απαραίτητα ;)
Γι αυτό είπα θα φάω bulling :roflmao::laugh:
Honda Crosstourer μαν ;) Αυτό το V4 DCT για......:cool::cool::cool::cool:
19''-17'', το πατάει το χωματάκι του για καμιά παραλία δηλαδής, από κάλυψη, σέλα κλπ αλλού τελείως, μπαγκάζια όσα χρειάζεσαι, αξονάτο, ροπάτο και με δύναμη παντού, τα πάντα όλα!!!
Κι ένα χρώμα σε μαύρο /κοκκινο, που αν το δει η γυναίκα, απλά την έβαψες...:laugh::D:roflmao: Το πήρες με τη μία:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
αφού διάβασα και τα υπόλοιπα ποστ, μάλλον 1290 θες και δεν το ξέρεις ;)

Αφού δε σ αρέσουν τα Χόνδα....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:ς
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το ύψος σου, όπου στην 950 χωράς άνετα, δεν θα κοιτούσα το άλλο.

Εκτός από το Vstrom1000ΧΤ - που είπαμε ναι δεν το θες, κατανοητό. Αυτόν τον μήνα παίζουν και καλές προσφορές στα 800GS, που τα κάνουν πολύ ελκυστικά. Κάτι με θάλασσες και γιαούρτια θυμάμαι τώρα, θα μου περάσει.

@el-Gatto ποιά "απλή" BMW εισάγεται σε αυτά τα λεφτά; την 850 θα λες, γιατί η 1200 είναι μόλις 22420 χωρίς ακτίνες και "έξτρα πακέτα στυλ". Και δεν εισάγεται χωρίς "όλο τον κατάλογο" και αν το παραγγείλεις και θα κάνει μιά "σεζόν" να έρθει και ποιός θα στο πάρει μετά που αν δεν είναι φουλ έξτρα ξινίζουν τα γλυκά μου. Βέβαια, χρηματοδοτικό και 1800 ευρώ έκπτωση σε όποιον πάρει στοκ "περσινό" χωρίς την οθόνη που... Δεν θα την ήθελα. Πάμε πάλι με τις θάλασσες και τα γιαούρτια :p
 
Top Bottom