Καλώς σας βρήκα! KTM Adve 1090 Vs MTS 950!

Hipi_lolo

Μέλος
Όνομα
Νικος
Μοτό
Xtz tenere 660
Μπάμπη Καλως ήρθες..
Το super tenere το έχει ο αδελφός μου...δώστου δρομολόγια..ωραίο!!
Το μπεμπέ το έχει ο θείος....ωραίο κλασικ...ποδήλατο!!
Το σκατεμ 1290 ο κολλητός....ΠΡΙΟΟΟΟΟΝΙΙΙΙ!!!
Το μούλτι κανένας αλλά μου αρέσει πιο πολύ από όλα!!!
Εσύ είσαι για 1290 δαγκωτοοοο
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Λοιπόν...σήμερα έκανα τεστ στο Multi.. Είναι ότι πιο κοντινό 'εχω οδηγήσει στο GS1200 που τέλος πάντων είναι...το GS1200! Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες του τεστ τύπου Δημήτρης Διατσίδης (η τιμονόπλακα είναι από βιμπράνιο και έχει αντοχές κτλ) αλλά θα πω τα εξής..

1. Κουμπώνω τέλεια πάνω της.
2. Την οδήγησα 45 λεπτά εκ των οποίων τα 30 ήταν σε κίνηση και δεν πέρασε τους 90 βαθμούς και άρα δεν πήρε μπρος το βεντιλατερ.
3. Δεν με ακούμπησε ο άνεμος ακόμα και όταν πάτησα 145 χλμ. (με την ζελατίνα στην χαμηλή θέση).
4. Το μηχανάκι είχε 1118 χιλιόμετρα και δυσκολεύτηκα 2 από τις 10 φορές να βρω την νεκρά από δευτέρα προς τα κάτω.
5. Οι αναρτήσεις ήταν άψογες στις λακούβες της πόλης
6. Το μενού πανεύκολο άλλα η οθόνη σε χαμηλή ταχύτητα (χιλιομετρική) που δεν είχα πάνω την σωστή ταχύτητα (κιβωτίου) έτρεμε λίγο.
7. Η μηχανή ήταν η άσπρη (δηλαδή η πιο αργή) και ήταν βρώμικη.

Γενικά άψογη.. Αντί να διευκολύνει την δυσκόλεψε την κατάσταση..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για καλό μπήκα εγώ σε αυτό το φόρουμ?
:D


εννοείται πώς όχι!!!
Το μπελά σου θα βρεις, τώρα το πήρες πρέφα;;;;:eek:

:dnl::dnl::dnl::dnl:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γενικά άψογη.. Αντί να διευκολύνει την δυσκόλεψε την κατάσταση..
Αυτό με αφήνει με την απορία, "δυσκολεύεσαι" γιατί σου άρεσε η επιλογή που είχες θέσει σαν στόχο;

πόσες στροφές κινητήρα και πάνω ήθελε για να μην σκορτσάρει (και να τρέμει η οθόνη που λες), αν θυμάσαι;
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Αυτό με αφήνει με την απορία, "δυσκολεύεσαι" γιατί σου άρεσε η επιλογή που είχες θέσει σαν στόχο;

Καταλαβαίνω τι λες, δεν είναι οτι ήθελα να αποδειχτεί μούφα απλά και στο τεστ drive άφησαν και τα 2 καλές εντυπώσεις! Η αλήθεια είναι οτι το Multi είναι λίγο πιο άνετο σε εμένα.

πόσες στροφές κινητήρα και πάνω ήθελε για να μην σκορτσάρει (και να τρέμει η οθόνη που λες), αν θυμάσαι;
Να σου πώ την αλήθεια δεν πρόσεξα τις στροφές επειδή είναι ψηφιακές δεν είναι εύκολο να καταλάβεις σε μία μηχανή που οδηγάς για πρώτη φορά. Πάντως ήταν για λίγα δευτερόλεπτα με κουμπωμένη σχέση πού ήταν τελείως λάθος ρε παιδί μου.. Τύπου είχα τρίτη ενώ έπρεπε να έχω πρώτη! Πάντως παρατήρησα οτι στο στροφόμετρο σου λέει την σωστή ταχύτητα που πρέπει να έχεις με βάση τις στροφές του κινητήρα.. Ωραίο feature.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Απο περιεργεια και μονο, εχεις κατσει σε ΚΤΜ με 21 μπροστα να δεις αν σου καθεται?
Αποκλειεις τον 21 καθαρα λογω 1,70 η εχεις και αμφιβολιες οσον αφορα την συμπεριφορα στην ασφαλτο στριψιμο κλπ?

Επιμενω λιγο στο 21,γιατι ποτε δεν ξερεις αν ανακαλυψεις μια πλευρα του εαυτου σου που δεν την γνωριζες μεχρι τωρα για το χωμα, γιατι εδω που μπηκες οπως ειπωθηκε και παραπανω, θα βρεις το μπελα σου, και ασχημα μαλιστα :p :p

Kαλωσορισες στο Advride ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
SKATEM 1050
υπαρχουν μερικα καινουργια ακομα με 12000e και τα υπολοιπα καντα βενζινες ταξιδια και σουβλακια
γουελκομ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απο περιεργεια και μονο, εχεις κατσει...

γιατι ποτε δεν ξερεις αν ανακαλυψεις μια πλευρα του εαυτου σου που δεν την γνωριζες μεχρι τωρα... θα βρεις το μπελα σου, και ασχημα μαλιστα :p :p
Να, να, μετά διαβάζεις και τις περιγραφές από τις χωμάτινες βόλτες και σκέφτεσαι αν δεν ράψω τσίγκινο στην Γουακάντα από καθαρό βιμπράνιο σιγά μην πάω βόλτα με το τιμ. :p
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Δεν παίζει.. Είμαι από την Πάρο! Είμαστε τσακωμένοι με τους γείτονες!! χαχαχαχαχα :rage::rage:
Πάντως εαν έρθεις θα οδηγήσεις και το 1290... :biker:
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
Απο περιεργεια και μονο, εχεις κατσει σε ΚΤΜ με 21 μπροστα να δεις αν σου καθεται?
Αποκλειεις τον 21 καθαρα λογω 1,70 η εχεις και αμφιβολιες οσον αφορα την συμπεριφορα στην ασφαλτο στριψιμο κλπ?

Επιμενω λιγο στο 21,γιατι ποτε δεν ξερεις αν ανακαλυψεις μια πλευρα του εαυτου σου που δεν την γνωριζες μεχρι τωρα για το χωμα, γιατι εδω που μπηκες οπως ειπωθηκε και παραπανω, θα βρεις το μπελα σου, και ασχημα μαλιστα :p :p

Kαλωσορισες στο Advride ;)
Καλώς σε βρήκα! Έχω ανέβει στο R απλά δεν μπορούσα να κατέβω! :) Δεν με προβληματίζει τόσο το '21 μπροστά. Άλλωστε η συμπεριφορά στην άσφαλτο διάβασα ότι είναι πολύ καλή και αν χάνει λίγο είναι λόγω λάστιχων. Απλά μου είναι πολύ ψηλό και για να σου πω και την αλήθεια έχει και ένα χιλιάρικο (σχεδόν) πάνω από το κανονικό..
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Μπάμπη Καλως ήρθες..
Το super tenere το έχει ο αδελφός μου...δώστου δρομολόγια..ωραίο!!
Το μπεμπέ το έχει ο θείος....ωραίο κλασικ...ποδήλατο!!
Το σκατεμ 1290 ο κολλητός....ΠΡΙΟΟΟΟΟΝΙΙΙΙ!!!
Το μούλτι κανένας αλλά μου αρέσει πιο πολύ από όλα!!!
Εσύ είσαι για 1290 δαγκωτοοοο
Αυτό πάλι που το πας; Που το μπεμπέ το έχει πάντα ο θείος.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@bskiad

Τώρα διάβασα το νήμα.
Τελικά κατέληξες κάπου??
 

bskiad

Μέλος
Περιοχή
Μοσχάτο
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
ΚΤΜ1090 vs MTS950
@bskiad

Τώρα διάβασα το νήμα.
Τελικά κατέληξες κάπου??
Εγώ κατέληξα αλλά...

Αν πήγαινα αύριο θα έπαιρνα το KTM. Κάτι η αγάπη για το πορτοκαλί, κάτι ο LC8 που μου δείχνει χαρακτήρα, κάτι που το MTS μου φαίνεται λίγο ευθραυστο, κατέληξα στο KTM. Το θέμα είναι οτι πριν απο λίγο καιρό έμαθα οτι θα γίνω μπαμπάς για δεύτερη φορά και όπως ξέρετε (ή δεν ξέρετε) η γέννα στο Μητέρα κάνει όσο η προκαταβολή του ΚΤΜ. ;););)

Υπάρχει σχέδιο όμως...

1. Περιμένω την EICMA 2018 που παρουσιάζει η ΚΤΜ το 790 Adventure.
2. Κατα τον Απρίλιο του '19 το φέρνει Ελλάδα με κόστος περίπου 12.500 - 12.800
3. Αποφασίζουν να αναβαθμίσουν το 1090 (Είναι το μόνο απο τα μεγάλα χωρίς τον διπλό προβολέα μπροστά και LCD οθόνη).
4. Φτιάχνουν την γκάμα τους ως εξής:
-1290 Adventure στα 18.800
-Καινουργιο KTM 1090 στα 15.500-15.800
-790 Adventure στα 12.500 - 12.800 (Στα 3 χιλιάρικα μεταξύ τους διαφορά)
-Και το 1090 που κοιτάω τώρα ακολουθεί τη μοίρα του 1050. Κοινώς το βάζουν σε προσφορά για να φύγει.

Άρα...Σηκωθειτε απο καναπέδες, κρεβάτια κτλ. Πρώτοι το διαβάσατε εδώ!

Πέρα απο την πλάκα δεν μπορώ να κάνω τίποτα αυτήν την στιγμή.. Πάω για το επόμενο καλοκαίρι.. Καλά να είμαστε και να πάνε όλα καλά με το μωράκι μας.. Και τα καλύτερα έρχονται!! Καλό καλοκαίρι σε όλους!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εγώ κατέληξα αλλά...

Αν πήγαινα αύριο θα έπαιρνα το KTM. Κάτι η αγάπη για το πορτοκαλί, κάτι ο LC8 που μου δείχνει χαρακτήρα, κάτι που το MTS μου φαίνεται λίγο ευθραυστο, κατέληξα στο KTM. Το θέμα είναι οτι πριν απο λίγο καιρό έμαθα οτι θα γίνω μπαμπάς για δεύτερη φορά και όπως ξέρετε (ή δεν ξέρετε) η γέννα στο Μητέρα κάνει όσο η προκαταβολή του ΚΤΜ. ;););)

Υπάρχει σχέδιο όμως...

1. Περιμένω την EICMA 2018 που παρουσιάζει η ΚΤΜ το 790 Adventure.
2. Κατα τον Απρίλιο του '19 το φέρνει Ελλάδα με κόστος περίπου 12.500 - 12.800
3. Αποφασίζουν να αναβαθμίσουν το 1090 (Είναι το μόνο απο τα μεγάλα χωρίς τον διπλό προβολέα μπροστά και LCD οθόνη).
4. Φτιάχνουν την γκάμα τους ως εξής:
-1290 Adventure στα 18.800
-Καινουργιο KTM 1090 στα 15.500-15.800
-790 Adventure στα 12.500 - 12.800 (Στα 3 χιλιάρικα μεταξύ τους διαφορά)
-Και το 1090 που κοιτάω τώρα ακολουθεί τη μοίρα του 1050. Κοινώς το βάζουν σε προσφορά για να φύγει.

Άρα...Σηκωθειτε απο καναπέδες, κρεβάτια κτλ. Πρώτοι το διαβάσατε εδώ!

Πέρα απο την πλάκα δεν μπορώ να κάνω τίποτα αυτήν την στιγμή.. Πάω για το επόμενο καλοκαίρι.. Καλά να είμαστε και να πάνε όλα καλά με το μωράκι μας.. Και τα καλύτερα έρχονται!! Καλό καλοκαίρι σε όλους!
πρωτα η οικογενεια φιλε....και τα μηχανακια μπορει να περιμενουν
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@bskiad

Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και καλά γεννητούρια!
Υπομονή με τα μηχανάκια.......θα έρθει η ώρα τους.

ΥΓ. Κάτι άκουσα και για καινούργιο ΚΤΜ1290 με μεγάλο τεπόζιτο??
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
@bskiad

Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και καλά γεννητούρια!
Υπομονή με τα μηχανάκια.......θα έρθει η ώρα τους.

ΥΓ. Κάτι άκουσα και για καινούργιο ΚΤΜ1290 με μεγάλο τεπόζιτο??
δεν το άκουσες μόνο, το έχουν δείξει κατασκοπευτικές σε δύο τουλάχιστον φάσεις δοκιμών, με την τελευταία να το δείχνει σχεδόν τελειωμένο, οπότε το "Τ" που είχε πέσει από την γκάμα το 2017 λόγω χαμηλών πωλήσεων, θα ξαναβγεί απ' ότι φαίνεται.


Με το καλό το δεύτερο! Μηχανάκια πάντα υπάρχουν.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Εγώ κατέληξα αλλά...

Αν πήγαινα αύριο θα έπαιρνα το KTM. Κάτι η αγάπη για το πορτοκαλί, κάτι ο LC8 που μου δείχνει χαρακτήρα, κάτι που το MTS μου φαίνεται λίγο ευθραυστο, κατέληξα στο KTM. Το θέμα είναι οτι πριν απο λίγο καιρό έμαθα οτι θα γίνω μπαμπάς για δεύτερη φορά και όπως ξέρετε (ή δεν ξέρετε) η γέννα στο Μητέρα κάνει όσο η προκαταβολή του ΚΤΜ. ;););)
Φίλε, μιας κ είναι η 2η φορά, ξέρεις καλά την διαδικασία. Κάτι άλλες εδώ μέσα, όπως εγώ, τα είδαν όλα διπλά, με την μία. Κάνε όνειρα, εγώ κάνω, αλλά ξέρεις ότι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, εκτός αν πιάσεις τα 7.500 εκ ευρώ που κληρώνει ο Μελι....ης :) χλωμό μιας και είναι η σειρά μου :). Με το καλό το 2ο παιδί και έλα να χαμογελο-κλάψουμε μαζί :). Χτύπα ένα βαρκαντέρο, τα κάνει όλα από λίγο :)
 
Top Bottom